Класс птицы.pptx
- Количество слайдов: 66
Клас птахи Загальна характеристика Деталі будови
Загальна характеристика • • • Землі вони відіграють виключно важливу і різноманітну роль у природі та господарській діяльності людини. Відомо понад 9 тис. сучасних видів птахів. Тулуб обтічної форми. Передні кінцівки перетворені в орган польоту - крила, задні кінцівки служать опорою тулуба і для пересування. Шкіра тонка, суха, позбавлена залоз. Єдина куприкова залоза розташована в хвостовому відділі
Загальна характеристика • • • Шкіра має рогові утвори у вигляді пір'я, що створюють літальні поверхні і захищають тіло від втрат тепла. Кістки скелета тонкі, міцні, в трубчастих кістках є повітряні порожнини, які полегшують їх масу. Череп утворений повністю зрощеними, без швів, кістками. Всі відділи хребта (крім шийного) нерухомі. Грудина у літаючих птахів з виступом попереду - кілем, до якого прикріплюються потужні літальні м'язи. У скелеті задніх кінцівок розвинена довга цівка, що збільшує довжину кроку птиці
Загальна характеристика • М'язова система сильно диференційована. Найбільші м'язи - грудні, що опускають крило. Добре розвинені підключичні, міжреберні, шийні, підшкірні і м'язи ніг. Рухи птахів швидкі і різноманітні: ходьба, біг, стрибки, лазіння, плавання. Види польоту-машущий і паряться. Птахи багатьох видів здатні здійснювати далекі перельоти.
Загальна характеристика • Особливості будови травної системи пов'язані з необхідністю швидкого розщеплення великих обсягів їжі і полегшення маси травного тракту. Це досягається завдяки відсутності зубів , участі дзьоба і мови в добуванні їжі , розм'якшенню її в розширеній частині стравоходу - волі , змішуванню їжі з травними соками залозистого відділу шлунку і перетирання її , як на жорнах, в м'язовому відділі шлунка , і вкорочення задньої кишки , що закінчується клоакою. Будова дзьоба і мови у птахів різноманітнеаі відображає їх харчову спеціалізацію.
Загальна характеристика • • Органи дихання - легені. У птаха, що летить дихання подвійне: газообмін у легенях здійснюється як при вдиху, так і при видиху, коли атмосферне повітря з повітряних мішків надходить у легені. Завдяки подвійному диханню птах під час польоту не задихається. Серце чотирикамерне, всі органи і тканини постачаються чистою артеріальною кров'ю. У результаті інтенсивного процесу життєдіяльності виробляється багато тепла, яке утримується пір'яним покривом. Тому всі птахи теплокровні тварини з сталою температурою тіла.
Загальна характеристика • • Органи виділення і види кінцевих продуктів азотистого обміну такі ж, як і у плазунів. Відсутній лише сечовий міхур у зв'язку з необхідністю полегшення маси тіла птиці. Як і у всіх хребетних, головний мозок птахів має п'ять відділів. Найбільш розвинені великі півкулі переднього мозку, покриті гладкою корою, і мозочок, завдяки яким птахи наділені доброю координацією рухів і складними формами поведінки. Орієнтування птахів у просторі здійснюється за допомогою гострого зору та слуху.
Загальна характеристика • Птахи роздільностатеві, більшості видів властивий статевий диморфізм. У самок розвинений лише лівий яєчник. Запліднення внутрішнє, розвиток прямий. Птахи більшості видів відкладають яйця в гнізда, обігрівають їх теплом свого тіла (висижування), пташенят, що вилупилися вигодовують. Залежно від ступеня розвиненості вилупилися з яєць пташенят виділяють гніздових і виводкових птахів.
Зовнішня будова • У птахів голова невелика , шия довга і надзвичайно рухлива. Щелепи позбавлені зубів , витягнуті і утворюють дзьоб , оточений роговим чохлом. Форма дзьоба сильно варіює у зв'язку з різноманітністю харчових об'єктів. З боків голови розташовані великі очі , а нижче їх є зовнішні слухові отвори. Передні кінцівки перетворені в літальний орган крила. Задні кінцівки мають різноманітну будова, яка залежить від умов проживання і способів добування їжі. Нижня частина ніг і пальці покриті роговими лусками. Хвіст короткий, оточений віялом рульового пір'я, причому у різних птахів неоднакової будови.
