Скачать презентацию Кома перед порівняльними сполучниками не ставиться а У Скачать презентацию Кома перед порівняльними сполучниками не ставиться а У

Синтаксис тести 11 клас.ppt

  • Количество слайдов: 59

Кома перед порівняльними сполучниками не ставиться: а) У сталих фразеологічних зворотах Дощ ллє як Кома перед порівняльними сполучниками не ставиться: а) У сталих фразеологічних зворотах Дощ ллє як з відра. Почервонів як рак. б) Перед зворотом, який має значення «у ролі кого, чого» Шевченка як письменника знають у всьому світі. Розглядаємо вашу відповідь як згоду. в) Перед як, ніж у виразах (не) більш як, (не) раніше ніж, (не) довше ніж і под.

Вставні слова • Вставними є такі конструкції, за допомогою яких мовець виражає своє ставлення Вставні слова • Вставними є такі конструкції, за допомогою яких мовець виражає своє ставлення до висловленої думки, як от: • Виражає упевненість або невпевненість у тому, про що повідомляється: безперечно, звичайно, може, мабуть, зрозуміло, дійсно, певне (певно), здається, боюся, сподіваюся, очевидно та ін. : Вже почалось, мабуть, майбутнє. Оце, либонь, вже почалось.

 • Вказує на порядок думок, послідовність їх викладу: по-перше, по-друге, до речі, далі, • Вказує на порядок думок, послідовність їх викладу: по-перше, по-друге, до речі, далі, нарешті та ін. : Будинок готелю був, по-перше, високий і міцної старовинної кладки, а по-друге, наріжний. • Дає емоційну оцінку повідомлюваному: на щастя, на жаль, на нещастя, дивна річ та ін. : Шкода, той час не вернеться ніколи.

 • Вказує на джерело думки, характер висловлення: взагалі, іншими словами, можна сказати, так • Вказує на джерело думки, характер висловлення: взагалі, іншими словами, можна сказати, так би мовити, як кажуть та ін. : А що ж, по-твоєму, чинити маєм

 • У реченні вставні слова виділяються комами. Якщо вставні конструкції входять до складу • У реченні вставні слова виділяються комами. Якщо вставні конструкції входять до складу відокремлених членів речення, то вони не виділяються комами: Десь далеко, мабуть під Черніговом, глухо гули гармати.

 • Якщо при вставних словах є сполучники, які до них належать, то вони • Якщо при вставних словах є сполучники, які до них належать, то вони виділяються разом зі сполучником: А може, власне, і не в тому справа.

 • Зверніть увагу! Не є вставними і не виділяються комами такі слова: ніби, • Зверніть увагу! Не є вставними і не виділяються комами такі слова: ніби, нібито, немовби, все-таки, адже, от, тільки, принаймні, навіть, між тим, за традицією, буквально, якби, майже, при тому, при цьому, часом, тим часом, до того ж, приблизно, якраз, як-не-як: Злива тривала майже годину.

Сполучники сурядності CCР 1. Єднальні -і, й, та(і) Головою починай і працею закінчуй Відношення Сполучники сурядності CCР 1. Єднальні -і, й, та(і) Головою починай і працею закінчуй Відношення послідовності або одночасності 2. Розділові 3. Протиставні -або, чи, хоч, то-то, чи-чи, не то - не то, або-або -а, але, та(але), проте, зате, однак То боком, то скоком Всі хвалять добро, але не всіх хвалить воно Відношення протиставлення або зіставлення явищ Відношення чергування явищ

Смислові зв'язки між простими реченнями в складносурядному бувають такі: 1. дії, події або явища, Смислові зв'язки між простими реченнями в складносурядному бувають такі: 1. дії, події або явища, про які йдеться в різних частинах речення, можуть відбуватися о д н о ч а с н о або п о с л і д о в н о Косили сіно лугове і пахло м'ятою. (Ю. Кравченко) Прилинув вітер, і в тісній хатині він про весняну волю заспівав (Леся Українка) Засобами вираження таких смислових відношень є інтонація та єднальні сполучники

2. явища, про які йдеться, можуть чергуватися Сперш довго ліс на гуслі грав зелені, 2. явища, про які йдеться, можуть чергуватися Сперш довго ліс на гуслі грав зелені, а потім виплив вересневий день (М. Танк). Засобами вираження таких відношень є протиставні сполучники та інтонація 3. причиново-наслідкові відношення Хтось шарпнув двері, і вони розчинилися навстіж (Ю. Збанацький). Засобами вираження таких смислових відношень є порядок частин, який не можна змінити, інтонація та єднальні сполучники

4. протиставні або зіставні відношення Хоч була рання весна, але надворі було вже гаряче 4. протиставні або зіставні відношення Хоч була рання весна, але надворі було вже гаряче (І. Нечуй-Левицький) Ластівка день починає, а соловей його кінчає (Народна творчість) 5. причиново-наслідкові відношення Не то осінні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля м'ята (М. Коцюбинський)

