2 ПРЕЗЕНТ ДУХОВН.(2016 - 1 cеместр)pptx
- Количество слайдов: 67
Духовність як основа становлення майбутнього фахівця європейського рівня Наталія Жигайло доктор психологічних наук професор кафедри менеджменту Львівський національний університет імені Івана Франка
Яким має бути майбутній фахівець європейського рівня? Професійно компетентним, висококваліфікованим Відповідальним, працьовитим (Ледачий вершини не завойовує) Самоорганізованим, дисциплінованим (Якщо світ поганий і ти хочеш його змінити – почни з себе) Жертовним, самовідданим (Не заради подяки) Досвідченим (Досвід – найцінніший багаж) Висококодуховним, релігійним (Навіщо ця дорога, якщо вона не веде до Храму? )
Професійна компетентність, висококваліфікованість ¤ Професіоналізму фахівця психологи надають великого значення і розрізняють професіоналізм діяльності й професіоналізм особистості. Професіоналізм діяльності – якісна характеристика діяльності, що відображає високу професійну кваліфікацію й компетентність, різноманітність ефективних професійних навичок і вмінь, у тому числі заснованих на творчих рішеннях, володіння сучасними алгоритмами й способами вирішення професійних завдань, що дозволяє здійснювати діяльність із високою й стабільною продуктивністю. Професіоналізм особистості – якісна характеристика особистості, що відбиває високий рівень розвитку професійно важливих і індивідуально-ділових якостей, високий рівень креативності, адекватний рівень вимог, мотиваційну сферу й ціннісні орієнтації, спрямовані на прогресивний розвиток.
Професіонал ¤ Професіонал – це суб'єкт професійної діяльності, що володіє високими показниками професіоналізму особистості і професіоналізму діяльності, має високий професійний та соціальний статус, систему особистісно-дієвої нормативної регуляції, що динамічно розвивається, постійно спрямований на саморозвиток і самовдосконалення, на особистісні й професійні досягнення, які мають соціально-позитивне значення. Професіоналізм неможливий без ряду особистісних факторів, таких як відповідальність, працьовитість, самоорганізованість, дисциплінованість тощо.
Важливість духовності В особливий спосіб відзначимо важливість духовності у формуванні фахівця європейського рівня. ¤ Проблемі формування духовності особистості студентів вищих навчальних закладів було присвячено наше докторське дослідження і ця проблематика не перестає бути вельми актуальною для сучасного суспільства. Адже завдяки духовності фахівця від Бога, мудрого, висококваліфікованого спеціаліста, який всі свої зусилля спрямовує на забезпечення інтелектуального, духовного та фахового становлення, можливо забезпечити високий рівень соціального та економічного добробуту суспільства, здорову націю, сильну державу та її високу позицію на європейському і світовому рівнях. ¤
Проблемі духовного становлення, як і проблемі духовності взагалі, присвячено чимало досліджень, і коло їх розширюється. Так, ще філософи Платон, Аристотель, Панфіл Юркевич, Григорій Сковорода надавали великого значення поняттю духовності. Вони вважали, що поняття «духовність» є похідним від слова «дух» (лат. «spirit» та грец. «pneuma» ), що означає рухливе повітря, повівання дихання, носій життя. Значний внесок у розробку проблеми духовності належить зарубіжним психологам Ф. Лершу, К. Г. Юнгу, К. Роджерсу, Р. Мейю, М. Фрідману, Дж. Портеру, Е. Бартону, Дж. Коннорсу та іншим.
Вітчизняні вчені Максименко С. Д. , Пасічник І. Д. , Балл Г. О. , Боришевський М. Й. , Савчин М. В. , Моргун В. Ф. , Москаленко В. В. , Москалець В. П. , Жуковський В. М. , Васянович Г. П. , Кралюк П. М. , Каламаж Р. В. , Матласевич О. В. та багато інших здійснили великий внесок у вивчення цієї проблеми. За визначенням цих науковців, духовність — це загально-культурний феномен, який вміщує в собі не тільки абстрактно-теоретичні цінності й ідеали, а й вчинки по совісті, вчинки істини і краси.
В сучасній українській психології дослідження духовності відбувається за такими основними напрямками: філософсько-релігієзнавчим, предметом якого є духовність як досконалість віри в надприродні сили; культурологічним, в контексті якого духовність постає як спосіб самоздійснення особи в межах культурологічного світу; соціально-психологічним, в якому духовність розглядається як багатовимірний соціальноісторичний феномен, специфічність виявів якого зумовлена своєрідністю всесвітньої історії як поліцентричного утворення.
На нашу думку (Максименко С. Д. , Жигайло Н. І. ) духовність — це складний психічний феномен; вияв внутрішнього світу особистості; інформаційно -енергетична структура особистості, насичена символами, якими вона володіє. Духовний світ кожної людини індивідуальний. Ідеться не лише про знання, досвід, товариськість або щедрість. Духовність — це індивідуальна особливість особистості двох фундаментальних потреб: ідеальної потреби пізнання і соціальної потреби жити й діяти для інших.