Зовнішня будова • Шкіра птахів тонка, суха, позбавлена залоз. Виняток становить лише куприкова залоза, розташована під коренем хвоста. Вона виділяє жировмісний секрет, яким птах змащує пір'я за допомогою дзьоба. Залоза сильно розвинена у водоплавних птахів. Шкіра їх вкрита своєрідним роговим покривом, що складається з пір'я. У літаючих птахів пір'я помічені лише на певних ділянках шкіри, а у нелітаючих рівномірно вкривають усе тіло.
Пір’я • • • У переважної більшості птахів є контурні і пухові пера. Контурне перо складається з стрижня, очина і опахала. Опахало утворене численними пластинами, що відходять від стрижня по обидві сторони борідками першого порядку, на яких розташовані більш тонкі, зчеплені один з одним за допомогою гачків борідки другого порядку. У результаті цього зчеплене опахало являє собою легку пружну пластинку, яка в разі розриву (наприклад, вітром) легко відновлюється.
Пір’я • • Контурні пера утворюють літальні площі крил, хвоста, а також надають тілу птаха обтічну поверхню. Пухові пера мають тонкий стрижень і позбавлені борідок другого порядку, завдяки чому вони не мають цільних опахал. Пухове пір'я розташоване під контурними. Основна їх функція - збереження тепла тіла птаха.
Скелет • • Скелет птахів відрізняється міцністю і легкістю. Міцність забезпечується раннім зрощенням ряду кісток, легкість наявністю в них повітряних порожнин. Будова черепа птахів схожа з будовою черепа плазунів, але відрізняється більшою легкістю, об'ємною мозкової коробкою, яка закінчується дзьобом, а з боків несе величезні очниці. У дорослого птаха кістки черепної коробки зростаються до повного зникнення швів.
Хребет • • Хребет, як і у всіх наземних хребетних, складається з п'яти відділів - шийного, грудного, поперекового, крижового і хвостового. Велику рухливість зберігає лише шийний відділ. Грудні хребці малорухливі, а поперекові і крижові міцно зростаються один з одним (складний криж) і з кістками тазу. Зростаються і деякі кістки плечового пояса: шаблеподібна лопатка з воронячою кісткою, ключиці одна з одною, що забезпечує міцність плечового поясу, до якого прикріплюються передні кінцівки - крила
Скелет кінцівок • • Вони містять всі типові відділи: плечову, ліктьову і променеву кістки передпліччя і кисть, кістки якої зростаються. З пальців зберігаються тільки три. Тазовий пояс забезпечує надійну опору для задніх кінцівок, що досягається зрощенням клубових кісток на всьому протязі зі складним крижем. Завдяки тому що тазові (лобкові) кістки не зростаються і широко розсунуті, птах може відкладати великі яйця.
Скелет кінцівок • • Потужні задні кінцівки утворені типовими для всіх наземних тварин кістками. Для зміцнення гомілки мала гомілкова кістка пріращена до великої гомілкової. Кістки плесна зростаються з частиною кісток передплесно з утворенням властивої тільки птахам кістки - цівки. З чотирьох пальців найчастіше три спрямовані вперед , один - назад. Грудну клітку утворюють грудні хребці , ребра і грудина. Кожне ребро складається з двох кісткових відділів спинного і черевного, рухливо з’днаних один з одним, що забезпечує наближення або відведення грудини від хребта при диханні. Грудина у птахів велика і має великий виступ - кіль, до якого прикріплюються грудні м'язи , що приводять крила в рух.
