3_SHRIFT_4itabelnost.ppt
- Количество слайдов: 38
ЧИТАБЕЛЬНІСТЬ
Для того, щоб забезпечити легкість читання, знакам слід бути простими, чіткими для людського ока. Читабельність - поняття відносне. Часто різні люди в різних ситуаціях абсолютно по-різному сприймають один і той же шрифт. Особливо яскравим прикладом є сприйняття написання знаків молоддю: складне, нерозбірливе скупчення букв, яке не стануть читати дорослі люди, підлітки можуть осилити навіть із задоволенням
Графема — графічне зображення фонеми (звукової характеристики літери) завдяки якій візуально одна літера відрізняється від іншої
Загальну конструктивну схему шрифту називають поліграмою. Нею користуються для точного конструювання шрифту при його створенні Літерами, за якими будується конструктивна схема шрифту, є: üН (вертикальні і горизонтальні штрихи), üМ (вертикальні і похилі штрихи), üX (штрихи з нахилом), üО (округлі елементи).
Две буквы Леонардо да Винчи Шрифт Дюрера Конструирование буквы (по Ж. Тори) Шрифт Ж. Тори Шрифт Луки Пачиоли Конструкция буквы по Жожону
Умови забезпечення зручності читання: 1. Індивідуальність графем кожної літери. Не всяка простота є раціональною. Можна надати буквам найпростіших форм, але від цього вони не будуть легко прочитувані. Форми букв повинні бути диференційованими, тобто максимально відрізнятися.
2. Співмірність товщини основного штриха і внутрібуквенного просвіту
3. Оптимальність межбуквенних пробілів • Надмірна розрідженість букв у рядку, як і невиправдана близькість, заважають сприйняттю слів. необхідно виключити можливість візуальних розривів. Щоб цього досягти, відстань між літерами одного слова повинна бути менше, ніж ширина однієї літери. пробіли мають бути не занадто малі, щоб не виникло «злипання» . Для цього відстані між знаками слід бути не менше товщини обводки цифр і букв.
Деякі букви необхідно ставити далі одну від інший, інші навпаки зрушувати впритул, а іноді одну букву потрібно вводити в простір іншої. В коротких словах у деяких випадках прибігають до такого прийому: букви ущільнюються до центра слова й розріджуються до його країв. Величина пробілу залежить від того, вправо або вліво «відкрита» буква. üбукви Б, üбукви В, Г, Е, Р, Ц, Щ, Ъ, Ь, Ю «відкриті» праворуч, Д, 3, Л, Ч, Э, Я «відкриті» ліворуч, üбукви А, И, Ж, М, симетричну конструкцію. Н, П, О, П, Т, Ф, X, Ш мають
4. Пропорційність відношення ширини букви до її висоти Читабельність знижується в буквах надвузьких і надшироких
5. Контраст основних і додаткових штрихів Сильний контраст штрихів стомлює око в довгих текстах, а в коротких підвищує легкість для читання (в). У цілому, гармонійне сприйняття забезпечує наступне відношення товщини основних штрихів шрифту до його висоті - приблизно 1: 5, Якщо штрихи рівної товщини, то горизонтальні завжди здаються товстіше вертикальних, що надає тексту тривожність, неврівноваженість (а). Всі горизонтальні лінії зазвичай роблять кілька тонше вертикальних.
6. Розмір шрифта Величині шрифту слід відповідати відстані, з якої середньостатистична людина зазвичай читає газету або журнал. Як орієнтир можна використовувати розмір шрифту, яким набираються редакційні матеріали номера. Зазвичай це 8 -й кегль - мінімально зручний для читання. Люди «терплять» його при ознайомленні з редакційними матеріалами. У рекламних ж текстах варто полегшити зорове навантаження - в якості базового використовувати 10 -й кегль. У рекламі, спрямованої на пенсіонерів - людей, як правило, з ослабленим зором, шрифт для основного тексту слід вибирати крупніше звичайного. Однак занадто великий шрифт також важко читати, як і дуже невеликий.
Якщо в оголошенні є велика вільна площа, це не означає, що її слід заповнювати гігантськими літерами. Краще залишити «повітря» , який приверне увагу до удобочитаем тексту
Розмір шрифта визначається форматом плаката, а також відстанню між об'єктом - носієм шрифту і глядачем d = D x tg 0 o 1/, де d – товщина штриха букви, D – відстань між об’єктом та спостерігачем tg 0 o 1/ = 0, 000291 d = D x 0, 000291 Якщо D = 7 м, то мінімальна товщина букви d: d = 7 x 0, 000291=0, 0021 м =2, 1 мм
У рекламі, розташованої на висоті, змінюються пропорції букв. Для визначення пропорцій написів на архітектурних спорудженнях рекомендується спеціальне правило Альбрехта Дюрера.
0 tg 25 = 0, 4663 Н – высота рекламного носителя, Нс – высота стойки Нш – ширина щита, h - высота щита
7. Характер засічок і кінцевих елементів шрифту
8. Лівий нахил літер 9. Занадто сильний нахил вправо (бажаний не більше 75 -80 град до лінії рядка)
10. Композиція 11. Образотворчі елементи 12. Ступінь освітлення 13. Оточення, що потрапляє в поле зору одночасно з плакатом
14. Стандартність букв В одному тексті не може бути різного написання однієї і тієї ж букви, якщо тільки на те немає ґрунтовної причини. Крім того, всі знаки одного набору повинні бути вирішені в єдиному стилі. Якщо, наприклад, одна буква побудована на основі кола, а інша на основі еліпса, то сприйняття такого написання тексту буде істотно ускладнене.
