т8_Шаповал,Еремеева, Коломоец, Сквирский.pptx
- Количество слайдов: 9
Концепція маркетингу і аналіз ринку збуту Виконали: Коломоєць Олена Сквирський Роман Єремеєва Марина Шаповал Ирина
Концепція маркетингу - це орієнтована на споживача інтегрована цільова філософія фірми, організації чи людини.
1. Виробнича (30 -50 рр. . ) - Концепція вдосконалення виробництва - продукт або товар може бути доступним для споживача, якщо підвищується ефективність виробництва і розподілу товару.
2. Концепція вдосконалення товару - Продуктова - споживачам потрібний товар з найкращими споживчими властивостями.
3. Концепція інтенсифікації комерційних зусиль (збуту) або Концепція продажів (50 -і рр. . ) - Споживачі не купуватимуть товари організації в достатніх обсягах, якщо організація не зробить значних зусиль у сфері збуту і стимулювання, для підвищення продажів необхідні зусилля по просуванню товару
4. Концепція маркетингу (60 -і рр. . ) - Стверджує, що запорукою досягнення цілей організації є визначення потреб і потреб цільових ринків і забезпечення бажаної задоволеності більш ефективними, ніж у конкурентів, способами.
5. Концепція соціально-етичного маркетингу (80 -90 рр. . ) - Останнім часом у літературі дана концепція все частіше позначається, як соціальний маркетинг - концепція передбачає, що підприємство має задовольняти не тільки запити окремих покупців, а й суспільства в цілому
Аналіз ринку збуту товарів (послуг) • Спочатку підприємцю необхідно знайти відповідь на такі питання: • 1. На яких ринках діє або буде діяти фірма? • 2. Які типи ринків використовуються фірмою? • 3. Які основні сегменти цих ринків по кожному виду товару (послуги)? • 4. Чи проранжирувані ринки (сегменти ринку), на яких діє або буде діяти фірма, по комерційній ефективності й інших ринкових показниках? • 5. Що впливає на попит на товари (послуги) фірми в кожному з цих сегментів? • 6. Які перспективи зміни потреб покупців у кожному із сегментів ринків? • 7. Як передбачається реагувати на ці зміни?
Аналіз конкурентів Варто показати переваги і недоліки конкуруючих фірм, визначити сферу кожного конкурента на ринку, показати, хто має максимальну і мінімальну ціну, чия продукція найбільше якісна. Бажано провести рангування конкурентних позицій фірми, що дозволить більш точно визначити її положення і виявити можливості для потенційних поліпшень. Для кожного з цільових ринків треба порівняти позиції фірми з позиціями конкурентів. Ранг фірми і головних конкурентів указується за 5 - або 10 -бальною системою. Для кожного з цільових ринків треба порівняти транспортні витрати з витратами в конкурентів, якість продуктів і упаковування, зіставити можливості зниження цін, а також мати уявлення про рекламну кампанію й імідж фірм.
т8_Шаповал,Еремеева, Коломоец, Сквирский.pptx