М’язова система • • Через велику рухливість і різноманітність рухів мускулатура птахів відрізняється високим ступенем диференціювання. Найбільшого розвитку досягли грудні м'язи ( 1 / 5 загальної маси птаха) , які прикріплені до кіля грудини і служать для опускання крил. Розташовані під грудними підключичні м'язи забезпечують піднімання крил. Швидкість польоту птахів різна: 60 -70 км / год у качок і 65 -100 км / год у сокола сапсана. Найбільша швидкість відзначена у чорного стрижа - 110 - 150 км / ч. Потужна мускулатура ніг у птахів , які втратили здатність до польоту , дозволяє швидко пересуватися по суші ( страуси бігають в середньому зі швидкістю 30 км / ч)
Травна система • Інтенсивна рухова активність птахів вимагає великих витрат енергії. У зв'язку з цим система травних органів має ряд особливостей. Їжа захоплюється і утримується роговим дзьобом , в ротовій порожнині змочується слиною і просувається в стравохід. У основи шиї стравохід розширюється у воло, особливо добре розвинений у зерноїдних птахів. У волі їжа накопичується , набухає і частково піддається хімічній переробці. У передньому , залозистому відділі шлунка птахів відбувається хімічна обробка їжі, що надходить, в задньому , м’язовому - її механічна переробка.
Травна система • Стінки м'язового відділу працюють як жорна і перетирають тверду і грубу їжу. Цьому сприяють і проковтнуті птахами камінці. З шлунку їжа послідовно надходить у дванадцятипалу кишку, тонку і коротку товсту кишку, яка закінчується клоакою. Через недорозвинення прямої кишки птахи часто звільняють кишечник, що полегшує їх масу. Потужні травні залози (печінка і підшлункова залоза) активно виділяють травні ферменти в порожнину дванадцятипалої кишки і переробляють їжу залежно від її виду за 1 -4 години. Великі витрати енергії вимагають надходження значної кількості корму; 5080% від маси тіла за добу у дрібних птахів і 20 -40 % у великих.
Дихальна система • У зв'язку з польотом птахи мають своєрідну будову органів дихання. Легені птахів являють собою щільні губчасті тіла. Бронхи, увійшовши в легені, сильно в них розгалужуються до найтонших, сліпо замкнутих бронхіол, обплетених мережею капілярів, де і відбувається газообмін. Частина великих бронхів, що не розгалужуючись, виходить за межі легень і розширюється у величезні тонкостінні повітряні мішки, обсяг яких у багато разів перевершує об'єм легенів
Дихальна система • • • Повітряні мішки розташовані між різними внутрішніми органами, а їх відгалуження проходять між м'язами, під шкірою і в порожнині кісток. Акт дихання у нелітаючих птахів здійснюється шляхом зміни обсягу грудної клітки за рахунок наближення або видалення грудини від хребта. У польоті такий механізм дихання неможливий у зв'язку з роботою грудних м'язів, і він відбувається за участю повітряних мішків
Дихальна система • При підйомі крил мішки розтягуються й повітря через ніздрі з силою засмоктується в легені і далі в самі мішки. При опусканні крил повітряні мішки стискаються і повітря з них надходить у легені, де знову відбувається газообмін. Обмін газами в легенях на вдиху і видиху отримав назву подвійного дихання. Пристосувальне значення його очевидно: чим частіше птах махає крилами, тим активніше він дихає. Крім того, повітряні мішки оберігають тіло птаха від перегріву під час швидкого польоту.
Кровоносна система • Високий рівень життєдіяльності птахів обумовлений більш досконалою системою кровообігу в порівнянні з тваринами попередніх класів. У них відбулося повне розділення артеріального і венозного потоків крові. Це пов'язано з тим , що серце птахів чотирикамерне і повністю розділено на ліву - артеріальну, і праву венозну, частини. Дуга аорти тільки одна (права) і відходить від лівого шлуночка. У ній тече чиста артеріальна кров , що постачає всі тканини й органи тіла. Від правого шлуночка відходить легенева артерія, що несе в легені венозну кров.
Кровеносная система • Кровь быстро движется по сосудам, газообмен происходит интенсивно, выделяется много тепла. Температура тела поддерживается постоянной и высокой (у разных птиц от 38 до 43, 5°С). Это ведет к общему подъему процессов жизнедеятельности организма птицы. В ответ на понижение температуры внешней среды птицы не впадают в спячку, как земноводные и пресмыкающиеся, а усиливают передвижение — кочевки или перелеты, т. е. мигрируют в более благоприятные условия существования.
