Скачать презентацию Дуже скромна і тендітна серед квітів непримітна Та Скачать презентацию Дуже скромна і тендітна серед квітів непримітна Та

М'ята.pptx

  • Количество слайдов: 12

Дуже скромна і тендітна, серед квітів непримітна. Та якщо в руці пом'яти, то умить Дуже скромна і тендітна, серед квітів непримітна. Та якщо в руці пом'яти, то умить впізнаєш … (м'яту) М’ята

М'ята (Mentha) М'ята (Mentha)

Домен: Еукаріоти (Eukaryota) Царство: Зелені рослини (Viridiplantae) Відділ: Надклас: Streptophyta Покритонасінні (Magnoliophyta) Клас: Еудікоти Домен: Еукаріоти (Eukaryota) Царство: Зелені рослини (Viridiplantae) Відділ: Надклас: Streptophyta Покритонасінні (Magnoliophyta) Клас: Еудікоти (Eudicots) Підклас: Айстериди (Asterids) Порядок: Губоцвіті (Lamiales) Родина: Глухокропивові (Lamiaceae) Підродина: Nepetoideae Триба: Nepeteae Рід: М'ята (Mentha)

 • • М’ята перцева (Mentha piperita) • • М’ята перцева (Mentha piperita)

М’ята перцева — багаторічна рослина сімейства ясноткових, з чотиригранним порожнистим стеблом заввишки до 1 М’ята перцева — багаторічна рослина сімейства ясноткових, з чотиригранним порожнистим стеблом заввишки до 1 м. Листя подовжено-яйцеподібні із зубчиками по краях. Цвіте м’ята з червня по вересень, блідо—фіолетові квітки зібрані в помилкові мутовки, утворюють колосовидні суцвіття. Корінь дерев’янистий, горизонтальний. Характерною ознакою всіх видів м’яти є аромат, який виходить від рослин, у перцевої м’яти він найбільш сильний. Особливу цінність представляють листя і стебла рослини, які збирають до цвітіння, в цей період в них міститься найбільша кількість ефірного масла — ментолу. Також в м’яті у великій кількості містяться каротин, ефіри та похідні ментолу (феландрен, пінен, ясмон, піперітон, ментофуран і т. д. ). Є в її складі дубильні речовини, флавоноїди, гіркоти.

Правила збору Збір цієї рослини здійснюється в період цвітіння. Для заготівлі та подальшого використання Правила збору Збір цієї рослини здійснюється в період цвітіння. Для заготівлі та подальшого використання використовують квіти, листя і стебла. Перед сушінням сировину сортують, видаляючи побурілі частини, а потім сушать у тіні на повітрі або в сушарках при температурі 40 С. Зберігати в закритій посудині в сухому приміщенні, так як листя м’яти дуже гігроскопічне, а вологість робить їх непридатними до вживання. Термін зберігання – 2 роки. З трави в промислових умовах витягують ефірне масло.

Лікарські властивості • У лікувальних цілях м'ята перцева використовується для лікування серцевосудинної системи, хвороб Лікарські властивості • У лікувальних цілях м'ята перцева використовується для лікування серцевосудинної системи, хвороб сечо-статевої системи, дихальної, нервової, травної системи. Дія м'яти досить багатогранна. Вона є протизапальним, заспокійливим засобом. М'ята перцева підвищує апетит, освіжає і охолоджує організм. Яскраві смакові якості цієї рослини дуже затребувані в кулінарії. Олія з неї використовується в медикаментах, які лікують укуси комах, опіки. М'ята застосовується і в косметології. Її олія є заспокійливим засобом для нервової системи і при головних болях.

