ЗАГ ПОЛОЖ ПК.ppt
- Количество слайдов: 18
Досудове розслідування – це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності (ст. 3 КПК України)
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням це форма прокурорського нагляду у кримінальному провадженні (під час досудового розслідування), яка випливає з положень Конституції України і характеризується реалізацією прокурором – процесуальним керівником передбачених Кримінальним процесуальним законодавством повноважень
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням це законний та ефективний засіб спрямування прокурором за допомогою наданих йому процесуальних повноважень перебігу досудового розслідування, а також процесуальної діяльності слідчого й оперативних підрозділів з метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення даних до Єдиного реєстра досудових розслідувань.
Завданнями кримінального провадження відповідно до статті 2 Кримінального процесуального кодексу України, є: - захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень; - охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження; - забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Завдання і повноваження прокурора у криміна-льному провадженні тісно пов”язані між собою Завдання випливають із повноважень прокурора, передба-чених Кримінальним процесуальним кодексом України. У свою чергу, повноваження є єдиним засобом для вико-нання поставлених перед прокурором завдань. Завдання прокурора у кримінальному провадженні можливо поділити на: - загальні, тобто завдання, які стоять перед прокурором про-тягом як досудового розслідування, а також судового провад-ження. Вони викладені у статті 2 Кримінального процесуально-го кодексу України. - спеціальні завдання для кожної стадії кримінального про-вадження.
Діяльність прокурора – процесуального керівника у кримінальному провадженні здійснюється в порядку, передбаченому чинним законодавством України (Конституції України, Кримінального процесуального кодексу України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, судових рішень у конкретних кримінальних провадженнях, а також з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до статті 36 КПК України, прокурор у кримінальному провадженні уповноважений: - затверджувати чи відмовляти у затвердженні обвинувального акта, клопотань про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, вносити зміни до складеного слідчим обвинувального акта чи зазначених клопотань, самостійно складати обвинувальний акт чи зазначені клопотання; - звертатися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; - підтримувати державне обвинувачення в суді, відмовлятися від підтримання державного обвинувачення, змінювати його або висувати додаткове обвинувачення у порядку, встановленому КПК України;
- погоджувати запит органу досудового розслідування про міжнародну правову допомогу, передання кримінального провадження або самостійно звертатися з таким клопотанням в порядку, встановленому КПК України; - доручати органу досудового розслідування виконання запиту (доручення) компетентного органу іноземної держави про міжнародну правову допомогу або перейняття кримінального провадження, перевіряти повноту і законність проведення процесуальних дій, а також повноту, всебічність та об’єктивність розслідування у перейнятому кримінальному провадженні; - оскаржувати судові рішення в порядку, передбаченому КПК; - здійснювати інші повноваження, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 15 статті 3 Кримінального процесуального кодексу України, у кримінальному провадженні прокурором є: Генеральний прокурор України, перший заступник, заступники Генерального прокурора України, їх старші помічники, прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, прокурори міст і районів, районів у містах, міжрайонні та спеціалізовані прокурори, їх перші заступники, заступники прокурорів, начальники головних управлінь, відділів прокуратур, їх перші заступники, старші прокурори та прокурори прокуратур усіх рівнів, які діють у межах повноважень, визначених цим Кодексом. Керівником органу прокуратури є : Генеральний прокурор України, прокурор Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя, міжрайонний прокурор, міста, району, прирівняні до них прокурори та їх заступники, які діють у межах своїх повноважень. Прокурором вищого рівня в контексті положень КПК України виступає керівник органу прокуратури, вищий за посадою, ніж той, хто є безпосереднім керівником процесуального прокурора.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням може здійснюватися: 1) одноособово прокурором – процесуальним керівником; 2) у складі групи прокурорів. В останньому випадку керівник органу прокуратури повинен визначити старшого прокурора такої групи, який керуватиме процесуальними діями інших прокурорів.
Згідно ч. 1 ст. 37 КПК України, прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування.
Прокурор здійснює свої повноваження з моменту надходження заяви чи повідомлення або інформації про вчинене кримінальне правопорушення. Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України, внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань є обов”язковим й у разі самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення Необхідною умовою реалізації прокурором своїх повноважень з процесуального керівництва досудовим розслідуванням, є рішення уповноваженої особи (керівника органу прокуратури) про призначення його процесуальним керівником у конкретному кримінальному провадженні.
Згідно ст. 38 КПК України, органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є слідчі підрозділи: - органів внутрішніх справ; - органів безпеки; - органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства; - органів державного бюро розслідувань. Оскільки досудове розслідування може здійснюватися одноособово або слідчою групою, прокурор –процесуальний
Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне відповідальність, встановлену законом. Водночас із зазначеного правила є наступні виключення:
1. Огляд місця події у невідкладних випадках може бути проведений до внесення відомостей до ЄРДР, що здійснюється негайно після завершення огляду. 2. У разі виявлення ознак кримінального правопорушення на повітряному, морському, річковому судні чи військовому кораблі, які перебувають поза межами України, а також вчиненого військовослужбовцями, службовцями з числа персоналу миротворчого контингенту, що перебуває за межами України, під час виконання міжнародних миротворчих місій поза межами України досудове розслідування розпочинається негайно; відомості про нього вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань при першій можливості.
Внесення відомостей до ЄРДР визначає момент початку досудового розслідування. Одержавши від керівника доручення проведення досудового розслідування, слідчий одразу, не зволікаючи, повинен внести відомості до ЄРДР – це створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюються збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних, що використовуються для формування звітності та надання інформації про відомості, внесені до ЄРДР утворено та ведеться з метою забезпечення: єдиного обліку кримінальних правопорушень та прийнятих під час досудового розслідування рішень, осіб, які їх учинили, та результатів судового провадження; оперативного контролю за додержанням законів під час проведення досудового розслідування: аналізу стану та структури кримінальних правопорушень, вчинених у державі. Держателем ЄРДР є Генеральна прокуратура України.
Перелік відомостей, які вносяться до ЄРДР, чітко визначено у ч. 5 ст. 214 КПК України та Положенні про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань. До Реєстру вносяться відомості про: 1) час та дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обс-, тавин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 2) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; 3) інше джерело, з якого - обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; 5) попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) передачу матеріалів та відомостей іншому органу досудового розслідування або за місцем проведення досудового розслідування (ч. 5 ст. 36, ч. 7 ст. 214, ст. 216, ст. 218 КПК України);
Право доступу до відомостей, внесених до Реєстру, мають: – Держатель – у повному обсязі з урахуванням повноважень, якими наділені прокурори та керівники підрозділів Генеральної прокуратури України; – прокурори та керівники прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, спеціалізованих (на правах обласних), міських з районним поділом, районних, міжрайонних та прирівняних до них прокуратур – у межах кримінальних правопорушень, щодо яких слідчими прокуратури та слідчими піднаглядних їм органів провадиться досудове розслідування; – слідчі та керівники органів досудового розслідування – органів прокуратури, внутрішніх справ, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів державного бюро розслідувань (з моменту створення) – у межах кримінальних правопорушень, щодо яких цими органами провадиться досудове розслідування та здійснюється контроль за додержанням вимог кримінального процесуального законодавства; – користувачі – у межах наданих адміністратором прав доступу для отримання інформації про розпочаті досудові розслідування та прийняті під час досудового розслідування рішення, забезпечення ведення спеціальних обліків, проведення аналізу результатів діяльності правоохоронних органів.