Kiyivska_Rus_v_chas_svogo_naybilshogo_pidnesennya.pptx
- Количество слайдов: 15
Київська Русь в час свого найбільшого піднесення: від Ярослава Мудрого до Володимира Мономаха
Ярослав Мудрий (близько 983 -1054) Відновлення Велику увагу приділяв централізованої влади. розвитку церкви. Удосконалення Заснував Печерський управління. монастир. Зменшення податків. У 1051 році без погодження з Розвиток ремесла, землеробства, скотарства. константинопольським патріархом призначив Спорудження нової митрополитом Київським оборонної лінії. Іларіона.
Зміцнення обороноздатності Києва Відбудова Києва, зміцнення його обороноздатності. Навколо Києва Ярослав Мудрий збудував велетенські земляні вали завдовжки 3, 5 км, заввишки 14 м і завтовшки 30 м. На цих валах стояли високі дубові стіни. Перед валами були викопані глибокі рови, заповнені водою.
Руська правда Налагодження внутрішнього життя було неможливим без впорядкування законів. До заходів у цьому напрямку вдавався свого часу князь Володимир. Та слава справжнього реформатора законодавства належить саме Ярославові, адже він був першим, хто уклав писаний збірник руських законів. Той документ дослідники називають «Правдою Ярослава» , або «Найдавнішою правдою» . Він складався з 18 статей, які поклали початок славнозвісному збірникові законів «Руській правді» .
Дуже любив князь читати книжки вести бесіди з освіченими людьми. Збирав і записував народні традиції та звичаї
Підсумки діяльності Ярослав Мудрий помер у віці 76 років. Літописець, вказуючи на значення діяльності князів Володимира та Ярослава, писав: “ Як то буває, що один зоре землю, другий засіє, а третій жне та їсть ті овочі. Так і тут: батько Ярослава зорав та зрушив землю, просвітивши хрестом, Ярослав, Володимирів син, засіяв книжними словами серце вірних, а ми живемо, користуючись книжною наукою”.
Володимир Мономах (1053 -1125) Відновив централізовану Зменшив відсотки за одноосібну владу на Русі. позиками лихварів Опікувався розбудовою Загальмував процес Києва, освітою розпаду держави. Придушував князівські Забезпечив її уособиці обороноздатність Відновив міжнародний Знизив податки авторитет Київської Русі. залежних верств населення Написав “Повчання дітям”
Чому Князя називали Мономахом? У «Повістях врем’яних літ» під роком 1053 зроблено єдиний запис: «У Всеволода народився син Володимир від цариці грецької» . Додамо: з роду візантійської династії Мономахів, через що і князя Володимира стали називати Мономахом. Із роду Мономахів була і прабабуся князя Володимира — дружина Володимира Великого. Ім’я Володимир Мономахові дав його дід — Ярослав Мудрий.
«Статут Володимира Мономаха» Володимир пішов на поступки народним масам, після придушення повстання, він видав закон, котрий зменшив рези (відсотки) за позички, а також скасував холопство за борги, Зменшив податки міщанам і повинності селянам (він доповнив «Руську правду» , новими законами , які дістали назву «Статут Володимира Мономаха» )
Міжнародні зв`язки Володимир Мономах дбав про піднесення міжнародного авторитету Київської Русі. Із цією метою він одружився з донькою англійського короля Горальда - Гітою, а його син Мстислав узяв за дружину дочку шведського короля принцесу Христину. Донька Мономаха стала дружиною угорського короля Коломана, сина Юрія князь одружив з донькою половецького хана, щоб роз`єднати половецькі сили.
«Повчання Володимира Мономаха» • Володимир Мономах залишив «Повчання дітям» . Текст «Повчання» виявлений у Лаврентіївському літописі 1377 р. • Повчання» - це, по суті, духівниця Мономаха. Вона могла бути написана, найімовірніше, у 1117 р. не виключено, що це було через нездужання.
Підсумок діяльності Володимир Мономах увійшов в історію як найвидатніший політичний і державний діяч Київської Русі останньої чверті 11—першої пол. 12 ст. Він енергійно і вміло організовував походи проти половців, непримиренно ставився до усобиць. За його князювання зміцнились могутність і єдність Київської Русі, поліпшився добробут народних мас, розвивалася культура.
Узагальнення Отже, часи князювання Ярослава Мудрого та Володимира Мономаха позначилися завершенням будівництва Давньоруської держави, зміцненням її кордонів, інтенсивним будівництвом міст, піднесенням ремесла, сільських та міських промислів, внутрішньої і зовнішньої торгівлі, значним культурним розвитком. Усе це посилювало славу й авторитет Київської Pyci в середньовічному світі.
Дякуємо за увагу!
Kiyivska_Rus_v_chas_svogo_naybilshogo_pidnesennya.pptx