Скачать презентацию КЛАСИЦИЗМ Класици зм напрям в європейському мистецтві Скачать презентацию КЛАСИЦИЗМ Класици зм напрям в європейському мистецтві

Презентация старая версия .ppt

  • Количество слайдов: 43

КЛАСИЦИЗМ Класици зм — напрям в європейському мистецтві, який уперше заявив про себе в КЛАСИЦИЗМ Класици зм — напрям в європейському мистецтві, який уперше заявив про себе в італійській культурі XVI—го ст. Найбільшого розквіту досягає у Франції (XVII ст. ). Певною мірою притаманний мистецтву усіх країн Європи, у деяких зберігав свої позиції аж до першої чверті ХІХ ст. ОСОБЛИВОСТІ КЛАСИЦИЗМУ: - раціоналізм (прагнення будувати художні твори на засадах розуму, ігнорування особистих почуттів); - наслідування зразків античного мистецтва; - нормативність, встановлення вічних та непорушних правил і законів (для драматургії — це закон «трьох єдностей» (дії, часу й місця); - обов'язкове дотримання канонічних правил написання творів (зображення героя тільки при виконанні державного обов'язку, різкий поділ дійових осіб на позитивних та негативних, суворе дотримання пропорційності всіх частин твору, стрункість композиції тощо); - у галузі мови класицизм ставив вимоги ясності та чистоти, ідеалом була мова афористична, понятійна, яка відповідала б засадам теорії трьох стилів; - аристократизм, орієнтування на вимоги, смаки вищої-суспільної верстви; - встановлення ієрархії жанрів, серед яких найважливішими вважалися античні; поділ жанрів на «серйозні» , «високі» (трагедія, епопея, роман, елегія, ідилія) та «низькі» , «розважальні» (травестійна поема, комедія, байка, епіграма).

ЖОРЖ ДЕ ЛАТУР (1593 — 1652 рр) Жорж Де Латур (1593 - 1652) французький ЖОРЖ ДЕ ЛАТУР (1593 — 1652 рр) Жорж Де Латур (1593 - 1652) французький живописець з Лотарингії. Зазнав вплив Караваджо та майстрів нідерландського (Утрехтського) караваджизма. Народився 13 березня 1593 року в багатодітній родині в Лотарингії, в містечку Вік-сюр-Сей поблизу Нансі. У 1620 році одружився з Діаною ле. Нерф. Після весілля художник переїхав до Люневіля, у 1636 році Люневіль згорів. Ймовірно, що згоріло також багато творів живописця. В 1644 році Жорж де Латур був призначений офіційним художником Люневіля, а в 1646 році головним живописцем короля. Жорж де Латур помер 30 січня 1652 року в Люневілі.

 «МАДАЛЕНА ПЕРЕД СВІЧКОЮ» «МАДАЛЕНА ПЕРЕД СВІЧКОЮ»

 «ШУЛЕР З БУБНОВИМ ТУЗОМ» «ШУЛЕР З БУБНОВИМ ТУЗОМ»

 «СОН СВЯТОГО ЙОСИПА» 1640 р «СОН СВЯТОГО ЙОСИПА» 1640 р

 «ПОКЛОНІННЯ ПАСТУХІВ» «ПОКЛОНІННЯ ПАСТУХІВ»

 «СВЯТИЙ ЙОСИП ТЕСЛЯ» «СВЯТИЙ ЙОСИП ТЕСЛЯ»

