Скачать презентацию Фінанси підприємств ТЕМА 1 ОСНОВИ ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ Скачать презентацию Фінанси підприємств ТЕМА 1 ОСНОВИ ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ

Тема_1_ФП.pptx

  • Количество слайдов: 37

Фінанси підприємств ТЕМА 1. ОСНОВИ ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ Фінанси підприємств ТЕМА 1. ОСНОВИ ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ

План лекції • Поняття фінансів підприємств, їх функції. • Сфери фінансових відносин підприємств. • План лекції • Поняття фінансів підприємств, їх функції. • Сфери фінансових відносин підприємств. • Сутність фінансових ресурсів підприємств, їх характеристика та напрямки використання. • Основи організації фінансів підприємств. • Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки. • Зміст, завдання та особливості організації фінансової роботи на підприємствах.

1. Поняття фінансів підприємств, їх функції Фінанси підприємств - сукупність економічних відносин з приводу 1. Поняття фінансів підприємств, їх функції Фінанси підприємств - сукупність економічних відносин з приводу формування, розподілу і використання грошових доходів та фондів суб`єктів господарювання в процесі відтворення. • Загальна ознака фінансів підприємств виражають сукупність економічних відносин, пов`язаних з розподілом вартості суспільного продукту. • Специфічна ознака фінансів підприємств вираження грошових відносин, пов`язаних з розподілом вартості суспільного продукту, формуванням і використанням грошових доходів та децентралізованих фондів фінансових ресурсів.

1. Поняття фінансів підприємств, їх функції Функції фінансів підприємств: • накопичувальна (забезпечувальна) функція – 1. Поняття фінансів підприємств, їх функції Функції фінансів підприємств: • накопичувальна (забезпечувальна) функція – формування фінансових ресурсів для забезпечення інвестиційних потреб підприємства при формуванні необоротних та оборотних активів та для здійснення поточних витрат. • розподільча функція – розподіл і використання фінансових ресурсів (чистого доходу від реалізації) для забезпечення поточної операційної та інвестиційної діяльності, для виконання фінансово-економічних зобов’язань підприємства перед його контрагентами (постачальниками, кредиторами, покупцями, державою, працівниками та ін. ) та фінансування для соціально-економічного розвитку підприємства. • контрольна функція – контроль та аналіз формування і використання фінансових ресурсів на підприємствах.

1. Поняття фінансів підприємств, їх функції Роль фінансів підприємств: • під час розподілу національного 1. Поняття фінансів підприємств, їх функції Роль фінансів підприємств: • під час розподілу національного доходу формуються загальнодержавні фонди за рахунок податків і інших відрахувань; • під час розподілу національного доходу формуються децентралізовані фонди самих підприємств, які необхідні для забезпечення процесів їх відтворення; • на рівні суспільних колективів фінанси підприємств забезпечують формування фонду оплати праці, а також інших фондів соціального призначення; • є важливим інструментом економічного стимулювання, контролю та управління економікою; • забезпечують збалансованість в народному господарстві між матеріальними і грошовими фондами, а також фондами споживання і накопичення.

2. Сфери фінансових відносин підприємств Фінансові відносини – відображають рух вартості від одного суб’єкта 2. Сфери фінансових відносин підприємств Фінансові відносини – відображають рух вартості від одного суб’єкта до іншого, характеризують обмінні, розподільчі і перерозподільчі процеси і проявляються у грошових потоках. • Об’єктом фінансових відносин є процеси розподілу вартості доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). • Суб’єктами фінансових відносин є підприємства, інші суб’єкти господарювання, держава, фінансово-кредитні установи. • Інструментом фінансових відносин є гроші.

