Презентация Microsoft PowerPoint.pptx
- Количество слайдов: 14
Динаміка біоценозів. Крайовий ефект Виконала Студентка 41 бх групи Природничого ф-ту Шпиця Ю. В.
Динаміка біоценозів Будь-який біоценоз динамічний, незважаючи на достатню стабільність його структури. У ньому постійно відбуваються зміни стану і життєдіяльності особин, їх взаємин. Всі зміни можуть бути віднесені до двох типів: 1) циклічні, або періодичні; 2) неперіодичні.
Циклічні зміни поділяються на: а) добові; б) сезонні; в)багаторічні. Добові зміни пов'язані із зміною сили екологічних факторів середовища (температура, вологість, освітленість та ін. ) при зміні дня і ночі, яка відбувається внаслідок обертання Землі навколо своєї осі.
Добові зміни спостерігаються у всіх географічних зонах, навіть там, де немає зміни дня і ночі. Вони полягають у зміні активності організмів: одні активні вдень, а пасивні вночі, інші - навпаки. Часто спостерігаються добові міграції (планктон, грунтові організми). Добова динаміка носить суворо періодичний характер і в основному пов'язана зі зміною активності, в результаті чого змінюються якісні характеристики біоценозу.
Сезонні зміни пов'язані із зміною сили екологічних факторів при зміні сезонів, яка обумовлена обертанням Землі навколо Сонця.
Сезонні зміни полягають не тільки у зміні активності організмів, але і в їх кількісних співвідношеннях. Деякі види практично повністю виключаються з життя біоценозу в певні періоди (сплячка, діапауза, міграції тощо). Сезонній мінливості піддаються і яруси. Деякі яруси можуть повністю зникати на деякий час (однорічники). Сезонні зміни більше виражені в напрямку від екватора до полюсів. В результаті сезонних змін спостерігається зміна не тільки якісних, а й кількісних характеристик біоценозу.
Багаторічні зміни обумовлені періодичністю локальних змін клімату, які пов'язані із зміною загальної циркуляції атмосфери, обумовленої у свою чергу посиленням або ослабленням сонячної активності. Так, періодично посушливий рік змінюється мокрим, теплий - холодним і т. д. Це призводить до досить значних змін як якісних, так і кількісних характеристик біоценозу. Однак всі перераховані вище циклічні зміни, незалежно від ступеня їх вираженості, не змінюють саму сутність біоценозу, а значить, не призводять до зміни біоценозів.
Неперіодичні зміни. Неперіодичні зміни - це зміни, що не мають закономірного повторення в часі. За характером вони поділяються на два види: а) випадкові; б) поступальні. Випадкові зміни викликаються різкою зміною сили екологічних чинників внаслідок природних катаклізмів (повінь, ураган, землетрус та ін. ) Вони непередбачувані і не мають закономірностей протікання, тому не є предметом вивчення екології. Поступальні зміни відбуваються в одному напрямку, тому що викликаються односпрямованим зміною сили екологічних факторів або в бік посилення, або в бік ослаблення. Зрештою вони призводять до зміни одного біоценозу іншим з новим набором видів.
Зміна соснового лісу після низової пожежі (ліворуч) і через два роки після пожежі (праворуч) як приклад випадової зміни.
Утворення лісу на місці залежі (праворуч) та заболочення луків (ліворуч) як приклад поступальної зміни:
Краєвий ефект - тенденція до збільшення різноманітності і щільності організмів на околицях двох сусідніх біогеоценозів і в перехідних поясах між ними; ефект узлісся.
Між двома біоценозами прикордонна зона займає проміжне положення, відрізняючись від них температурним режимом, вологістю, освітленістю. Тут як би переплітаються типові умови сусідять біоценозів. По-іншому, у перехідній зоні ростуть рослини, характерні для обох біоценозів Велика кількість рослин приваблює сюди і різноманітних тварин, тому краєва зона зазвичай більш багата життям, ніж кожен з суміжних біоценозів. У таких перехідних зонах виникає згущення видів і особин, спостерігається так званий крайовий ефект, або ефект узлісся. Правило крайового ефекту полягає в тому, що на стиках біоценозів збільшується число видів і особин в них.
Прикладом пограничної зони між різними біоценозами може бути перехідна зона між наземними і водними біоценозами.
Дякую за увагу!
Презентация Microsoft PowerPoint.pptx