Автор: Леся

Скачать презентацию Гроші і кредит Викладач к е н Скачать презентацию Гроші і кредит Викладач к е н

LK_1_1_-_Sutnist_ta_funktsiyi_groshey.pptx

  • Количество слайдов: 19

Гроші і кредит Викладач: к. е. н. , доцент Гаряга Леся Олегівна Гроші і кредит Викладач: к. е. н. , доцент Гаряга Леся Олегівна

Тема 1. Сутність та функції грошей Тема 1. Сутність та функції грошей

 • «Навіть кохання не зробило так багато людей божевільними, як роздуми над природою • «Навіть кохання не зробило так багато людей божевільними, як роздуми над природою грошей…» Вільям Гладстон • «Вважається, що любов до грошей корінь всіх бід. Те ж можна сказати і про відсутність грошей…» Батлер Самуель • «Гроші спеціальний механізм для швидкого і зручного здійснення того, що робилося б і без них, хоча й не так швидко і зручно…» Джон Мілль

План 1. Концепції походження грошей. 2. Еволюція форм вартості. 3. Специфіка грошей як товару: План 1. Концепції походження грошей. 2. Еволюція форм вартості. 3. Специфіка грошей як товару: вартість, корисність та ціна грошей. 4. Функції грошей. 5. Якісні властивості грошей. Питання для самостійного ознайомлення 1. Роль держави у творенні грошей. 2. Еволюція форм (видів) грошей. 3. Портфельний підхід до визначення суті грошей. Гроші як гроші та гроші як капітал. 4. Сучасні функції грошей. 5. Роль грошей в економіці. 6. Історичні аспекти походження гривні.

Гроші – це … – все те, що виконує функції грошей – функціональний підхід; Гроші – це … – все те, що виконує функції грошей – функціональний підхід; – специфічний товар, що виконує роль загального еквівалента вартості – еквівалентний підхід; – найкращий елемент “портфелю” з позиції ліквідності та дохідності – портфельний підхід.

Гроші - це загальний еквівалент вартості товару, який виступає посередником в обміні товарів і Гроші - це загальний еквівалент вартості товару, який виступає посередником в обміні товарів і виражає економічні відносини між людьми з приводу виробництва та обміну товарів.

Концепції походження грошей Раціоналістична Еволюційна Арістотель, П. Самюельсон А. Сміт, Д. Рікардо, К. Маркс Концепції походження грошей Раціоналістична Еволюційна Арістотель, П. Самюельсон А. Сміт, Д. Рікардо, К. Маркс Підкреслює трансформуючу / коригувальну роль держави у виникненні грошей Підкреслює об’єктивний характер виникнення грошей Гроші виникли як результат певної раціональної угоди між людьми через необхідність виділення спеціального інструменту для обслуговування сфери товарного обігу і підвищення ефективності її функціонування Гроші виділяються із загальної товарної маси у результаті розвитку товарного виробництва та обміну, оскільки вони найбільш придатні для виконання функціональної ролі грошового товару

Висновки еволюційної концепції – гроші за походженням – це товар, але не просто товар, Висновки еволюційної концепції – гроші за походженням – це товар, але не просто товар, а носій певних суспільних відносин, формування яких зумовило виділення з широкого ряду звичайних товарів одного грошового – як результат тривалого еволюційного розвитку товарного виробництва і ринку гроші самі не можуть бути застиглим, раз і назавжди даним явищем, а повинні постійно розвиватися як по суті, так і за формами існування – гроші не можуть бути скасовані чи замінені угодою людей або рішенням держави доти, доки існують адекватні грошам суспільні відносини, так само як і не можуть бути “введені” там, де таких відносин не існує

Основні передумови становлення грошових відносин – поглиблення суспільного поділу праці; – багаторівнева спеціалізація виробництва Основні передумови становлення грошових відносин – поглиблення суспільного поділу праці; – багаторівнева спеціалізація виробництва та суспільної діяльності людини. Переваги грошового обміну товарів і послуг над бартером – – забезпечення багатоплановості обміну; скорочення трансакційних (операційних) витрат; зменшення комерційного ризику; створення умов асинхронізації обмінних операцій у часі.

