Презентация 1 !!!!!!!!!!.pptx
- Количество слайдов: 12
Епоха Просвітництва
Вступ Епоха просвітництва розпочалась у другій половині 17 ст. в середовищі освічених людей утвердилось прагнення знайти розумне пояснення всіх явищ природи й людського життя. У своїх дослідженнях вони вже не спирались не релігію. За людським розумом визнавалася здатність до кінця пізнавати й пояснювати світ. Світогляд , згідно з яким основним засобом пізнання і критерієм істини є розум людини , а не Божественне одкровення й досвід , називається раціоналістиним. Популярність науки зросла настільки , що в Англії створили спеціальне товариство під керівництвом самого короля , а у Франції з ініціативи уряду-Академію наук!
Дені Дідро Народився 5 жовтня 1713 в містечку Ланґр. Походить з родини ремісника. Первісну освіту отримав в ліцеї короля Людовика Великого(тобто Луї XIV). 1732 р. — отримав ступінь магістра гуманітарних наук. Молодик прийняв рішення відмовитися від кар'єри священика та стати юристом. Почав вивчати юріспруденцію. але покинув навчання. Його привабила можливість стати письменником. Етап юнацьких пошуків Дені несхвально сприймався батьками, що привело до конфліктів. Дені обірвав зв'язок з батьком та деякий час вів богемний спосіб життя, набираючись власного життєвого досвіду.
Пам’ятник у місті де народився Дідро Пам’ятник Дідро у Парижі
Твори Дідро — автор відомих праць «Думки про пояснення природи» , «Розмова д'Аламбера з Дідро» , «Філософські принципи матерії та руху» . Найбільш відомою є діяльність Дідро зі створення «Енциклопедії наук, мистецтв і ремесел» , якій він віддав понад 20 років життя Енциклопедія
Шарль Луї де Монтеск’є Народився 18 січня 1689—† 10 лютого 1755, Париж— французький правник, письменник і політичний мислитель. Був жонатий. Мав двох доньок та сина. Автор статей до «Енциклопедії» , або Тлумачного словника наук, мистецтв та ремесла» . Автор книг "Персидские письма" і "О духе законов"
Шарль Луї де Монтеск’є У своїй праці «Дух Законів» намагається пояснити буття людини і суспільства, виходячи з природного буття, відмежовуючись від будьяких релігійно-схоластичних побудов, традиційної «божественної зумовлені» . Шарль Монтеск'є в дусі деїзму визначає Бога лише творцем та охоронцем природи, який, створивши світ, більше не втручається в його справи, підкреслює, що людина є часткою природи і підкоряється її об'єктивним законам, тому досягнення гідного і щасливого життя, справедливого і розумного суспільного ладу залежить від пізнання природи світу і природи людини та від ефективності просвітництва. Ідеї Просвітництва набули широкого розповсюдження у Франції. Позиція, зайнята Шарлем Монтеск'є, поставила мислителя в один ряд з найвидатнішими політичними та юридичними умами світу: Вольтером (справжнє ім'я Франсуа-Марі Аруе), який увійшов в історію як один з найвидатніших письменників Франції, психолог, філософ культури та історії, критик деспотизму та феодального клерикалізму
Марі Франсуа Аруе Псевдонім, Вольтер Дата народження: 21 листопада 1694 р. Париж, Франція Дата смерті: 30 травня 1778 р. Париж, Франція Національність: француз Рід діяльності: Філософія Напрямок: Просвітництво, класицизм Жанр: філософська повість, сатира, памфлет, трагедія
Вольтер Найважливіші філософські статті Вольтер друкував у «Енциклопедії» і потім видав окремою книгою, спочатку під назвою «Кишеньковий філософський словник» . У цій праці Вольтер виявив себе як борець проти ідеалізму та релігії, спираючись на наукові досягнення свого часу. У численних статтях він дає яскраву і дотепну критику релігійних уявлень християнської церкви, релігійної моралі, викриває злочини, скоєні християнською церквою
Жан-Жак Руссо народився 28 червня 1712 року в Женеві в родині годинникаря. Женева у ті часи була містом-державою у складі Швейцарської Конфедерації, центром кальвінізму. Мати хлопця померла через 9 днів після пологів. Жан-Жак та його брат Франсуа виховувалися батьком та його сестрою, тіткою Сюзанною. Коли Жан-Жаку було 10, його батько, завзятий мисливець був звинувачений у браконьєрстві багатим землевласником. Щоб уникнути вироку, він перебрався у Ніон, забравши з собою тітку Сюзанну. Незабаром він одружився вдруге, і надалі мало піклувався про сина. Жан-Жак залишився з дядьком з материнського боку, який відправив хлопця разом із своїм власним сином на навчання до кальвіністського пастора в село неподалік від Женеви. У пастора хлопці навчилися трошки математиці та малюванню. Релігійна відправа завжди глибоко зворушувала Руссо, і деякий час він мріяв про те, щоб стати священиком.
Філософія Руссо — прихильник деїзму. Заперечуючи церковне вчення про створення природи Богом, він водночас визнавав існування Бога, безсмертної душі. З позицій дуалізму Руссо вважав початком усіх природних явищ дух і матерію, причому матерію розглядав як пасивний початок, приписуючи активність Богові. В теорії пізнання Руссо стояв на позиціях сенсуалізму. Мислитель піддав гострій критиці схоластику і релігійний фанатизм. Деїзм-віра в Бога-творця світу, але невіра в його подальшу діяльність у цьому світі (тобто, в подальшому він не втручається — на противагу теїзму).
Висновок Епохи Просвітництва Ідеї Просвітництва справили такий величезний вплив на всі напрямки духовного життя європейського суспільства, що дали назву новій культурно-історичній добі. До речі, згадувана епоха, на відміну від попередніх, сама дала собі ім'я: термін "просвітництво" використовують ідеологи Просвітництва — Вольтер і Гердер. Остаточно закріпила цей термін у науці стаття І. Канта "Що таке Просвітництво? " (1784 р. ). За часом доба Просвітництва — це середина XVII — XVIII ст. Ідеї Просвітництва проростають спочатку в Англії, потім у Франції, пізніше — в Німеччині, Італії та в інших країнах Європи. Розвиток європейської культури так чи інакше відбувався під знаком ідей Просвітництва. Але найчисленніший, збагачений яскравими талантами загін просвітителів сформувався у Франції: саме звідсіля, несучи на собі печатку французького генія, ідеї Просвітництва поширилися по всій Європі.