Класс пресмыкающиеся.pptx
- Количество слайдов: 39
Клас плазуни Загальна характеристика Детальна будова
Загальна характеристика • • Плазуни — перший справжній клас наземних хребетних тварин, до якого належить близько 6 тис. видів. Живуть вони переважно в регіонах з теплим і жарким кліматом. У ході завоювання суші плазуни набули ряду адаптацій. Тіло поділяється на голову, шию, тулуб, хвіст і п'ятипалі кінцівки. Шкіра суха, позбавлена залоз і покрита роговим покривом, що захищає тіло від висихання. Ріст тварин супроводжується періодичною линькою.
Загальна характеристика • • Скелет міцний, скостенілий. Хребет складається з п’яти відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового та хвостового. Плечовий і тазовий пояси кінцівок укріплені і зв'язані з осьовим скелетом. Розвинені ребра і грудна клітка. Мускулатура більш диференційована, ніж у земноводних. Розвинені шийні і міжреберні м'язи, підшкірна мускулатура. Рухи відділів тіла більш різноманітні і швидкі.
Загальна характеристика • • • Травний тракт довший, ніж у земноводних, і чіткіше диференційований на відділи. Їжа захоплюється щелепами, мають численні гострі зуби. Стінки ротової порожнини і стравоходу забезпечені сильною мускулатурою, яка проштовхує великі порції їжі в шлунок. На кордоні тонкої і товстої кишок є сліпа кишка, особливо добре розвинена у рослиноїдних наземних черепах.
Загальна характеристика • • Органи дихання —легені — мають велику дихальну поверхню за рахунок пористої будови. Розвинені дихальні шляхи - трахея, бронхи, в яких повітря зволожується і не висушує легені. Вентиляція легенів відбувається шляхом зміни обсягу грудної клітини.
Загальна характеристика • Серце трикамерне, проте в шлуночку є неповна поздовжня перегородка, що перешкоджає повному змішуванню артеріальної та венозної крові. Велика частина тіла плазунів забезпечується змішаною кров'ю з переважанням артеріальної, тому інтенсивність обміну вища, ніж у земноводних Однак плазуни, так само як риби та земноводні, є пойкілотермнимі (холоднокровними) тваринами, температура тіла яких залежить від температури середовища проживання.
Загальна характеристика • • Органи виділення —тазові нирки. По сечоводах сеча відтікає в клоаку, а з неї - в сечовий міхур. У ньому вода додатково відсмоктується в кровоносні капіляри і повертається в організм, після чого сеча виводиться назовні. Кінцевий продукт азотистого обміну, виведений з сечею - сечова кислота. Головний мозок має більший відносний розмір, ніж у земноводних. Краще розвинені великі півкулі переднього мозку з зачатками кори і мозочок. Форми поведінки плазунів складніші. Органи чуття краще пристосовані до наземного способу життя.
Загальна характеристика • Запліднення тільки внутрішнє. Яйця, захищені від висихання шкірястою або шкарлупною оболонкою. Рептилії відкладають яйця на суходолі. Зародок в яйці розвивається у водяній оболонці. Розвиток прямий.
Зовнішня будова • • Тіло ящірки поділяється на голову, тулуб і хвіст. У тулубовому відділі добре виражена шия. Все тіло покрите роговими лусками, а голова і черево - великими щитками. Кінцівки ящірки добре розвинені і мають п'ять пальців з пазурами. Плечові і стегнові кістки розташовані паралельно поверхні землі, внаслідок чого тіло провисає і торкається землі (звідси і назва класу). Шийний відділ хребта складається з восьми хребців, перший з них рухливо з'єднаний як з черепом, так і з другим хребцем, що забезпечує головному відділі більшу свободу рухів.
Будова скелета • • Хребці попереково-грудного відділу несуть ребра, частина яких з'єднана з грудиною, в результаті чого утворюється грудна клітка. Крижові хребці забезпечують більш міцне, ніж у земноводних, з'єднання з кістками тазу. У ящірок при мимовільному відкиданні хвоста (явище автотомії) розрив відбувається не між хребцями, а посередині, де знаходяться тонкі хрящові прошарки, що ділять тіло хребця на дві частини.
Травна система • У травній системі плазунів краща, ніж у земноводних, виражене диференціювання на відділи. Захоплення їжі відбувається щелепами, що мають для утримання здобичі зуби. Ротова порожнина краща, ніж у земноводних, відмежована від глотки. На дні ротової порожнини розташований рухомий, роздвоєний на кінці язик. Їжа змочується слиною, що полегшує її заковтування. Стравохід у зв'язку з розвитком шиї довгий. Відмежований від стравоходу шлунок має м'язисті стінки. На кордоні тонкої і товстої кишок є сліпа кишка. Протоки печінки та підшлункової залози відкриваються в дванадцятипалу кишку. Час перетравлення їжі залежить від температури тіла плазунів. .
Дихальна система • • Органи дихання —легені. Їх стінки мають пористу будову, що значною мірою збільшує поверхню. Шкірянедихвння відсутнє. Вентиляція легенів більш інтенсивна, ніж у земноводних, і пов'язана із зміною обсягу грудної клітини. Дихальні шляхи -трахея, бронхи - захищають легені від сухого та холодного впливу повітря, що надходить ззовні.
Кровоносна система • Серце у плазунів трикамерне, однак повного змішання артеріальної і венозної крові не відбувається через наявність в ньому неповної поздовжньої перегородки. Відходять від різних частин шлуночка три сосуди - легенева артерія, ліва і права дуги аорти - несуть венозну кров до легким, артеріальну - до голови і переднім кінцівкам, а до решти частин - змішану з переважанням артеріальної.