2. Сфери фінансових відносин підприємств: І група – внутрішні фінансові відносини, які включають: • 2. Сфери фінансових відносин підприємств: І група – внутрішні фінансові відносини, які включають: • • • фінансові відносини з приводу формування статутного капіталу підприємства; фінансові відносини , пов`язані з утворенням та розподілом первинних грошових доходів (виручки, прибутку, грошових фондів); фінансові відносини з формування та використання амортизаційні відрахувань. ІІ група – зовнішні фінансові відносини, які включають: • • • фінансові відносини з установами спільного інвестування (пайові інвестиційні фонди) з приводу розміщення тимчасово вільних грошових коштів в фінансові інструменти ринку цінних паперів України; фінансові відносини , які виникають між суб`єктами господарювання у зв`язку з продажем та реалізації продукції, здійсненням пайових внесків, одержанням та сплатою штрафних санкцій; фінансові відносини , які виникають між підприємствами та банківськими установами з приводу розрахунково-касового обслуговування, кредитування та надання інших касових послуг; взаємовідносини з страховими компаніями; фінансові відносини між підприємством та державою з приводу податкових та інших платежів, бюджетного фінансування.

2. Сфери фінансових відносин підприємств Система суб’єктів та видів внутрішніх фінансових відносин Сфера фінансових 2. Сфери фінансових відносин підприємств Система суб’єктів та видів внутрішніх фінансових відносин Сфера фінансових відносин Суб’єкт фінансових відносин Види фінансових відносин Підприємство і його засновники Формування та використання статутного (власники) капіталу Отримання частини прибутку на вкладений капітал Внутрішні фінансові відносини Підприємство і його структурні Розподіл фінансових ресурсів на підрозділи фінансування та формування необоротних та оборотних активів Підприємство Розподіл та використання прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства Підприємство і його працівники Формування фонду оплати праці Матеріальне заохочення та стимулювання Розподіл частини фінансових ресурсів на матеріальну допомогу Фінансування соціально-культурних заходів

2. Сфери фінансових відносин підприємств Система суб’єктів та видів зовнішніх фінансових відносин Сфера фінансових 2. Сфери фінансових відносин підприємств Система суб’єктів та видів зовнішніх фінансових відносин Сфера фінансових відносин Суб’єкт фінансових відносин Підприємство і держава Підприємство установи і Види фінансових відносин Платежі до бюджету Відрахування до різних фондів державного, регіонального та галузевого значення Бюджетне фінансування банківські Розрахунково-касове обслуговування Отримання і погашення кредитів Відкриття депозитних рахунків Зовнішні фінансові Підприємство і інші суб’єкти Виконання господарських договорів та зобов’язань відносини господарювання Реалізація продукції Отримання виручки Здійснення платіжних розрахунків Підприємство і інститути Розміщення тимчасово вільних грошових спільного інвестування коштів в фінансові інструменти ринку цінних паперів України Підприємство і страхові компанії Виплата страхових платежів Отримання страхових відшкодувань

3. Сутність фінансових ресурсів підприємств, їх характеристика та напрямки використання Автор Павлюк К. В. 3. Сутність фінансових ресурсів підприємств, їх характеристика та напрямки використання Автор Павлюк К. В. Сенчагов В. К. Бірман О. М. Визначення грошові нагромадження і доходи, які створюються в процесі розподілу й перерозподілу виручки та прибутку й зосереджуються у відповідних фондах для забезпечення безперервності розширеного відтворення й задоволення інших суспільних потреб Примітки дане визначення зводиться до формування фондів грошових засобів, що значно скорочує склад фінансових ресурсів, оскільки в розпорядженні підприємства можуть бути кошти і не фондові формі сукупність грошових нагромаджень, амортизаційних відрахувань та відсутнє призначення фінансових ресурсів інших грошових засобів, які формуються в процесі створення, розподілу і перерозподілу сукупного суспільного продукту виражену в грошах частину національного доходу, сконцентровану безпосередньо в державі чи підприємствах для використання на цілі розширеного відтворення і на загальнодержавні потреби. грошові нагромадження і грошові фонди створюються підприємствами, об’єднаннями, організаціями, державою в порядку розподілу й перерозподілу суспільного продукту і національного доходу необхідне уточнення, оскільки не всі грошові фонди, які формуються, є фінансовими ресурсами (фонд заробітної плати); крім того відсутнє призначення фінансових ресурсів. Коробов М. Я. це грошові фонди цільового направлення, які формуються в процесі розподілу і перерозподілу національного багатства, сукупного загального продукту, національного доходу і використовуються у цілях підприємства фінансові ресурси виступають у „вигляді фондів грошових засобів”, не даючи принципово уточнення: використаних за призначенням фондів або ж не використаних взагалі Загородній А. Г. це сукупність коштів, що є в розпорядженні держави та суб’єкта господарювання це грошові доходи і нагромадження, які перебувають у розпорядженні суб’єкта господарювання і призначені для виконання фінансових зобов’язань, здійснення витрат розширеного відтворення та економічного стимулювання працюючих зводить поняття «фінансові ресурси» до сукупної маси коштів на підприємстві не відображено джерела формування фінансових ресурсів Сичов М. Г. Родіонова В. М.