Духовне становленням особистості фахівця європейського рівня ¤ Під духовним становленням особистості фахівця європейського рівня ми розуміли надбання духовних цінностей, релігійної свідомості та самосвідомості особистості фахівця; розвиток його духовних пріоритетів; обґрунтування системи цінностей, що мають лягти в основу його життя, виступати на передній план усього процесу діяльності. Акумулятором духовності слугують наука, культура, релігія, мистецтво тощо.
З метою духовного становлення і здійснення особистості фахівця європейського рівня нами запропоновано: Поняття «духовної особистості» фахівця європейського рівня Авторську психологічну структуру особистості Авторську модель духовного становлення особистості Систему психолого-педагогічних дисциплін, спрямованих на формування духовності фахівця європейського рівня 5. Програму тренінгу розвитку духовності особистості 6. Тематичний план спецкурсу «Психологія духовного становлення і здійснення особистості фахівця європейського рівня» 7. Критерії та джерела формування духовності фахівця європейського рівня. 1. 2. 3. 4.
Поняття духовної особистості Під феном «духовна особистість» розуміємо таку особистість, в якій горить іскра Божества; яка в своїх думках і вчинках опирається на Закон Божий; яка в своєму житті керується постулатом: «Я працюю на Вічність!, а не просто вічно працюю!» Людині для польоту потрібне не пір’я, а сила духу! Сильних духом, національно свідомих, інтелектуально розвинутих, науково підкованих фахівців потребує кожна нація, кожна держава, кожна галузь. Тому, невід’ємною складовою фахівця європейського рівня має бути духовність — провідною лінією його діяльності.
Авторська психологічна структура особистості за Максименко С. Д. , Жигайло Н. І.
Воля — це система саморегуляції особистості через чинник совісті (сумління). Совість (сумління) — усвідомлення і почуття моральної відповідальності за свою поведінку, свої вчинки перед самим собою, людьми, суспільством; голос Божий в душі людини; мірило моральності наших вчинків; останній закон в душі людини перед самим вчинком. Віра — сприйняття людиною фактів як істинних на основі внутрішнього, суб’єктивного переконання, що не потребує більш ніяких доказів. Це сильна інтелектуальна згода із чимось на підставі твердження іншої особи, чий авторитет людина визнає, оскільки вона бачить, що ця особа варта довіри. Доказ речей невидимих; запорука успіху.
Авторська модель духовного становлення і здійснення особистості фахівця європейського рівня CКЛАДОВІ ДУХОВНОГО СТАНОВЛЕННЯ і ЗДІЙСНЕННЯ ОСОБИСТОСТІ фахівця європейського рівня інструментальна психічне здоров’я; фізичне здоров’я; пізнавальні психічні процеси (відчуття, сприймання, пам’ять, мислення, уява, уявлення); емоційно-вольові психічні процеси (емоції, почуття, воля); психічні стани (настрої, пристрасті, стреси, афекти, фрустрації); психічні властивості (темперамент, характер, здібності); психічна діяльність (увага, мовлення, спілкування) потребовомотиваційна інтелект; творчість ; потреби; мотиви; переконання; ідеали; інтереси; звички; світогляд; власний престиж; розвиток себе; духовне задоволення інтеграційна духовні цінності; самосвідомість; релігійна свідомість; національна гідність; сила волі; совість; віра; активні соціальні контакти; досягнення; збереження індивідуальності
Система психолого-педагогічних дисциплін, спрямованих на формування духовності фахівця європейського рівня ¤ Значне місце у формуванні духовності фахівця європейського рівня належить вивченню навчальних дисциплін «Основи психології» , «Комунікативний менеджмент» , «Соціальна відповідальність» . Засвоєння даних дисциплін формує у майбутніх фахівців етичні аспекти людського життя і здоров’я, основи психологічних знань для самопізнання і духовного розвитку особистості, водночас, висвітлює важливі проблеми психології святості, милосердя, самозречення, розкриває аспекти релігійної свідомості та гідності, приділяє увагу міжособовому спілкуванню. ¤ Дані навчальні дисципліни відповідають на питання: ¤ Що є Людина? Що є Бог?
