Фенол-формальдегідні смоли 1. 2. 3. Властивості Застосування Екологічні аспекти
Коли німецький хімік Байєр в 1872 р. змішав формальдегід і "карболову кислоту" (розчин фенолу), він отримав смолоподібну, в'язку масу. Прі нагріванні вона перетворювалася на тверду, нерозчинну речовину, що далі вже не плавілось. 35 років бельгійському досліднику Бакеланду вдалося розробити спосіб отримання цієї речовини, придатний для промисловості. За схожість з прирідними смолами продукт, відкритий Байєром, назвали синтетичною смолою. Ця смола виробляється промисловістю з 1912 р. за назвою бакеліт.
Фенолформальдегідні смоли Сільське господарство Формальдегід Шкіряна промисловість Медицина
Фенолформальдегідні смоли - синтетичні смоли з властивостями реактопластів або термореактопластів. Є рідкими або твердими олігомерними продуктами поліконденсації фенолу з формальдегідом в лужному або кислому середовищі (бакеліту, резольні смоли), що відповідно впливає на їх властивості. Склад, структура властивості визначаються природою і співвідношенням вихідних компонентів, а також умовами синтезу (середовище, тип, кількість каталізатора).
Властивості • • механічна стійкість, міцність корозійна стійкість високі електроізоляційні властивості відмінна розчинність в аліфатичних і ароматичних вуглеводнях, хлоровмісних розчинниках і кетонах. Розчинні у водних розчинах лугів і полярних розчинниках, після затвердіння перетворюються в густозшиті полімери аморфною мікрогетерогенною структурою.
Застосування Застосовуються для отримання пластичних мас затверділі смоли називають затверділі в присутності нафтових сульфокислот молочної кислоти резитами неолейкорітамі карболітами
Синтетичні клеї
Лаки, вимикачі, гальмівні накладки
Підшипники
Кулі для більярду
Екологічні аспекти У виробництві застосовуються токсичні матеріали. І фенол, і формальдегід отруйні і вогненебезпечні. Формальдегід володіє канцерогенною дією. Фенолформальдегідні смоли мають шкідливий вплив на шкіру, вони викликають дерматити та екземи. Фенолформальдегидна смола може містити до 11% вільного фенолу.