Франсуа Кене.pptx
- Количество слайдов: 14
Фізіократизм. Франсуа Кене – основоположник школи фізіократії.
Поняття “фізіократія” введене Дюпоном де Немуром. Буквально означає “природовладдя” (physis – природа, kratos - влада). Назва визначає суть школи фізіократії.
Основні ідеї та принципи Фізіократів Критика меркантилізму Джерелом багатства виступає лише Природний порядок Класовий поділ суспільства Чистий продукт Принцип економічного лібералізму Обмеження функцій держави СГ Економічна свобода та недоторканість приватної власності. Продуктивна праця належить селянам, інші верстви – це непродуктивний клас. Отриманий у землеробстві надлишок продукції, що перевищує витрати виробництва. Laissez faire, laissez passer (лесе фер лесе пасе) Хай все іде як іде. Король повинен проводити сприятливу для селян політику і не втручатися у СГ.
Знамениті діячі школи фізіократів - Франсуа Кене (1694 - 1774) - П’єр Самюель Дюпон де Немур ( 1739 - 1817) - Анн Робер Жак Тюрго ( 1727 - 1781) - Венсан де Гурне ( 1712 - 1759) - Віктор Рікеті Мірабо (1715 - 1789)
Франсуа Кене Основоположник вчення фізіократів.
Життєвий Шлях Франсуа Кене Народився у сім’ї дрібного землевласника. Був дуже здібним юнаком, який рано зацікавився медициною. Навчався у Парижі, де одержав звання хірурга. У 1734 став домашнім лікарем герцога Віллеруа, згодом лікарем мадам Помпадур, а потім лейб-медиком короля Людовіка XV. Написав багато ґрунтовних медичних праць, чим і прославився. У 60 років зацікавився політекономією. Об’єднав навколо себе тогочасну французьку еліту, серед яких Дідро, Д’Аламбер, Гельвецій. На зборах фізіократів був і Адам Сміт. Видав багато із своїх праць, які мали значний успіх.
Основні праці Ф. Кене “ Зауваження стосовно грошового процента ” 1766 р. “ Природне право ” 1765 р. “ Економічна таблиця ” 1758 р. “ Загальні принципи економічної політики “ Китайський деспотизм ” держави ” 1760 р. 1767 р. “ Про торгівлю ” 1760 р. А також такі праці як “ “ Аналіз економічної Фермери ”, “ Зерно “, “ Податки таблиці ” 1766 р. ”, які були включені в “ Енциклопедію ” Дідро. “ Діалог про ремісничу працю ” 1766 р.
Ідеї Франсуа Кене Основні ідеї, концепції та принципи, які можна виділити з праць : Концепція “ природного порядку ” Ідея “ еквівалентного обміну ” Вчення про чистий продукт Теорія капіталу Ідея класової структури суспільства Економічна таблиця
Багатство, яке формує дохід нації і є продуктом, який залишається після сплати усіх видатків з доходу У виробництві відбувається лише зміна форми. Дохід=витратам Отримується виключно в сільському господарстві Чистий Продукт
Класова структура Клас Власників Безплідний клас Продуктивний клас
Економічна таблиця Кене - ціни незмінні протягом року; - усі доходи витрачаються на споживання; - купівля та продаж в середині кожного класу не беруться до уваги; - відсутній вплив зовнішньої торгівлі; - вся земля обробляється фермереми - селянами, які її орендують у землевласників і сплачують ренту; - дослідження відбувається за умов « природного порядку » - багатство і населення залишається на сталому рівні.
Акти кругообігу Продуктивний клас Землевласники Непродуктивний клас На початок кругообігу 4 млрд ліврів сировини 1 млрд насіння, разом 5 з яких 2 “ щорічні аванси ” 2 млрд ліврів ренти 2 млрд ліврів промислової прод. 1 -й акт Отримує 1 млрд ліврів за харчі Купують харчі на 1 млрд ліврів 2 -й акт Купують промислові товари на 1 млрд ліврів Отримують 1 млрд ліврів за промислові товари 3 -й акт Отримує 1 млрд ліврів за харчі На 1 млрд ліврів купують харчі 4 -й акт Купує промислову продукцію на 1 млрд ліврів Отримує 1 млрд за промислову продукцію 5 -й акт Отримує 1 млрд ліврів за сировину Купує на 1 млрд ліврів сировину
На кінець обігу: Продуктивний клас • Має достатньо ресурсів для розпочинання виробництва: 2 млрд ліврів і 1 млрд на промислову продукцію. 2 млрд на сплату оренди. Отримує 2 млрд ліврів як “ чистий продукт ” Землевласники • Отримали продовольства на 1 млрд і промислових товарів на 1 млрд ліврів Непродуктивний клас • Має сировини на 1 млрд ліврів та харчів на 1 млрд ліврів для продовження виробництва.
Висновки Фізіократи першими визначили виробництво як джерело багатства, але зупинилися лише на рівні землеробства, що у час назрівання пролетарських революцій було необ’єктивним. Дослідили кругообіг суспільного продукту та вперше досліджено витрати. Здійснили спробу макроекономічного аналізу, проте не був врахований ряд чинників, серед яких проблема відтворення ( лише просте ), не включене копичення, закрита економіка. Впровадили принципи лібералізму в економіці, який став підґрунтям для наступних вчених.