Скачать презентацию Конодонти Презентація з курсу Мікропалентологія Виконала студент І Скачать презентацию Конодонти Презентація з курсу Мікропалентологія Виконала студент І

Конодонти.ppt

  • Количество слайдов: 12

Конодонти Презентація з курсу “Мікропалентологія” Виконала студент І курсу магістратури Салміна Анастасія Конодонти Презентація з курсу “Мікропалентологія” Виконала студент І курсу магістратури Салміна Анастасія

Загальна характеристика Конодонти (Conodonta) - клас вимерлих тварин типу хордових, що зовні нагадують вугрів Загальна характеристика Конодонти (Conodonta) - клас вимерлих тварин типу хордових, що зовні нагадують вугрів або міног. Довжина від одного до (за деякими даними) 40 см. Існували з кембрію по кінець тріасу. Спочатку конодонтами називали мікроскопічні (0. 1 - 1 мм) залишки щелепного апарату цих тварин. До 80 -х років ХХ століття не було відомо, кому належали ці мікроскопічні "зуби". Але потім були виявлені відбитки тел самих конодонтів з збереженим зубним апаратом. Ці відбитки вкрай рідкісні, а скелета у конодонтів не було, тому найчастіше від них знаходять тільки окремі "зуби" - "конодонтові елементи". Взагалі, щоб уникнути термінологічної плутанини (адже конодонтами тепер стали називати і самих тварин і елементи їх зубного апарату), запропоновано називати тварин конодонтоносіяміи або конодонтофорами (Conodontophora), а з "зуби" - конодонтовими елементами. Слово "зуби" тут береться в лапки, бо конодонтові елементи не гомологичні зубам хребетних, хоча і виконували аналогічні функції. Конодонти дуже швидко еволюціонували, змінювалася форма їх конодонтових елементів, тому їх дуже зручно використовувати для стратиграфії - для поділу розрізу на горизонти і зіставлення розрізів між собою. Крім того, колір конодонтових елементів, змінюваний від прозоро-жовтуватого до майже чорного, може служити індикатором нафто-і газоносності відкладів.

Повний конодонт Повний конодонт

Конодонтовий елемент Конодонтовий елемент

Систематика Superregnum: Eukaryota Regnum: Animalia Subregnum: Eumetazoa Cladus: Bilateria Cladus: Nephrozoa Superphylum: Deuterostomia Phylum: Систематика Superregnum: Eukaryota Regnum: Animalia Subregnum: Eumetazoa Cladus: Bilateria Cladus: Nephrozoa Superphylum: Deuterostomia Phylum: Chordata Cladus: Chordata Craniata Subphylum: Vertebrata Classis: †Conodonta Ordines: Ozarkodinida

Екологія На думку дослідників, «зуби» деяких конодонтів представляли собою подобу фільтрувальних апаратів, за допомогою Екологія На думку дослідників, «зуби» деяких конодонтів представляли собою подобу фільтрувальних апаратів, за допомогою яких планктон відфільтровувався з води і вирушав у глотку. Інші зуби, виходячи з їх будови, призначалися для того, щоб «хапати і розривати плоть» . Бічне розташування очей конодонтів, однак, змушує вважати малоймовірним їх хижий спосіб життя. Збережені відбитки мускулатури дозволяють припустити, що деякі конодонти (промісуми, в усякому разі) були вмілими плавцями, нездатними, однак, до стрімких кидків.

Геологічне, стратиграфічне значення Багато десятиліть (до початку 1980 -х років) конодонтоносії були відомі тільки Геологічне, стратиграфічне значення Багато десятиліть (до початку 1980 -х років) конодонтоносії були відомі тільки за мікроскопічними (0, 1 -1 мм) скам'янілостями зубовидних скелетних залишків, які зустрічалися повсюдно, але їх не вдавалося «прив'язати» до певної повної скам'янілості. Ці мікроскам'янілості зараз називають «конодонтовимі елементами» , щоб уникнути плутанини понять. Конодонтові елементи знаходять у відкладах з кембрію по тріас. Конодонтоносії протягом 250 мільйонів років відносно швидко еволюціонували і були широко поширені, що дає можливість використовувати їх в биостратиграфії для встановлення дуже дрібних стратиграфічних підрозділів і для кореляції відкладів з різних районів. Крім того, конодонтові елементи (зуби) використовують як палеотермометри, що дозволяють виявляти температурні коливання, що відбувалися з породою, в якій вони містяться. Справа в тому, що під впливом підвищеної температури в фосфатах відбуваються передбачувані та постійні зміни забарвлення, які можна виміряти. Це дозволяє використовувати їх в нафторозвідці.