Що є Людина? Що є Бог? Людина=фізичне тіло+дух+душа(як «оболонка» духу) ¤ Бог – Творець. Той – що чинить все з нічого. ¤ Той - що все привів до існування. ¤ Бог – це лише Дух, який має дві головні характеристики: Абсолютна Любов і Абсолютна Істина. ¤ Бог – Абсолютне самобутнє існування. ¤ Бог – трансцендентний. ¤ Бог – іманентний. ¤ Бог дав можливість людині пізнати себе в трьох гранях: ¤ Перша грань пізнання Бога – Бог Отець (Старий Заповіт) ¤ Друга грань – Бог Син (Новий Заповіт) ¤ Третя грань – Дух Святий ¤ Згідно задуму Творця: 1. В основі взаємин між Богом і Людиною, між Людиною і Людиною лежить ЛЮБОВ! ¤ 2. Бог дав людині первоначально розум і свободу вибору ¤
Психологічна «теореми» : Теорема 1. Нема поняття «зла людина» , а є поняття «зло в людині» , тому боротися треба не з людиною, а з тим злом що в людині ( «Любіть ворогів і моліться за них» (Євангеліє від Матея, 5, 44 -45); Доведення: Оскільки, Бог це Любов, а Людина створена на подобу Божу, то нема поняття «зла людина» , а є поняття «зло в людині» . А зло в людині, це така ж хвороба духу, як біль зуба, ноги, голови, живота в фізичному тілі людини. У першому випадку, ми застосовуємо медичні препарати (звертаємось до лікаря). У другому випадку – психокорекція, психотерапія (припис психолога, духовної особи-священника, монаха, сповідника). Для християнина найефективніший метод – це Сповідь (очищення), Причастя (одухотворення), Молитва. ¤
Психологічна «теореми» : ¤ Теорема 2. Нема поняття «Бог карає» , а є поняття «людина сама себе карає» (за добро має винагороду, а за зло покарання). Доведення: Бог – як Сонце, воно світить для всіх однаково: багатих, бідних, вчених, невчених, духовних, бездуховних тощо. Але якщо людина стала в тінь, то це не означає, що Сонце перестало світити. Те саме відбувається між людиною і Богом. Якщо людина заслонила себе від Бога-любові “кам’яною стіною”, побудованою із злих вчинків (гріхів), то це не означає, що Бог перестав її любити і забрав свої слова: ”Бог спроможний обсипати нас усякою благодаттю, щоб ми у всьому мали те, що нам потрібно, та ще щоб зосталося на всяке добре діло” (ІІ Корінтян, 9: 8). Єдиний спосіб зруйнувати цю стіну: Сповідь (удар по кам’яній стіні), Причастя, Молитва (ліквідація стіни і наповнення Духом Святим).
Психологічна «теореми» : Теорема 3. Хвороба в фізичному тілі, проблеми в обставинах, а причина в дусі. Тому боротися треба з причиною, а не з її наслідком. ¤ Доведеня: Принцип Світобудови і Людинобудови однаковий! Думка – слово – вчинок. В такій послідовності відбувається творення від елементарного до Великого. Ми реагуємо на злі вчинки (вкрав, вбив, образив), а що подумав? А що сказав? Кожна думка, кожне слово - це є матерія (вища форма її існування). Позитивні думки, слова і вчинки – здоровий дух. Негативні – хворий. Захворює дух – і як наслідок захворює тіло, погано йдуть справи. Це дуже складне і делікатне питання, тому його легше довести методом від супротивного (що не можна робити? ). Розглянемо головні злі вчинки: ¤
Головні злі вчинки гнів ¤ гординя ¤ захланність ¤ лінивство ¤ неправда нечистота страх, сум заздрість смертельні злі вчинки скривдження вдів і сиріт ¤ судомський гріх ¤ вбивство (аборт) ¤ невиплачення чесно заробленої зарплати ¤
Нами запропоновано психологічний тренінг формування духовності особистості фахівця європейського рівня. Структурно «Програму тренінгу» поділено на 7 тем-блоків. До кожного блоку були розроблені оригінальні вправи та модифіковано ті тренінгові вправи, що можна було використати у відповідності до поставленої мети. Використовували: рольові та ділові ігри, міні-дискусії, вправи із тренінгу особистісного зростання, вправи із тілеснозорієнтованого тренінгу. Перелік блоків та психологопедагогічних і тренінгових засобів до кожного із них наведено у наступному слайді.
«Програма тренінгу розвитку духовності фахівця європейського рівня» № блоку Назва тренінгового блоку 1 2 3 4 Вступ до роботи Ціннісні орієнтації фахівця європейського рівня Духовне становлення особистості фахівця європейського рівня Релігійні цінності фахівця європейського рівня Основні психолого-педагогічні та тренінгові засоби 3 1. Ознайомлення з правилами роботи в Т–групі. 2. Формування атмосфери психологічної безпеки. 3. Психогімнастика. 1. Проективний малюнок «Я і моє місце в світі людей» . 2. Рольова гра «Погані люди — добрі люди. В чому різниця? » . 3. Ділова гра «Готуємо кодекс поведінки 21 -го сторіччя» . 4. Вправи на зняття «затисків» у м’язах та підвищення рівня атмосфери безпеки у Т–групі. 1. Рольова гра «Я — минулий, нинішній, майбутній. В чому різниця? » 2. Психологічний практикум «Чим я найбільше пишаюся в своєму минулому? Що було таке, що варто було б прожити інакше? » 3. Вправа «Порожній стілець — мої друзі та вороги у минулому» . 4. Брейн-стормінг «Визначення напрямків соціальної підтримки державою студентської молоді як її майбутнього творця» . 5. Вправи на зняття «затисків» у м’язах, вияв експресії через рух. 1. Соціально-перцептивно орієнтований тренінг особистісного зростання «Я — очима інших. Чи можна мені довіряти? ” 2. Групове обговорення «Людина, яка активно вірить в Бога — хто вона? Минуле, сучасне, майбутнє? » 3. Ділова гра «Якби Священну книгу написав Я? » 4. Вправи на зняття «затисків» у м’язах, вияв експресії через рух.
