Презентация Microsoft PowerPoint.ppt
- Количество слайдов: 39
“Ембріона льний розвиток людини” Підготували учениці 11 -А класу Ткаченко Юлія і Продаєвич Інна
l Зародження людини відбувається при злитті двох статевих клітин: жіночої – яйцеклітини та чоловічої – сперматозоїда. Останні знаходяться в насінній рідини, яку виробляють статеві органами чоловіка. Сперматозоїди мають ниткоподібну форму і складаються з головки, шийки і хвоста. Завдяки особливій будові вони дуже рухливі і з піхви з каналу шийки матки проникають в її порожнину, а потім в маткові труби. Сперматозоїди зазвичай зустрічаються з яйцеклітиною в широкій частині труби. Один сперматозоїд проникає через оболонку яйцеклітини і занурюється в її протоплазму. Статеві клітини зливаються, настає запліднення або зачаття.
l У перші тижні вагітності запліднена яйцеклітина ділиться, і в зародку закладаються тканини та органи майбутньої дитини. Одночасно яйцеклітина, завдяки скороченню м’язової оболонки фаллопієвих труб, просувається в порожнину матки, слизова оболонка якої до цього часу вже готова до сприйняття заплідненої яйцеклітини. Потрапивши в матку, яйцеклітина занурюється в товщу слизової оболонки. Відбувається імплантація яйцеклітини. У місці прикріплення яйцеклітини (зародка) формується так зване дитяче місце (плацента), за допомогою якого здійснюється зв’язок материнського організму з зростаючим зародком. l Всі необхідні для розвитку поживні речовини плід отримує з материнського організму через найтонші стінки кровоносних судин (капілярів). Кров матері і плоду не змішується. По мірі збільшення терміну вагітності та росту плоду, розвивається і плацента. До кінця вагітності вона досягає приблизно 500 г.
l Зв’язок плоду з матки здійснюється через плаценту і пуповину, яка з’єднує плід з плацентою. Останнє відіграє для плоду роль «органу» дихання, харчування та виділення. Плацента є новою, яка виникає тільки під час вагітності, залозою внутрішньої секреції.
l Розвиток плоду у великій мірі залежить від стану здоров’я жінки, умов її життя, особливостей харчування, дотримання правил гігієни.
Індивідуальний розвиток організму називають онтогенезом. n n Перший етап онтогенезу — ембріональний розвиток — у свою чергу, можна поділити на кілька періодів: дроблення, гаструляція, формування тканин і органів зародка. У процесі ембріонального розвитку людини зберігаються загальні закономірності розвитку і стадії, характерні для хребетних тварин.
¡ ¡ Процес внутрішньоутробн ого розвитку зародка людини продовжується в середньому 280 доби (10 місячних місяців).
Ембріональний розвиток людини можна розділити на три періоди: n n n початковий(1 -я тиждень розвитку) зародковий (2— 8 -я тиждень розвитку) плодовий (з 9 -й тижня розвитку до народження дитини). До кінця зародкового періоду закінчується закладка основних ембріональних зачатків тканин і органів ізародок здобуває основні риси, характерні для людини.
Ø До 9 -й тижнярозвитку (початок 3 -го місяця) довжина зародка складає 40 мм, а маса близько 5 гр.
Основні етапи ембріонального розвитку людини Дроблення Ø Після запліднення яйцеклітина ділиться на дві клітини, або два бластомери, однакової величини. Перший поділ яйцеклітини відбувається в площині меридіана. Потім кожний із бластомерів одночасно знову ділиться також у площині меридіана, й утворюються чотири клітини однакової величини, кожна з яких несе в собі повний набір інформації про новий організм. Ці бластомери, якщо їх відділити один від одного, дадуть чотири окремих організми. Таке явище іноді спостерігається в нормі з утворенням двох або чотирьох однояйцевих близнят. Наступний поділ відбувається вже в площині екватора — утворюється вісім клітин. Після цього меридіональні й екваторіальні поділи чергуються, утворюється 16, 32, 64 бластомери, які щільно прилягають один до одного. Ø Число клітин збільшується внаслідок мітозу, але, на відміну від звичайних соматичних клітин, інтерфаза дуже коротка і бластомери не ростуть, а з кожним наступним поділом зменшуються, тому цей процес і називають дробленням. У цей час зародок за розмірами майже такий самий, як і зигота.