3. Сутність фінансових ресурсів підприємств, їх характеристика та напрямки використання • Фінансові ресурси – 3. Сутність фінансових ресурсів підприємств, їх характеристика та напрямки використання • Фінансові ресурси – це частина грошових доходів та надходжень суб’єктів господарювання, що використовуються для формування децентралізованих фондів фінансових ресурсів та в нефондовій формі для забезпечення процесів розширеного відтворення та для виконання фінансових зобов’язань підприємств. • Грошові фонди - це частина фінансових ресурсів, які мають цільове використання.

3. Сутність фінансових ресурсів підприємств, їх характеристика та напрямки використання Класифікація фінансових ресурсів 3. Сутність фінансових ресурсів підприємств, їх характеристика та напрямки використання Класифікація фінансових ресурсів

4. Основи організації фінансів підприємств Організація фінансів підприємств - форми, методи; способи формування та 4. Основи організації фінансів підприємств Організація фінансів підприємств - форми, методи; способи формування та використання фінансових ресурсів, контроль за їх кругообігом задля досягнення економічних цілей підприємств. Методи організації фінансів підприємств: • комерційний розрахунок; • неприбуткова діяльність; • кошторисне фінансування.

4. Основи організації фінансів підприємств Комерційний розрахунок передбачає постійне порівняння (у грошовому вираженні) витрат 4. Основи організації фінансів підприємств Комерційний розрахунок передбачає постійне порівняння (у грошовому вираженні) витрат і результатів комерційної діяльності з метою одержання максимального прибутку за мінімальних витрат капіталу та мінімально можливого ризику. Принципи комерційного розрахунку: • повна господарська і юридична відокремленість; • самоокупність; • прибутковість; • самофінансування; • фінансова відповідальність.

4. Основи організації фінансів підприємств Кошторисне фінансування - утримання об’єктів за рахунок бюджетних коштів. 4. Основи організації фінансів підприємств Кошторисне фінансування - утримання об’єктів за рахунок бюджетних коштів. Полягає у забезпеченні витрат за рахунок зовнішнього фінансування, яке може здійснюватися за рахунок централізованих державних фінансових ресурсів (бюджетне фінансування) і з централізованих фондів корпоративних об`єктів (кошторисне фінансування). Принципи кошторисного фінансування: • плановість; • цільовий характер; • виділення коштів в залежності від фактичних показників діяльності; • фінансова звітність.

4. Основи організації фінансів підприємств Неприбуткова діяльність – функціонує на тих же засадах, що 4. Основи організації фінансів підприємств Неприбуткова діяльність – функціонує на тих же засадах, що і метод комерційного розрахунку за винятком принципів прибутковості і самофінансування. Головною метою функціонування неприбуткових організацій (органи державної влади та установи, заклади соціального забезпечення, заклади освіти, наукові заклади, військові організації органи юстиції, установи кримінально-виконавчої системи, Національний банк України, підприємства комунального господарства тощо) є забезпечення певних потреб суспільства, а не отримання прибутку.

