Галактики
• Гала ктика (дав. -гр. Γαλαξίας — молочний) — гігантська, гравітаційно-зв'язана система із зірок і зоряних скупчень, міжзоряного газу, пилу, і темної матерії. Всі об'єкти в складі галактик беруть участь в русі відносно загального центру мас. • Галактики — надзвичайно далекі об'єкти. Відстань до найближчих з них годиться вимірювати в мегапарсеках, а до далеких — в одиницях червоного зміщення. • У просторі галактики розподілені нерівномірно: в одній області можна знайти цілу групу близьких галактик, а в іншій можна не знайти жодної, навіть найменшої галактики. Точна кількість галактик невідома, але, за оцінками, їх близько ста мільярдів (1011).
Галактики поділяють на: • сфероподібні еліптичні галактики; • дискові спіральні галактики; • галактики з перемичкою (баром); • карликові; • неправильні і т. д.
Галактика Вир (М 51) Галактика в сузір'ї Гончі Пси , яка знаходиться на відстані 23 мільйонів світлових років від Землі. Діаметр галактики становить близько 100 тисяч світлових років. Галактика M 51 складається з великої спіральної галактики NGC 5194 , на кінці одного із рукавів якої знаходиться галактикакомпаньйон NGC 5195. Галактика була виявлена Шарлем Мессьє 13 жовтня 1773.
Галактика Сигара (М 82) Галактика Сигара – галактика типу I 0 з потужним зореутворенням у сузір'ї Велика Ведмедиця. У центрі галактики знаходиться надмасивна чорна діра, навколо якої обертаються дві менш масивні чорні діри, масою в 12 тис. і 200 сонць. Є супутником галактики Боде. Відкривачем цього об'єкта є Йоганн Елерт Боде, який вперше спостерігав за об'єктом 31 грудня 1774.
Галактика Чорне Око (М 64) Галактика у сузір'ї Волосся Вероніки. Особливістю цього об'єкта є його походження з двох злипшихся галактик з різним напрямом обертання. Внаслідок цього газопиловий диск у внутрішній частині об'єкта обертається в протилежну сторону щодо обертання зірок і газу на його периферії. Відкривачем цього об'єкта є Пігот Едвард, який вперше спостерігав за об'єктом 23 березня 1779.
Галактика Бургер (NGC 3628) Взаємодіюча спіральна галактика (Sb), яка розташована в сузір'ї Лева. Відкрив галактику Вільям Гершель 8 квітня 1784 р. Знаходиться вона в 35 мільйонах світлових років від нас.
Об'єкт Мейола (Arp 148) Дві взаємодіючі галактики в сузір'ї Велика Ведмедиця , що знаходяться на відстані 450 мільйонів світлових років від Землі. Цей об'єкт вважається результатом зіткнення двох галактик, що складається з кільцеподібної галактики і витягнутої галактики-компаньйона. Було відкрито Ніколасом Мейолом 13 березня 1940 за допомогою рефлектора Кросслі.
Галактика Циркуль (ESO 097 -13) Галактика являє собою спіральну активну галактику, розташовану на відстані 15 мільйонів світлових років від нас (найближча галактика з активним ядром) і виявлену в 1975 році.
Галактика Пуголовок Пекулярна спіральна галактика з перемичкою, розташована на відстані близько 400 мільйонів св. років від Землі в напрямку сузір'я Дракона. У недалекому минулому галактика Пуголовок пережила зіткнення з іншою галактикою, що призвело до утворення довгого хвоста з зірок і газу. Довгий хвіст надає галактиці схожість з головастиком, звідки й походить її назва.