Інформаційні технології: основні поняття та визначення Тема 2.
4562-is_tema2_13.ppt
- Количество слайдов: 22
Інформаційні технології: основні поняття та визначення Тема 2.
План: Технології ІС Класифікація інформаційних технологій(ІТ) Економічні закони розвитку ІТ Розповсюдження інформаційних технологій
Поняття "технологія" (від грец. techne — мистецтво, майстерність, уміння) охоплює систему методів і способів опрацювання, зміни побудови, властивостей, форми сировини, матеріалу або напівфабрикату та способів виготовлення продукції у виробничому процесі. За визначення академіка В.М. Глушкова „процеси, де основною перероблюваною продукцією є інформація, називаються інформаційними технологіями".
Інформаційна технологія — поєднання процедур, що реалізують функції збирання, нагромадження, зберігання, опрацювання і передачі даних із застосуванням технічних засобів. Системою, що реалізує IT за допомогою персоналу й комплексу технічних засобів, є автоматизована IС. В ІС можуть використовуватись різні ІТ
Принципи ІТ Зручність виконання операцій для користувача Мінімальні витрати ручної праці, пов'язані з обробкою інформації Можливість перевірки повноти та коректності розрахунків на ЕОМ Мінімальні витрати часу при потребі поновити інформацію в разі її втрати Забезпечення захисту інформації від несанкціонованого доступу
Інформаційні технології залежать від таких компонентів: технічних засобів збору, накопичення, переробки та передачі інформації; персоналу, здатного використовувати їх; організації, яка об'єднує засоби і персонал в єдиному процесі; засобів, що здійснюють формування і видачу інформації.
Види сучасних інформаційних технологій Інформаційна технологія опрацювання даних Інформаційна технологія керування Інформаційна технологія підтримки прийняття рішень Інформаційна технологія експертних систем
Класифікація інформаційних технологій
Економічні закони розвитку ІТ ЗАКОН ГОРДОНА МУРА Журнал по електроніці в 1965 р. попросив Гордона Мура (засновник компанії Intel ) передбачити розвиток напівпровідникової індустрії на наступних 10 років. Гордон Мур досліджував архітектуру мікропроцесорів Intel, і передбачив розвиток напівпровідникової індустрії. Закон Г. Мура залишався вірним останні 50 років Закон Г. Мура формулюється: «Обчислювальна потужність мікропроцесорів і щільність мікросхем пам'яті подвоюється приблизно кожні 18 місяців при незмінній ціні».
Суть досліджень Гордона Мура: Г. Мур відмітив, що: приблизно кожні 1,5 року відстані між елементами на одному кристалі скорочуються приблизно на 30%. Отже, кількість елементів на такому кристалі подвоюється. Збільшення кількості елементів на одному кристалі супроводжується зростанням його продуктивності, яка визначається тактовою частотою. Випуск нової моделі мікропроцесора відбувається в середньому кожні 3-5 років, а його продуктивність зростає в 2-4 рази.
У книзі «Мистецтво схемотехніки» Хілла і Хоровіца (1980 роки) наводиться образне порівняння — якщо б розробка Боїнг 747 прогресувала з такою ж швидкістю, з якою прогресує твердотільна електроніка, то він вміщувався б в сірниковій коробці і облітав без дозаправки земну кулю 40 разів.
ЗАКОН РОБЕРТА МЕТКАЛФА Цінність (Цn) всієї системи росте швидше, ніж кількість (n) її елементів (приблизно як квадрат кількості компонентів n2). Причому, Цn = (n - 1)c, де c — оцінка можливості вести переговори з одним абонентом. Загальна цінність мережі (Рn), що складається з n вузлів, для всіх її абонентів може бути обчислена за формулою Рn = n(n-1)c і зростає по квадратичному закону.
Визначення цінності мережі: Цінність мережі тим вища, чим більша кількість її компонентів n. Таким чином, чим більше компонентів в обчислювальній мережі тим більш ціннішою вона є для користувача, і тим більше користувачів прагнуть підключитися до неї (наприклад, Інтернет).
Мережевий ефект (network effect). Цей ефект полягає в тому, що цінність під'єднування до мережі для користувача залежить від кількості інших користувачів, вже приєднаних до мережі. «Мережевий ефект» відповідає кількості можливих зв'язків, і якщо кожен учасник мережі може зв'язатися з кожним, то ефект пропорційний квадрату кількості учасників мережі n2 .
Мережеві ринки (network markets) - ринок називається мережевим, якщо споживачі отримують користь від наступних елементів: 1. Мережа користувачів (чим більша кількість користувачів у “мережі”, тим більшу користь отримує споживач від продукту). 2. Мережа компліментарних продуктів (чим більша кількість доповнюючих продуктів чи послуг, тим більшу користь має споживач з самого продукту). 3. Мережа виробників (покупці не люблять купувати продукти від єдиного постачальника, а прагнуть мати вибір) .
ЗАКОН ДЕВІДА РІДА Рід виділяє три етапи в розвитку ІТ: широкомовний (broadcast) [розповсюдження «від одного до багатьох», згідно з ним діють всі засоби масової інформації], транзакційний (transaction) [«від одного одному» почався із звичайної пошти, продовжився в телефонії, факсах і електронній пошті ] груповий (group forming) [з мережевими технологіями Інтранет і Інтернет з'явилася можливість реалізувати груповий принцип мережі типу Group Forming Network (GFN) ].
Закон Ріда є логічним продовженням закону Меткалфа. Рід сформулював на основі закону Меткалфа свій закон для мереж, які дозволяють утворювати групи: Оскільки кількість потенційно можливих зв'язків за типом «багато хто спілкується з багатьма» рівна кількості поєднань, то при утворенні груп в мережі GFN вона рівна 2n , тт. ефективність GFN пропорційна 2n.
Ефективність GFN
ЗАКОН ФОТОНА Закон фотона є свого роду телекомунікаційним еквівалентом закону Г. Мура, але ефективнішим: Пропускну здатність волоконно-оптичного каналу передачі інформації можна подвоювати приблизно кожні 10 місяців. Сьогодні між країнами і континентами протягнуто більше 700 млн км. волоконної оптики. Корисна пропускна спроможність цього волокна подвоюється приблизно один раз в рік.
Висновок Ці три закони: Закон Мура, збільшення потужності мікропроцесорів і щільності мікросхем пам'яті, Закон Меткалфа, підвищення цінності Інтернету, Закон фотона, збільшення пропускної здатності комунікаційних каналів свідчать про економічну вигоду переходу від паперових до електронних технологій зберігання і опрацювання інформації будь-якого виду.
Розповсюдження інформаційних технологій Україна за рівнем розвитку ІТ у світі посідає 75 місце (дані 2011 р. Всесвітній економічний форум ). (2010 р. - Україна займала 76 позицію. Єдина конкурентна перевага України — дуже високий рівень підготовки програмістів. У складеному рейтингу лідирує Данія Друге місце зайняла Швеція У першу трійку потрапив Сінгапур. У першу десятку увійшли: Фінляндія, Швейцарія, Нідерланди, США, Ісландія, Великобританія і Норвегія. США, лідер рейтингу 2010 року, опустилися на 7 місце. Росія зайняла лише 70 місце, піднявшись, у порівнянні з торішнім рейтингом, на дві позиції. Всього розглядалося більше 122 країн 2009 року Львів внесено у список 30 міст світу з найбільшим потенціалом розвитку інформаційних технологій.