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Особливості організації 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Особливості організації фінансів підприємств залежно від галузі економіки Галузі (вид економічної діяльності ) Специфіка Система формування організації доходів та витрат оборотних коштів Фінансове забезпечення відтворення основних засобів В структурі доходів переважають доходи від реалізації продукції, витрати при цьому включають витрати на збут та просування товару В структурі оборотних коштів найбільшу питому вагу складають товари відвантажені та товарна дебіторська заборгованість Більшість Короткострокове підприємств на кредитування, в початкових етапах більшості випадків використовує у вигляді орендні основні поновлювальної засоби, коефіцієнт кредитної лінії оновлення є незначним, в структурі основних засобів переважає неактивна частина - висока історична рентабельність; - значна кількість потенційних споживачів; - широко використовуються різні методи стимулювання та просування продукції Будівництво Певний вид Обов’язкове робіт та послуг, авансування або об’єкт діяльності, низька централізація доходів і витрат В структурі переважають запаси, операційний цикл є тривалим Рухливість матеріальної бази, в структурі основних засобів значну питому вагу займає незавершене будівництво Доцільним є існування великих будівельних компаній або їх включення до складу об’єднання Торгівля Вид готової продукції Різні асортиментні групи та номенклатури товарів Особливості кредитування Переважають середньострокові та довгострокові кредити, також використовуються специфічне кредитування - іпотека Інші

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Особливості організації 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Особливості організації фінансів підприємств залежно від галузі економіки Галузі (вид економічної діяльності ) Транспортні організації Вид готової продукції Специфіка Система формування організації доходів та витрат оборотних коштів Послуга щодо Висока перевезення централізація доходів і витрат, в структурі витрат значну питому вагу мають витрати на обслуговування (ремонт) та амортизація В структурі оборотних коштів переважає паливо, запасні частини, дебіторська заборгованість, тривалість операційного циклу не значна Фінансове забезпечення відтворення основних засобів Особливості кредитування В структурі Довгострокове та переважає активна лізингове частина основних кредитування засобів, Для даних підприємств є надто актуальним своєчасне проведення ремонту Інші Транспортні компанії, які займаються перевезенням населення в межах населених пунктів отримують бюджетне фінансування у формі субсидій; законодавством України заборонено застосовувати механізми банкрутства для даних підприємств

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Особливості організації 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Особливості організації фінансів підприємств залежно від галузі економіки Галузі (вид економічної діяльності ) Вид готової продукції Сільське господарство Поряд із звичайною продукцією існують живі істоти Специфіка Система формування організації доходів та витрат оборотних коштів Низька централізація між доходами та витратами (кошти довго повертаються). В структурі витрат найбільшу частину займають витрати виробництва та витрати незавершеного виробництва В структурі оборотних коштів найбільшу питому вагу складають виробничі запаси та незавершене виробництво, операційний цикл є тривалим Фінансове забезпечення відтворення основних засобів В структурі основних засобів відношення між активними та пасивними основними засобами є однаковим (пов’язано з землею). Для основних засобів в активній частині є високий ступінь зносу Особливості кредитування Для фінансування поточної діяльності використовуються короткострокові кредити (в т. ч. у формі сезонних кредитних ліній). Для фінансування оновлення основних засобів – довгострокові та лізингові кредити Інші галузь дотується державою; застосовуютьс я схеми відшкодування відсотків за кредитами; достатньо потужними елементами сучасного с/г України є фермерські господарства

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Особливості організації 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми Організаційно-правова форма – це передбачений законом тип (форма організації), що означає порядок її створення, умови формування майна, система організації управління, права засновників та умови їх відповідальності за діяльність юридичної особи.

