mammalia.ppt
- Количество слайдов: 42
Клас ССАВЦІ (Mammalia) Тип: Chordata Підтип: Vertebrata Розділ: Gnathostomata Група: Amniota Нкл: Tetrapoda
1. Загальна характеристика групи. 2. Особливості будови головних систем органів: шкірних покривів (та пов ׳ язаних з ними анатомо-морфологічних утворень), скелету, травної системи, органів дихання та кровоносної системи, нервової системи, сечостатевої системи. 3. Загальна систематика ссавців.
1. Загальна харетеристика групи. Ссаці, на відміну від усіх інших хребетних: • характеризуються здатністю до існування в більш різноманітних середовищах існування,
Ссаці, на відміну від усіх інших хребетних: • виключною різноманітністю особливостей біології і морфологічних типів,
Ссаці, на відміну від усіх інших хребетних: • суттєво ускладненою поведінкою
Прогресивні риси в організації ссавців. • 1. Високий рівень розвитку центральної нервової системи. • 2. Живонародження та вигодовування немовлят молоком (а також піклування про нащадків). • 3. Здатність до терморегуляції (наявність волосяного покриву та пристосувань до охолодження за рахунок випаровування).
СПЕЦИФІЧНІ РИСИ АНАТОМО-МОРФОЛОГІЧНОЇ БУДОВИ ССАВЦІВ. 1. Тіло вкрито волосяним покривом
СПЕЦИФІЧНІ РИСИ АНАТОМОМОРФОЛОГІЧНОЇ БУДОВИ ССАВЦІВ. 2. Серце чотирьохкамерне і розвинена ліва дуга аорти.
СПЕЦИФІЧНІ РИСИ АНАТОМОМОРФОЛОГІЧНОЇ БУДОВИ ССАВЦІВ. 3. Нижня щелепа складається тільки з однієї кістки – зубної. 4. Зуби диференційовані і знаходяться в поглибленнях – альвеолах.
СПЕЦИФІЧНІ РИСИ АНАТОМОМОРФОЛОГІЧНОЇ БУДОВИ ССАВЦІВ. 5. Зуби система характеризується двома генераціями – молочною та постійною (дифіодонтість)
СПЕЦИФІЧНІ РИСИ АНАТОМОМОРФОЛОГІЧНОЇ БУДОВИ ССАВЦІВ. 7. Еритроцити не мають ядер. 8. Квадратна і зчленівна кістки перетворюються в слухові кісточки: квадратна в ковадло, зчленівна в молоточок.
Ознаки, які вказують на родинні стосунки с амфібіями: • 1) два потиличних виростки; • 2) велика кількість шкірних залоз; • 3) сечовина, як головний продукт обміну; • 4) тип зчленування (суглобів) на вільних кінцівках.
Ознаки, які вказують на родинні стосунки с плазунами: • 1) у представників деяких груп зберігається луска на хвості та лапах (або щитки на тулубі)
Ознаки, які вказують на родинні стосунки с плазунами: 2) Деякі представники характеризуються як і окреми групи плазуні (черепахи) розвитком дзьоба, клоаки і розмноженням шляхом відкладання яєць.
Зовнішня будова тіла ссавців. • Характеризується різноманітністю і відбиває особливості пристосування до наземного, водного, повітряного і підземного спосібів існування
Шкірний покрив. • Шкіра складається з двох шарів: зовнішнього епідермісу, і внутрішнього – кутісу.
Шкірний покрив. • Епідерміс є похідним в утворенні волосся, нігтів, копит, рогів (окрім оленей, у яких вони походять з коріуму), луски та різних залоз.
Шкірні залози: Представлені потовими залозами, які мають трубчасту будуву, назовні відкриваються безпосередньо, або у волосяну сумку. Продукт їх секреції – піт, який складається з води та солі. Їх функція – терморегуляторна та видільна.
Шкірні залози: Представлені сальними залозами, відкриваються в волосяну сумку.
Шкірні залози: • Представлені пахучими залозами (відіграють захисну функцію та використовуються в статевій поведінці), • а також молочними залозами (відозмінені потові залози; у примитивних відкриваються на залозистому полі, у вищих на сосках).
М’язова система. • Для ссавців є характерним поява діафрагми (поділяє на грудний та черевний відділи), • а також розвиток підшкірної м’язової системи (дозволяє згортати тіло в клубок, наприклад їжакам), • та лицевої або мімічної мускулатури.
СКЕЛЕТ
скелет Складається з Шийного (7; 6, 6 -10), Грудного (12 -15), Поперекового (2 -9), Крижового (4; 3, 2) та Хвостового відділів
Череп (генерализована схема)
Череп (без нижньої щелепи)
Череп (слуховий відділ)
Кінцівки (генералізована схема)
Кінцівки (дистальна частина)
Органи травлення (ЗУБНА СИСТЕМА)
Травна система
Органи травлення (шлунок жуйних тварин)
Органі дихання і кровоносна система
Схема будови кровоносної системи до і після народження
Зовнішній вигляд головного мозку хребетних різних класів
Будова статевої системи (жіноча) ссавців різних таксонів
Ембріональні (зародкові) утворення у ссавців різних таксонів
Будова дитячого місця і плаценти
Еволюційнотаксономічні зв’язки різних груп ссавців
П/к Prototheria ряд Monotremata - губи відсутні; - у дорослих відсутні зуби (є у молодих); - кістки черепу зростаються і шви відсутні; - зубоподібний відросток представлений окремою кісткою; - плацента відсутня; - є клоака; - молочні залози відкриваються на залозистих полях; - коракоїд представлений окремою кісткою;
П/к Theria інфр. Metatheria ряд Marsupialia - слабкий розвиток плаценти; - у більшості на череві сумка в яку відкриваються соски; - є сумчасті кістки, які приєднуються до кісток тазу; - замінюється тільки один передкутовій зуб. .
mammalia.ppt