Болото.ppt
- Количество слайдов: 50
Драбівський НВК “школа-гімназія” ім. С. Васильченка Урок природознавства в 4 класі Болото – природне угруповання Підготувала учитель -методист Перерва Наталія Сергіївна
Мета уроку: - розвивати уміння вести фенологічні спостереження - ознайомити учнів з процесом утворення боліт - збагатити знання про рослинний і тваринний світ боліт - розвивати уяву, пізнавальні здібності - виховувати любов до природи, бажання оберігати її і примножувати
А вже весна, а вже красна (фенологічні спостереження) 1. Зміна сонця на небосхилі 6. Стан рослин 2. Тривалість дня і ночі 7. Зміни в житті тварин 3. Стан неба 8. Праця людей 4. Зміна температури повітря 9. Народні прикмети 5. Опади
“Мозковий штурм” 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Природне угруповання – це… Організми-виробники – це… Організми-споживачі – це… Організми-перетворювачі – це… Назвати природні угруповання рідного краю Ліси – це… Луки – це… Прісна водойма – це… Ланцюжок живлення – це…
Болото – природне угруповання Як утворюється болото. n Які рослини і тварини живуть на болоті. n Чому на болоті утворюється торф. n Яке значення мають болота в природі. n Чому болота потребують охорони. n Розпізнавати рослини і тварини боліт (ті, які найчастіше там зустрічаються) n
Якщо болото утворюється на місці озера, то як це відбувається?
Вода річок, струмків, які впадають в озеро, приносять частинки ґрунту, глини, піску. В озері вони осідають на дно.
На дно постійно падають відмерлі рослини. В озері живе мало організмів, які живляться рештками рослин. А бактерії не встигають перетворювати їх на поживні речовини. Тому рештки рослин нагромаджуються.
Озеро, починаючи від берегів повільно міліє. Рослини розростаються не тільки по дну, а я по поверхні води. Їхнє коріння щільно переплітається, утворюючи ніби плаваючий килим. На ньому селяться вологолюбні трав’янисті рослини:
Утворюють зарості рогіз
очерет
Осока, пухівка
Мох сфагнум
чорниця
журавлина
Комахоїдна рослина – росичка
Мох сфагнум вбирає воду розгалуженими стеблами, які вкриті дрібними лускоподібними листками. Листя сфагнуму здатне вбирати в себе воду як губка. Мох сфагнум швидко росте верхівкою, а нижня частина рослини, яка занурена у воду, поступово відмирає втримуючи в собі воду.
Мох виділяє речовини, які знищують бактерії. У болотному ґрунті бактерії не живуть ще й через те, що в ньому багато вологи і мало кисню. Тому рештки моху майже не перегнивають. Разом з рештками інших болотних рослин вони ущільнюються і з часом перетворюються на торф.
Для багатьох рослин прісних водойм, які кріпляться коренями до дна немає сприятливих умов на болотах. Тому рослинний світ бідніший на болотах.
На болотах літає багато комарів і мошок Відомо, що чистота озер і боліт залежить від комарів. Чому?
Комахи є кормом для жаб,
для комахоїдних болотних птахів: курочки болотної,
куликів
кулик
На болотах знаходить корм і безпечне місце для гніздування чапля руда
чапля руда
чапля руда
чапля руда
журавель сірий
журавель сірий
Живе на болотах хижий птах- Він полює на водяних птахів. лунь болотний
Селяться на болотах і звірі: щур водяний
ондатра
ондатра
нутрія
нутрія
На болотах зосереджені великі запаси води. З них бере початок багато річок. Болота є природними фільтрами для води. Вони очищають їх від отруйних речовин і хвороботворних організмів. На болотах росте багато лікарських рослин, водяться рідкісні птахи. Осушення великої кількості боліт зашкоджує природі.
Причинами перетворення озера на болото є: n обміління озера внаслідок накопичення частинок, які приносять річки і струмки, та решток рослин і тварин; n заростання озера рослинами.
Яка з рослин - хижак (комахоїдна) ? Чорниця § Росичка Кулик Рогіз
Чому в болотному грунті немає бактерій? § Мох сфагнум виділяє речовини, які знищують бактерії. § В болотному ґрунті багато вологи і мало кисню Люди не будують поселення біля боліт. На болотах полює на водяних птахів лунь болотний.
Яка корисна копалина утворюється на болотах? Кам’яне вугілля § Торф крейда
Чому люди не повинні намагатись осушувати болота? § Болота очищають воду від отруйних речовин, хвороботворних мікробів. § Болота – це природні фільтра для води. § Болота багаті лікарськими рослинами.
Завдання 2 Гра “Біла ворона” Знайди зайве слово
Лунь болотний Чапля руда § Жайворонок Журавель сірий
Щур водяний Ондатра Нутрія § Кулик
Осока Пухівка Рогіз Очерет § Чорниці
Мох сфагнум Росичка § Ковила Очерет Журавлина Чорниця § Модрина
Ми – дослідники (робота в парах) Завдання: - Прочитайте самостійно статтю “Болото – природне угрупування” с. 159 -161 - Порівняйте зміст статті та зміст побачених слайдів. Що нового ви дізналися із статті? Зробіть висновки, короткі записи.
Болота Драбівщини (практична робота) • Дослідити та описати особливості боліт Драбівщини розміщені вздовж річок Супій, Золотоношка, Чумгак, в селах Жорнокльови, Безпальче, нехайки, Білоусівка, Павлівщина, Великий Хутір. Торфорозробки на Драбівщині. Створити реферат на дану тему.
Болото.ppt