НІКОЛЯ ПУССЕН (1594 — 1665 рр) Ніколя Пуссéн (15 червня у 1594 — 19 НІКОЛЯ ПУССЕН (1594 — 1665 рр) Ніколя Пуссéн (15 червня у 1594 — 19 листопада 1665 рр) — французький живописець, найпослідовніший представник класицизму, філософ, мистецтвознавець і теоретик мистецтва, один з найосвіченіших людей свого часу. Майже сім років хлопець навчався в Єзуїтській академії в Руані, де давали загальну освіту. Зв'язок з єзуїтами не припинявся й надалі. З документів відомо, що саме єзуїти замовили своєму вихованцю шість картин на епізоди життя Ігнатія Лойоли, засновника ордену. Пуссен замовлення виконав у 1622 р. (картини не знайдені). Монументальну картину « Диво Св. Франциска Ксаверія» 1641 р. Пуссен теж напише для нової церкви єзуїтів в Парижі (збережена, в Луврі). Ранні мистецькі враження - від творів школи Фонтенбло, де робило багато представників маньєризму 16 ст. Першими вчителями Пуссена в Парижі називають Жоржа Лаллемана(1575? -1636)та портретиста Фердинанда ван Еллє (1580? -1649). Одну картину Лаллемана має Держ. Ермітаж ("Поклоніння волхвів"). Слава Пуссена докотилася й до Парижу. Король не заважав жити підлеглим в Італії, але вони його піддані. І за покликом короля повинні повернутися і прислужиті королівській особі. Тим паче уславлені підлеглі. . . Як не хотів їхати Пуссен у Париж, але поступився утискам. Його улещували посмішками та обіцянками, а завалили роботами: писати картини, проектувати одяг для короля і його великої родини, . . . , навіть оздоби королівського столу та його ліжка! І все це швидко. Пуссен швидко став перешкодою на дорозі кар'єристів та необдарованих. А конкурентів мав юрбу, яка б розіврвала його на шматки. Пуссен помер 19 листопада 1665 року і заповів поховати його "без усілякої помпи". Його поховали в римській церкві Сан Лоренцо ін Лучіна.

 «ТРІУМФ НЕПТУНА» «ТРІУМФ НЕПТУНА»

 «ВИКРАДЕННЯ САБІРЯНОК» «ВИКРАДЕННЯ САБІРЯНОК»

 «ХРИСТОС ТА ГРІШНИЦЯ» «ХРИСТОС ТА ГРІШНИЦЯ»

 «ВЕРСАЛЬСЬКИЙ ПАЛАЦ» (1661 -1710 рр) Версальський палац або Версальський замок (фр. Château de «ВЕРСАЛЬСЬКИЙ ПАЛАЦ» (1661 -1710 рр) Версальський палац або Версальський замок (фр. Château de Versailles) — палац у Версалі, колишня резиденція французьких королів. Побудований в стилі класицизму у 1661 -1710 рр. на місці замку Людовика ХІІІ (фактично увібравши Старий замок) Новий замок (фр. Château Neuf) разом з величезними Версальськими садами, Великим та Малим Тріанонами, Селом королеви складають єдиний палацово-парковий комплекс. Над будівництвом всього комплексу разом із садами працювали найкращі французькі архітектори свого часу — Луї Ле Во, Андре Ленотр, Франсуа д'Орбе, Жюль Ардуен-Мансар, Ґабріель та ін. Внутрішнє переоформлення та перебудови внутрішніх покоїв Версальського палацу відбувались практично весь час, поки він був головною резиденцією — з 6 травня 1682 р. по 6 жовтня 1789 р. : при королях Людовику XIV, Людовику XV та Людовику XVI. Ансамбль Версаля фактично став вираженням ідей абсолютної монархії, коли двір короля став єдиним центром життя королівства, а король практично його не полишав. Ідея порядку, єдності та централізованої системи вираженої завдяки чіткому та величному класичному стилю мали бути протиставлені небезпекам феодальної вольниці. До палацу, як до короля — центру держави, мали сходитись всі головні магістралі нового міста і всі головні алеї парку.

МАРМУРОВИЙ ДВІР МАРМУРОВИЙ ДВІР

 «ДЗЕРКАЛЬНА ЗАЛА» «ДЗЕРКАЛЬНА ЗАЛА»

 «САЛОН ДОСТАТКУ» «САЛОН ДОСТАТКУ»

 «САЛОН АПОЛЛОНА» «САЛОН АПОЛЛОНА»

 «САЛОН ВЕНЕРИ» «САЛОН ВЕНЕРИ»

 «САЛОН ДІАНИ» «САЛОН ДІАНИ»

 «САЛОН ГЕРКУЛЕСА» «САЛОН ГЕРКУЛЕСА»

