6fd0928759f84860816dd097370d224d.ppt
- Количество слайдов: 14
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА Трета национална конференция с международно участие „Металознание, хидро- и аеродинамика, национална сигурност ’ 2013“ БАН, 24 ÷ 25 октомври 2013 г. ДОКУМЕНТИРАН ОБЩ ПОДХОД ЗА ИНТЕГРИРАНЕ НА СИСТЕМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА БИЗНЕСА, ИЗГРАДЕНИ НА БАЗАТА НА ISO СТАНДАРТИ – „ANNEX SL“ инж. Валери Пъневски
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА Съдържание: I. УВОД II. ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ ТЕХНИКИ 2. 1 Основни стандарти за системи за управлние на ISO. 2. 2. Ползи от сертификация по по основни ССУ на ISO. III. ТЕОРЕТИЧЕН ПОДХОД 3. 1 Представяне на Annex SL. 3. 2 Какво да очакваме от ISO 9001: 2015? IV. РЕЗУЛТАТИ V. ИЗВОДИ
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА I. УВОД За преодоляване на предизивикателствата, свързани с изграждането и одита на системите за управление в организациите, през 2012 г. ISO разработи и към настоящия момент разви Annex SL към ISO/IEC, Directives, Part 1, Consolidated ISO Supplement- Procedures specific to ISO, чрез който се осигурява еднакви структура, текст и обща терминология и определения в стандарти за системи за управление (ССУ). В бъдеще, всички ССУ на ISO ще бъдат последователни и съвместими всички те ще имат един и същ вид и усещане. Това може да е началото на края на конфликтите, дублирането, объркването и неразбирането на различните ССУ, което ще позволи да се определи мястото на всеки стандарт в палитрата от системи, формиращи съдържанието на единната система за управление на бизнеса на всяка една организация.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА II. ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ ТЕХНИКИ 2. 1 Основни стандарти за системи за управлние на ISO.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА Иинтеграциони точки между ССУ на ISO в областта осигуряване и управление на качеството, опазване на околната среда, IT услугите, непрекъснатост на дейността и сигурност на инфорамцията. . Изисквания I ISO 9001: 2008 Цели на системата за ISO 14001: 2004 20000: 2011 ISO 22301: 2012 27001: 2005 5. 4. 1 4. 3. 3 4. 5. 2 6. 2. 4. 2. 1 5. 3 3. 4 4. 1. 2 5. 3 4. 2. 1 Ангажимент на ръководството 5. 1 4. 4. 1 5. 2 5 Изисквания за документите 4. 2 4. 4 4. 3 7. 5 4. 3 Вътрешен одит 8. 2. 2 4. 5. 5 4. 5. 4. 2 9. 2 5 Непрекъснато подобряване 8. 5. 1 4. 5. 3 4. 5. 5 10 8 5. 6 4. 5. 4. 3 9. 3 7 управление Политика на системата за управление Усъвършенстване - преглед от ръководството
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА 2. 2. Ползи от сертификация по основни ССУ на ISO. 2. 2. 1 Ползи от сертификацията по ISO 9001. v по-голям успех в търговете; v статут на предпочитан изпълнител; v намалени разходи и повторна работа; v повишаване на удовлетвореността на клиента и лоялност; v повишаване на рентабилността и конкурентно предимство. 2. 2. 2 Ползи от сертификацията по ISO 14001. vпо-добро управление на рисковете за околната среда, сега и в бъдеще; v увеличен достъп до нови клиенти и бизнес партньори; v демонстрация на спазването на правната и нормативна уредба; v възможност за намаляване на публичните разходи за гражданска отговорност; vобщо намаление на разходите, от гледна точка на потреблението, загубите и рециклирането.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА 2. 2. 3 Ползи от сертификацията по ISO 27001. vприлагане на одобрена ситема за сигурност; vспечелване и запазване клиенти; vнамаляване на грешките и свързаните с тях разходи; vнамаляване на застрахователната тежест в областта на сигурността; v. Увеличаване на рентабилността. 2. 2. 4 Ползи от сертификацията по ISO 18001 (OHSAS 18001). vосигурявае на обезопасена и компетентна работна сила; vосигуряване на съответствие с регулаторните изисквания; vнамаляване на трудовите злополуки; vосигуряване на общо намаление на разходите и подобряване на корпоративния имидж.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА III. ТЕОРЕТИЧЕН ПОДХОД 3. 1 Представяне на Annex SL разглежда изискванията за представяне на предложения за ССУ, които да са развити в три насоки: v високо ниво на структура; v идентичен текст; vобщи правила и основни определения. Структура на ССУ - Annex SL : 1. Обхват; 2. Позоваване; 3. Термини и определения; 4. Обстоятелства, свързани с организацията; 5. Лидерство; 6. Планиране; 7. Подкрепа; 8. Оперативна дейност; 9. Оценяване на изпълнението; 10. Подобряване.