Видільна система • Виділення кінцевих продуктів метаболізму здійснюється великими тазовими нирками. Сечовий міхур відсутній. Як і у більшості плазунів, продуктом азотистого обміну є сечова кислота. У клоаці вода, що міститься в сечі, всмоктується і знову повертається в організм, а густа сеча змішується із залишками неперетравленої їжі і виводиться назовні.
Нервова система • • Головний мозок птахів відрізняється від мозку плазунів великими розмірами півкуль переднього мозку і мозочка. Птахи мають гострий зір і відмінним слухом. Очі у них великі, особливо у нічних і сутінкових птахів. Акомодація зору подвійна, що досягається зміною кривизни кришталика і відстані між кришталиком і сітківкою. У всіх птахів кольоровий зір. Орган слуху представлений внутрішнім, середнім вухом і зовнішнім слуховим проходом. Нюх розвинене слабо, за винятком небагатьох видів.
Розмноження • Розмноження птахів характеризується рядом прогресивних рис : 1 ) запліднені яйця, вкриті міцною шкаралуповою оболонкою , відкладаються не просто в зовнішнє середовище, а в спеціальні споруди - гнізда ; 2 ) яйця розвиваються під впливом тепла тіла батьків і не залежать від випадкової негоди , що характерно для яєць риб, земноводних і плазунів ; 3 ) гнізда захищаються від ворогів батьками ; 4) пташенята не залишають напризволяще , а тривалий час вигодовуються , охороняються і навчаються батьками , що сприяє збереженню молодняка.
Розмноження • Запліднення у птахів внутрішнє. У зв'язку з відкладанням великих яєць у самок розвинений лише лівий яєчник. У птахів найбільші в тваринному царстві яйцеклітини за рахунок великої кількості в них жовтка. Залози яйцепроводу виділяють пішкаралупніі шкаралупні оболонки, через численні пори яких відбувається газообмін зародка з зовнішньому середовищі.
Пингвинообразные. Слева направо: императорский пингвин, пингвин Адели, галапагосский пингвин
Древненёбные птицы. Слева направо: африканский страус, обыкновенный нанду, дарвинов нанду
Древненёбные птицы. Слева направо: шлемоносный казуар, эму, обыкновенный киви
Слева истреблённый несколько веков назад эпиорнис. Справа – его яйцо, найденное на Мадагаскаре
Слева направо: гагарообразные (полярная гагара, краснозобая гагара), поганкообразные (чомга, красношейная поганка)
Буревестникообразные. Слева направо: странствующий альбатрос, серый буревестник, глупыш, прямохвостая качурка
Веслоногие. Верхний ряд, слева направо: северная олушь, белохвостый фаэтон, фрегат-ариэль. Нижний ряд, слева направо: галапагосский баклан, индийская змеешейка, розовый пеликан
Соколообразные (семейство ястребиные). Верхний ряд, слева направо: ястреб-тетеревятник, канюк, болотный лунь, белоголовый сип. Нижний ряд, слева направо: красный коршун, степной орёл, орёл-могильник, белоголовый орлан.