«Програма тренінгу розвитку духовності фахівця європейського рівня» 1 2 3 1. Дискусія «Релігійно свідома людина – “за” та “проти”» . 2. Брейн-стормінг «Хто я — піщинка, крапля води, дуновіння вітерця — чи Релігійна свідомість я відповідаю за майбутнє? » 5 фахівця 3. Ділова гра — Совість. Чи потрібна вона у 21 -му сторіччі? європейського рівня 4. Вправи на зняття «затисків» у м’язах, вияв експресії через рух. 6 7 Обговорення підсумків тренінгу Кінцеве заняття «Моє майбутнє» 1. Дискусія «Я — до початку роботи в Т–групі. Я — після закінчення роботи в Т–групі. Що в мені змінилося? » 2. Вправи на зняття «затисків» у м’язах, вияв експресії через рух. 1. Формування екзістенційного «Я» . 2. Розстиковка почуття «Ми» в учасників тренінгу. 3. Вправи на зняття «затисків» у м’язах, вияв експресії через рух.
Тематичний план спецкурсу «Психологія духовного становлення і здійснення особистості фахівця європейського рівня» C/p 20 6 6 8 22 8 6 8 84 28 24 32 о Тема Всьог з/п Практ. Кількість годин Лекцій № Розділ І. Теоретико-методологічні основи духовного становлення та здійснення фахівця європейського рівня 1 Соціально-психологічна природа духовного становлення особистості. 2 Основи духовного становлення майбутнього фахівця 3 Головні джерела формування духовності молодого спеціаліста Розділ ІІ. Психологічне моделювання процесу духовного становлення особистості фахівця європейського рівня 1 Ціннісні орієнтації як структурний компонент духовного становлення та здійснення особистості. 2 Психологічні чинники формування ціннісних орієнтацій молодого спеціаліста. 3 Модель духовного становлення особистості молодого фахівця. Розділ ІIІ. Система цінностей як основа духовного становлення та здійснення особистості фахівця європейського рівня 1 Формування системи цінностей як основи духовного становлення особистості 2 Релігійні цінності як важливий чинник духовного становлення особистості 3 Тренінг як ефективний метод формування духовних цінностей фахівця Розділ IV. Програма духовного становлення та здійснення фахівця європейського рівня 1 Релігійна свідомість як необхідна складова духовності особистості спеціаліста 2 Діагностика типів релігійності та релігійних установок фахівця 3 Визначення рівнів духовності за відповідними критеріями Всього:
Значимі показники досліджуваних характеристик (за результатами кореляційного аналізу) ОТ РТ РД ХЦ РЕ РР МЦ РУ РІ ОТ 1, 000 0, 757 -0, 710 0, 537 -0, 637 -0, 564 0, 642 -0, 708 -0, 384 РТ 0, 757 1, 000 -0, 705 0, 525 -0, 582 -0, 498 0, 580 -0, 712 -0, 355 РД -0, 712 -0, 705 1, 000 -0, 615 0, 589 0, 745 ХЦ 0, 537 0, 525 -0, 615 1, 000 -0, 613 -0, 461 РЕ -0, 637 -0, 582 0, 589 -0, 613 1, 000 0, 557 -0, 574 0, 499 0, 583 РР -0, 563 -0, 498 0, 744 -0, 460 0, 557 1, 000 -0, 623 0, 591 0, 586 МЦ 0, 641 0, 580 -0, 657 0, 611 -0, 574 -0, 623 1, 000 -0, 677 -0, 498 РУ -0, 707 -0, 711 0, 626 -0, 619 0, 499 0, 591 -0, 677 1, 000 0, 522 РІ -0, 384 -0, 355 0, 473 -0, 514 0, 583 0, 586 -0, 498 0, 522 1, 000 -0, 657 0, 626 0, 473 0, 611 -0, 619 -0, 514 Умовні позначення: ОТ — особистісна тривожність; РТ— реактивна тривожність; РД — рівень духовності; ХЦ — хаос цінностей; РЕ — рівень емпатії; РР — рівень релігійності; МЦ — матеріальні цінності; РУ — релігійні установки; РІ — рівень інтелекту.
Згрупувавши основні характеристики, ми отримали дані стосовно рівнів духовності фахівця європейського рівня Рівень духовності Характеристика рівня фахівець не завжди на словах і не завжди справами стверджує духовні цінності буття; особистість всіляко прагне ухилятися від впровадження духовних цінностей у життя; особистість накопичує свої знання про духовне, культурне та релігійне життя країни Низький випадково; особистість присвячує свою працю духовній ідеї лише інколи; співвідносячи особистісно значущі цінності з духовними, молодий викладач враховує останні тільки за сприятливих умов. Середній фахівець завжди на словах і не завжди справами стверджує духовні цінності буття; особистість приймає духовні цінності без належного бажання; особистість поповнює свої знання про духовне, культурнее та релігійне життя країни під керівництвом наставника чи за сприятливих умов; за сприятливих умов особистість присвячує свою працю духовній ідеї; особистість утруднено співвідносить особистісно-значимі цінності з духовними. фахівець на словах і справами стверджує духовні цінності буття; особистість з бажанням приймає духовні цінності і втілює їх у власне життя; за власною ініціативою особистість отримує інформацію щодо духовного, культурного та Високий релігійного життя країни; праця заради духовної ідеї стає смислом життя особистості (самовіддане служіння); молодий спеціаліст узгоджує особистісно значущі цінності з духовними, віддає перевагу духовними цінностям.