Еволюція форм вартості Еволюція форм вартості

Види (форми) грошей Товарні гроші • Предмети першої необхідності (зерно, сіль, худоба) • Предмети Види (форми) грошей Товарні гроші • Предмети першої необхідності (зерно, сіль, худоба) • Предмети розкоші (намиста, перлини, хутро) Металеві гроші • Зливки металу • Монети Паперові гроші • Казначейські білети • Банкноти Кредитні гроші • Готівкові гроші (нерозмінні на золото банкноти, казначейські білети, білонні монети) • Депозитні гроші (залишки на рахунках) • Електронні гроші

Специфіка грошей як товару: вартість, корисність та ціна грошей Вартість – це кількість суспільно Специфіка грошей як товару: вартість, корисність та ціна грошей Вартість – це кількість суспільно необхідних витрат праці, витрачених на виробництво одиниці товару. Мінова вартість Споживча вартість – здатність товару обмінюватися на інші товари в певних пропорціях і кількісних їм порівняннях суб’єктивна оцінка вартості товару окремим споживачем В основі: Ліквідність можливість використання певного активу в ролі засобу платежу; здатність даного активу зберігати свою номінальну вартість незмінною. Корисність – здатність товару задовольняти потреби споживача.

Чинники, що формують корисність грошей Для грошей не дії закон спадної граничної корисності. Корисність Чинники, що формують корисність грошей Для грошей не дії закон спадної граничної корисності. Корисність грошей пов'язана з рідкістю, тобто постійним попитом на них. Сучасні гроші майже не мають реальної вартості (за виключенням білонних монет, які є повноцінними та надповноцінними грішми). Споживча вартість грошей є опосередкованою. Мінова вартість грошей є найвищою в порівнянні з іншими товарами. Отже, гроші виявляють вартість, ще до їх використання (гроші є вимірником вартості інших товарів), але проявляється їх вартість лише у товарах, тому можна говорити про відносну вартість грошей.

Вартість грошей — визначається їх купівельною спроможністю кількістю товару, яку можна придбати на одну Вартість грошей — визначається їх купівельною спроможністю кількістю товару, яку можна придбати на одну грошову одиницю. Ціною грошової одиниці є або процентна ставка, або її валютний курс. Взаємозв'язок вартості грошей, купівельної спроможності та загального рівня цін в економіці. Динаміка рівня цін, вартості грошей визначається: • на основі індексу споживчих цін; • на основі індексу цін виробників; • через дефлятор валового внутрішнього продукту (тобто порівняння номінальної та реальної величин ВВП).

Функції грошей виражають внутрішню основу і зміст грошей, а також проявляють їх суть, як Функції грошей виражають внутрішню основу і зміст грошей, а також проявляють їх суть, як економічної категорії. Функція грошей – це дія чи робота грошей щодо обслуговування руху вартості в процесі відтворення. Результатом цієї дії, цієї роботи є роль грошей. Назва функції Суть функції Міра вартості функція, в якій гроші забезпечують вираження і вимірювання вартості товарів, надаючи їй форму ціни. Засіб обігу функція, в якій гроші виступають як посередник в обміні товарів і забезпечують їх обіг. Засіб платежу функція, в якій гроші обслуговують погашення різноманітних боргових зобов’язань між суб’єктами економічних відносин. Засіб накопичення функція, в якій гроші обслуговують нагромадження вартості в її загальній абстрактній формі. Світові гроші функція, в якій гроші обслуговують рух вартості в міжнародному еконо мічному обороті та забезпечують реалізацію взаємовідносин між країнами.