ЛУЇ ЛЕВО (1612 - 1670 рр) Луї Лево ( 1612 — 1670 рр ) ЛУЇ ЛЕВО (1612 - 1670 рр) Луї Лево ( 1612 — 1670 рр ) — французький архітектор на зламі епох бароко і класицизму, був одним з основоположників французького класицизму, з 1653 по 1670 рік - перший королівський архітектор. Будівничий Версальського палацу. Луї Ліво народився в Парижі в сім'ї архітектора. Ліво навчався архітектурі в Італії, зокрема, в Римі та Генуї, в епоху процвітання бароко. Великий вплив на нього також надав Франсуа Мансар. Відхилившись від ренесансно-барокових форм, Ліво звернув увагу на простіші елементи класицизму, надалі ставши одним з провідних майстрів класицизму у Франції На замовлення суперінтерданта фінансів Ніколя Фуке Ліво вибудував розкішний палац Во-ле-Віконт, який привернув до нього увагу короля Людовика XIV. Після падіння Фуке йому було доручено повторити успіх при проектуванні і будівництві Версальського палацу. Одночасно Ліво займала перебудова палацу Тюїльрі. Крім цього, під керівництвом Ліво були побудовані будівлі Французької академії і множинні міські особняки ( «готелі» ), зокрема на острові Сен-Луї. Працюючи в співпраці з Ш. Лебреном і А. Ленотром, сприяв перетворенню традиційного типа аристократичного замку на палацово-парковий ансамбль.

ЛУВР ЛУВР

ВЕРСАЛЬ ВЕРСАЛЬ

КОЛЕДЖ ЧОТИРЬОХ НАЦІЙ КОЛЕДЖ ЧОТИРЬОХ НАЦІЙ

ГОТЕЛЬ ЛАМБЕР ГОТЕЛЬ ЛАМБЕР

ГОТЕЛЬ ТЬЮЛЬРІ ГОТЕЛЬ ТЬЮЛЬРІ

ЖЮЛЬ АРДУЕН-МАНСАР Жуль Ардуен-Мансар ( 1646— 1708)(1646— 1708 рр) французький архітектор, придворний архітектор Людовика ЖЮЛЬ АРДУЕН-МАНСАР Жуль Ардуен-Мансар ( 1646— 1708)(1646— 1708 рр) французький архітектор, придворний архітектор Людовика XIV, внучатий племінник Франсуа Мансара, один з найвизначніших представників стилю бароко у французькій архітектурі. Жуль Ардуен народився 16 квітня 1646 року в Марлі-ле-Руа. Навчався зодчества в Лібераля Брюана - архітектора, відомого створенням Готелю інвалідів у Парижі. Крім того, Жуль успадкував колекцію планів і креслень свого знаменитого двоюрідного діда Франсуа Мансара. Заодно взяв собі і його прізвище, що вже стало популярною торгівельною маркою. Кар'єру самостійного архітектора Ардуен-Мансар почав з проекту палацу де Кланьї для мадам де Монтеспан. Робота була помічена при дворі, що допомогло молодому зодчому швидко піти вгору у мистецьких колах. Службу при дворі Людовика XIV Жуль почав з проекту з розширення палацу в Сен-Жермен-ан-Ле, потім завершив будівництво Великого Тріанона у Версалі. Найвідомішими творами Ардуен-Мансара стали такі визначні пам'ятки Парижа, як Собор Будинку інвалідів (1693 -1706), а також комплекси Площа Перемог (поч. у 1684 р. ) і Вандомська площа (поч. 1698 р. ). Архітектор помер 11 травня 1708 року.

СОБОР БУДИНКУ ІНВАЛІДІВ СОБОР БУДИНКУ ІНВАЛІДІВ

СЕН-ЖЕРМЕН-АН-ЛЕ СЕН-ЖЕРМЕН-АН-ЛЕ

НОТР-ДАМ НОТР-ДАМ

АНДРЕ ЛЕНОТР (1613 -1700 рр) Анре Лено тр (12 березня 1613 — 15 вересня АНДРЕ ЛЕНОТР (1613 -1700 рр) Анре Лено тр (12 березня 1613 — 15 вересня 1700) — французький ландшафтний архітектор, майстер садовопаркового мистецтва світового рівня (королівські парки в Версалі, Фонтебло, Тюільрі, Гринвічі). Засновник так званого «французького» парку, регулярного типу. Автор першого визначного зразку французького парку в замку Во-ле-Віконт. Син Жана Ленотра, що був головним садівником у Тюільрі при королі Франції Луї XIII. Мав намір стати художником і навчання почав у Симона Вуе, відомого майстра бароко, стиль якого був неприємно офіційним, урочистим, але холодним. Андре не виказав великого хисту до живопису, що врятувало цю талановиту особу для садівництва. Він і стане у 1637 році королівським малювальником ( дизайнером, ландшафтним архітектором)планів садів бароко. Так у 24 роки Андре став наглядачем і садівником Тюільрі після передчасної смерті батька. Аби добре опанувати садівництво, Андре вивчав посібник королівського садівника Клода Першого Мольє «Сад радощі» . Є відомості, що зробив подорож до Італії, де вивчав зразки парків доби Відродження та бароко. Ленотр добре засвоїв уроки італійських майстрів. Але пішов далі, творчо використовуя надбання садівництва Італії і Франції. Незважаючи на повагу до симетрії, Ленотр міг творити плани асиметричні, як це видно н плані садів замку Кланьї. Вісьова побудова добре визначена лише в парадному партері та замку, що повторював планове рішення палацу в Версалі. Лєнотр виробив свій варіант парку, що мав широке поширення в магнатських садибах. Першим досконалим взірцем такого саду-парку став парк біля палацу Во-ле-Віконт, що належав багатію Ніколя Фуке. Садово-парковий ансамбль у Во-ле-Віконт був настільки новим і вдалим, що спричінив арешт Ніколя Фуке і конфіскацію майна вередливим королем Луї Чотирнадцятим. Андре Лєнотр був примусово переведений у Версаль, де розпочалася гучна розбудова резиденції короля Франції.