Також ми порівняли розподіл рівнів духовності особистості «до» і «після» впровадження програми духовного становлення особистості фахівця європейського рівня, що ілюструє ефективність застосованої програми. Зокрема, бачимо, що частка високого рівня духовності у молодого спеціаліста внаслідок впровадження програми духовного становлення особистості зросла на 20 %.
Рівні розвитку духовності молодого спеціаліста у контрольній групі у експериментальній групі 70 60 49 60 45 50 40 30 65 70 30 25 29 22 40 30 20 24 20 10 30 22 10 0 початковий зріз низький рівень духовності високий рівень духовності кінцевий зріз середній рівень духовності 13 0 початковий зріз низький рівень духовності високий рівень духовності кінцевий зріз середній рівень духовності
На основі результатів дослідження констатуємо, що від духовного становлення і здійснення особистості фахівця європейського рівня у великій мірі залежить майбутнє нації, бо духовна особистість: по-перше, вбачає сенс у тому, що відповідає її духовним ідеалам; по-друге, має розвинені відповідні риси характеру, професійні якості, знання і вміння, що дають змогу домогтися поставленої мети, реалізувати себе у своїй справі.
Нами представлено критерії, яким повинен відповідати фахівець європейського рівня: моральні: фахівець європейського рівня мусить бути людиною релігійною; бути практикуючим християнином; мати об’єктивний та суб’єктивний авторитет; любити і поважати свою працю, бути справедливим; мати професійний такт і радість від спілкування; інтелектуальні: високий рівень фахової підготовки; точність пам’яті, гнучкість мислення, творчість уяви; темперамент, лабільна нервова система (вроджені чинники); характер, воля (набуті чинники); мовленнєва культура, риторика; інтуїція; спостережливість; фізичні та канонічні: одяг, постава, поведінка; шляхетність, одухотворення.
Джерелами духовності для майбутнього фахівця європейського рівня мають стати: Книга книг — Святе Письмо; Богословіє (як наука про Бога); Свята Літургія — вчителька життя (А. Шептицький); Молитва — розвиток душі; Церковне мистецтво; Християнська філософія(пізнання Бога); Природа, культура, мистецтво, спорт тощо.
Прагнення європейського рівня Чому ми прагнемо європейського рівня? Що ми під цим розуміємо або хочемо (чисто по-людськи)? Не в плані економіки чи бізнесу, безвізових перевезень тощо? Ми хочемо добре жити, бути щасливими!
МЕТА ЖИТТЯ або Природнє бажання Людини бути щасливою. Вчені вирішили дослідити щастя суто науковим способом. Серед вибірки найуспішніших і найбільш задоволених життям людей учені намагалися знайти спільний знаменник: хтось із них навіть не закінчив університет, інші ж мали докторські ступені, одні виростали в багатстві, іншим доводилось підніматися з бідності тощо. Однак, у кінцевому аналізі всієї інформації пошук науковців увінчався успіхом. Вони виявили, що кожен із досліджуваних суб’єктів був просто доброшукачем (довелось ввести цей термін, щоби описати цю спільну рису) Доброшукач – це та людина, яка шукає і знаходить, що є доброго в ній, в інших людях, і в усіх життєвих ситуаціях. (Ми бачимо і знаходимо те, що шукаємо. Наприклад, поет, політик і священник ідуть разом однією вулицею. Абож , про пташку і змію)
МЕТА ЖИТТЯ або Природнє бажання Людини бути щасливою Нашою гіпотезою (припущенням) є: лише в поєднанні наукового пізнання та практичної духовної основи, якою є Господь Бог – як Абсолютна Істина і Абсолютна Любов можна досягти мети життя! МЕТА ЖИТТЯ або Природнє бажання Людини: ¤ Прагнення Свободи ¤ Прагнення Істини Досягнення ЩАСТЯ ¤ Прагнення Краси
Прагнення свободи Що є свобода? Добро в ній яке є? ¤ Кажуть неначе воно золотеє? ! Ні ж бо! Не злотне! Зрівнявши все злото – ¤ проти свободи воно лиш болото! ¤ ¤ ¤ Г. Сковорода Від народнх пісень "Ой, з-за гори чорна хмара, мов хвиля, іде. . . ", "Максим козак Залізняк; класики "Хіба ревуть воли як ясла повні? « Панаса Мирного; "Заповіту" "Гайдамаків", "Кавказу" Тараса Шевченка; "Камінний господар", "Боярині", ¤ "Лісової пісні" Лесі Українки - до сучасників Василя Стуса "За літописом Самовидця ", Ліни Костенко "Маруся Чурай"; від демократичної конституції Пилипа Орлика до сучасних демократичних лідерів, вчених, педагогів, інтелегенції, духовенства тощо — ¤ постійне змагання за волю: у різні історичні часи, прославляючи свободу як основу життя нації; як основу людської гідності через призму свободи для цілого народу. ¤ Усе життя цих митців чи політиків, вчених чи пересічних громадян – ¤ взірець служіння свободі і прагнення свободи для свого народу. Хай стане совість на сторожі права! Тоді наступить омріяна свобода! ¤
