кравчук.pptx
- Количество слайдов: 8
КРАВЧУК МИХАЙЛО ПИЛИПОВИЧ Михайло Кравчук математик широкого масштабу. Його ім`я відоме в світовій математичній науці. Світ не знав тільки одного, що М. Кравчук – українець. Є. Сенета Роботу виконав: Поляков Артем
Гордість української математики Михайло Кравчук жив і горів безмірною любов`ю до України, і до математики. Увесь свій короткий вік він невпинно працював на благо науки та освіти рідного народу. Він справжній поет формул, математика для нього – це творчість, натхнення і радість. Присвячено 120 -річчю від дня народження та 70 -річчя від дня смерті. Його життєве кредо: “Моя любов – Україна і математика. ”
Юність математика q q q Народився учений 27 вересні 1892 року в селі Човницях на Волині у сім’ї землеміра. У 1907 році перебрався разом з батьком до Луцька. 1910 р. – закінчує з золотою медаллю гімназію, вступає на фізико-математичний факультет Університету Святого Володимира в Києві. Університет Святого Володимира в Києві.
Кар’єра 5 вересня 1917 р – прочитав першу пробну лекцію “Про функції, що справджують теорему додавання”а два дні пізніше – першу лекцію з курсу теорії множин і одержав звання приват-доцента. 1919 р - публікація курсу лекцій з геометрії, що він їх прочитав в Українському народному університеті. 1924 р – створив словник математичної термінології у 3 томах, переклад українського популярного тоді підручника з геометрії, теорії квадратичних форм, матриць і визначників, алгебраїчних порівнянь і аналітичних функцій – далеко не повний спектр роботи вченого. Захистив докторську дисертацію, став членом математичних товариств Франції, Німеччини й Італії, роком пізніше професор. 1929 р - наймолодший дійсний член Академії наук УРСР, член ВУАН. 1936 р – співпрацює з українським науково-дослідницьким інститутом педагогіки, друкується в газетах
Година випробувань Тяжкий час випробування настав для Михайла Кравчука у 1937 -му. “Академік Кравчук рекламує ворогів” – із такою назвою під час нової хвилі репресій вийшла 14 вересня 1937 р. публікація в газеті “Комуніст”. Звинуватили вченого в тому, що він розповідав про досягнення математичних наук за кордоном, а також інкримінували націоналіста, шпигуна тощо. 21 лютого 1938 виїзна сесія військової колегії Верховного суду СРСР засудила до 20 років позбавлення волі з обмеженням політичних прав на 5 років. І відправили на ту Колиму, що у тогочасній пісні “названа чудной планетой” і “откуда возврата уже нету”, у лиховісні колимські золоті копальні. Три роки каторжної праці остаточно виснажили Михайла Кравчука. 9 березня 1942 року він помер на Колимі й навіки залишився у колимській мерзлоті, поряд з тисячами знаних і незнаних, закатованих і убитих, українців і неукраїнців. І тільки 28 травня 1956 року Есфір Йосипівна Кравчук, дружина Михайла Кравчука, одержала довідку про реабілітацію чоловіка, в якій йшлося: «Приговор Военной Коллегии Верховного суда СССР от 23 сентября 1938 года по делу Кравчука Михайла Филипповича отменить, а дело о нем прекратить за отсутствием состава преступления» . Ось і все, жодного слова жалю, ані тіні печалі, ані натяку, що хтось шукатиме винних за загублене велике життя.