Конодонтові елементи Конодонтові елементи

Методика обробки Методики збору зразків на конодонти і виділення конодонтових елементів з породи широко Методика обробки Методики збору зразків на конодонти і виділення конодонтових елементів з породи широко висвітлені в літературі, тому в цьому розділі ми обмежимося тільки деякими зауваженнями і описом специфічних методів. Слід зазначити, що при вилученніі конодонтів з породи найбільш трудомістким етапом є відбір елементів з нерозчинного залишку. Виникає спокуса спростити цю процедуру за рахунок використання різноманітних важких рідин та технічних методів сепарації. Такі методики виправдані при малих вмістах конодонтових елементів у нерозчинному залишку, але призводять до значних втрат (особливо дрібних і ювенільних форм) в багатих пробах. Тому для отримання найбільш повного комплексу доцільний ручний відбір без попереднього збагачення, тим більше що часом стратиграфічно важливими виявляються саме рідкісні і невеликі форми.

Специфічні методи обробки Зі специфічних методів необхідно в першу чергу відзначити метод пошуку та Специфічні методи обробки Зі специфічних методів необхідно в першу чергу відзначити метод пошуку та визначення конодонтових елементів на площинах нашарування. Цей метод можна застосовувати в основному до шаруватих добре літифікованих відкладів глинистого і крем'янисто-глинистого складу - глинистим і глинисто-крем'янистим сланцям і аргілітам - у яких сланцюватість і шаруватість збігаються. Такі породи, як правило, легко розколюються по поверхнях нашарування на тонкі плитки. На поверхнях цих плиток конодонтові елементи можна шукати навіть у польових умовах, користуючись лупою із збільшенням 10 - 20. Потім відібрані пластинки вивчають під бінокуляром при збільшенні 40 - 50. Найбільш продуктивний цей метод для глибоководних конденсованих розрізів, де конодонтові елементи найбільш численні. Використання цього методу дає також можливість знайти природні асоціації конодонтових елементів, що належали одному організму, конодонтові апарати. Такі знахідки, крім наукової цінності для обгрунтованих реконструкцій складу апаратів, можуть застосовуватися в інтерпретації умов накопичення осадків. Присутність у відкладеннях НЕ розрізнених конодонтових апаратів говорить про спокійноводні умовах седиментації і бідні на кисень придонні водах НЕ заселених численними бентосними трупоїдами. Таке поєднання умов характерне для глибоководних шельфових депресій і континентального схилу.

Специфічні методи обробки Інший нетрадиційний метод пошуку і вивчення конодонтів - у петрографічних аншліфах Специфічні методи обробки Інший нетрадиційний метод пошуку і вивчення конодонтів - у петрографічних аншліфах і шліфах. Застосування цього методу доцільно для масивних погано дезінтегрованих порід: масивних окремненних вапняків, сильно метаморфизованних кременисто-глинистих сланців, кварцитів і кварцитовидних пісковиків і алевролітів. Слід зазначити, що за інших рівних умов найбільш ймовірно знаходження в шліфах і аншліфах перерізів конодонтових елементів, перпендикулярних осі найбільшого подовження елементів. Це більшою мірою справедливо для однорідної породи і випадкового орієнтування в ній конодонтових елементів. Насправді , елементи, як правило, орієнтовані в шаруватих породах довгою віссю паралельно шаруватості, що підвищує ймовірність знаходження поперечних перерізів конодонтових елементів при виготовленні шліфів впоперек шаруватості. При орієнтуванні шлифів по шаруватості підвищується ймовірність отримання поздовжніх перерізів конодонтових елементів, які більш інформативні для діагностики таксонів, так як іноді дозволяють визначити форму платформи або обриси аркуша елементів. Для діагностики таксонів конодонтів по перетинах необхідний комплексний облік ознак які зазвичай мало використовуються (або не використовуються зовсім) в систематиці середньо-і позднепалеозойских форм, а саме - особливості розподілу твердих тканин (інтерламеллярної, білої речовини і схожою на неї в аншліфах параламеллярної тканини), а також товщина платформи та вільного аркуша, характер поперечного профілю платформи та ін.

Дякую за увагу! Дякую за увагу!