Джеймс Уатт Кінська сила Мікульська Євгенія 8-Б Хрещеним
Джеймс Уатт Кінська сила Мікульська Євгенія 8-Б
Хрещеним батьком знаменитої одиниці «кінська сила» був великий англійський винахідник 18 століття Джеймс Уатт, член Лондонського Королівського товариства і Паризької академії наук.
Довгі роки бився Уатт над удосконаленням парових машин, і саме завдяки його роботам, до 19 століття вся промисловість перейшла на нову «тяглову силу» - парові машини! Шахти, мануфактури, пароплави, паровози, автомобілі, літаки і навіть парові мотоцикли - скрізь використовувалися пихкаючі парові двигуни, що змушували жваво крутиться колеса і вали механізмів! Дітище Дж. Уатта - паровий молот зайняв провідне місце на металообробних підприємствах, прийшла ера парового опалення, теж винайденого Дж. Уаттом! Технічний прогрес наступав, так звідки взялася допотопна вже і на ті часи одиниця потужності «кінська сила»?
Через стільки років важко вже достовірно визначити, з господарем якого підприємства домовлявся Уатт про заміну коней на парові машини, які це були коні: маленькі поні або рослі Росинант, але договір був укладений. Дж. Уатту треба було довести, що за однаковий час його машина виконає аж ніяк не меншу роботу по підйому вантажів, ніж сила коня! Господар не довірив випробування Уатту. Він сам протягом 8 годин з-під батога підтримував «робочий дух» бідної коні, ніж довів її до повної знемоги. І все-таки за цей же час парова машина Уатта виконала роботу в 4 рази більшу, що дозволило винахіднику гордо оголосить, що потужність його машини становить 4 кінських сили! Ось таким чином і з'явилася одиниця потужності «кінська сила»
Так скільки ж це - 1 кінська сила? Вимірявши загальну вагу піднятого конем вантажу і висоту, на яку він був піднятий за якийсь час, Уатт розрахував потужність працюючої коняки. Виявилося, що за 8 годин роботи в «нелюдських» умовах, кінь підняла на висоту одного метра близько 2000000 кг вантажу, що в секунду склало 75 кілограмів. Згадаймо формули механічної роботи і потужності: A = FxS і N = A / t. Одиниця потужності «кінська сила» відповідає потужності машини, що піднімає кожну секунду вантаж масою 75 кг на висоту 1 метр .
Наскільки насправді сильний кінь? Пізніше виявилося, що без відпочинку кінь в такому темпі довго протриматися не зможе. При тривалій нормальній роботі потужність коня складає всього одну третину кінської сили, тобто насправді 1 кінська сила значно більше тієї потужності, яку середній кінь здатний розвивати хоча б протягом однієї хвилини. А якщо кіня піднапрягти! Тоді ми можемо заміряти пікову потужність, тобто верхня межа потужності коня. Виміряна пікова потужність коні за кілька секунд становить близько 14,9 к.с., (іноді її називають «котлової« л.с.). А потужність скакового коня - близько 10 л.с.!
А ось цікаве спостереження Будемо вважати, що потужність одного коня, який тягне воза з вантажем, дорівнює 1 к.с. А якщо впрягти в одну упряжку більше число коней, як зміниться їхня сумарна потужність? Виявляється, не все так просто! Загальна потужність виявиться на багато менше очікуваної! Неспокійні конячки будуть заважати один одному і потужність кожної з них буде тим менше, чим більше кількість коней в упряжці.
А яка "кінська сила" людини? Потужність звичайної людини, виміряна в кінських силах, складає всього близько 0,04 к.с., і дуже рідко у самих-самих сильних доходить до 0,25 к.с. Але! У виняткових умовах людина на короткий час людина може розвинути пікову потужність і до 1 к.с. А ось підраховано, що копаючи землю, людина робить приблизно за годину таку ж роботу, що і людина при ходьбі, роблячи 5 км на годину. Тому потужність землекопа дорівнює найбільше 0,1 кінської сили, тобто середня потужність людини при тривалій роботі дорівнює близько 80 Вт, тобто близько 0,1 к.с.
Мікульська Євгенія 8-б кл.
4912-vat_kinska_sila.ppt
- Количество слайдов: 9