 • Чай на основі перцевої м'яти є ефективним шлунковим засобом. Він надає сприятливу • Чай на основі перцевої м'яти є ефективним шлунковим засобом. Він надає сприятливу дію при нудоті. Одна чашка такого чаю, випита невеликими ковтками, моментально надає свою лікувальну дію, особливо при шлунково-кишкових хворобах, з можливим супроводом метеоризму, спазмів. Приймають по одній чашці чаю в день. Такий чай впливає на відтік і секрецію жовчі. У людей, страждаючих жовчнокам'яною хворобою, чай засвоюється краще, ніж у тих, хто має виразки шлунка. Перцева м'ята є складовим елементом багатьох чайних сумішей, які застосовують для лікування шлункових, кишкових захворювань, хворобах жовчного міхура і печінки. Якщо ефірну олію м'яти перцевої розбавити спиртом, то ми отримаємо засіб у вигляді м'ятних крапель, які можна так само придбати в будь-якому аптечному кіоску. Дія таких крапель схоже з ефектом чаю, якщо їх приймати по 15 крапель з додаванням води.

 • Рецепти: • - при печії ефективний прийом настою м’яти перцевої (2 столові • Рецепти: • - при печії ефективний прийом настою м’яти перцевої (2 столові ложки на 0, 5 л окропу) по 1/4 склянки 3 -4 рази на день, особливо в поєднанні зі свіжим соком картоплі. • - приготування настою: 2 чайні ложки сухого листя м’яти залити склянкою окропу, настоювати 30 хв, процідити і охолодити. Приймати невеликими ковтками протягом дня при шлунково-кишкових розладах, жовчнокам’яної хвороби і захворюваннях серця. • - приготування настоянки: 1 ст. л. листя м’яти залити 100 мл 90% спирту, настоювати 10 днів і процідити. Додати 100 мл м’ятного масла і перемішати. Застосовують всередину по 10 -15 крапель за прийом як засіб проти нудоти і болю. • - м’ятна олія: 2 ст. л. квітучих верхівок м’яти з листям, 0, 2 л оливкової олії. Залити рослинну сировину олією, настоювати протягом 7 днів у темному місці, зрідка збовтуючи. Обробляти гнійні запалення та інфіковані рани. • - цілющий засіб проти запалення очей: 0, 5 л води, 2 ст. л. листя м’яти. Залити листя гарячою водою, кип’ятити на слабкому вогні 5 – 10 хвилин. Охолодити до кімнатної температури, процідити. Тампони змочують у теплому відварі і прикладають до очей на 1 – 2 хвилини, повторюючи процедуру 3 -4 рази підряд.

 Чай Чай "Енергія" • Інгредієнти: М'ята (сухі листя) - 1 ч. ложка, Квітки жасмину (сухі) - 1 ч. ложка, Черноплодная горобина (сухі плоди) - 1 ч. ложка, Листя чорної смородини (сухі) - 1 ч. ложка, Вода - 1 літр. Салат «Здоров’я» • Інгредієнти: Інжир - 100 г, Курага - 100 г, Ізюм - 50 г, Горіхи - 50 г, М'ята - 5 гілочок, Йогурт натуральний - 250 -300 г, Мед - за смаком.

Цікава інформація • Назва М’ята походить від імені німфи Мінти, доч ки Коцита, яка Цікава інформація • Назва М’ята походить від імені німфи Мінти, доч ки Коцита, яка згідно з міфом була перетворена на пряну запашну рослину. • Древній філософ Пліній, перед приходом бажаних гостей, наказував натирати м'ятою стіл, для підвищення настрою, а учням рекомендувалося під час навчання надягати вінки з цієї рослини, для поліпшення пам'яті і розуміння. • М'ята широко використовується в народній медицині, займає почесне місце в народних піснях та обрядах. Її незмінний епітет - кудрява. Як і калина, м’ята є символом дівочої краси й цноти. У фольклорі м’ята нерідко згадується поруч із рутою, утворюючи немовби одну рослину - руту-м'яту: По садочку ходжу я, ходжу, Руту-м'яту саджу я, саджу, Рута-м'ята да й не прийнялася, Родиночка й одріклася. • М’ята відігравала важливу роль у весільній обрядовості. За традицією, вінок для молодої та вінки для дружок плели з м’яти, барвінку і рути.

Дякую за увагу! З Вами був учень 8 -А класу Малаховський Ярослав Дякую за увагу! З Вами був учень 8 -А класу Малаховський Ярослав