Скачать презентацию Іван Петрович Котляревський Життєпис письменника Виконала учениця 9 Скачать презентацию Іван Петрович Котляревський Життєпис письменника Виконала учениця 9

котляревський.pptx

  • Количество слайдов: 10

“Іван Петрович Котляревський. Життєпис письменника” Виконала: учениця 9 класу Сидоренко Ольга “Іван Петрович Котляревський. Життєпис письменника” Виконала: учениця 9 класу Сидоренко Ольга

ІВАН ПЕТРОВИЧ КОТЛЯРЕВСЬКИЙ НАРОДИВСЯ 9 ВЕРЕСНЯ (29 СЕРПНЯ СТ. ) 1769 РОКУ В РОДИНІ ІВАН ПЕТРОВИЧ КОТЛЯРЕВСЬКИЙ НАРОДИВСЯ 9 ВЕРЕСНЯ (29 СЕРПНЯ СТ. ) 1769 РОКУ В РОДИНІ КАНЦЕЛЯРИСТА ПОЛТАВСЬКОГО ГОРОДОВОГО МАГІСТРАТУ

І. Котляревський – дворянин. Батько мав славний родовід, який походив із волелюбного українського духівництва, І. Котляревський – дворянин. Батько мав славний родовід, який походив із волелюбного українського духівництва, а мати – з козацького роду Жуковських. На мальовничих пагорбах над красунею Ворсклою промайнуло дитинство майбутнього поета. Стародавні обряди, звичаї, стихія народної мови, пісні, легендарні перекази про татарську навалу й Полтавську баталію – ось що найперше вплинуло на формування естетичних смаків і вражень малого Котляревського.

Ґрунтовна початкова освіта, Полтавська духовна семінарія, державна служба канцеляриста… Однак для талановитої людини цього Ґрунтовна початкова освіта, Полтавська духовна семінарія, державна служба канцеляриста… Однак для талановитої людини цього замало. І тоді людина шукає себе. З осені 1793 до весни 1796 рр. Іван Котляревський учителює в поміщицьких маєтках Золотоніського повіту. Це була перша втеча від світу, який йому набрид.

У панському маєтку, де служив Котляревський, жила далека родичка господарів Марія Семенівна, мила й У панському маєтку, де служив Котляревський, жила далека родичка господарів Марія Семенівна, мила й розумна дівчина. Їй присвячував Іван Петрович свої перші поетичні спроби. Доля не сприяла закоханим: поміщик відмовився видати свою вихованку за простого домашнього вчителя.

“Я тікав у світ честі й відваги, а потрапив у болото солдафонства, моральної нікчемності, “Я тікав у світ честі й відваги, а потрапив у болото солдафонства, моральної нікчемності, де карти й горілка є головним змістом буття. Вісім років я був ад'ютантом генерала, та тільки – но почалася війна проти турків, радо подався на фронт. Це була друга втеча: від нудьги, презирства – у суворість і небезпеку“ ( І. Котляревський).

У роки військової служби І. П. Котляревський відзначився у битві під Бендерами, при облозі У роки військової служби І. П. Котляревський відзначився у битві під Бендерами, при облозі Ізмаїла, а також під час переговорів з войовничими племенами Буджацької орди ногайців. “ В том же 1806 году употреблен был я к склонению буджацких татар быть приверженными России, в чем и успел…, за что всемилостивейше пожалован орденом Св. Анны 4 – го класса“ Вийшовши у відставку, штабс – капітан Котляревський вирушив до Петербурга шукати посади на цивільній службі. Але без протекції та зв'язків знайти її було важко. До того ж, очевидно, мала значення і відставка, справжніх причин якої ми не знаємо. Займався письменник також виданням “Енеїди”, що саме тоді ( 1809 р. ) друкувалася в Петербурзі.

Навесні 1810 р. Котляревський залишає Санкт – Петербург і повертається до Полтави, де жила Навесні 1810 р. Котляревський залишає Санкт – Петербург і повертається до Полтави, де жила його мати. На батьківщину він повернувся відомим поетом: перше видання”Енеїди” у трьох частинах вийшло в Петербурзі 1798 р. , друге – 1808 р. , третє, авторське, у чотирьох частинах і з присвятою полтавському меценату Кочубею С. М. – 1809 р. У серпні 1812 р. за дорученням Я. І. Лобанова – Ростовського І. П. Котляревський сформував 5 – й козачий кінний полк у м. Горошин Хорольського повіту. Крім формування ополченського полку, його участь полягала у виконанні військових доручень: весною 1813 р. возив папери в ставку російської армії в Дрезден. За заслуги нагороджений бронзовою медаллю Вітчизняної війни 1812 р.

На початку 1818 р. генерал – губернатор М. Г. Рєпнін –Волконський запросив до Полтави На початку 1818 р. генерал – губернатор М. Г. Рєпнін –Волконський запросив до Полтави театральну групу І. Ф. Штейна, у складі якої був молодий актор – кріпак Михайло Щепкін. Головним директором театру було призначено Котляревського. Він брав активну участь у викупі Щепкіна з кріпацтва. У цей же час пише п'єси “Наталка Полтавка” та” Москаль – чарівник”.

І. П. Котляревський помер 10 листопада 1838 року. Поховали поета там, де він і І. П. Котляревський помер 10 листопада 1838 року. Поховали поета там, де він і заповідав, - у південному кутку міського кладовища під розлогою тополею. Першим із українських митців на смерть поета відгукнувся Т. Г. Шевченко елегією “На вічну пам’ять Котляревському” ( 1838 р. ) Будеш, батьку, панувати, Поки живуть люди; Поки сонце з неба сяє, Тебе не забудуть!