Clara_Zetkin.pptx
- Количество слайдов: 8
Клара Цеткін (1857 -1933) – активістка боротьби за права жінок
Ранні роки Про дитинство Клари Цеткін (дівоче прізвище – Ейсснер) відомостей небагато. Вона народилась 5 липня 1857 року у німецькому місті Відерау в сім‘ї учителя приходної сільської школи. Освіту отримала у приватному педагогічному учбовому закладі у Лейпцизі, де зблизилася з гуртком російських революціонерівемігрантів, серед яких був її майбутній чоловік Осип Цеткін.
Від'їзд з Німеччини Після запровадження Отто фон Бісмарком «Виняткового закону проти соціалістів» залишила Німеччину й мешкала в Цюріху, Австро-Угорщині, Італії, а з 1882 р. — в Парижі. Тут зустрілася з висланим із Німеччини російським євреєм-соціалдемократом Осипом Цеткіним. З листопада 1882 року вони стали жити разом, і Клара Ейсснер змінила прізвище на Цеткін. Невдовзі вона народила двох синів — Максима (1883) та Костянтина (1885). Осип Цеткін
Початок політичної діяльності У 1889 році Осип Цеткін помер від туберкульозу. На батьківщину видний революціонер Клара Цеткін змогла повернутися лише після відміни Виняткового закону в 1890 році. Як і її близька подруга Роза Люксембург, вона представляла ліве крило Соціал-демократичної партії Німеччини і активно викривала політичну позицію прибічників поглядів реформістів Едуарда Бернштейна. Поряд з теоретичними дискусіями, Цеткін брала участь в боротьбі жінок за рівні права, у тому числі за пом'якшення трудового законодавства для жінок і надання загального виборчого права. Клара Цеткін з Розою Люксембург
Міжнародний жіночий день Саме Клара Цеткін зробила найвагоміший вклад у заснування свята жінок Клара Цеткін у 1910 році, на Другій Міжнародній соціалістичній жіночій конференції, яка проходила в Копенгагені 27 серпня в рамках Восьмого конгресу Другого Интернационала, запропонувала запровадити міжнародний жіночий день. Перший Міжнародний жіночий день відсвяткували у 1911 році. 4 роки підряд дата свята змінювалась, але у 1914 році його відзначили 8 березня. Дата Міжнародного жіночого дня зафіксувалась назавжди.
Поширення ідей соціал-демократичного жіночого руху Вона стала редактором газети СДПН для жінок «Рівність» (нім. Die Gleichheit), причому умовила фінансувати газету засновника знаменитого електротехнічного концерну Роберта Боша. Редагуючи з 1891 по 1917 роки цю газету, вона перетворила соціалдемократичний жіночий рух в Німеччині в один з найсильніших в Європі. Газета «Рівність»
Заснування НСДПН В. І. Ленін На початку 1916 року Цеткін в числі лівого й центрального крила СДПН прийняла участь у заснуванні Незалежної соціал-демократичної партії Німеччини, яка вийшла зі складу материнської партії у 1917 році у якості протесту проти її соціал-шовінізму. У рамках НСДПН Цеткін входила до складу Союзу Спартака, на базі якого 31 грудня 1918 — 1 січня 1919 була заснована Комуністична партія Німеччини. Цеткин була добре знайома с В. И. Леніним і Н. К. Крупською; в 1920 році вона вперше побувала в РФРСР и взяла у вождя більшовиків інтерв'ю для «Жіночого питання» .
Останні роки К. Цеткін в останні роки У 1920— 1933 роках, німецька революціонерка представляла Компартію в Рейхстагу. Очолювала створену у 1922 році Міжнародну організацію допомоги борцям революції. Вона брала участь в декількох конгресах Комуністичного Інтернаціоналу. Починаючи з моменту їх виникнення, Клара Цеткін послідовно засуджувала фашизм і НСРПН. Цеткін померла 20 червня 1933 року поблизу Москви. Вона весь час згадувала про Розу Люксембург, але мова давалася їй насилу, і останнє її слово було: «Роза. » . Після смерті її прах поміщений в урні в Кремлівській стіні на Червоній площі в Москві.
Clara_Zetkin.pptx