Допомога пораненим в зоні АТО за системою TCCC (Tactical Combat Casualty Care)
Зони в ТССС 1)Зона CUF. (Care Under Fire) 2)Зона TFC. (Tactical Field Care) 3)Зона Tac evac: -Bas evac -Med evac
Зона Care Under Fire Основні дії з надання допомоги під вогнем противника: 1. Вести вогонь у відповідь і переміститися в укриття. 2. Наказати пораненому продовжувати виконання бойового завдання (або очікувати від пораненого виконання бойового завдання), якщо це можливо. 3. Наказати пораненому переміститися в укриття і надати собі допомогу самостійно, якщо це можливо. 4. Спробувати не допустити нанесення пораненому додаткових ран. 5. Потерпілі, що знаходяться в палаючих транспортних засобах або будівлях, повинні бути евакуйовані або переміщені у відносно безпечні місця. 6. Відновлення прохідності дихальних шляхів краще відкласти до етапу надання допомоги на полі бою (Tactical Field Care)
7. Зупинити небезпечну для життя зовнішню кровотечу, якщо дозволяє тактична обстановка: -Наказати пораненому самостіно зупинити кровотечу, якщо він може це зробити. -По можливості використовувати рекомендований Комітетом ТССС джгут для тимчасової зупинки кровотечі, що є однією з складових успішної зупинки кровотечі. -Накласти джгут проксимальніше (артеріальна кровотеча) або дистальніше (венозна кровотеча) від рани поверх одягу і евакуювати постраждалого в укриття.
Зона Tactical Field Care Основні дії з надання допомоги на полі бою: ● Постраждалі з порушеним психічним станом повинні бути негайно роззброєні. ● Прохідність дихальних шляхів: -Відновлення прохідності дихальних шляхів (за потребою виконується конікотомія із знеболенням лідокаїном, якщо потерпілий у свідомості). -Постановка назофарингеальної трубки
● Дихання: -Напружений пневмоторакс (Декомпресія плевральної порожнини голкою або катетером 16 G довжиною не менше 8 см в 4 -ому 5 -ому міжребір*ї по передній пахвовій лінії) -Відкритий та / або клапанний пневмоторакс герметизуємо, використовуючи спеціальну наклейку -Підтримання сатурації більше 90.
● Кровотеча -Контроль джгутів накладених раніше. -Перевірка пульсу та його компонентів (при наявності можливості). -По можливості зняти джгути і використати Combat Gauze (Гемостатик). -Чітко позначити незмивним маркером на всіх сторонах джгута час його накладення.
●Внутрішньовенний доступ -Постановка катетера 18 G або системи для інфузій, якщо це необхідно. -При неможливості в/в доступу виконати внутрішньокістковий метод введеня розчину за рахунок апарата для внутрішньокісткового доступу. ● Відновлення ОЦК (переливання компонентів крові). ● Інфузійна терапія (відповідно травмі). ● Перев*язка ран. ● Попередження гіпотермії.
● Знеболення. ● Іммобілізація переломів. ● Антибіотики (При будь-якому пораненні). ● Переведення в зону Tac evac з наступним наданням спеціалізованої лікарської допомоги
Висновки: 1. Потрібно впровадити курс тактичної медицини, як обов”язковий предмет, у всіх ВНЗ. 2. Проводити просвітницьку роботу серед населення. 3. Відкрити вишкільні центри з тактичної медицини. 4. Викладання курсу тактичної медицини згідно з міжнародними протоколами ТССС.
Дякуємо за увагу