Прагнення краси Стиль модерн: прагнення краси і втеча від стандарту (У стилі модерн поєдналися європейські та східні традиції культури. Романтизм, почуттєвість, тверда лінійно-структурна основа успадковані з традицій Європи, площинна декоративність — з Азії) тощо. У Ватиканській базиліці Папа Франциск зустрівся з молоддю: "Нашою ціллю є великі й гарні речі. Ви – будівничі майбутнього, оскільки у вас є три прагнення. По-перше, прагнення краси. Ви любите красу. Коли займаєтесь музикою, театром, малюванням, то шукаєте краси. По-друге – ви пророки добра. Любите добро і ним заражаєте інших. По-третє, у вас є прагнення правди. Правдою не володіють, з Правдою зустрічаються. Це зустріч з Богом. Ці три прагнення занесіть в майбутнє. Це виклик, який стоїть перед вами. Будуйте майбутнє красою, добром і правдою! З відвагою крокуйте в життя. Кажіть ні наркотикам, алкоголю, протистійте тій цивілізації, яка вас нищить. Будуйте світ на вартостях краси, добра і правди. Саме це я хотів вам сказати!" ¤ На завершення зустрічі після молитви Папа вказав молоді Марію, як найкращий приклад для наслідування як Матір краси, Матір добра і Матір Правди. "Нехай вона випросить нам ласку відважного життя, бо вона сама є взірцем відваги", – підкреслив Франциск.
ПРАГНЕННЯ ІСТИНИ ¤ Людина прагне світла і уникає темряви 1. Неграмотна людина йде до ворожки 2. Вчені користуються формулами (екстраполяційний аналіз) Винаходи науки не вирішують людських проблем і не замінять собою необхідну людині духовність(проф. Іван Болеста, фізик) 3. Решта діють - як Бог дасть Молитва – щоб Божу волю пізнати, щоб Божу волю прийняти (усвідомити), щоб отримати силу Божу волю виконати. Віра мусить мати підставу. Ми можемо вірити у неймовірні речі (якщо ми чогось не знаємо – ми не можемо в це вірити). Тому потрібні знання (і в тому числі Бога)! 5 місць теологічних, в яких Бог людині себе відкриває: Молитва, сумління, історія нашого життя, Святе Письмо, наука Церкви. Розуміння істини доступне лише осердечненому розуму! Коня готують на день бою, але від Господа перемога
”Все минає з тим, аби повернутися”- так писав стародавній мислитель Сенека в одному зі своїх моральних листів до Луцілія. ¤ І справді, ми спостерігаємо в навколишньому світі повторюваність багатьох явищ, зумовлених зовнішніми чи внутрішніми чинниками - чи це зміна дня і ночі, чи зміна однієї пори року іншою, чи зміна і повторюваність моди, моральних устроїв, законів, кодексів, правил, принципів тощо. ¤ Але попри це - ми шукаємо закономірності або іншими словами ІСТИНИ. ¤ Причому – ЗАВЖДИ!. . Молю ридаючи, пошли, Подай душі убогій силу, ¤ Щоб огненно заговорила, Щоб слово пламенем взялось, ¤ Щоб людям серце розтопило. І на Украйні понеслось, ¤ І на Україні святилось Те слово, Божеє кадило, ¤ Кадило істини. Амінь. ¤ Т. Шевченко ¤ ¤ ¤ Зараз ми звертаємося до ІСТИН, які не є новими, а були і є ВІЧНИМИ! Був час, коли про них НЕ не знали, а просто не говорили! Прагнення свободи, прагнення істини, прагнення краси мають єдину духовну основу. І цією основою є віра в Бога - як Творця всього навколишнього світу. Це фундамент життя і центральний стрижень нашої свідомості!
Релігійні вірування сучасних вчених Думкою вчених, річ ясна, світова громадськість цікавилася завжди. І вона, ця думка, загалом була однозначною: „Так, Бог - Творець світу існує“. Зокрема, в 1909 p. Німецький професор Др. Денерт опублікував книгу з результатами опитування 262 провідних вчених світу. З них 92% визначили себе віруючими і лише 2% атеїстами, 6% залічили себе до агностиків, тобто до таких, хто „не знає“, хто не має з цього питання певної думки. На початку 30 -х років із 133 англійських та американських учених визнали себе віруючими 89% (ці результати було наведено тоді ж у книжці Тамбура „Релігійні вірування сучасних учених»
Вчені знаходять Бога Микола Коперник: „Бо хто може споглядати дивний порядок Всесвіту, керованого Богом, без пориву до споглядання понад усе Самого Творця. . . Бог — це справжня Мудрість“ Ісаак Ньютон: „Таке витончене поєднання Сонця, планет і комет не могло статися інакше, як за наміром і владою могутньої та премудрої істоти, яка. . . керує усім світом не як душа світу, а як Володар Всесвіту “ Артур Едінгтон: англійський астроном: „Сучасна наука найочевиднішим чином приводить нас до Бога“. Алесандро Вольта (1745 -1827), італійський фізик; „Я вивчав основи віри, читав книги оборонців віри та її противників, обдумував усе, що свідчило за віру і проти неї. Так отримав я найсильніші докази, щоб переконати розум. . . Я не соромлюсь Євангелії“.
