Скачать презентацию Григір Михайлович Тютюнник 1931 1980 Життєвий і Скачать презентацию Григір Михайлович Тютюнник 1931 1980 Життєвий і

a00129aedacef8c16d22927f19478da0.ppt

  • Количество слайдов: 14

Григір Михайлович Тютюнник (1931 — 1980) “Життєвий і творчий шлях” Підготував учень 7 -А Григір Михайлович Тютюнник (1931 — 1980) “Життєвий і творчий шлях” Підготував учень 7 -А класу Полтавець Сергій

Григір Тютюнник Григір Тютюнник

Дитинство § Григір Тютюнник народився 5 грудня 1931 р. в селі Шилівка Зіньківського району Дитинство § Григір Тютюнник народився 5 грудня 1931 р. в селі Шилівка Зіньківського району на Полтавщині в сім'ї селян. § Батько Григора, заарештований органами НКВС у 1937 р. , із заслання не повернувся. Мати вийшла вдруге заміж, а малого Григора забрав до себе на Донбас батьків брат — Филимон Васильович Тютюнник, у родині якого й виховувався майбутній письменник. § У 1938 р. Григір пішов до школи в український перший клас, який нараховував сім учнів, а тому через деякий час був розформований, і хлопця перевели в російський клас. З того часу і до 1962 року, як зазначав сам Тютюнник, він розмовляв, писав листи (іноді оповідання) виключно російською мовою.

Юнацькі роки § У 1942 р. Григір змушений був пішки йти до матері на Юнацькі роки § У 1942 р. Григір змушений був пішки йти до матері на Полтавщину, адже тітка не могла сама прогодувати сім'ю (дядько Филимон був у цей час на фронті). § Після визволення України від фашистів Тютюнник закінчив п’ятий клас сільської школи і вступив до Зіньківського ремісничого училища № 7. Закінчивши його, працював на Харківському заводі ім. Малишева, але захворів та повернувся до Шилівки, не відпрацювавши належних трьох років, за що відсидів 4 місяці в колонії. Як вийшов, повернувся у Донбас, працював на будівництві Миронівської ДРЕС, на відбудові шахт у Донбасі.

Молодість і початок творчості § У 1951 р. Тютюнник пішов до армії, служив у Молодість і початок творчості § У 1951 р. Тютюнник пішов до армії, служив у Військово-Морському Флоті радистом на Далекому Сході. Після демобілізації закінчив вечірню школу, працював токарем у вагонному депо. § У 1957 -1962 pp. майбутній письменник навчався в Харківському університеті на філологічному факультеті. § Першу новелу « «В сумерки» » написав російською мовою і надрукував її в журналі «Крестьянка» у 1961 р. Після смерті старшого брата Григорія Тютюнника (автора роману « Вир» ) переклав свої «Сумерки» українською мовою і з того часу писав лише нею.

Молодість і початок творчості § Після закінчення Харківського університету у 1962 р. Тютюнник їде Молодість і початок творчості § Після закінчення Харківського університету у 1962 р. Тютюнник їде працювати на Донбас, викладає у вечірній школі. Але письменника мучить чуже йому російськомовне середовище. Він хоче жити там, де живуть його герої. § У 1963 р. Григір Тютюнник переїхав до Києва, чому сприяли передусім А. Дімаров, О. Гончар. Він поселяється в невеличкому помешканні на Андріївському узвозі, працює в «Літературній Україні» , публікує в ній кілька нарисів на різні теми та перші оповідання: «Дивак» , «Рожевий морок» , «Кленовий пагін» , «Сито, сито…» . Молодіжні журнали «Дніпро» та «Зміна» вміщують новели «Місячної ночі» , «Зав’язь» , «На згарищі» , «У сутінки» , «Чудасія» , «Смерть кавалера» .

