Komunikatsiya_u_tvarin.pptx
- Количество слайдов: 10
Комунікація у тварин Презентація Горобця Сергія 7 -В
Комунікація Сигнали - символи у тварин завжди викликали підвищений інтерес дослідників. Комунікація тварин односпрямована. «Мова» тварин уроджена, учитися ій тварині не доводиться. Сигнали виражають емоційний стан. «Мова» не знаряддя пізнання, результат роботи органів чуттів. Мислення тварин образне й не пов'язане з поняттями.
Діалоги можливі, але рідкісні. Зазвичай це два самостійні монологи, вимовлені одночасно. У комунікації тварин неможливаінформація не про себе. Вони неможуть розповісти про минуле або маибутнє. Однак тварини здатні засвоювати сигнали тваринінших видів( «есперанто» воронів і сорок, яке розуміютьусі мешканці лісу), тобтопасивно володіти Їхньою мовою. До таких тварин належать слони, мавпи, ведмеді, коняки, свині, собаки.
Але лише деякі розвиненітварини здатні активноопановувати чужу мову. Це папуги й птахипересмішники(шпаки, ворони, галки тощо). Багато папуг «знають» до 500 слів, але не розуміютьїхнього значення. Між сигналами твариннемає чітких меж, Їхнєзначення залежить від ситуації, у якій вонивідтворені.
Водні безхребетні спілкуються за допомогою звукових і зоровихсигналів. Звуки у воді передаютьсяна великі відстані двоступковімолюски, вусоногі рачки та іншівиробляють звуки, відкриваючиі ізакриваючи свої раковини або будиночки. Такі ракоподібні, як лангусти видають гучні звуки: скребуть, потираючиантенами по панциру. Краби попереджаютьабо відпякують чужаків, потрясаючи клешнею.
Риби, подібно іншим тваринам, використовують феромони хімічнісигнальнн речовини (сомики-кішки)У період розмноження деякі рибивлаштовують шлюбні танці(триголкова колючка). У риб дужесильно розвинена жестикупяція. Це зрозуміло і так, досить тільки за ними трохипоспостерігати. Риби жестикулюють плавниками, щелепами, зміною забарвлення та зміною положення тіла.
Водні ссавці До числа самих гучних водних ссавців відносяться тюлені. У період розмноження самки і молоді тюлені виють і мукають, і ці звуки приглушуються гавкотом і ревом самців. Кити постійно видають такі звуки, як клацання, скрип, зітхання на низьких тонах. Деякі водні ссавці, щопроводять частину часу на суші, здійснюютьдемонстративні дії, пов'язані із захистом території ірозмноженням. У водних ссавців особливо важливевідчуття дотику, особливо в періоди залицяння і турботиІ про потомство.
Земноводні і плазуни Серед земноводних тільки жаби видають голосні звуки. Саламандр одні пищать або тихо свистять, інші маютьголосові зв'язки і видають неголосний гавкіт. Звуки можуть. означати загрозу, попередження, заклик до розмноження. Вони можуть використовуватися як сигнал неблагополуччяабо як засіб захисту території. Деякі жаби, обороняючись, випускають сильно закислену рідину. Один ВИд саламандрвикористовує спеціальний «любовний напій» , щовиробляється в шлюбний період. Плазуни тадеякі змії сичать, інші видають тріск.
Птахи - спілкуються з особинами свого виду, а також інших видів, у тому числі з ссавцями і навіть з людиною. Для цього вону використовують не тільки звукові, а й зорові сигнали. Завдяки розвиненому спуховому апарату, птахи добречують У стайнях птахів є сигнали, що збирають зграю, сповіщають про небезпеку. Велика частина «розмов» уптахів відбувається між матір'ю і пташенятами, які випрошують їжу. Під час шлюбної поведінки самці птахівіноді виконують акробатичні трюки.
Наземні ссавці Видають шлюбні кліки і звукизагрози, залишають пахучі _мітки, обнюхують і ніжно пестять один одного. У спілкуванні наземних ссавців досить багато. _місця займає інформація про емоційний стан - страх, гнів, задоволення, голод і біль. Кочуючигрупами, тварини за допомогою зорових сигналіві підтримують цілісність групи і попереджають один одного про небезпеку. У приматів простежується ще більш витончена система комунікації. Вищі мавпи, не мають розвиненої нюхової системи. Лише деякі з них мають шкірні залози, спеціально` призначеними для вироблення сигнальних речовин. Словасупроводжуються жестами та мімікою. Інші примативикористовують у спілкуванні набагато частіше сигнальніпози і рухи, а голос - набагато рідше. Тварини навчаютьсярізних способів спілкування в міру дорослішання.
Komunikatsiya_u_tvarin.pptx