Вчені знаходять Бога Андре Ампер (1775 -1836), французький фізик: „Яким великим є Бог і яким дрібним перед Ним є наше знання“. Ганс Ерстед (1777 -1851), датський фізик: „Усяке ґрунтовне дослідження природи закінчується визнанням існування Бога“. Уїльям Томсон (1824 -1907), англійський фізик: „Якщо добре будете думати, то наука змусить вас вірити в Бога, що власне і є основою релігії. Ви побачите, що наука не ворожа релігії, а допомагає їй“. Антуан Бекерель (1852 -1908), французький фізик: „Мої дослідження самі привели мене до Бога“. Макс Планк (1858 -1947), німецький фізик, Нобелівська премія 1918 p. : „Релігійній людині Бог даний безпосередньо і первинно. З Нього, Його всемогутньої волі походить все життя“. Альберт Ейнштейн, Нобелівська премія 1921 p. : „Вірую в єдиного Бога і з чистим сумлінням це можу сказати“.
І в формулах законів вчені знаходять Бога Михайло Ломоносов (1711 -1765), російський учений: „Випробовування природи повинно вести до тої ж мети, що й релігія. Бо і природа є певне євангеліє, благовіствує невмовкну творчу силу, премудрість і велич Божу. І не лише небеса, а й надра Землі повідають славу Божу“. Огюстен Коші (1789 -1857), французький математик: „Я —християнин. Це значить, що я вірую в божественність Христа, як вірували майже всі великі астрономи і математики минулого“. Карл Гаус (1777 -1855), німецький математик: „Коли прийде наша остання година, з якою невимовною радістю ми спрямуємо свій погляд до Того, про присутність якого ми могли лише здогадуватися у цьому світі“. Ернст Сіменс (1816 -1892), німецький інженер, засновник електротехніки: „Чим глибше ми осягаємо закони природи, тим сильнішим є наше здивування перед безконечною Божою Премудрістю“. Карл Ріттер (1779 -1859), німецький географ: „Світ скрізь переповнений славою Творця“. Густав Фехнер (1801 -1887), німецький фізіолог: „У Бозі заспокоюється душа моя. Оскільки Бог живе, то й я живу. Бо лише Він має життя. Я не можу існувати, якщо Він не посприяє мені“.
До сказаного можна додати тільки зроблене Всі хочуть аби що-небудь відбулося, але всі бояться, як би чого не сталося Не можна щось побудувати словом, коли те саме не творити ділом! Навіщо ця дорога, якщо вона не веде до храму? Вір в себе! Живи гідно! Якщо людям потрібно, щоб хтось простягнув їм руку – зроби це Ти! Коли людина думає добре – добрі думки перебувають в її серці – їй добре Щаслива людина, яка любить, бо їй тоді добре Коли любов у серці – вона буде виходити з нього (Яблуня не мучиться родити добрі яблука – це є природній процес) Ближніх нема за що любити – але є для чого – тоді ми є щасливі. І бажаючи бути любимим – я найперше люблю! (Сковорода)
Українська Асоціація Викладачів Католиків
БЛАГОСЛОВЕННЯ АРХИЄПИСКОПА І МИТРОПОЛИТА УГКЦ ВЛАДИКИ ІГОРЯ ВОЗЬНЯКА 19 квітня 2011 року
Круглий стіл на тему: "Соціальні та духовні цінності молоді: соціо-психологічний дискурс проблеми" за участю отцянастоятеля Преображенського храму Ярослава Чухнія та Народного артиста України Федіра Стригуна
“Духовно-культурні цінності студентської молоді - відродження і утвердження" за участю отця-настоятеля храму Пресвятої Трійці Степана Кащука та Народного артиста України Богдана Козака
Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих науковців на тему: ВІРА І РОЗУМ Львів, 3 грудня 2010 року Напрямки роботи конференції: 1. Віра і розум в житті сучасного суспільства. 2. Духовне становлення особистості в умовах ринкових відносин 3. Світоглядні цінності у парадигмі сучасного управління 4. Релігія і мораль у функціонуванні правової держави 5. Людина в добу сучасної техногенної цивілізації, глобалізації та євроінтеґраційних процесів
ІІ етап Всеукраїнської науково-практичної конференції на тему: «Віра і Розум» відбувся у Києві. Благословив цей захід і безпосередньо взяв участь Глава УГКЦ Блаженніший Любомир, а також Преосвященний Владика Йосиф (Мілян), єпископ-помічник Київської Архиєпархії УГКЦ
19 квітня 2009 року нами проведено Міжнародну науково-практичну конференцію "Сучасна парадигма управління і Острозька Біблія"
за участі перекладача Острозької Біблії із церковнослов’янської мови на українську, доктора богослов’я, завідувача кафедри Богослов’я Національного університету „Острозька академія”, архимандрита, отця-професора Рафаїла Торконяка.