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА 3. 2 Какво да очакваме от ISO 9001: 2015? Резултатите от извършения преглед очертават две ключови направления на преработване: Първото - свързано е с намерението ISO 9001: 2008 да бъде преразгледан и преработен с малки промени. Преди около 5 години, преразглеждането беше само на терминологията, връзката със съответните стандарти и разпоредби за управление на компетентността. Второто – регламентира извършването на всеобхватен преглед на съдържанието на ISO 9001: 2008 и въвеждане на промени, които ще доведат до справянето с глобалните и технологични изменения на пазара. Съществуват значими области, които ще бъдат включени в следващото издание - спефичните за секторите стандарти и подобрения в областта на технологиите, управлението на веригата за доставки и глобализацията.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА Силата на цикъла PDCA (планиране-изпълнение-проверка-действие) може да доведе до допълнително оптимизиране по начин, по който да се подобрят нещата, използвайки принципите насочени към иновациите, като предпоставка за управление на ефективността на изпълнение чрез съответствието на продукта, ефективността на процесите и обединяване на инструментите по качеството и най-добрите практики.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА Чрез разработването на ISO 9001: 2015 се очаква постигането на: Ø интегриране на „мислене, базирано на риска“; Ø повече внимание към осемте принципа* за управление на качеството; Ø по-добро съответствие с процесите за управление на бизнеса; Ø „значение на продукцията“ (съответствието на продукта с ефективността на процесите); Ø управление на знанието; Ø управление на жизнения цикъл; Ø подобряване и иновации; Ø прилагане на принципа "време/скорост/подвижност"; Ø технологии и промени в IT; Ø включване на „инструментите по качеството“ като „ 6σ“**, разгръщане на функцията на качеството, сравнителен анализ и т. н. Осем принципа*: 1. Насоченост към клиента; 2. Лидерство; 3. Приобщаване на хората; 4. Процесен подход; 5. Системен подход на управление; 6. Непрекъснато подобряване; 7. Взимане на решение, основано на факти и 8. Взаимно изгодни отношения с доставчици. „ 6σ“**: Представлява процес, философия, позиция, сбор от инструменти и разбиране на висшето ръководство за качеството, като пряк път към рентабилността.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА IV. РЕЗУЛТАТИ Актуалната политика на заинтересованите международни организации за разработването на нови, унифицирани стандарти за системи за управление на качеството, околната среда, услугите, безопасността на храните, непрекъснатостта на дейността, информационната сигурност и управлението на енергията ще способстват за повишаването на интереса на бизнес организациите от изграждане, сертифициране и одитиране на системите, в условията на прилагане на достатъчно усилия и оптимален бюджет.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА V. ИЗВОДИ Съвместното прилагане на новите изисквания и бъдещото преразглеждане на съществуващите стандарти в областта на системите за управление, ще увеличи значимостта им за потребителите. Реализацията на тази политика е добро начало за края на конфликтите, дублирането, объркването и неразбирането от различните потребители на ССУ на ISO. Също така, подходът е предизвикателство за одиторите, които да насочват собствените си мисили и тези на своите клиенти към възприемане на системите за управление холистично. Не на последно място, за отделните категории заинтересовани (организации) този подход е свързан с насочване на вниманието към формулиране на специфични за секторната дейност изисквания и осигуряване на обща, интегрирана рамка на системата за управление, до която ще могат да се докоснат потребителите. По този начин се полага основата на обща мрежа от изисквания за одитиране, които трябва да бъдат изпълнени, независимо от спецификата на секторната дейност.
ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ С ЦЕНТЪР ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО ! Институт по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика – БАН, София, 1574, бул. “Шипченски проход” 67, тел. : + 359 2 46 26 200, Факс: + 359 2 46 26 300, website: www. ims. bas. bg, e-mail: stvims@ims. bas. bg