Романюк С. БТ-02.pptx
- Количество слайдов: 10
Історія створення та функції європейського центрального банку БТ-02 Романюк Софія
Ідея створення Європейського центрального банку виникла ще задовго до його створення, в 1988 р. Комітет “За валютний союз в Європі” опублікував детальні пропозиції щодо механізму функціонування Європейського центрального банку. Статут Європейської системи центральних банків і Європейського центрального банку було прийнято у рамках Маастрихтського договору.
25 травня 1998 р. уряди 11 країн-учасниць Європейського валютного союзу обрали президента, віце-президента і чотирьох членів виконавчої дирекції, їхні повноваження стали чинними 1 липня 1998 р. Цей день вважається днем створення Європейської системи центральних банків і Європейського центрального банку, який розташовується у Франкфурті‑на‑Майні. 1 січня 1999 р. разом із запровадженням єдиної валюти євро почала функціонувати Європейська система центральних банків.
Європейський центральний банк розпочав своє існування з 1 липня 1998 р. Штаб-квартира банку розташована у Франкфурті-на-Майні (Німеччина). Статутний капітал ЄЦБ становить 5 млрд евро. Єдиними акціонерами ЄЦБ є національні центральні банки Європейського валютного союзу. Частка кожного національного центрального банку у формуванні капіталу визначається двома чинниками: обсягом внутрішнього валового продукту і кількістю населення в країні.
Керівні органи Європейського центрального банку: Рада керуючих і Виконавче правління. Рада керуючих складається з членів Виконавчого правління і голів національних центральних банків країн зони євро Європейського валютного союзу. Рада керуючих є підзвітною Європейському парламенту і Раді міністрів країнчленів Європейського союзу. Виконавче правління складається з президента банку, віце-президента і чотирьох інших членів, які обираються за загальною згодою урядів країн-членів на рівні Глав держав або урядів. Термін повноваження членів Правління становить 8 років і не підлягає подовженню. Для координації монетарної політики між країнами зони євро та іншими країнами Європейського союзу створена Загальна Рада. Вона складається з Президента Європейського центрального банку, віце-президента та голів національних центральних банків країн - учасниць Європейського союзу. Щорічно Європейський центральний банк направляє звіт про діяльність Європейської системи центральних банків Європейському Парламенту, Комісії і Раді Міністрів
Головна ціль ЄЦБ - підтримка цінової стабільності. • визначення і проведення єдиної грошово-кредитної політики Для досягнення • зберігання і управління основної мети офіційними валютними ЄЦБ вирішує резервами країн-учасниць, а також здійснення наступні конкретні валютних операцій. завдання: • забезпечення правильного функціонування платіжнорозрахункових систем
ЄСЦБ являє собою незалежну банківську систему. При здійсненні своєї діяльності члени її органів управління не мають права використовувати інструкції або правила урядів і державних органів країн Європейського Економічного Співтовариства або зовнішніх країн. У свою чергу інститути Європейського Економічного Співтовариства і уряду держав учасниць ЕЕВС не мають права втручатися в діяльність Європейської системи центральних банків.
У Статуті ЄСЦБ представлені наступні заходи, що визначають безпеку проведеної політики і незалежність керуючих Національними центральними банками від зовнішнього впливу: мінімальний термін перебування на посаді керуючого НЦБ - п'ять років; мінімальний (не поновлюваний) термін перебування на посаді для членів Виконавчої Дирекції ЄЦБ - вісім років; припинення терміну перебування на посаді можливо тільки у зв'язку з фізичною нездатністю або серйозними помилками при здійсненні діяльності посадовими особами; всі суперечки і розбіжності з питань здійснення діяльності знаходяться в компетенції Європейського Суду.
Головні функції банку: вироблення і здійснення валютної політики зони євро; зміст офіційних обмінних резервів країн зони євро і управління ними; емісія банкнот євро; встановлення основних процентних ставок; підтримка цінової стабільності в єврозоні, тобто забезпечення рівня інфляції не вище 2%.
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!
Романюк С. БТ-02.pptx