19 квітня 2012 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція "Наука і духовність в системі сучасного управління" з благословення Архиєпископа і Митрополита УГКЦ Владики Ігоря Возьняка
Академічне відзначення ювілею наукової діяльності Почесного члена Асоціації, професора Андрія Гнатовича Хоронжого 5 березня 2013 року
За час діяльності Асоціації викладачів-католиків ми відвідали ряд святих місць. Однією із знаменних поїздок була проща до Гошівського монастиря — греко-католицького монастиря Чину св. Василія Великого у селі Гошеві Долинського району на Івано-Франківщині. Учасники цієї прощі духовно виросли та збагатили свій внутрішній світ, пізнали багато нового та корисного.
Студенти Львівського національного університету імені Івана Франка на прощі у Зарваниці
Не менш цікавою та захоплюючою була поїздка в с. Унів 05. 11. 2011 р. Викладачі - католики на чолі з професор Жигайло Наталією Ігорівною та студенти отримали незабутні враження від перебування в святих місцях.
Викладачі і студенти УАВК на реколекціях в Духовно-реколекційному центрі м. Новояворівськ (грудень, 2010 року)
Дуже пом’ятною стала проща для студентів в Крехівський монастир (400 -ліття якого в цей день святкували) і в с. Заглина Жовківького району (де проходить Всеукраїнська Проща в травні на День Матері) 28 вересня 2012 року
Реколекції 06. 04 -07. 04. 2013 с. Береги. В час Великого Посту ми духовно очистилися. Ця поїздка подарувала нам почуття єдності. Нас об’єднала молитва. Члени Асоціації, Духовник Асоціації та студенти.
Професор і перевізник Один відомий професор університету, якого мали представити до Нобелівської премії, вибрався на озеро. Він попросив перевізника, аби той повозив його по озеру на своєму човні. Добродій погодився. Коли відплили вже доволі далеко від берега, професор узявся допитуватись: - Чи ти знаєш історію? - Ні! - Що ж , вважай, чверть твого життя пропала намарне. А знаєш астрономію? - Ні! - Ну то дві чверті твого життя втрачено. А може знаєш філософію? - Та ні. - Тоді ти змарнував три чверті свого життя. Зненацька здійнялася шалена буря. Човник посеред озера гойдало, немов горіхову шкаралупку. Перевізник , намагаючись, перекричати завивання вітру, запитав професора: - Пане професоре, а Ви вмієте плавати? - Ні, - відповів професор. - То, вважайте, ціле ваше життя втрачене…. . Є дуже багато різних шляхів, часто надзвичайно гарних і привабливих, які ведуть в нікуди. Дорога життя – одна – єдина. Це Божа дорога. Ніколи не губи того, що справді найважливіше!
¤ Утвердження і розквіт нашої держави можливий лише за умови професійного та духовного становлення і здійснення кожного громадянина, фахівця, професіонала, насамперед майбутнього фахівця, який має стати вирішальною силою, що забезпечить незворотність поступу України до своєї волі, слави, економічного та соціального добробуту, здорової нації, сильної держави європейського рівня.
Поради психолога-оптиміста ¤ „Бог спроможний обсипати нас усякою благодаттю, щоб ми у всьому мали завжди те, що нам потрібно, та ще й щоб зосталося на всяке добре діло. . . ” ¤ ІІ Послання до Корінтян 9: 8 ¤ ¤ ¤ Пообіцяй собі: 1. Бути дуже сильним, щоб ніщо не змогло порушити Твій душевний спокій! 2. Бажати здоров’я, щастя і процвітання кожній людині, яку зустрічаєш на своєму шляху! 3. Шукати світлу сторону в будь-якій події і зроби свій оптимізм реальністю! 4. Думати тільки про хороше, працювати тільки для кращого і очікувати тільки позитивного! 5. Забути про помилки минулого і зосередитися лише на великих досягненнях і перспективах майбутнього!
Пообіцяй собі: ¤ ¤ ¤ 6. Постійно зберігати щасливий вираз обличчя і дарувати посмішку всім і кожному! 7. Бути настільки вільним, щоб не хвилюватися; настільки великодушним, щоб не гніватися; і настільки щасливим, щоб не допускати існування проблем! 8. Позитивне думати про себе і демонструвати цей факт світові! 9. Вірити в те, що Бог створив Тебе не для бідності і терпіння, а для успіху і процвітання! 10. Вірити в те, що весь світ на Твоєму боці! 11. Приймати від життя все прекрасне, що дається Тобі! ¤ ТАКИМ ЧИНОМ ДОСЯГНЕШ ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ, УСПІХУ І ПРОЦВІТАННЯ, ДАРОВАНОГО БОГОМ!
Золоте правило життя від отця Антонія ¤ Дитино! Є на світі один лік від всього ¤ «Отче наш» і «Богородице Діво» ! ¤ І де Ти тільки не в спілкуванні з людьми - молися «Отче наш» ! ¤ А з «Отченашем» нема проблем!
Дякую за увагу
2 ПРЕЗЕНТ ДУХОВН.(2016 - 1 cеместр)pptx