comp_graphika.ppt
- Количество слайдов: 47
Комп'ютерна графіка
План Види графіки Кольорові моделі Формати графічних файлів: GIF, JPEG, PNG, TIFF, BMP
Основні поняття комп’ютерної графіки Комп'ютерна графіка - це розділ інформатики, в рамках якого досліджуються і розробляються технічні, математичні, програмні і методичні засоби і прийоми використання ЕОМ для створення, обробки, збереження і практичного застосування графічних зображень.
Види графіки ØВекторна графіка. ØРастрова графіка. ØФрактальна графіка.
Поняття графічного редактора. Графічний редактор – це програма (або пакет програм), що дозволяє створювати та редагувати двовимірні зображення за допомогою комп’ютера.
1. 2. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 4. Призначення: Ділова та ілюстративна графіка. При розв’язуванні прикладних задач. В навчальних програмах. Мультиплікаційні фільми, рекламні ролики. Комп’ютерні ігри. Функції: Створення, перегляд, редагування графічних зображень. Отримання зображень із зовнішніх джерел (сканери, фотоапарати, відеокамери та ін. ). Перетворення графічних форматів даних. Використання широкого спектру програмного інструментарію опрацювання зображень.
Растрова графіка. Ра строва гра фіка (англ. Raster graphics) графіка, представлена у машинній пам'яті у вигляді растру. Обробка растрової графіки здійснюється растровими графічними редакторами.
Растрова графіка. Растрова графіка описує зображення з використанням кольорових точок, росташованих на сітці. Сітка, яка використовується в оцифровці, містить величезну кількість комірок настільки малих, що око людини їх не бачить, сприймаючи усе зображення як ціле. Сама сітка отримала назву растрової карти, а її одиничний елемент (квадратна комірка) називається пікселем (від англійського picsel - PICture Single ELement). Растрова карта являє собою набір (масив) трьох чисел: дві координати растра на площині та його колір.
Переваги растрової графіки: • простота автоматизованого вводу зображень • фотореалістичність.
Недоліки растрової графіки • складність управління окремими фрагментами зображення; • растрове зображення має певну роздільність і глибину представлення кольорів; • розмір файлу є пропорційним до площі зображення.
Приклад масштабування растрового зображеня
Роздільність. Основною характеристикою растрового зображення є роздільність. Термін «роздільність» (rezolution) використовується для визначення кількості одиничних елементів для фіксованих значень довжини та ширини. Чим вище роздільність, тим точніше растрова карта відтворює зображення
Потрібно розрізняти: §роздільність оригінала; §роздільність екранного зображення; §роздільність друкованого зображення.
РОЗДІЛЬНА ЗДАТНІСТЬ • Роздільна здатність є важливою характеристикою зображення. Чим вища роздільна здатність, тим краще візуальна якість зображення, але і пам'яті для роботи з ним потрібне більше. В основному друкарська графічна продукція має роздільну здатність, близьку до 300 dpi (від Dots Per inch - крапок на дюйм). З другого боку, стандартний монітор має роздільну здатність в 72 dpi, що істотно менше. Тому параметри графічних файлів слід задавати залежно від їх призначення. • Якщо ви плануєте публікувати свої зображення на сторінках Webвузлів, роздільна здатність вище 72 dpi буде зайвою. Комп'ютерний екран не здатний адекватно відобразити файл з роздільною здатністю вище 72 dpi. Якщо ж вам необхідно підготувати графіку для друку на високоякісному лазерному принтері, то встановлюйте роздільну здатність в 200 dpi. Роздільну здатність в 300 dpi є сенс встановлювати тільки в тому випадку, якщо ви збираєтеся готувати кольорову друкарську продукцію професійної якості.
Редактори растрової графіки q. Photoshop, q. Photo. Paint, q. Fire. Works, q Painter, q. Paint, q. GIMP.
Графічний редактор Paint.
ADOBE PHOTOSHOP Photoshop створювався як інструмент дизайнера. Вікно програми включає меню, палітри, панелі інструментів, рядок стану та власне робочу область.
Векторна графіка (також геометричне моделювання або об’єктно-орієнтована графіка) це графіка, що базується на створенні зображень із сукупності геометричних примітивів (точок, ліній, кривих, полігонів), тобто об’єктів які можна описати математичним рівнянням
Переваги векторної графіки üневеликі за розміром файли; üрозмір об'єктів та опис колірних характеристик майже не збільшує розміри файлу; üоб'єкти легко трансформуються, ними легко маніпулювати; üвекторна графіка може містити в собі фрагменти растрової графіки.
Векторні графічні редактори v. Corel. Draw, v. Illustrator, v. Free. Hand, vстандартний додаток у MS Office - Word Editor. v. Xara Xtreame v. Inkscape v. Sodipodi v. Meta. Post v. Open. Office. org Draw.
Corel. DRAW. Переваги Великий набір засобів створювання та редагування зображень Зручний інтерфейс Висока якість отриманих зображень
Елементи вікна редактора Основні засоби для роботи містяться на панелях інструментів, а панель властивостей змінює свій вигляд залежно від дій, що їх зараз виконують у редакторі. Розташування цих панелей у вікні ви можете змінити самостійно.