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств різних організаційно-правових форм Вид підприємства Приватне підприємство Основані елементи організаційно-правової форми Порядок створення Умови Обсяг Організація формування відповідальност управління майна і засновника визнається Не існує Засновник не Засновник або підприємство, що обмежень, щодо несе призначений діє на основі мінімального відповідальност ним директор приватної власності розміру і за одного або кількох статутного зобов’язання громадян, фонду та створеного іноземців, осіб без порядку його підприємства, а громадянства та формування. підприємства не його (їх) праці чи з Статутний фонд несуть використанням визначає обсяг відповідальност найманої праці. відповідальност і за Приватним є також і за зобов’язання підприємство, що зобов’язання засновника діє на основі підприємства приватної власності суб'єкта господарювання - юридичної особи Права засновників Засновник має право на управління підприємством та отримання прибутку, всі права засновника відображаютьс я в статуті Особливості фінансової роботи Найбільша перевага віддається поточній фінансовій роботі; фінансове планування лише поточне; підприємства залежно від виду діяльності можуть застосовувати спрощену систему звітності і оподаткування

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств різних організаційно-правових форм Вид підприємства Акціонерне товариство Основані елементи організаційно-правової форми Умови Обсяг Організація формування відповідальності управління майна засновника Статутний фонд поділений Статутний Засновники Вищий орган – на визначену кількість акцій капітал не несуть збори рівної номінальної вартості. менше 1250 солідарну акціонерів. Два види АТ: мінімальних відповідальність Колегіальний публічне (акції можуть заробітних плат, за виконавчий розповсюджуватися шляхом яка діє на зобов'язаннями, орган відкритої підписки та купівлі момент що виникли правління -продажу на біржах. створення АТ. відповідно до (Рада Акціонери можуть Строк відкритої установчих директорів), відчужувати належні їм акції підписки н може документів. одноосібний без згоди інших акціонерів перевищувати 6 виконавчий та товариства); місяців, за цей орган приватні (акції термін повинно (Президент/ розподіляються між бути Голова засновниками або серед розповсюджено правління), заздалегідь визначеного не менше 60% контрольний кола осіб і не можуть акцій товариства. орган – розповсюджуватися Ревізійна шляхом підписки, комісія. купуватися та продаватися на біржі) Порядок створення Особливості фінансової роботи Права Представляють акціонерів: весь спектр мають право на фінансової участь в роботи, окрім управлінні того та отриманні проводиться чистого діяльність прибутку, товариства як відповідно емітента цінних пропорційно паперів належним їм (відповідна акціям звітність, (звичайні, специфічний привілейовані вид аналізу) голосуючи акції), частку майна в процесі його ліквідації Права засновників

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств різних організаційно-правових форм Вид підприємства Порядок створення Товариство з обмеженою відповідальністю Статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном. Основані елементи організаційно-правової форми Умови Обсяг Організація формування відповідально управління майна сті засновника Учасники товариства несуть Статутний відповідальфонд не менше ність лише в 100 межах мінімальних внесеної заробітних частки плат. До (учасники, які моменту неповністю реєстрації внесли кожен зазначений засновник вклад несуть повинен внести відповідальніс не менше 50% ть в межах від зазначеної в внесених установчий частин) документації вартості вкладу Вищий орган – збори засновників, виконавчий орган – Дирекція (Директор), контролюючи й орган – Ревізійна комісія Права засновників Особливості фінансової роботи Залежить від рівня менеджменту підприємств в стадії розвитку і Засновники виду діяльності; мають права підприємства на отримання можуть прибутку та переходити на участь в спрощену систему управлінні оподаткування і пропорційно звітності внесених ними вкладів, які зазначаються в установчому договорі та статуті

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств різних організаційно-правових форм Вид підприємства Порядок створення Товариство з додатковою відповідальністю Товариство, статутний фонд якого поділено на частки , визначених установчими документами розмірів; дане товариство є підвидом ТОВ, єдиною різницею є те, що учасники в разі потреби несуть додаткову відповідальність пропорційно до внесених ними вкладів Основані елементи організаційно-правової форми Умови Обсяг Організація формування відповідально управління майна сті засновника Статутний фонд не менше 100 мінімальних заробітних плат. До моменту реєстрації кожен засновник повинен внести не менше 50% від зазначеної в установчий документації вартості вкладу В межах своїх внесків Вищий орган – збори засновників, виконавчий орган – Дирекція (Директор), контролюючий орган – Ревізійна комісія Права засновників Засновники мають права на отримання прибутку та участь в управлінні пропорційно внесених ними вкладів, які зазначаються в установчому договорі та статуті Особливості фінансової роботи Залежить від рівня менеджменту підприємств в стадії розвитку і виду діяльності; підприємства можуть переходити на спрощену систему оподаткування і звітності

