Скачать презентацию Чорткі в Чорткі в пол Czortków нім Скачать презентацию Чорткі в Чорткі в пол Czortków нім

Chortki_769_v (1).ppt

  • Количество слайдов: 18

Чорткі в Чорткі в

Чорткі в (пол. Czortków, нім. Tschortkau) — місто обласного значення (з 2013 року) в Чорткі в (пол. Czortków, нім. Tschortkau) — місто обласного значення (з 2013 року) в Україні, . центр Чортківського району Тернопільської області Розташоване над рікою Серетом в південній частині галицького Поділля. Характер міста — адміністративноторгівельно-ремісничий. Тепер незначна промисловість: харчова, швейна; підприємства для обслуговування залізничного транспорту. До Чорткова приєднано село Синякове. Населення — 29, 6 тис. осіб (2013). Понад 90 % — українці, національні меншини — росіяни, поляки, євреї, вірмени та ін.

 Дослідники пов'язують назву міста зі злим Чорнобогом, за іншими переказами назва походить від Дослідники пов'язують назву міста зі злим Чорнобогом, за іншими переказами назва походить від першого поселенця К. Чорного або від Чортової долини, що була відома до виникнення поселення. Також існує ще одна гіпотеза про походження назви місцевості від прізвища поляка Чартковського - магната, якому належали дані землі.

У Чорткові виявлено археологічні пам'ятки середнього палеоліту, трипільської культури, поселення давніх слов'ян. Трипільське поселення У Чорткові виявлено археологічні пам'ятки середнього палеоліту, трипільської культури, поселення давніх слов'ян. Трипільське поселення поблизу міста виявлено у 1920 -х роках[2]. Перша писемна згадка — 1427 р. [Джерело? ] як с. Чартковіце Теребовлянського повіту, власність Я. Прадонтича, очевидно сина Прадонти Копицєнського (Копичинського). 1522 Чортків — власність Є. Чартковського, який збудував дерев'яний замок. 1522 р. король Сигізмунд І Старий дозволив І. Чартковському підняти с. Чартковіце до рівня міста, надав йому маґдебурзьке право. 1560 р. Чортків отримав підтвердження маґдебургії і герб міста. На початку XVII ст. власники Чорткова Ґольські збудували замок із каменю та цегли. 1604 року власник Чорткова Станіслав Ґольський отримав привілей на проведення 2 -х ярмарків та торгів у неділі. Згодом Чортків — власність Потоцьких, від кінця XVIIIст. — Садовських, які здали його в оренду австрійському урядові.

1524, 1549 років Чортків зазнав значних руйнувань від нападів турецько -татарських завойовників. Під час 1524, 1549 років Чортків зазнав значних руйнувань від нападів турецько -татарських завойовників. Під час Національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького Чортків — один із центрів повстання. Восени 1655 року московсько-козацькі полки захопили Чортків, взяли у полон власника міста брацлавського воєводу. Павела Потоцького (оборона тривала 4 дні[3]).

 Від 1772 р. Чортків належав до австрійських володінь Габсбурґів у Священній Римській імперії Від 1772 р. Чортків належав до австрійських володінь Габсбурґів у Священній Римській імперії (Заліщицька, згодом Чортківська округи); 1809– 1815 — до Росії як одне з міст Чортківського округу Тернопільського краю. Від 1867 — центр повіту

 1880 р. в Чорткові працювали цегляний завод, олійня, млин, фабрики сільськогосподарських знарядь, рому 1880 р. в Чорткові працювали цегляний завод, олійня, млин, фабрики сільськогосподарських знарядь, рому та лікерів. 1897 через Чортків пролягла залізниця Тернопіль. Станіслав (ниніІвано-Франківськ). 1914 року до початку 1 -ї світової війни у місті базувалися: І-ий дивізіон 2 -го полку драгунів, [5] 95 -й полк піхоти (70 % особового складу — українці)[6] австроугорської армії

 1914 — 1918 роки, І-ша світова війна[ред. • ред. код] Від серпня 1914 1914 — 1918 роки, І-ша світова війна[ред. • ред. код] Від серпня 1914 до липня 1917 р. у Чорткові перебували російські війська. 3 березня 1918 року в місті відбулось «свято державності і миру» (віче) на підтримку дій уряду Української Народної Республіки, на якому були присутні близько 30 000 осіб. [7] Західноукраїнська Народна Республіка[ред. • ред. код] Важливу роль у встановленні української влади у місті відіграв доктор М. Соневицький. [10] Місто було центром військового округу ЗУНР. [11] Червень 1919 р. — Чортківська офензива УГА. У липні 1919 р. в Чорткові розташовувалася канцелярія Президента (з 9 липня — диктатора[12]) ЗУНР Евгена Петрушевича, сюди приїжджав на переговори Головний Отаман УНР Симон Петлюра. Діяли українські товариства «Просвіта» , «Січ» , «Сокіл» , «Луг» , «Сільський господар» , «Союз українок» , «Рідна школа» та інші, окружний союз кооператив

В міжвоєнній Польщі (1919– 1939 роки) Чортків був місцем базування військових підрозділів Війська Польського. В міжвоєнній Польщі (1919– 1939 роки) Чортків був місцем базування військових підрозділів Війська Польського. До 1929 року тут розміщувалися 2 ескадрони і керівництво 9 -го полку Малопольських уланів; потім їх перевели до Теребовлі, натомість в місті з'явилася бригада Корпусу охорони кордонів. 28 червня — 2 липня 1941 в Чортківській тюрмі радянські спецслужби знищили понад 800 осіб (на цвинтарі є могила невідомих), 123 особи розстріляли дорогою в м. Умань (Черкаська область), 767 — в Умані. Шаблон: Нет АИ 6 липня 1941 -23 березня 1944 Чортків — під німецько-нацистською окупацією. 27 листопада 1942 р. на полі між Чорковом та селом Ягільниця гітлерівці розстріляли 52 в'язні Чортківської тюрми (Насипано символічну могилу). У квітні 1941 року у Чорткові було створено гетто для 6800 євреїв. До вересня 1943 року більшість з них були або розстріляні поблизу міста у Чорному лісі, або відправлені до винищувального табору в Белжеці[13].

 Сучасний Чортків – красиве, затишне місто з прекрасною старовинною архітектурою. Туристів зі всього Сучасний Чортків – красиве, затишне місто з прекрасною старовинною архітектурою. Туристів зі всього світу приваблює древня православна церква та католицький костьол. У місті працюють кілька підприємств, багато навчальних закладів, безліч магазинів, лікувальні заклади. Чортків – місто студентів. Тут в середніх і вищих навчальних закладах навчаються тисячі молодих людей.

 Запрошуємо в Чортків! Запрошуємо в Чортків!