Остапчук_502_gr.pptx
- Количество слайдов: 15
Чернівецький Національний Університет ім. Юрія Федьковича Кафедра будівництва НЕРУЙНІВНИЙ КОНТРОЛЬ 502 група Виконав: Остапчук О. В Перевірила: Дрогомирецька Н. В.
Зміст Загальні відомості про неруйнівній контроль Використання неруйнівних методів контролю Види неруйнівних методів контролю
Загальні Відомості про неруйнівній контроль Неруйнівний контроль (скорочено НК)- це метод випробувань, застосовуваний для виявлення внутрішніх дефектів об'єкта, визначення їх форми, структури і т. п. без руйнування об'єкта. . НК особливо важливий при створенні та експлуатації життєво важливих виробів, компонентів і конструкцій (будівель, залізничних колій, мостів, підземних трубопроводів і т. п. ).
Використання неруйнівних методів контролю Поява сучасних великомасштабних об'єктів - атомних електростанцій, терміналів зі скрапленим газом, морських бурових установок, великих хімічних комбінатів, великих авіалайнерів поряд з економічними вигодами призвело до великих негативних наслідків у разі виходу їх з ладу. Людство не може відмовитися від таких споруд, але воно може запобігти катастрофи або зменшити їх наслідки шляхом ефективного використання методів і засобів неруйнівного контролю та технічної діагностики.
П роведені е регулярних технічних оглядів дозволяє вчасно виявити тріщини й дефекти і, тим самим, продовжити термін служби і підвищити надійність цих об'єктів, а також багатьох інших видів обладнанн
Види неруйнівних методів контролю НК, в залежності від фізичних явищ, покладених в його основу, підрозділяється на види: радіаційний; акустичний; магнітний; вихрострумовий; проникаючими речовинами; оптичний; теплової; радіохвильової; електричний.
Радіаційний контроль -д озволяє отримувати світлове зображення досліджуваного об'єкта за рахунок впливу на нього іонізуючого випромінювання
Метод акустичної емісії за допомогою пружних коливань, що виникають в результаті деформації напруженого матеріалу, дозволяє отримувати великий обсяг інформації в короткі терміни і з мінімальними витратами. Неруйнівний контроль методом акустичної емісії часто використовується для спостереження за процесом виготовлення деталей і конструкцій, а також для забезпечення необхідного контролю приймальних і профілактичних робіт.
Вихрострумовий контроль застосовується, в основному, для контролю якості металів, сплавів, напівпровідників. Метод заснований на електропровідності об'єктів і дозволяє встановити неоднорідності матеріалів деталей: кріплень і підшипників.
Магнітний метод контролю - спосіб технічної діагностики, застосовуваний в основному для об'єктів з феромагнітних матеріалів. Магнітний потік, протікаючи по досліджуваного об'єкту в результаті розсіювання магнітного поля, огинає дефекти. Причому даний метод дозволяє точно визначити розмір і глибину дефекту.
Капілярний контроль заснований на можливості проникнення спеціального індикаторного розчину в дефекти з поверхні спостережуваних об'єктів. Метод дозволяє досліджувати зварні з'єднання, литі деталі і т. д. Основною перевагою методу є наочність, а також можливість отримання даних про точне їх розташуванні, формі і протяжності.
Оптичний метод діагностики складається, в свою чергу, з ряду способів дозволяють проводити контроль речовин, незалежно від їх агрегатного стану. Даний метод включає в себе: візуальну оцінку стану об'єкта, візуальнооптичну за допомогою мікроскопів і лупи, а також голографічну, використовувану для більш детального дослідження і виявлення неоднорідностей об'єктів.
Тепловий контроль використовує енергію, яка поширюється в досліджуваному об'єкті. Утворюється в результаті теплове поле служить джерелом інформації про стан об'єкта та наявності прихованих дефектів
Радіохвильової контроль використовується для діагностики товщин досліджуваного об'єкта у випадках, коли доступ до нього тільки односторонній.
Електричний контроль в основі використовує дані електричного поля після взаємодії з досліджуваним об'єктом. Цей метод дозволяє визначити товщину стінок і покриттів, виявити дефекти матеріалу, визначити марку металу
Остапчук_502_gr.pptx