ВЕРСАЛЬСЬКИЙ ПАРК ВЕРСАЛЬСЬКИЙ ПАРК

САД ТЮІЛЬРІ САД ТЮІЛЬРІ

ВО-ЛЕ-ВІКОНТ ВО-ЛЕ-ВІКОНТ

ЛУВР Лувр— один з найбільших музеїв світу, розташований на правому березі Сени в першому ЛУВР Лувр— один з найбільших музеїв світу, розташований на правому березі Сени в першому окрузі Парижа. Музей Лувр демонструє 35 000 експонатів, від найдавніших часів до 19 століття на площі понад 60 000 м². Музей розташований в палаці Лувру, який був побудований як фортеця в кінці 12 століття при Філіпі II. Будівля розширювалась багато разів, сформувавши сучасний палац Лувр. В 1682 році Людовик XIV вибрав Версальський палац як свою резиденцію, а Лувр перетворився в місце зберігання королівської колекції, зокрема, з 1692 року, колекції античної скульптури. Під час Французької революції, Національна Асамблея постановила, що Лувр повинен використовуватися як музей, демонструючи культурні шедеври країни ХІІІст

ЦЕНТРАЛЬНИЙ ФАСАД ЦЕНТРАЛЬНИЙ ФАСАД

КЛОД ПЕРРО (1613 -1688 рр) Клод Перро-французький архітектор і вчений. Народився в сім'ї юриста, КЛОД ПЕРРО (1613 -1688 рр) Клод Перро-французький архітектор і вчений. Народився в сім'ї юриста, судді Паризького парламенту Пьера Перро. Брати Шарль та П'єр стали письменниками, Ніколя - богословом. Сам Клод Перро вивчав медицину і досяг успіхів в біології, завдяки яким став одним з перших членів Французької академії наук. Він займався і механікою. Більш за все, однак, Клод Перро відомий як архітектор. У другій половині 1660 -х він увійшов у комісію з проектування східного фасаду Луврського палацу та за участю Ліво і Лебрена склав план колонади, що отримала його ім'я. Парні коринфські колони, постаментом для яких служить весь перший поверх, і центральна арка створені під впливом античної архітектури. Робота Перро справила вплив на деякі проекти XIX-XX століть. Крім колонади, Клод Перро став автором будівлі Паризької обсерваторії (1667 -1672), декількох столичних церков і тріумфальної арки, розібраної на початку XVIII століття. Крім того, він працював у Версалі і побудував капелу в замку Кольбера в Со. Як теоретик архітектури, Перро значущий завдяки перекладам Вітрувія і книзі про види колон «Про порядок п'яти видів колон у відповідності з методом древніх» . Разом зі своїм братом-казкарем, Перро брав участь у «суперечці про давніх і нових» і зустрів опір поета Буало і архітектора Н. Ф. Блонделя - прихильників суворого наслідування античності.

ВИДИ ЛУВРА КОЛОННАДА ЛУВРА ВИДИ ЛУВРА КОЛОННАДА ЛУВРА

ФАСАД КОЛОНАД ФАСАД КОЛОНАД

КРИЛО МУЗЕЮ КРИЛО МУЗЕЮ

ПІВДЕННО ЗАХІДНИЙ ФАСАД ПІВДЕННО ЗАХІДНИЙ ФАСАД