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств різних організаційно-правових форм Вид підприємства Командитне товариство Основані елементи організаційно-правової форми Порядок створення Умови Обсяг Організація формування відповідальності управління майна засновника Товариство, в якому Відсутні Командитисти Управління разом з одним або вимоги до (вкладники) - в здійснюють декількома мінімального межах внесків, лише учасниками , які від розміру учасники з імені товариства статутного повною здійснюють фонду; при відповідальністю відповідальн підприємницьку цьому (повні учасники) - істю діяльність і несуть сукупний усім своїм відповідальність за розмір майном зобов’язаннями командитистів товариства всім своїм не повинен майном є один або перевищувати декілька учасників, 50% майна відповідальність яких підприємства. обмежується лише На момент внесеним вкладом – реєстрації командитисти. В повинно бути закордонній практиці внесено не даний вид відповідає менше 25% “ЛТД” причому в назві кожним зазначаються різвища учасником п учасників, які несуть повну відповідальність Права засновників Правила управління мають лише повні товариші, вкладники можуть здійснювати управління та представлят и товариство лише за дорученням Особливості фінансової роботи Залежить від рівня менеджменту підприємств в стадії розвитку і виду діяльності; підприємства можуть переходити на спрощену систему оподаткування і звітності

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств різних організаційно-правових форм Вид підприємства Основані елементи організаційно-правової форми Особливості Порядок створення Умови Обсяг формування відповідальності майна засновника Повне товариство Всі учасники Створення В даному (страхові, займаються статутного товаристві істотне інвестиційні спільною фонду за значення має компанії та фонди, підприємницькою бажанням особа учасника, трасти) діяльністю і несуть учасників тому що всі солідарну учасники несуть відповідальність за повну солідарну зобов’язаннями відповідальність підприємства усім своїм майном Комунальне Утворюється Визначається Комунальне (унітарне) компетентним місцевою унітарне підприємство органом місцевого радою, на підприємство не самоврядування в території якої несе розпорядчому утворюється; відповідальності порядку на базі майно за зобов'язаннями відокремленої закріплюється власника та частини на умовах органу місцевого комунальної господарського самоврядування, власності і відання до сфери входить до сфери (комерційне)або управління якого його управління на умовах воно входить. оперативного управління (некомерційне). Організація управління Управління здійснюється або всіма учасниками або одним, якому делеговано право иступати в від імені учасників Очолює керівник підприємства, що призначається органом, до сфери управління якого входить підприємство, і є підзвітним цьому органові Права засновників фінансової роботи Всі мають права Звичайний на отримання вплив має вид прибутку і діяльності управління пропорційно зробленому внеску Уповноважений орган має право призначати керівника, здійснювати реорганізацію, ліквідацію та визначати основні напрямки діяльності. Комунальне підприємство не мають право створювати інші підприємства Фінансова робота алежить з від типу (комерційна – звичайна фінансова робота; некомерційна – кошторисне фінансування)

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств різних організаційно-правових форм Вид підприємства Основані елементи організаційно-правової форми Умови Обсяг Організація формування відповідальності управління майна засновника Утворюється Мінімальний Державні ргани Директор і який о компетентним розмір управління підзвітний органом державної статутного державних органу влади в фонду комерційних управління розпорядчому встановлюється підприємств не порядку на базі законом. Майно несуть відокремленої закріплюється відповідальчастини державної за ності за власності, як підприємством зобов'язання правило, без поділу на праві підприємств, її на частки, і господарського крім випадків, входить до сфери відання передбачених його управління (комерційне) чи законодавством праві оперативного управління (некомерційне). Порядок створення Державне (унітарне) підприємство Права засновників Засновники доводять до підприємства державні замовлення і державні завдання, розробляють перспектив економічного і соціального розвитку, визначають напрямки інвестування коштів. Особливості фінансової роботи Визначаються напрямки роботи засновниками; зобов’язані на початку першого кварталу кожного року надавати органу управління фінансові плани встановленої форми