15. Відстань між словами або числами. Якщо інтервали занадто великі, то око в першу чергу фіксує порожні інтервали між словами, і тоді для зосередження на тексті необхідно витрачати додаткові зусилля. Якщо інтервали малі, тоді читачеві доводиться спочатку зорово розділяти слова і вже потім вдумуватися в їх зміст. Відстань між словами може бути дещо більше ширини однієї букви або рівним їй. У ролі стандарту звичайно приймається ширина літери «О» . Смислові фрази і пропозиції краще відокремлювати дещо більшими інтервалами. У заголовку між словами використовують відстань, рівну половині ширини прописної букви «Н» шрифту заголовка.
16. Довжина рядка Людина не може довго утримувати свій погляд без орієнтирів - початку і кінця рядка. Вони повинні бути в полі його зору. Щоб довжина рядка була відповідною, неутомляющей в основному тексті, набраному мінімально зручним шрифтом, кількість знаків не повинна бути більше 40 -45. Як орієнтир можна мати на увазі звичайний газетний набір - 27 -35 знаків при 8 -м кеглі. Оптимальною шириною рядків є відстань 5 -8 сантиметрів. У такому випадку рядок, перебуваючи на звичайному відстані від ока, сприймається без будь-якого значного руху очей, забезпечує зручність читання. Рядки, завдовжки більш ніж в 12 сантиметрів, читати дуже важко. У такому випадку людина переходить до візуального обхвату не груп слів, а окремих слів. Занадто короткий рядок (менше 4 -х см) також ускладнює сприйняття.
Отже, в широкому оголошенні, для того, щоб не використовувати довгі рядки, текст слід розбити на кілька колонок. Якщо колонки здаються вузькими, то виключка рядків по краях або центру не застосовується. У такому разі не буде великих інтервалів між словами і також вдасться уникнути написання слів через риску. У цілому, текст, вирівняний по лівому краю і не вирівняний по правому краю, читається легше, ніж текст, вирівняний по обох краях. Це пов'язано з тим, що нерівний правий край створює для погляду додаткову «зачіпку» .
• 17. Орієнтація рядків Найбільш зручно для читання розташування шрифту по прямій горизонтальній лінії. напис можна розташувати під кутом або вертикально так, щоб після уявного повороту за годинниковою стрілкою (але не більше, ніж на 90 °), вона ставала горизонтально. Це пов'язано з тим, що погляд легше «вкладає» об'єкти вправо, ніж вліво.
18. Розбивання тексту на абзаци Якщо в оголошенні використовується велика кількість тексту, його варто частіше розбивати на окремі абзаци. Це значно покращить сприйняття, так як оку буде легше знайти початок наступного рядка. Великі суцільні масиви тексту можуть легко відлякати читачів. 18. Розбивання тексту на абзаци. Якщо в оголошенні використовується велика кількість тексту, його варто частіше розбивати на окремі абзаци. Це значно покращить сприйняття, так як оку буде легше знайти початок наступного рядка. Великі суцільні масиви тексту можуть легко відлякати читачів.
19. Побудова фігур з тексту Для того, щоб око при читанні здійснювало невтомний, ритмічний механічний рух, довжина рядків протягом основного тексту повинна бути однаковою. Не слід будувати фігури з рядків, а також перебивати текст візуальними елементами, які ускладнюють читання. На ілюстрації представлений приклад побудови фігури з тексту. Читати його дуже складно.
При розташуванні короткого тексту у вигляді перевернутої піраміди, коли спочатку йде анонс, а потім суть, розмір шрифту в рядках зменшується зверху вниз. Зазвичай таке розташування використовується в заголовній частині. Перший рядок - довший. Другий - більш короткий. При такому розміщенні погляд спрямовується зверху вниз: від анонсу до суті, від заголовка до тексту. Якщо ж другий рядок виявиться довшим першого то він направить погляд читача в бік від тексту.
За допомогою звичайної піраміди показується ієрархія елементів, важливість яких зменшується по мірі віддалення від основи. Відповідно розмір шрифту зменшується знизу вгору. Це пов'язано з тим, що звичайну піраміду людина вивчає також знизу вгору. При такому використанні розміру шрифту в низхідній і висхідній пірамідах буде забезпечено правильне сприйняття - збіг звичного руху погляду і висловлюваної думки. В іншому випадку, візуальне рішення почне суперечити смисловому-від читача потрібні додаткові зусилля для розуміння поданої інформації.
У тексті оголошення на ілюстрації 11. 9 другий рядок набрано більшим шрифтом, ніж перший. Відповідно, спочатку буде прочитано саме другий рядок. Логіка сприйняття порушиться. Перераховані умови є загальними і становлять основу проф. грамоти. Кожен же окремий випадок вимагає усвідомленого підпорядкування загальним правилам, а не сліпого послуху їм
Монотонність тексту, що складається з великих літер, коли оку нема за що "вчепитися", наводить часто до того, що ми не помічаємо помилок. У наведеній обкладинці не відразу помітна помилка, допущена художником.
3_SHRIFT_4itabelnost.ppt