Установіть відповідність: 1. 2. 3. 4. 5. Вітер погнав по небу хмари і забарабанив Установіть відповідність: 1. 2. 3. 4. 5. Вітер погнав по небу хмари і забарабанив дощем у вікна. Вітру на морі не було, проте клекотав сильний прибій. Пройшла гроза, і ніч промчала, і знову день шумить кругом. І потечуть веселі ріки, а озера кругом гаями поростуть, веселим птаством оживуть. То вітерець дихне, то коник в житі засюрчить… А. Єднальні. Б. Розділові. В. Протиставні. Г. Зіставні 2 В 3 А 4 Г 5 Б

Розділові знаки в складносурядних реченнях: , Здебільшого між частинами складносурядного речення, з'єднаними сполучниками сурядності Розділові знаки в складносурядних реченнях: , Здебільшого між частинами складносурядного речення, з'єднаними сполучниками сурядності , 1. Між частинами складносурядного речення, з'єднаними неповторюваними сполучниками і, та (в значенні і), чи, або, якщо вони мають спільний другорядний член. Наприклад: Вже червоніють помідори, і ходить осінь по траві (М. Рильський) 2. Між частинами складносурядного речення – двома питальними, спонукальними, окличними, називними та безособовими реченнями, з'єднаними сполучником і: Було затишно і пахло смолою.

; Між частинами складносурядного речення, з'єднаними сполучниками а, але, проте, однак, (зрідка сполучниками – ; Між частинами складносурядного речення, з'єднаними сполучниками а, але, проте, однак, (зрідка сполучниками – і, та) якщо вони дуже поширені або мають всередині розділові знаки, або далекі за змістом. – Між частинами складносурядного речення, з'єднаними сполучниками і (й), та (в значенні і), й, а, якщо вони виражають швидку чи несподівану зміну подій або різке протиставлення. Наприклад: З неба, як Наприклад: Ще мить – і сад розтоплене золото, ллється загубить пишну вроду. на землю блискучий світ сонця; на ланах грає сонячна хвиля (П. Мирний)

СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ З КІЛЬКОМА ПІДРЯДНИМИ Складнопідрядне речення, у складі якого є одна головна частина СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ З КІЛЬКОМА ПІДРЯДНИМИ Складнопідрядне речення, у складі якого є одна головна частина і дві або більше підрядних, називається складнопідрядним з кількома підрядними. з однорідною підрядністю з неоднорідною підрядністю Види з послідовною підрядністю

Однорідна підрядність У складнопідрядних реченнях з однорідною підрядністю однакові за значенням підрядні частини стосуються Однорідна підрядність У складнопідрядних реченнях з однорідною підрядністю однакові за значенням підрядні частини стосуються одного й того самого слова в головній частині чи всієї головної частини. У таких реченнях підрядні частини завжди одного виду. НАПРИКЛАД: Розкажи, як за горою сонечко сідає, як у Дніпра веселочка воду позичає(Т. Шевченко). ЩО? [ ], (як). У цьому реченні дві підрядні з'ясувальні частини стосуються дієслова-присудка розкажи в головній частині.

Структура Умовно залежність частин складнопідрядного речення з однорідною підрядністю можна зобразити так: Головна частина Структура Умовно залежність частин складнопідрядного речення з однорідною підрядністю можна зобразити так: Головна частина Перша підрядна Друга підрядна Зверніть увагу! У складнопідрядних реченнях з однорідною підрядністю в другій і наступних підрядних частинах сполучник, заради уникнення небажаних повторень, може бути пропущений, а між підрядними однорідними частинами може вживатися сполучник сурядності.

Розділові знаки Між підрядними однорідними частинами, з'єднаними знаки одиничним сурядним сполучником чи, або, та Розділові знаки Між підрядними однорідними частинами, з'єднаними знаки одиничним сурядним сполучником чи, або, та (в значенні і), і(й), кома не ставиться. НАПРИКЛАД: 1. Пройшло немало років, як погас вогонь війни і вичахли гармати (Д. Луценко). [ ], (як ) і ( ). 2. Коли землероби обсіювались і наставало більше вільного часу, слов'яни справляли свято на честь Лада (Я. Головацький). (коли )і ( ), [ ].

Неоднорідна підрядність У складнопідрядному реченні з неоднорідною підрядністю підрядні частини по-різному пояснюють головну частину: Неоднорідна підрядність У складнопідрядному реченні з неоднорідною підрядністю підрядні частини по-різному пояснюють головну частину: Øпідрядні частини одного або різних видів стосуються різних слів у головній частині; Øодна підрядна частина стосується всього змісту головної частини, а друга - якогось слова в головній частині; Øпідрядні частини різного виду стосуються одного слова в головній частині.

Послідовна підрядність У складнопідрядному реченні з послідовною підрядністю перша підрядна частина залежить від головної Послідовна підрядність У складнопідрядному реченні з послідовною підрядністю перша підрядна частина залежить від головної частини, друга - від першої підрядної, третя - від другої і т. д. НАПРИКЛАД: 1. Епохо, дай мені завзяття на кожен день, на кожну мить, щоб міг нащадкам розказати я про те, як ми навчались жить (П. Сингаївський). [ ], (щоб), (як). 2. Хоча ніхто не знав, чи доведеться тут ночувати, робота вже закипіла (О. Гончар). (хоча), (чи), [ ]. В обох реченнях маємо одну головну частину і дві підрядні, але головної частини стосується лише перша підрядна, а її, як своєї головної, стосується друга підрядна частина.