1. Міра вартості. Всі товари мають вартість. Формою прояву вартості є ціна товару – 1. Міра вартості. Всі товари мають вартість. Формою прояву вартості є ціна товару – вартість товару, виражена в грошах. Для порівняння цін різних за вартістю товарів використовується масштаб цін. Масштабом цін при металевому обігу називається вагова кількість грошового металу, прийнята за грошову одиницю і яка служить для вимірювання цін всіх інших товарів. Тепер під масштабом цін розуміють кількість грошових одиниць, які необхідно сплатити за конкретний товар в різному часі та просторі. Взаємозв'язок вартості грошей, масштабу цін та загального рівня цін в економіці. Зниження масштабу цін 2. Засіб обігу. Товарний обіг: Т Г Т або Г Т Г гроші – посередник в обміні товарів та послуг. Функціонування грошей як засобу обігу створює умови для товаровиробника долати індивідуальні, часові і просторові межі, які характерні при прямому обміні товару на товар. Гроші залишаються постійно в обміні і безперервно його обслуговують гроші сприяють розвитку товарного обміну. Особливістю грошей як засобу обігу є реальна присутність їх в обігу і швидкоплинна участь в обміні.

3. Засіб платежу. Товарний обіг: Т – Боргове зобов'язання …час. . . – Гроші 3. Засіб платежу. Товарний обіг: Т – Боргове зобов'язання …час. . . – Гроші При такому обміні немає зустрічного руху грошей і товару, а погашення боргового зобов'язання є завершальною ланкою в процесі купівлі продажу. 4. Засіб накопичення і заощадження. Гроші є загальним еквівалентом вартості товарів => гроші є втіленням суспільного багатства => люди прагнуть до накопичення і заощадження грошей. При металевому обігу ця функція виконувала економічну роль стихійного регулятора грошового обороту: «зайві» гроші йшли в скарби; нестача грошей поповнювався за рахунок скарбу. Сучасні кредитні гроші не можуть еластично розширювати або зменшувати кількість грошей в обігу => окремі дослідники вважають дану функцію грошей зниклою, або такою, яка «розчинилася» в попередніх. 5. Світові гроші. Міра вартості: національні ціни жодної країни не можуть повністю задовольняти потреби світового ринку і на ньому формується своя система цін Засіб обігу: гроші витрачаються для купівлі товарів чи послуг, і замість їх певної суми, що вивозиться, у країну ввозиться еквівалентна товарна вартість. Світові гроші Засіб платежу: гроші використовуються для погашення боргів на міжнародному рівні, банківських та фінансових позичок. Засіб перенесення багатства: у разі оплати репарацій, надання грошових позичок чи допомоги, а також вивезення грошей емігрантами світові гроші переміщаються з однієї країни в іншу без зустрічного переміщення товарного еквівалента чи погашення боргу

Основні властивості грошей, що розкривають їх суть 1. Гроші забезпечують загальний безпосередній обмін, при Основні властивості грошей, що розкривають їх суть 1. Гроші забезпечують загальний безпосередній обмін, при якому купується будь який товар. 2. Гроші виражають мінову вартість товару. За допомогою їх визначається ціна товару, що дозволяє кількісно порівнювати різні за споживчим вартостями товари. 3. Гроші виступають матеріалізацією загального робочого часу, втіленого в товарі.

Якісні властивості грошей Назва Сутність Стабільність вартості гроші повинні протягом тривалого періоду зберігати однакову Якісні властивості грошей Назва Сутність Стабільність вартості гроші повинні протягом тривалого періоду зберігати однакову купівельну силу. Економічність витрати на виготовлення грошей і забезпечення ними потреб обороту повинні бути мінімальними. Довгостроковість використання гроші повинні мати довгий строк існування у тій формі в якій вони були емітовані. Однорідність гроші не повинні втрачати своїх властивостей в процесі обігу ( «Закон Грешема Коперника» ). Подільність кожна вартість повинна знайти відображення в грошах, гроші мають бути зручними під час розрахунків за придбані товари. Портативність як засіб обігу гроші мають бути зручними для транспортування та обміну. Ідентифікованість гроші повинні легко і швидко ідентифікуватися у процесі обігу. Прийнятність (загальновизанченість) гроші є законним платіжним засобом на території країни.