Курообразные. Верхний ряд, слева направо: сорные куры (кустарная индейка), фазановые (обыкновенный перепел, серая куропатка, обыкновенный фазан). Нижний ряд – тетеревиные, слева направо: обыкновенный тетерев, глухарь, рябчик, тундряная куропатка
Курообразные. Слева направо: обыкновенная цесарка, обыкновенная индейка, гоацин
Журавлеобразные. Верхний ряд, слева направо: африканская трёхпёрстка, журавлиные (серый журавль, стерх, венценосный журавль). Нижний ряд, слева направо: арама, пастушковые (коростель, обыкновенная камышница, обыкновенный погоныш)
Журавлеобразные. Слева направо: агами, африканский лапчатоног, солнечная цапля, обыкновенная дрофа
Ржанкообразные. Верхний ряд – ржанковые, слева направо: обыкновенный бекас, кулик-сорока, шилоклювка, чибис. Нижний ряд, слева направо: яканы (водяной фазанчик), степная тиркушка, большой поморник, обыкновенный чистик
Ржанкообразные (семейство чайковые). Слева направо: белая чайка, серебристая чайка, клуша, речная крачка
Голубеобразные. Слева направо: голуби (сизый голубь, большой венценосный голубь, обыкновенная горлица), рябки (саджа)
Попугаеобразные. Верхний ряд, слева направо: гиацинтовый ара, синежёлтый ара, пальмовый какаду, какаду-инка. Нижний ряд, слева направо: волнистый попугайчик, жако, совиный попугай, радужный лорикет
Совообразные. Верхний ряд, слева направо: домовой сыч, белая сова, ушастая сова. Нижний ряд, слева направо: филин, обыкновенная неясыть, сипуха
Слева направо: кукушкообразные (обыкновенная кукушка, фиолетовый турако), козодоеобразные (обыкновенный козодой, гуахаро)
Ракшеобразные. Верхний ряд, слева направо: голубой зимородок, рыжий момот, сизоворонковые (сизоворонка, восточный широкорот). Нижний ряд, слева направо: золотистая щурка, птицы-носороги (калао, рогатый ворон), удод
Слева направо: стрижеобразные (чёрный стриж, зелёный бриллиантовый колибри), мышанкообразные (длиннохвостая птица-мышь), трогонообразные (гватемальский кетцаль или квезал)
Дятлообразные. Верхний ряд, слева направо: белошейная ленивка, радужный тукан, медоуказчик, пёстрая бородатка. Нижний ряд – дятловые, слева направо: большой пёстрый дятел, зелёный дятел, желна, вертишейка
Воробьинообразные. Верхний ряд, слева направо: ширококлювы (зелёная калиптомена), печники (рыжий печник), птицы-лиры (большой лирохвост), райские птицы (большая райская птица), жаворонковые (полевой жаворонок). Нижний ряд, слева направо: ласточковые (деревенская ласточка-касатка), трясогузковые (белая трясогузка), сорокопутовые (сорокопут-жулан), оляпковые (обыкновенная оляпка), медососовые (капский сахарный медосос)
Воробьинообразные. Верхний ряд – дроздовые, слева направо: малиновка, восточный соловей, чёрный дрозд, певчий дрозд, дрозд-рябинник. Нижний ряд, слева направо: крапивниковые (крапивник), славковые (тростниковая камышовка), синицевые (голубая лазоревка, большая синица, обыкновенный ремез)
Воробьинообразные. Верхний ряд, слева направо: свиристелевые (обыкновенный свиристель), поползневые (обыкновенный поползень), ткачиковые (домовый воробей, рыжий воробей, серо-голубая танагра). Нижний ряд – вьюрковые, слева направо: вьюрок, зяблик, обыкновенный чиж, обыкновенный щегол, клёст-еловик
Воробьинообразные. Верхний ряд, слева направо: вьюрковые (обыкновенный снегирь), овсянковые (пуночка), скворцовые (обыкновенный скворец), иволговые (иволга), врановые (чёрный ворон). Нижний ряд – врановые, слева направо: грач, ворона, галка, голубая североамериканская сойка, сорока
Голенастые. Верхний ряд – цаплевые, слева направо: серая цапля, большая белая цапля, жёлтая цапля, большая выпь. Нижний ряд, слева направо: цаплевые (волчок, кваква), челноклюв, китоглав
Соколообразные. Верхний ряд, слева направо: американские грифы (королевский гриф, настоящий кондор, гриф-индейка), скопа. Нижний ряд, слева направо: соколиные (сапсан, балобан, чеглок), птица-секретарь
Голенастые и фламинго. Слева направо: молотоглав, аистовые (белый аист, чёрный аист), розовый фламинго
Гусеобразные. Верхний ряд, слева направо: белый гусь, серый гусь, белощёкая казарка, краснозобая казарка. Нижний ряд, слева направо: кряква, шилохвость, свиязь, красноносый нырок
Гусеобразные. Слева направо: чирок-трескунок, морская чернеть, лебедь-шипун, хохлатая паламедея
Дякую за увагу
Класс птицы.pptx