Зимарева О. М12-2.pptx
- Количество слайдов: 19
КОНТРОЛЬНА РОБОТА НА ТЕМУ: «БОНІСТИКА ЯК ПРЕДМЕТ КОЛЕКЦІОНУВАННЯ: ПОПИТ, ПОПУЛЯРНІСТЬ, ВАРТІСТЬ» ВИКОНАВ: КУРСАНТ ГРУПИ М 12 -2 ЗІМАРЄВА О.
Боністика (від французького слова bonistique) - це окрема історична дисципліна, яка вивчає паперові гроші (бони) в контексті історичних документів і характеризує політикоекономічний стан суспільства і держави на певний період історії. Боністика - це колекціонування валют світу, грошових знаків (бон), купюр, облігацій, випущених в різний час і в різних країнах світу.
Вважаеться, що колекціонування паперових грошових знаків виникло в Китаї в 800 році нашої ери. Але збереглася тільки банкнота, датована 1 380 роком - це найстародавніші паперові гроші. (Найдавніша купюра з усіх відомих)
Однак систематичне колекціонування паперових грошей в світі почалося з 1940 -х років. Причому поворотним моментом в даній області колекціонування вважаються 1970 -і роки, коли боністика була визнана самостійною гілкою колекціонування. У той же самий час в деяких розвинених країнах, таких як США, Німеччина, Франція, почали видаватися національні каталоги, присвячені паперовим грошам. (Банкнота в 100 юанів 1944 використовувалася в Маньчжурії на північному сході Китаю)
У 1961 році сформована міжнародна асоціація колекціонерів паперових грошових знаків - International Bank Note Society (IBNS). Найбільш інтенсивно боністика почала розвиватися в 1920 -і роки XX століття в СРСР. Саме в цей період в країні зверталося величезна кількість самих різних видів грошових знаків.
Колекціонування бон вигідно відрізняється від інших видів колекціонування, так як бони, створюються кращими художниками, граверами. При їх друку використовуються кращі технічні досягнення в області поліграфічних та фізико-хімічних засобів захисту - водяний знак, голограма, захисна нитка і волокна, мікроперфорація, мікротекст, приховане і суміщене зображення, УФ - люмінесценція, нумерація. Розмір бон дозволяє розмістити на них великий обсяг графічної інформації - герби, алегоричні малюнки, портрети, пейзажі, а також текстову інформацію.
Альберт Пік автор 22 робіт з боністиці, в основному по Австрії та Німеччині. Його ім'я відоме колекціонерам усього світу, насамперед, тому, що він написав перший в історії каталог паперових грошових знаків всіх країн світу, «Standard Catalog of World Paper Money» ( «Стандартний каталог паперових грошей світу» ), який нині випускається в трьох томах. Каталог складається з декількох тисяч сторінок і містить майже всю інформацію про паперові гроші всіх країн світу за всю історію їх існування, каталог щорічно оновлюється.
У Росії перші колекції з'явилися після появи паперових асигнацій в 1769 році. Одним з перших боністів Санкт-Петербурга можна вважати князя Потьомкіна Г. О. , який мав альбом з асигнаціями Петра I (XVIII століття). (банкнота Російської імперії 1912 з царем Петром Великим)
У боністики є традиційні і нетрадиційні види збирання. «Класична» боністика - це колекціонування випущених грошових документів. Більш традиційні тематичні напрямки колекціонування в боністиці - це флора і фауна, географічні карти, портрети політичних діячів, письменників, вчених і т. д. А «професійні» напряму збирають бони, випущені паперовими фабриками, скляними заводами, організаціями громадського харчування. (Гроші часів кризи 1921 року в Німеччині)
НАПРЯМИ БОНІСТИКИ Напрями боністики 1. Залізнична боністика Боністика залізнична - колекціонування паперових грошових знаків різного гатунку (бон), що випускаються в обіг тимчасово в якості розмінних грошей, на яких нанесені зображення, що відображають залізничну тематику. (В умовах бартеру та дефіциту грошей зарплату робітникам Красноярського ЕВРЗ в 1996 -1997 видавали чеками 50000 рублів)
2. Боністика грошових сурогатів Бони, що випускалися в якості замінників грошей різними підприємствами, товариствами, акціонерними товариствами, трестом Арктікуголь, Внешпосилторга, Внешторгбанком і багатьма іншими по всьому світу. (Валютний чек Внешпосилторга. СРСР, 1976)
3. Боністика ніколи не існуючих грошей Сама назва дуже умовно, оскільки матеріал для колекціонування не має відношення до грошей. . Випуски сувенірних купюр ніколи не існуючих держав, гроші для потойбічного світу ПСА, гумористичні гроші й ін. Гроші часів кризи 1921 року в Німеччині.
Основна вартість бон залежить від наступних факторів: q Підписи посадових осіб і написи q Певні серії, наприклад АА q Зразок або не зразок q Збереження q Рік випуску q Водяні знаки (кожен українець в 90 х роках міг сміливо називати себе мільйонером - ось українська банкнота в 1 млн карбованців (їх ще називали купонами). Карбованці використовувалися в Україні з 1991 по 1996 рік)
Найбільш популярний відрізок історії для колекціонування - це з 1898 року по наші дні. Банкнота з Азії - найбільша банкнота в світі - 16 сантиметрів в довжину і 16 завширшки - введена в Таїланді в 1987
Головною проблемою боністики є швидкий прихід грошових знаків в непридатність. З цієї причини старовинні паперові гроші дуже складно придбати і зберегти, коштують вони досить дорого. (Гроші Республіки Техас 1830)
АУКЦІОННИЙ РЕКОРД НІДЕРЛАНДСЬКОЇ БАНКНОТИ Банкнота Нідерландського банку, продана на проведеному в Цюріху аукціоні Sincona, побила рекорд за вартістю для голландських банкнот, що продавалися на торгах раніше.
Купюра номіналом 100 гульденів, випущена в 1914 році була продана на міжнародному нумізматичному аукціоні за 92000 швейцарських франків (96325 доларів США). Купивши її дилер з Амстердама Тео Петерс (Theo Peters), повідомив, що дуже задоволений придбанням. Він упевнений, що голландські колекціонери заплатять за цю банкноту і 100000 франків, і вище.
Справа в тому, що зараз відомо всього два екземпляри купюр серії 1 серпня 1914. Обидва зберігаються в Музеї Нідерландського банку. Одна зразок з номером 00000, інша - купюра з відміткою про вилучення з обігу з номером 75204. Продана в Цюріху банкнота є унікальною, оскільки на ній немає відміток про вилучення і вона абсолютно ціла. Як повідомляє bonistika. net Рідкість цих бон обумовлений тим, що в 1928 році серія 1 серпня 1914 була виведена з обігу і вся повністю здана в банк. Відомо, що до 30 травня 1930 тільки 10 банкнот номіналом 100 гульденів 1914 залишалося на руках.
Дякую за увагу!
Зимарева О. М12-2.pptx