декоративно-прикладне.ppt
- Количество слайдов: 14
Декоративно-прикладне мистецтво Близького Сходу
• Іслам забороняв зображати живі істоти. Тому в мистецтві, пов'язаному з релігією (в убранні культових будівель і в прикрасі Корану - священної книги мусульман), за рідкісним винятком переважає декоративний орнамент з геометричних і стилізованих рослин, а також арабські написи.
Всупереч заборонам ісламу світські споруди нерідко прикрашалися зображеннями людей і тварин. Фрески, мозаїка, рельєфи і круглі скульптури виявлені при розкопках в палацах і замках VII - XI вв. на території Сірії, Іраку, Палестини, Єгипту. Реза Аббаси. Свято. Іранська мініатюра. 1 -а половина XVII в. Державний Ермітаж. СПб
У декоративному убранні світських будівель (палаців халіфа і будинків багатих арабів) застосовувалися арабески і написи, виконані різьбленням по каменю або стукоту (штучний мармур) і часто забарвлені яскравими фарбами або викладені з глазурованої цегли.
Велику художню цінність представляє арабська книжкова мініатюра. З особливою любов'ю художники в Багдаді і інших містах ілюстрували популярні у той час розповіді - маками, що оповідають про пригоди енергійного і заповзятливого Абу-зайда. Барвисті мініатюри XII - XIV вв. примітивною, але виразною мовою розповідають про життя старовинних арабських міст і сіл. Камалад-дин Бехзад 1488 поема «Бустан»
У XII - XIV вв. славилися художні вироби з металу, міста Мосула, що вийшли з рук майстрів (Ірак). На поверхню глеків, чаш, блюд вони наносили витончену сітку орнаменту, а також зображення людей і тварин Museum für Islamische Kunst (Berlin)
• Єгипет У Єгипті створювалася безліч творів прикладного мистецтва. Вони володіли різьбленням по дереву й кістки, знали різні види обробки металу, створювали ювелірні вироби із золота й срібла, прикрашені самоцвітами. Також вони вміли робити виробу зі скла, гірського кришталю, кольорового скла, кераміки й фаянсу. Виробу зі скла, єгиптяни прикрашали граверами з фігурами птахів і звірів, а також каліграфічними написами з побажаннями добра.
Сирія Сирійці роблять вироби з художнього скла, керамічні вироби, прикрашені люстром і розписом, металеві вироби, інкрустовані сріблом, бронзові й мідні предмети, прикрашені гравюрою. До народних видів творчості в Сирії ставиться вишивка, плетиво з кольорової соломи, виготовлення ювелірних виробів. Особливу частину населення Сирії, до якої ставляться племена, що кочують, називають Бедуїнами, вони живуть у вовняних наметах. Серед предметів прикладного мистецтва створених ними можна виділити срібні прикраси, холодна зброя й барвиста тканини. Глек, прикрашений гравіюванням. Сірія. VIII в. Бронза. Музей ісламського мистецтва. Каїр.
Туреччина Прикладне мистецтво Туреччини презентовано різноманітними керамічними виробами, як побутового, так і лицювального характеру. Для їхнього розпису використовують різноманітні стилізовані рослинні мотиви, а також іноді фігури людей і тварин. Нерідко на них можна було зустріти зображення човна з вітрилом, букети квітів, що полягають із тюльпанів, гіацинтів, гвоздик, ірисів і виноградної лози. Розпис роблять із використанням червоно-коричневої, зеленої й блакитної фарби. До того ж турки роблять прекрасні шовкові й парчеві тканини, покриті барвистим орнаментальним візерунком з рослинним і геометричним малюнком. Традиційними вважаються турецькі червоні тканини зі срібним або золотим візерунком. У турків розвинене килимарство, що стало для них народним ремеслом. Турецькі килими й килимки для молитви мають стриманий колорит і виразну композицію.
Лампа з мечеті Сулейманіє в Стамбулі. Туреччина. Ок. 1557. Поливна кераміка. Музей Вікторії і Альберта. Лондон.
Ірак • Ірак завжди був великим центром художніх ремесел. У прадавніх іракських гробницях знайдені створені з найбільшою майстерністю розкішні предмети начиння й фігурки тварин, виконані з дорогоцінних металів і каменю, різних порід. В Іраку робили шикарні шовкові й парчеві тканини, вироби з кераміки й фаянсу, прикрашені люстром, рельєфним малюнком і поліхромним розписом, різьблені вироби з дерева й кістки.
Дамаська тканина (камка) Лляний або бавовняний дамаст використовується як матеріал для скатертин. Назва походить від назви міста Дамаск в Сирії, де дамаст ткали з раннього Середньовіччя. Тканина привозилася до Європи зі Сходу, починаючи з XII століття; пізніше її стали виробляти в Європі. У XIX столітті з шовкового дамасту зі східними візерунками виготовляли одяг. У першій половині XX століття дамаст використовували в основному для оформлення інтер'єрів, пізніше — знову для костюмів і камізельок.
Килимарство Батьківщиною килимарства вважається Персія (сучасний Іран). Ручні килими носять історичний характер. Кожний орнамент має своє походження. Килим — це творчість іранського народу, який обіймає вагоме місце у культурі країни. Килими кожного регіону відрізняються як характером виконання так і за матеріалом та кількістю вузлів. Вузли є турецькі та персидські. Чим тонша робота, тим вона дорожча. Килими виготовляються із чистої вовни, або із вовни і шовку, або просто із шовку. Якщо килими чисто шовкові, то вони коштують дуже дорого, тому що вузли дуже тоненькі і працівники більше затрачають часу на виготовлення килиму. Приблизно витрачається п’ять місяців для того, щоб виткати один квадратний метр килиму. Deutsches Museum für Islamische Kunst
Презентацію підготувала учениця 11 -Г класу КПНЛ № 145 ДУБОВА ЯРОСЛАВА
декоративно-прикладне.ppt