Дії з об’єктом Виділяти Переміщати Масштабувати Аналогічно до дій у Paint Обертати, нахиляти Копіювати, видаляти Аналогічно до дій в інших програмах
Фрактальна графіка, як і векторна, основана на математичних обчисленнях. ЇЇ базовим елементом є математична формула, виключно на основі якої будується зображення. Таким способом будують найпростіші регулярні структури та складні ілюстрації, що імітують природні ландшафти і тривимірні об’єкти
Фрактальна графіка Продукти фірми Golden Soft. Ware: • Surfer - створення тривимірних поверхонь; • Grapher - створення двовимірних графіків; • Map Viewer - побудова кольорових карт. • Пакет Iris Explorer (фірма Graphics) призначена для створення моделей погодних умов та океану. • Пакет Earth Watch (фірма Earth Watch) призначений для моделювання та демонстрації тривимірного зображення метеоумов над Землею, будувати топологічні поверхні по космічних знімках і прогнозувати погоду на тиждень вперед.
Кольоро ва модель — це модель конкретизованої класифікації гами світлових кольорів сприйнятних для людини, котра дає можливість класифікувати конкретний колір для подальшої можливості його відтворення.
RGB (скорочено англ. Red, Green, Blue — червоний, зелений, синій) — адитивна кольорова модель, що описує спосіб синтезу кольору, широко застосовується в техніці для відображення за допомогою випромінення світла. Переваги моделі Апаратна близкість з монітором, сканером, проектором та іншими пристроями; Велика кольорова гамма, близька до можливоcтей людського зору; Доступність багатьох функцій обробки зображення (фільтрів) в програмах растрової графіки;
Адитивні та субтрактивні моделі В адитивних моделях нові кольори утворюються шляхом додавання основного кольору з чорним. Змішування всіх основних кольорів дає чистий білий колір, якщо значення їх інтенсивностей максимальні, і чистий чорний, якщо вони дорівнюють нулю. Адитивні моделі використовуються в пристроях, які випромінюють світло. В субстрактивних моделях нові кольори утворюються шляхом віднімання основного кольору від білого. В цьому випадку змішування всіх основних кольорів дає чистий чорний колір, якщо значення їх інтенсивностей максимальні, і чистий білий, якщо вони дорівнюють нулю. Субстрактивні моделі використовуються в пристроях, які відбивають світло.
CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Blac. K) — блакитний, пурпуровий, жовтий, — субтрактивна кольорова модель, використовується у полiграфії.
HSB Відповідно до моделі HSB колір визначається трьома компонентами: відтінком (Hue), насиченістю (Saturation) і яскравістю (Brightness). При моделюванні кольорів тут не змішують основні кольори, а змінюють їх властивості. Відтінок – це є власне колір в загальноприйнятому розумінні. Насиченість визначається кількістю білого в відтінку: в повністю насиченому відтінку не міститься білого – він вважається чистим; частково насичений відтінок світліший. Яскравість визначає інтенсивність світіння кольору – відтінки з високою інтенсивністю дуже яскраві, а з низькою – темні.
HSB Різний тон (Hue) Різний відтінок Різна насиченість (Saturation)- один тон Низька яскравість (Brightness).
HSB Зменшення яскравості Збільшення яскравості
CIE Lab В моделі CIE Lab будь-який колір визначається світлотою (L) і хроматичними компонентами: параметром а, що змінюється в діапазоні від зеленого до червоного, і параметром b, що змінюється в діапазоні від синього до жовтого. Ця модель є апаратно незалежною і часто використовується для перенесення даних між різними пристроями. Збільшення хроматичності:
Таблиця – Значення первинних і ахроматичних кольорів
ФОРМАТИ ГРАФІЧНИХ ФАЙЛІВ ØGIF ØJPEG ØPNG ØTIFF ØBMP, ТА ІНШІ.
GIF Формат GIF (Graphic Interchange Format - формат обміну графічними даними) застосовується для запису та збереження растрових графічних зображень. Цей формат підтримується у Web вже давно та використовується різноманітними графічними додатками. Зображення в GIF-форматі зберігаються в файлах із розширенням. gif.
GIF Найкращі результати отримуються при роботі з наступними класами GIF-зображень: Креслення та малюнки. Зображення, які складаються з відносно невеликої кількості ліній; Зображення з невеликою кількістю однорідних кольорів; Прозорі зображення; Анімаційні послідовності.
JPEG Окрім GIF, для представлення растрової графіки можна також використовуватися формат JPEG (Joint Photographic Group - об'єднана група експертів по обробці фотознимків). Формат JPEG був створений для того, щоб позбавитися від обмежень, існуючих в GIF.
PNG (Portable Network Graphic - пересувні мережеві графічні дані) - це формат, призначений для зберігання графічних зображень у файлі використовуючи стиснення даних. Передбачається, що з часом формат PNG замінить GIF.
TIFF Формат TIFF (Tag Image File Format - формат файлів зображення на базі позначок) призначений для зберігання растрової графіки. TIFF-файли часто використовуються у видавничих системах.
BMP - це стандартний формат опису растрової графіки, що використовується у середовищі Windows. За замовчанням BMP-дані зберігаються в файлах з розширенням. bmp.