Скачать презентацию Козаки характерники Характе рник химоро дник галдо Скачать презентацию Козаки характерники Характе рник химоро дник галдо

Козаки-характерники.pptx

  • Количество слайдов: 18

Козаки характерники Козаки характерники

Характе рник, химоро дник, галдо вник ( «галдувати» — чаклувати) або заморо чник (вмів Характе рник, химоро дник, галдо вник ( «галдувати» — чаклувати) або заморо чник (вмів напускати «морок» — туман, сон)— назва віщуна, чаклуна на Запорозькій Січі, який займався не лише ворожінням, але й лікуванням поранених козаків, їх психотерапією та фізичною підготовкою, про що існує ряд історичних свідчень очевидців, народних легенд та переказів.

Характерники були сильними чаклунами, серед здібностей яких — вміння зупиняти кров, заговорювати біль, ловити Характерники були сильними чаклунами, серед здібностей яких — вміння зупиняти кров, заговорювати біль, ловити кулі голими руками, ходити по воді та вогню, годинами знаходитися під водою, ставати невидимим, гіпнотизувати, з'являтися в кількох місцях одночасно та викликати панічний жах у ворогів, що спричиняло панічну втечу їх з поля бою.

Також такі козаки могли бачити майбутнє, події, що відбувалися за сотні кілометрів в інших Також такі козаки могли бачити майбутнє, події, що відбувалися за сотні кілометрів в інших краях, впливали на свідомість людей, неживу природу, лікували смертельні рани (навіть ставили на ноги мертвих!), знаходили скарби, виходили сухими з води. Уміли характерники і керувати погодою — розганяти хмари або, навпаки, накликати дощ. Сильний дощ міг зволожити порох, що робило вогнепалу зброю непотрібною. Також дощ міг перетворити поле бою на болото, в якому грузла важкоозброєна кіннота суперника.

Вірили, що характерника можна було вбити лише срібною кулею в серце — тому вони Вірили, що характерника можна було вбити лише срібною кулею в серце — тому вони нерідко першими йшли в бій. Після смерті козакамхарактерникам вбивали у груди осиновий кол. Заливали очі, рот, вуха гарячим воском, зверху накладали глиняні черпки, для того, щоб злий дух не переселився з тіла характерника в тіло іншого козака. Також характерників ховали обличчям вниз, щоб сонце не торкнулось їх своїм животворним промінням.

Православна церква постійно звинувачувала козаківхарактерників у чаклунстві. Проте вони нічого проти неї не мали. Православна церква постійно звинувачувала козаківхарактерників у чаклунстві. Проте вони нічого проти неї не мали. Про характерників лишилося безліч історичних свідчень очевидців, народних легенд та переказів. Запам'ятались характерники і народам, які воювали із козаками.

Відомі козаки-характерники Відомі козаки-характерники

Іван Сірко Іван Сірко

Іван Сірко був родом із села Мерефи, що на Харківщині. Він не мав освіти Іван Сірко був родом із села Мерефи, що на Харківщині. Він не мав освіти і навіть не вмів писати. Та це не завадило легендарному козацькому ватажку залишити яскравий слід в історії. «Він являв собою велетенську особистість серед усіх низових козаків…» ─ так Сірка характеризував визначний знавець історії запорозького козацтва Дмитро Яворницький. Мало про кого ще за життя ходили легенди, складалися думи і пісні. Сірко ж якраз був одним з таких героїв. Москалі кликали Івана «Серком» і «Сереком» , німці─ «Цирком» .

Ім’я Сірка стало справжнім пострахом для турецько-татарських загарбників. Бусурмани його називали «урус-шайтаном» (руським чортом) Ім’я Сірка стало справжнім пострахом для турецько-татарських загарбників. Бусурмани його називали «урус-шайтаном» (руським чортом) і були свято переконані, що йому допомагає нечиста сила, а татарки ім’ям Сірка лякали дітей, коли ті не слухалися. Запорожці казали, що рівного воїна в цілому світі немає, ─ сам Бог відкрив йому це: « Сірко не тільки долав людей, він перемагав чортів. Річка Чортомлик, де стояла Січ Сірка, від того й називається так, що в ній Сірком було убито чорта, який там хлюпався: він тільки й мигнув догори ногами, коли Сірко луснув його з пістоля »

Про народження Сірка існує легенда, яка свідчить, що він з’явився на світ із зубами. Про народження Сірка існує легенда, яка свідчить, що він з’явився на світ із зубами. «Тільки-но повитуха піднесла його до столу, він одразу ж ухопив звідти пиріжок з начинкою і з’їв його. Це ніби то знамення, що йому судилося увесь вік гризти ворогів» З історії відомо, що Сірко мав зріст трохи вище середнього (174 -176 см), правильні риси обличчя, а на нижній губі з правого боку в нього була вроджена пляма, котру сучасники вважали «Божим знаком» .

Козак Мамай Козак Мамай

Северин Наливайко Северин Наливайко

Дмитро Байда-Вишневецький Дмитро Байда-Вишневецький

Петро Сагайдачний Петро Сагайдачний

Іван Богун Іван Богун

Іван Золотаренко Іван Золотаренко

Остафій Дашкевич Остафій Дашкевич