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Характеристика підприємств різних організаційно-правових форм Вид підприємства Порядок створення Основані елементи організаційно-правової форми Умови формування Обсяг Організація майна відповідальності управління засновника Створюються у галузях Джерелами Відповідає Казенне народного господарства, в формування майна є: своїми підприємство яких: законом дозволено здійснення господарської діяльності лише державним підприємствам; основним (понад 50 %) споживачем продукції (робіт, послуг) виступає держава; за умовами господарювання неможлива вільна конкуренція товаровиробників чи споживачів; ереважаючим п (понад 50 %) є виробництво суспільно необхідної продукції (робіт, послуг), яке за своїми умовами і характером потреб, що ним задовольняються, як правило, не може бути рентабельним; приватизацію майнових комплексів державних підприємств заборонено законом. державне майно, передане відповідно до рішення про його створення; кошти та інше майно, одержані від реалізації продукції (робіт, послуг) підприємства; цільові кошти, виділені з Державного бюджету України; кредити банків; частина доходів підприємства, одержаних ним за результатами господарської діяльності, передбачена статутом; інші джерела, не заборонені законом. Майно закріплюється на праві оперативного управління. Права засновників Орган, до сфери Визначає виробничі управління завдання та доводить зобов'язаннями якого входить їх до казенного підприємства; лише коштами, казенне що перебувають у підприємство, здійснює контроль його затверджує за використанням та розпорядженні. У статут збереженням разі недостатності підприємства, належного підприємству зазначених коштів призначає його майна, і має право держава, в особі керівника, дає вилучити у органу, до сфери дозвіл на казенного управління якого здійснення підприємства майно, входить казенним яке не підприємство, несе підприємством використовується повну субсидіарну господарської або відповідальність за діяльності, використовується не зобов'язаннями визначає види за призначенням, казенного продукції (робіт, та розпорядитися підприємства. послуг), на ним у межах своїх виробництво та повноважень; виступ реалізацію якої ає гарантом під час одержання кредитів поширюється казенним зазначений підприємством. дозвіл. за Особливості фінансової роботи Здійснюють весь спектр фінансової роботи, але в межах тих повноважень, що їм надано органом управління. Обов’язковим є складання та подання на затвердження фінансових планів визначеної форми

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Порівняльна характеристика 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Порівняльна характеристика ознак організаційно-правових форм Приватне підприємство Акціонер-не Товариствтова-риство во з обмеженою відповідальністю Наявність + + + Товариствво з додатковою відповідальністю Командитне товариство Повне товариство Державне підприємство Комунальне підприємство Казенне підприємство + + - - + + + + або або - В залежності від сфери діяльності Встановлює ться законом - Статуту Наявність Установчого договору Розмір - статутного 1250 100 мінімальних з/п з/п фонду Наявність - 25% статутного фонду - В залежності від сфери діяльності - - - обмежена додаткова комбінована солідарна обмежена резервного фонду Відповідальність

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Класифікація підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Класифікація підприємств України за кількістю осіб, які беруть участь у заснуванні підприємства: • створені 1 -м суб’єктом – приватні та державні підприємства; • створені декількома суб’єктами – господарські товариства, колективні підприємства і кооперативи; • об’єднання підприємств – асоціації, концерни, корпорації і інше.

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Види підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Види підприємств в Україні залежно від форм власності: • приватне підприємство (діє на основі приватної власності юридичних або фізичних осіб); • підприємство колективної власності (діє на основі колективної власності); • комунальне підприємство (діє на основі комунальної власності територіальної громади); • державне підприємство (діє на основі державної власності); • підприємство, засноване на змішаній формі власності (на базі об'єднання майна різних форм власності). • підприємство з іноземними інвестиціями (якщо в статутному фонді підприємства іноземна інвестиція становить не менше 10%); • іноземне підприємство (якщо в статутному фондів іноземна інвестиція становить сто відсотків).

