Канюк – птах року 2017 Учениця 7 -А класу Кременчуцького колегіуму № 25 Котляр Тетяна
У кожній країні в організацій, що займаються охороною птахів, існує традиція регулярно обирати птаха року. Символом цього року обрано звичайного канюка (Buteo buteo).
Орнітологи називають канюками рід хижих птахів, які представляють родину яструбових, ряд соколоподібних.
Опис: Довжина тіла – 51 -57 см; Розмах крил – 110 -130 см; Вага – 440 -1400 грамів. Побачити двох за кольором однакових канюків у природі практично неможливо, але у всіх дзьоб чорний, восковиця і ноги жовті.
Канюки поширені практично у всій Європі та Азії. В Україні гніздиться майже по всій території крім півдня степової смуги. Гніздові ділянки ці птахи обирають переважно у високостовбурних лісах, які межують з відкритою місцевістю.
Живе канюк в середньому в природних умовах 20 -25 років, в неволі близько 35 років.
Гнізда канюк будує на деревах, на досить товстих бічних гілках, причому звичайно біля стовбура (на дубах, соснах, березах, ясені, липі), на висоті 10 -20 метрів.
Пари у канюків постійні. У повних кладках переважно 2 -3 яйця, рідко до п’яти зі шкаралупою брудно-білого кольору, покритою бурими або рудими плямами. Насиджує кладку переважно самка, а самець приносить корм.
Пташенята з’являються вкриті бурим пухом і перебувають у гнізді близько 45 діб.
Канюк живиться тваринами, яких здобуває сам. Відомі лише поодинокі випадки поїдання загиблих тварин. Список тварин, яких він поїдає, такий великий, а тварини, які належать до списку, такі різноманітні, що канюка можна вважати поліфагом.
В харчуванні канюка відмічені зайці, їжаки, кроти, ласки, різні види птахів, вужі, гадюки, жаби, різноманітні комахи. Але найулюбленішою здобиччю, на якій спеціалізуються ці птахи, є мишоподібні гризуни, тому канюка можна характеризувати ще як міофага.
Кожен виводок канюків винищує за літо 500 -1000 мишей – шкідників сільського господарства, тим самим допомагаючи зберегти зерновий врожай.