КОНФЛІКТИ В ЖИТТІ ТА НАВЧАННІ СТУДЕНТІВ
План 1. Психологічна природа конфлікту, його структура і динаміка, ефективні шляхи розв’язання. 2. Досягнення згоди. 3. Формування конструктивного поводження з критикою
1) Психологічна природа конфлікту, його структура і динаміка, ефективні шляхи розв’язання
Конфлікт — це стосунки між суб’єктами соціальної взаємодії, які характеризуються протиборством за наявності протилежних мотивів (потреб, інтересів, цілей, ідеалів, переконань) чи суджень. Предмет конфлікту — об’єктивно наявна чи уявна проблема, що служить причиною протиборства між сторонами (проблема влади, взаємин, першості співробітників, їхньої сумісності). Це саме та суперечність, яка є причиною виникання конфлікту. Причини конфлікту — це явища, події, факти, ситуації, що передують конфліктові та викликають його за певних умов діяльності суб’єктів соціальної взаємодії. Мотиви конфлікту, як внутрішні спонукальні сили, підштовхують суб’єктів соціальної взаємодії до конфлікту. Мотиви виявляються у формі потреб, інтересів, цілей, переконань.
Рис. Структура конфлікту S 1 і S 2 — сторони (суб’єкти) конфлікту; П — предмет конфлікту; ОК 1 і ОК 2 — образи конфлікту (конфліктної ситуації); М 1 і М 2 — мотиви конфлікту; Р 1 і Р 2 — позиції сторін-конфліктерів.
Динаміка конфлікту – це і є процес його зміни. Всякий конфлікт у власному розумінні слова може бути представлений трьома етапами: 1) Початок; 2) Розвиток; 3) Завершення. До, власне, конфлікту додаються ще два періоди: перед конфліктний та після конфліктний.
Таким чином, загальна схема динаміки конфлікту складається з наступних періодів: Перед конфліктна ситуація (латентний період) —> Відкритий конфлікт (власне конфлікт) —> Інцидент (початок конфлікту) —> Ескалація (розвиток) конфлікту —> Завершення конфлікту —> Після конфліктний період.
2) ДОСЯГНЕННЯ ЗГОДИ Розв’язання конфлікту — це спільна діяльність його учасників, спрямована на припинення протидії й на вирішення проблеми, що призвела до зіткнення.
Необхідними умовами для розв’язання конфлікту є: 1) достатня зрілість конфлікту - усвідомлення протиборчими сторонами суперечностей, які об’єктивно існують між ними; 2) потреба й зацікавленість кожного з учасників конфлікту в тому, щоб спільно перебороти суперечності, що виникли; 3) окремий чи спільний пошук і використання доступних сторонам методів, правил і способів розв’язання конфлікту, що відбувся між ними, тобто усунення його причин.
3) ФОРМУВАННЯ КОНСТРУКТИВНОГО ПОВОДЖЕННЯ З КРИТИКОЮ Критика на мою адресу - мій особистий резерв вдосконалення. Об'єктивно критика - це форма допомоги критикуємому в пошуках і усуненні недоліків у роботі.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! НАЙКРАЩИЙ КОНФЛІКТ – ТОЙ КОНФЛІКТ, ЯКОГО НЕ БУЛО.