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Види підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Види підприємств в Україні залежно від способу формування статутного фонду: • унітарне підприємство (державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника) створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний фонд, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. • корпоративне підприємство утворюється двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об'єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.

5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Види підприємств 5. Особливості організації фінансів підприємств залежно від організаційно-правової форми та галузі економіки Види підприємств в Україні залежно від середньої кількості працівників та обсягу річного валового доходу від будь-якої діяльності: • Суб’єкти мікропідприємництва (не більше 10 осіб та не більше 2 мільйонів євро за середньорічним курсом НБУ) • Суб’єкти малого підприємництва (не більше 50 осіб та не більше 10 мільйонів євро за середньорічним курсом НБУ) • Суб’єкти великого підприємництва (не більше 250 осіб та не більше 50 мільйонів євро за середньорічним курсом НБУ). • Суб’єкти середнього підприємництва.

6. Зміст та завдання фінансової роботи на підприємстві Фінансова робота – це система форм, 6. Зміст та завдання фінансової роботи на підприємстві Фінансова робота – це система форм, методів, що використовуються для фінансового забезпечення, функціонування підприємства і досягнення ним поставленої мети, тобто це практична робота, що забезпечує життєдіяльність підприємства та поліпшення його результатів. Завдання фінансової роботи: • фінансове забезпечення поточної , операційної і інвестиційної діяльності, пошук резервів збільшення доходів підприємства, підвищення платоспроможності та рентабельності; • забезпечення виконання обов’язків підприємства перед іншими суб’єктами господарювання, державою, фінансово-кредитними установами; • мобілізація фінансових ресурсів в обсязі достатньому для виробничого та соціального розвитку підприємства; • контроль за ефективним формуванням і використанням фінансових ресурсів.

6. Зміст та завдання фінансової роботи на підприємстві Напрями (елементи) фінансової роботи: • фінансове 6. Зміст та завдання фінансової роботи на підприємстві Напрями (елементи) фінансової роботи: • фінансове планування і прогнозування - визначення загальної потреби у фінансових ресурсах для забезпечення нормальної виробничо-господарської діяльності підприємства, отримання прибутку. • аналіз і контроль фінансової роботи – це оцінка фінансового стану, що дає можливість визначити внутрішні можливості для збільшення доходів і прибутку, рентабельності та покращення фінансової роботи взагалі: • поточна фінансова робота, що передбачає: - забезпечення своєчасних розрахунків за поставлену продукцію, виконані роботи, надані послуги (дебіт); - забезпечення своєчасних розрахунків з постачальниками продукції та підрядчиками (кредит); - своєчасне виконання зобов’язань перед бюджетом; - своєчасне отримання та погашення банківських кредитів.

6. Зміст та завдання фінансової роботи на підприємстві Функції фінансової служби: • на основі 6. Зміст та завдання фінансової роботи на підприємстві Функції фінансової служби: • на основі аналізу резервів зниження витрат і збільшення доходів підприємства розробляє перспективні, поточні та оперативні фінансові плани; • організовує оперативний контроль за надходженнями грошових коштів від продажу продукції, товарів робіт чи послуг; • контролює розподіл і цільове використання фінансових ресурсів; • забезпечує роботу щодо виконання фінансових зобов’язань підприємства перед державним бюджетом, цільовими фондами; • здійснює розрахунки з контрагентами; • організовує розрахунки з працівниками підприємства; • разом з економічним, виробничим і технічним підрозділами комплексно аналізує фінансову діяльність підприємства; • вивчає стан фінансового ринку країни і регіону, приймає рішення та здійснює планування інвестиційній сфері.

6. Зміст та завдання фінансової роботи на підприємстві Структура фінансової служби підприємства 6. Зміст та завдання фінансової роботи на підприємстві Структура фінансової служби підприємства