Osteichthyes.ppt
- Количество слайдов: 40
Клас Кісткові риби Osteichthyes
Клас Кісткові риби Osteichthyes і їх діагностичні ознаки. 2. Анатомо-морфологічна будова й особливості біології кісткових риб на прикладі річкового окуня (Perca fluviatilis). 3. Загальна характеристика представників різних таксонів сучасних та деяких викопних кісткових риб, особливості їх будови, систематика, поширення, біологія і філогенетичні зв’язки. 1.
клас Кісткових риб Ostheichthyes а) властивий скелет, який складається не з хряща, а з кісток; б) тіло вкрите не плакоїдною, а як правило, кістковою лускою; в) редукція міжзябрових перегородок та поява кісткової зябрової кришки; г) наявність плавального міхура.
Кісткова луска уявляє з себе тонкі напівпрозорі пластинки, які є суцільно кістковими, зовні вкриті тонким шаром епідермісу. По обом бокам тіла проходить бічна лінія, яка уявляє з себе канал, який сполучається з зовнішнім середовищем отворами, які пронизують луску
Тіло більшості цих риб вкрито кістковою лускою, рострум відсутній, клоаки немає, хвостовий плавець рівнолопастний (гомоцеркальний тип).
Для кісткових риб властиве те, що скелет їх кістковий. В процесі еволюції виникнення кісток йшло двома шляхами. По-перше, частина кісток утворювались, скоріше за все, шляхом розростання і зростання луски (покривні кістки). В більшості випадків вони мають вигляд пластинок. По-друге, інша частина кісток утворювалась шляхом послідовної заміни хряща кістковою речовиною і такі кістки звичайно за формою співпадають зі своїми хрящовими попередниками (хрящові або хондральні кістки). Таким чином, виникнення кісткового скелету супроводжувалось процесами заміни хрящових попередників кістковими елементами, що не призводило до суттєвих змін в будові і функції скелету і процесами виникнення нових кісткових елементів, які не мали своїх хрящових попередників і це призводило до загального ускладнення в будові скелету і можливостям його функціональної різноманітності.
• Скелет як і у хрящових риб також складається зі скелету черепа (осьовий і вісцеральний череп), хребту, скелету парних і непарних кінцівок. • Хребтовий відділ складається з тулубного і хвостового частин. Основними елементами хребту є хребці. Хребці двояковогнуті (амфіцельні), мають тіло і парні верхні та нижні дуги. В тулубному відділі верхні дуги змикаються (утворюючи спинномозковий канал) і закінчуюються остистими відростками. Нижні дуги тулубних хребців не змекаються і до них тут причленовуються ребра. На відміну від хрящових риб ребра захищають внутрішні органи не тільки зверху, але також і з боків. В хвостовому відділі остисті відростки є не тільки на верхній, але й на нижгніх дугах. Змикання нижніх дуг утворює гемальний канал
• Скелет поясу передніх кінцівок редукований і складається з невеликого коракоїда і „лопатки”. До них прєднуються дрібні кістки „вторинного” поясу, за допомогою яких пояс передніх кінцівок прикріплюється до черепу (найбільша кістка „клейтрум”) • Вільна передня кінцівка також істотно редукована і тут розвиваються тількі радіалії, за допомогою яких здійснюється приєднання до поясу кінцівок (базалії відсутні) і кісткові промені. • Скелет поясу задніх кінцівок представлений тільки парними пластинками. До них приєднується вільні кінцівки, які представлені тільки кістковими промінями.
• Починається ротовою порожниною. На відміну від хрящових риб зуби розвинені не тільки на щелепах, а й на піднебінних кістках, парасфеноїді, лемеші, у деяких видів навіть на передніх зябрових дугах. Ротова порожнина майже не відмежована від глотки, яка веде в короткий стравохід. Розміри і форма шлунку сильно мінливі, на самому початку кишечника часто є сліпи (пілорічні) вирости, тонка та товста кишки майже не диференційовані. Є печінка. Спиральний клапан відсутній.
• Плавальний міхур є у більшості кісткових риб. Ембріонально він розвивається як виріст на спинній стороні травної трубки і цей зв’язок зберигається у одних видів, але в більшості – такий зв’язок з часом зникає.
• На відміну від хрящових риб у кісткових риб не розвивається міжзяброва перегородка і зяброві пелюстки, таким чином, розташовані на зябрових дугах. Є чотири повні зяброві дуги, п’ята недорозвинена. Акт дихання відбувається шляхом одночасних рухів зябрової кришки і відкривання-закривання рота (здійснюється омивання зябр водою).
• . Головний мозок за рядом ознак має більш примитивну будову, що відбивається в першу чергу в його відносно менших розмірах, відсутності в покривлі переднього мозку нервових волокон (тобто криша епіталіальна). Разом з цим, середній мозок і мозочок, навпаки, відносно великих розмірів.
• Очі мають типову для риб будову: плоска рогівка і округлий кришталик. В кісткових риб з’являється своєрідна аккомодація за рахунок розвитку серповидного відростку. Цей відросток прикріплюється до задньої стінки кришталека і при його скороченні кришталик пересувається (здійснюється аккомодація
• Органи слуху також представлені тільки внутрішнім вухом з перетинчатим лабірінтгом. Порожнина перетинчатого лабірінту заповнена ендолімфою з великою кількістю вапняних кристалів-отолітів. Як правило, серед них є Три достатньо крупних отоліти (при їх розрізі видно поперекові смуги, при їх підрахуванні можна визначити вік риб).