Другий етап ембріонального розвитку — гаструляція — полягає в утворенні двох шарів клітин зародка. У ланцетника другий шар утворюється шляхом вгинання стінки вегетативного полюса бластули всередину. Спочатку з'являється невеликий вгин, далі він поглиблюється й утворюється другий шар клітин (внутрішній), який прилягає до зовнішнього. Так з'являється двошаровий зародок — гаструла. Найважливішим у цьому разі є диференціювання клітин зовнішнього і внутрішнього шарів. Вони відрізняються за розмірами і будовою (як правило, клітини зовнішнього шару дрібніші, ніж клітини внутрішнього). На цьому етапі зародок складається з двох типів клітин, які утворюють два зародкових листки: зовнішній — ектодерма і внутрішній — ентодерма. Якщо між екто- і ентодермою зберігається порожнина (залишок бластоцелю), то її називають первинною порожниною. Така порожнина характерна для тіла аскариди. Відповідно такі організми ще називають первиннопорожнинними.
Наступний етап —формування тканин і органів — пов'язаний з подальшим диференціюванням клітин. Насамперед із ендодерми утворюється третій зародковий листок — мезодерма, який вростає між ектой ентодермою, розділяючи їх. Разом з тим у зародків хребетних тварин розпочинається формування нервової трубки і хорди. Нервова трубка утворюється на майбутньому спинному боці зародка шляхом впинання ектодерми у вигляді жолобка.
Ембріональний період (розвиток) завершується виходом зародка з яйцевих оболонок або народженням у організмів, в яких яйцевих оболонок немає (ссавці). Далі розпочинається постембріональний розвиток, який характеризується переходом організмів до самостійного живлення та активного руху. Завершується постембріональний розвиток статевою зрілістю і припиненням росту. Процес постембріонального розвитку організмів регулюється нервовою системою і залозами внутрішньої секреції (нейрогуморальна регуляція).
n Сперматозоїд в складках слизової оболонки маткових труб просувається назустріч яйцеклітині.
n Яйцеклітина
n Сперматозоїд біля яйцеклітини
n Стінки фаллопієвій труби.
n Два сперматозоїда контактують з оболонкою яйцеклітини. Ферменти, що містяться в головці сперматозоїдів, розчиняють оболонку яйцеклітини, але тільки генетичний матеріал одного сперматозоїда бере участь в заплідненні.
n Один з 200 мільйонів батьківських сперматозоїдів, прорвавши оболонку яйцеклітини, буквально вливається в неї.
n Поздовжній розріз сперматозоїда. Генетичний матеріал міститься в головці сперматозоїда.
n Через тиждень зародок, пройшовши вниз по фаллопієвій трубі, переходить в матку.
n 8 днів. Ембріон, прикріплений до слизової матки
n 22 дні. Розвиток ембріона. Сірим кольором показаний майбутній головний мозок.
n 24 дні. Скелета у місячного зародка ще немає, є тільки серце, воно починає пульсувати на 18 -й день.
n 28 -й день після запліднення.
n 4. 5 тижні
n 5 тижнів. Ембріон, довжина 9 мм, вже вгадується обличчя з отворами для рота, ніздрів і очей.
n 40 днів. Зовнішні клітини зародка зрослися з рихлою поверхнею матки і утворюють плаценту, або дитяче місце. Це губчастий шматок плоті служить людині в перші дев'ять місяців його життя і легенями, і шлунком, і печінкою, і ниркою.
n 8 тижнів. Швидкорослий ембріон добре захищений в утробі матері. За допомогою електронного мікроскопа Нільссон зміг збільшити зображення в сотні тисяч разів.
n 10 тижнів. Повіки вже напіввідкриті. Протягом кількох днів вони сформуються повністю
n 16 тижнів. Допитливий малюк вже використовує свої руки для вивчення околиць.
n Скелет в основному складається з гнучкого стрижня і мережі кровоносних судин, видимої крізь тонку шкіру.
n 18 тижнів. Близько 14 см. Зародок тепер може сприймати звуки з зовнішнього світу.
n 19 тижнів.
n 20 тижнів. Близько 20 см. На голові вже починають з'являтися волосся.
n 24 тижні.
n 26 тижнів.
n 6 місяців. Попереду ще вісімдесять безтурботних тижнів.
n 36 тижнів. Через 4 тижні дитина побачить білий світ.
Презентация Microsoft PowerPoint.ppt