Творча діяльність § Зацікавившись кінематографом, Григір Тютюнник працює у сценарній майстерні Київської кіностудії ім. Творча діяльність § Зацікавившись кінематографом, Григір Тютюнник працює у сценарній майстерні Київської кіностудії ім. О. Довженка, — створює літературний сценарій за романом Григорія Тютюнника «Вир» , рецензує твори колег-кінодраматургів та фільми. § Згодом переходить на редакторсько-видавничу роботу у видавництвах «Радянський письменник» , «Молодь» , «Дніпро» , «Веселка» , а потім повністю віддається літературній творчості. § Його доброзичливо приймають і підтримують у своєму товаристві київські письменники.

Творча діяльність § На початку 1970 -х років Григір Тютюнник працював у видавництві «Веселка» Творча діяльність § На початку 1970 -х років Григір Тютюнник працював у видавництві «Веселка» . Серед його продукції — настільна книга-календар для дітей «Дванадцять місяців» (1974), у підборі матеріалів до якої виявився його літературний смак, мистецька вимогливість, повага до юного читача. Пише він і сам твори для дітей, видає збірки оповідань «Ласочка» (1970), казок «Степова казка» (1973), які по-новому розкрили талант письменника.

Творча діяльність § За книги «Климко» (1976) і «Вогник далеко в степу» (1979) Григорові Творча діяльність § За книги «Климко» (1976) і «Вогник далеко в степу» (1979) Григорові Тютюннику присуджено республіканську літературну премію ім. Лесі Українки 1980 p. § Тютюнник перекладав українською мовою твори В. Шукшина: 1978 р. у видавництві «Молодь» вийшла збірка оповідань та кіноповістей «Калина червона» ; він перекладав і твори М. Горького ( «Серце Данко» ), І. Соколова-Микитова ( «Рік у лісі» ) та ін. § В останні місяці життя письменник працював над повістю «Житіє Артема Безвіконного» .

Передчасна смерть письменника § § § Не будучи в змозі в усій повноті реалізувати Передчасна смерть письменника § § § Не будучи в змозі в усій повноті реалізувати свій талант в атмосфері чиновницького диктату над літературою, 6 березня 1980 р. Григір Тютюнник покінчив життя самогубством. Було йому всього сорок дев'ять років, коли пішов із життя. Похований на Байковому кладовищі в Києві. У 1984 р. з'явився двотомник його творів. 1989 р. його творчість була посмертно відзначена Державною премією ім. Т. Г. Шевченка.

Творчість письменника § Значний вплив на формування літературних смаків Григора Тютюнника, на ставлення до Творчість письменника § Значний вплив на формування літературних смаків Григора Тютюнника, на ставлення до літературної праці справив його брат — письменник Григорій Тютюнник. § Поступово сформувались характерні прикмети творчої індивідуальності молодого письменника: постійне невдоволення собою, наполегливі пошуки точного слова — найпотрібнішого, найвиразнішого, — тривале обдумування кожного твору (і згодом, досить часто, — попередня, до викладу на папері, «апробація» їх в усних розповідях). § Тяжкі умови дитинства відіграли істотну роль у виборі тем та сюжетів, і у формуванні світосприймання майбутнього письменника з його драматичністю як основною домінантою: рання втрата батька, життя вдалині від матері, завдані війною моральні й матеріальні втрати тощо.

Література • Вічна загадка любові: Літературна спадщина Григора • • • Тютюнника. Спогади про Література • Вічна загадка любові: Літературна спадщина Григора • • • Тютюнника. Спогади про письменника. — К. , 1988. Гуторов О. Незахищене серце: Характер і час Григора Тютюнника // Прапор, 1990. — № 7 — 9. Шудря М. Непідкупний голос правди: Невідоме про Григора Тютюнника // Дивослово. — 1996. — № 4. Аврахов Т. Екзистенція в художньому слові Григора Тютюнника //Українська мова і література в школі. — 1992. — № 9 — 10. Мороз Л. Григір Тютюнник: Літературний портрет. — К-, 1991. Усе для школи: Українська література: програмні тексти, ілюстрації, пояснення, завдання, тести: 11 кл. — К. , Львів, 2001. Євген Петренко „Критика української літератури ХХ ст. ”, видавництво „Ірпінь”, Харків, 1992 р.

Дякую за увагу!!! Дякую за увагу!!!