• Органи виділення як і у хрящових риб представлені первинними нирками або мезонефрос. По їх внутрішнім краям тягнуться сечоводи які є гомологами вольфовим каналам. В кінці сечоводи об’єднуються в непарний сечовий канал який відкривається на сечостатевому сосочку. • Органи розмноження представлені яєчниками (самки) і сім’яниками (самці). Але на відміну від хрящових риб мюллєрові і вольфові канали не приймають участь в утворенні статевої системи. У самок і самців є невеликі спеціальні канали, які відкриваються на сечостатевому сосочку.
1. Підклас Кістковохрящові риби Chondrostei 2. Підклас Променепері Actinopterygii 3. Підклас Двоякодихаючі Dipnoi 4. Підклас Китичнопері Crossopterygii
1. Кістковохрящові риби Chondrostei • Цей підклас складають представники (осетрові, веслоноси) , які мають низку рис, спільну з хрящовими рибами. В першу чергу це стосується того, що в їх скелеті багато хряща, протягом усього життя є хорда, вони мають рострум, гетероцеркальний плавець, парні плавці горизонтальні, тіла хребців не розвинені, але є верхні та нижні дуги, розвинений спиральний клапан, зберігається артеріальний конус. • Разом з цим в шкіряному покрові розвиваються кісткові утворення – кісткові бляшки, є кісткова зяброва кришка, є плавальний міхур. •
2. Підклас Променепері Actinopterygii • H/Ряд Кісткові ганоїди Holostei • H/Ряд Багатопери Polypteri • H/ Ряд Костисті риби Teleostei
• Кісткові ганоїди Holostei • Для представників властиво розвиток опістоцельних хребців (вигутими спереді) і ганоїдної луски (вкрива тіло як панцир). Ганоїдна луска уявляє з себе кісткову пластинку, яка зверху покрита дентоподібною речовиною – ганоїном. Як правило, така луска має ромбовидну форму, кожен її елемент з’єднується з іншим рухомо і одягає все тіло ніби панциром. Панцирна або кайманова щука, Північна Америка, до 2 метрів. • Амія або мульна риба має кісткову луску, амфіцельні хребці, редукований артеріальний конус і спіральний клапан.
• Багатопери Polypteri • Більшість багатоперів розповсюджена в тропічному регіоні (представникбагатопер). Скелет майже суцільно кістковий, хребці амфіцельні, тіло вкрито рухомими ромбічними ганоїдними лусками. Парні плавці мають широку м’ясисту лопать. Дуже своєрідний плaвальний міхур, який складається з невеликого лівого і великого правого відділв, вони сполучаються зі стравоходом. В стінках міхура багато кровоносних судин і він служить як додатковий орган дихання.
Костисті риби Teleostei - підряд Оселедцеподібні Clupeiformes • • • - підряд Коропові Cypriniformes - підряд Вугри Anguiliformes - підряд Щукоподібні Esociformes - підряд Окунещукові Perceformes - підряд Саргани Beloniformes - підряд Колючкоподібні Gasterosteiformes - підряд Пучкозяброві Lophobranchii - підряд Колючкопери Acanthopterigii - підряд Тріскові Gadiformes - підряд Камбалові Pleuronectiformes - підряд Зрослощелепні Plecognathi - підряд Ногопери Pediculati
• Двоякодихаючі Dipnoi • Загальною особливістю цих риб є їх вміння існувати в водоймах, збіднених на кисень. Для цих риб властиво також і те, що скелет є хрящовим, зберигається хорда, тіла хребців відсутні, є спиральний клапан і артеріальний конус. • Разом з цими примитивними рисами організції для двоякодихаючих властиві риси своєрідної будови. Так, череп у них аутостилічний, тобто піднебенноквадратний хрящ приростає до дна черепа. Парні плавці бісериального типу, тобто уявляє з себе членісту вісь з базалій, до яких з обох сторін прикріплюються радіалії, хвостовий плавець дифіцеркального типу. • З прогресивних ознак слід вказати на сильний розвиток головного мозку (нервова речовина є на боках і криші головного мозку).
• Головна особливість: крім зябрового дихання розвивається легеневий тип дихання. Для цього використовуються один або два міхури, якеі відкриваються на черевній стороні стравоходу і, скоріше за все, не є гомологами плавального міхуру.
• Від четвертої пари виносних зябрових артерій відходить пара судин (гомологи скоріше за все легеневим артеріям), яка йде до дихальних міхурів. Від них по парі спеціальних судин (гомологим легеневих вен) збагачена киснєи кров іде до серця. В передсерді є невелика перегородка, яка частково поділяє це передсердя на дві частини. В її ліву половину надходить кров з легеневих вен (збагачена киснем), в праву – з ков’єрових протоків і порожниної вени (ця судина дуже характерна для наземних тварин). • Ряд Одноголегеневі Monopneumones – Неоцеротод, розповсюджений в Австраліі. • Ряд Одноголегеневі Dipneumones – Протоптерус, Африка і П. Америка.
Двоякодихаючі Dipnoi
• Китичнопері Crossopterygii • Група була широко розповсюджена в девоні – пермі, вважалась вимерлою, але в 1938 році була спіймана біля берегів Південної Африки (гирло ріки Халумна). Назва – Latimeria chalumnae. • Ці риби (вимерлі), як і двоякодихаючи крім зябр мали легені. Головне полягає в своєрідній будові кінцівок. Так, в усіх риб м’язи кінцівок розташовоні в основному на самому тілі, а у китичноперих – на самій кінцівки. Сам скелет вільної кінцівки дуже нагадує скелет наземних тварин. В основі одна базалія (гомолог плечової кістки), далі – ще дві базалії (гологи променевої і ліктьової), ще далі – радіалії (гомологи кисті). • Для цих риб властива космоїдна луска – твості луски вкриті зверху шаром речовини космін (видозмінений дентин).
Osteichthyes.ppt