Засновник ЕОМ Михайло Кравчук — один із засновників ЕОМ (електронно-обчислювальна машина). Його розробки американці та японці застосували на телебаченні. Відомо, що Джон Вінсент Атанасов при створенні першого комп'ютера користався з наукового доробку Кравчука. Про це випадково дізнався бібліограф українського вченого д-р Іван Качановський з Вашингтона. «Я знайшов листа американського вченого до М. Кравчука, де він пише, що користався його матеріалом» , — згадує д-р І. Качановський. Тільки в 2001 р. у 15 наукових статтях в Америці були використані праці Кравчука. Уже в ХХІ сторіччі ЮНЕСКО внесла ім'я М. Кравчука до переліку найвизначніших осіб. У 1938 році Архип Люлька, який був учнем Михайла Кравчука, розробив двигун РГД-1, що дав змогу літаку розвинути швидкість до 900 км/год. Але справжнє визнання талановитий конструктор здобув у повоєнні роки. 28 травня 1947 року літак СУ-11 з двигуном ТР-1 конструкції Люльки розвинув швидкість 900 км/год. Згодом ТР-1 було встановлено на літаки Ил-22. Восени 1957 року відбулися випробування літака СУ-7, який вперше перевищив швидкість звуку вдвічі. На базі цього літака згодом були створені бомбардувальник і штурмовик. А один з останніх створених Люлькою двигунів АЛ-31 Ф стоїть на всесвітньо відомому СУ-27, яким встановлено 27 світових рекордів і виконуються такі фігури вищого пілотажу, як «Колокол» і «Кобра Пугачова» . Дітище Архипа Люльки — двигун АЛ-29 було встановлено на макеті-аналозі космічного корабля багаторазового використання «Буран» .
Учень Кравчука У 1938 році Архип Люлька, який був учнем Михайла Кравчука, розробив двигун РГД-1, що дав змогу літаку розвинути швидкість до 900 км/год. Але справжнє визнання талановитий конструктор здобув у повоєнні роки. 28 травня 1947 року літак СУ-11 з двигуном ТР-1 конструкції Люльки розвинув швидкість 900 км/год. Згодом ТР-1 було встановлено на літаки Ил-22. Восени 1957 року відбулися випробування літака СУ-7, який вперше перевищив швидкість звуку вдвічі. На базі цього літака згодом були створені бомбардувальник і штурмовик. А один з останніх створених Люлькою двигунів АЛ-31 Ф стоїть на всесвітньо відомому СУ-27, яким встановлено 27 світових рекордів і виконуються такі фігури вищого пілотажу, як «Колокол» і «Кобра Пугачова» . Дітище Архипа Люльки — двигун АЛ-29 було встановлено на макеті-аналозі космічного корабля багаторазового використання «Буран» .
Вшанування пам’яті У 1992 р. , за рішенням ЮНЕСКО, після довгих років забуття, наукова громадськість України та світу широко відзначили 100 -річчя від дня народження видатного науковця. До ювілею в село Човниця проклали асфальтну дорогу. У 1992 р. в селі Човниця стараннями сім'ї Степана та Євгенії Лукашуків відкрили кімнату-музей і встановили погруддя Михайла Кравчука. З 1992 р. в НТУУ «КПІ» проводяться Міжнародні наукові конференції імені академіка Михайла Кравчука У Луцьку встановлено меморіальну дошку Михайлу Кравчуку на приміщенні колишньої гімназії, де навчався майбутній учений. 2002 року ім'я М. Кравчука внесено ЮНЕСКО до переліку найвидатніших людей світу[9]. У 2003 році на території Політехнічного інституту в Києві, вперше в Україні, відкрито пам'ятник всесвітньовідомому математикові Михайлові Кравчуку. Видано три об'ємні книги М. Кравчука «Науково-популярні праці» (2003), «Вибрані математичні праці» (800 стор. , 2002), «Розвиток математичних ідей Михайла Кравчука» ( «Development of the mathematical ideas of Mykhailo Kravchuk» (Krawtchouk) (850 стор. , 2004). У 2009 році у Києві, на Харківському житловому масиві, одну з нових вулиць було названо на честь Михайла Кравчука. Луцька гімназія № 21 носить ім'я математика. Вона знаходиться на вулиці академіка Кравчука. У 2012 році під час урочистостей, присв'ячених 110 -річчю від дня народження, у ній було відкрито кімнату-музей видатного вченого. 11 січня 2012 року Верховна Рада України прийняла постанову про відзначення на державному рівні 120 -річчя з Дня народження Михайла Кравчука
кравчук.pptx