Видільна система • • Органи виділення представлені тазовими нирками, в яких загальна фільтраційна площа клубочків невелика, в той час як протяжність канальців значна. Це сприяє інтенсивному зворотному всмоктуванню відфільтрованої клубочками води в капіляри крові. Отже, виділення продуктів життєдіяльності у плазунів відбувається з мінімальними втратами води. У них, як і у наземних членистоногих, кінцевим продуктом виділення є сечова кислота, що вимагає для виведення з організму невеликої кількості води. Сеча по сечоводу збирається в клоаку, а з неї в сечовий міхур, з якого у вигляді суспензії дрібних кристалів виводиться назовні.
Нервова система • • Головний мозок плазуни в порівнянні з земноводними володіє краща розвинутим мозочком і великими півкулями переднього мозку, поверхня якого має зачатки кори. Це обумовлює різноманітні і більш складні форми пристосувальної поведінки. Органи чуття в більшій мірі відповідають наземному способу життя. Очі захищені рухливими повіками (верхнім і нижнім) і мигательною перетинкою. Фокусування зору досягається як переміщенням кришталика щодо сітчастої оболонки, так і зміною його кривизни
Органи чуття • • • Деякі денні види мають кольоровий зір. У ящірок добре розвинений тім'яне око - світлочутливий орган, розташований на тім'ї. Орган слуху складається з середнього і внутрішнього вуха. Нюх у порівнянні з земноводними розвинене краще. Деякі види змій мають орган термічного чуття (між ніздрями й оком), що дозволяє на відстані вловлювати тепло, що виходить від об'єкта здобичі. Це дає можливість зміям полювати на теплокровних тварин, не бачачи їх.
Размноження • У плазунів запліднення внутрішнє. Розмножуються шляхом відкладання яєць або яйцеживородіння. Яйця відносно великі, багаті поживними речовинами, що забезпечує прямий розвиток ембріона без проміжних личинкових стадій. Яйця зовні захищені від висихання захисними оболонками (шкірястою або шкарлупною). Зародок в яйці розвивається в порожнині, заповненої рідиною, що сприяє правильному формуванню його органів.
Слева направо: пеликозавры (диметродон), терапсиды (иностранцевия, териодонт)
Плезиозавры. Слева нотозавр, справа – плиозавр
Черепахи. Верхний ряд, слева направо: пресноводные черепахи (болотная черепаха, пятнистая черепаха), каймановы черепахи (аллигаторовая черепаха). Нижний ряд – наземные черепахи, слева направо: гигантская слоновая черепаха, эластичная черепаха, греческая черепаха
Черепахи. Верхний ряд, слева направо: циностерны (крестогрудная черепаха), пеломедузы (тартаруга, восточноафриканская бокошейная черепаха). Нижний ряд, слева направо: змеиношейные черепахи (мата, аргентинская гидромедуза), трёхкоготные черепахи (китайский трионикс)
Черепахи. Слева направо: морские черепахи (зелёная черепаха, бисса), кожистая черепаха
Крокодилы. Верхний ряд, слева направо: Гавиалы (гангский гавиал), настоящие крокодилы (нильский крокодил, гребнистый крокодил). Нижний ряд – аллигаторы, слева направо: щучий аллигатор, крокодилий кайман, гладколобый кайман Шнайдера
Динозавры. Верхний ряд – ящеротазовые динозавры, слева направо: тераподы (тираннозавр), зауроподы (диплодок, брахиозавр). Нижний ряд – птицетазовые динозавры, слева направо: стегозавр, анкилозавр, трицератопс
Ящерицы. Верхний ряд, слева направо: гекконовые (гребнепалый геккон), игуановые (ошейниковая пустынная игуана, шлемоносный василиск). Нижний ряд – игуановые, слева направо: конолоф, рогатая фринозома, морская ящерица
Ящерицы. Верхний ряд – агамовые, слева направо: каменная африканская агама, плащеносная ящерица, бородатая ящерица. Нижний ряд – агамовые, слева направо: ушастая круглоголовка, летучий дракон, молох
Ящерицы. Верхний ряд, слева направо: хамелеоновые (обыкновенный хамелеон), настоящие ящерицы (прыткая ящерица, жемчужная ящерица). Нижний ряд, слева направо: сцинковые (обыкновенный сцинк), ядозубы (жилатье, эскорпион)
Амфисбеновые. Слева пятнистая двуходка, справа – белая амфисбена
Змеи. Верхний ряд – ложноногие, слева направо: анаконда, сетчатый питон, восточноафриканский удавчик. Нижний ряд, слева направо: слепозмейки (червеобразная слепозмейка), вальковатые змеи (коралловая змея), ужовые (обыкновенный уж)
Змеи. Верхний ряд – ужовые, слева направо: медянка, оливковый полоз, африканская змея-яйцеед. Нижний ряд – ужовые, слева направо: кошачья змея, мангровая змея, зелёная бойга
Змеи. Верхний ряд, слева направо: морские змеи (кольчатый плоскохвост), аспиды (очковая кобра, королевская кобра). Нижний ряд – аспиды, слева направо: гая, зелёная мамба, чёрная ехидна
Змеи. Верхний ряд – гадюки, слева направо: обыкновенная гадюка, кавказская гадюка, гюрза. Нижний ряд, слева направо: гадюки (рогатая гадюка, песчаная эфа), гремучие змеи (зелёная гремучая змея)
Дякую за увагу !!
Класс пресмыкающиеся.pptx