Cesta k rozbitiu ČSR v roku 1938
pohraničné opevnenia
Od apríla roku 1938 pripravovala Sd. P v spolupráci s generálnym štábom Wehrmachtu vojenský úder proti ČSR pod utajeným názvom Zelený plán (Fall Grün). Jeho základy stanovil samotný vodca na schôdzke s vrchným veliteľom Wehrmachtu Wilhelmem Keitlom 21. apríla 1938. 24. apríla 1938 boli Henleinem na zjazde Sd. P predložené tzv. Karlovarské požiadavky, ktoré vychádzali z jeho rokovania s Adolfem Hitlerem. 30. 6. 1938 Sd. P odmietla československý návrh národnostného štatútu (ústupok voči sudetským Nemcom). Hitler a Henlein 20. mája 1938 vyhlásila vláda ČSR čiastočnú mobilizáciu…
Sudetonemecký Freikorps (SFK - Sudetendeutscher Freikorps)
§ Na vyzbrojovaní a výcviku SFK se podieľal Wehrmacht, ale aj SS a SA. § Cieľom boli prepady vojenských a policajných hliadok, colníc, policajných staníc, pôšt, úradov štátnej správy a ďalšia provokačná a záškodnícká činnosť na území ČSR.
členovia SFK pri streľbe a v akci
pochod Freikorpsu v Hazlovej pri Aši v roku 1938
Stráženie hraníc § hranicu predvojnového Československa strážila po celý čas finančná stráž – bola podriadená ministerstvu financií, strážila hranice skôr z hľadiska colného než bezpečnostného, § obranu územia štátu mala samozrejme na starosti armáda (jej reakcia však mohla prísť neskôr), § Stráž obrany štátu bola ustanovená vládnym nariadením č. 270 z 23. 10. 1936, dnešnou terminológiu ju môžeme popísať ako „jednotky rýchleho nasadenia“, celkovo bolo postavených 31 práporov SOS, pričom prápor Bratislava spolu s práporom Moravská Ostrava boli najväčšie… §Cieľom vládnych opatrení bolo obsadiť štátnu hranicu okamžite silami, ktoré sú bezprostredne v pohraničí k dispozícii – teda predovšetkým žandármi, finančnou strážou a štátnou políciou a získať tak čas pre nástup armády…
. . . Pre rozľahlosť úseku a veľmi obsiahlu tajnú korešpondenciu, ktorú musí veliteľ SOS osobne vykonávať (nemá prideleného dôstojníka), nemôže konať tak často prehliadky. Stravovanie je dobré, ale pár družstiev je vzdialené príliš od osád. Ubytovanie: 16 družstiev žije v stanoch, ostatní sú ubytovaní v budovách, zruboch či drevených barákoch. Príslušníci sú už značne vyčerpaní. Náhrada za nich nie je. Počasie je zlé a družstvá majú malé počty. Prevažne ide o finančnú stráž. Príčinou vyčerpania je neustále striedanie cyklu - 8 hodín služba - 8 hodín pohotovosť a 8 hodín odpočinok. Okrem toho iba 1 x za 8 -9 dní (podľa počtu členov v družstve) sa môžu príslušníci SOS prezliecť, vykúpať a vybaviť si osobné veci. . . príslušníci S. O. S. Stráž obrany štátu Úryvok zo situačnej správy veliteľa práporu SOS Liberec z 25. júla 1938
Na našich hranicích stojí stále stráž, nečekej Adolfe, nás se nedočkáš! Nečekej, jdi už spát, nech si o nás zdát. Přijď Adolfe časně zrána, uvítá tě z děla rána, budem mašírovat. Pojď s námi Ádo zlatý mašírovat, ať také něco užiješ, až budou bomby z nebe padat, ať také jednu dostaneš. Dostaneš ji do hlavy, žádný ti ji nespraví, pak bude celá třetí říše koukat, jak umí Češi bojovat. Dostaneš ji ze dvou stran, poženem tě za Jordán, pak bude také Mussolini koukat, jak umí Áda utíkat. . . Úryvok z obľúbenej piesne príslušníkov SOS v Šluknovskom výbežku, ktorú spievali na nápev vojenského šlágru „Pojď s námi, holka zlatá, mašírovat“.
ČSR se v roku 1938 už nemohla oprieť o svojich spojencov. Chamberlain navštívil 15. 9. 1938 Hitlera v kúpeľoch v Berchtesgadene. Výsledkom rokovania bola 19. 9. 1938 anglo-francúzská nóta, požadujúca odstúpenie sudetonemeckých území Nemecku. Tú československá vláda i napriek nátlaku britských a francúzskych diplomatov odmietla. Keď ale túto požiadavku formulovali ako ultimátum, v ktorom sa vyhrážali osamotenosťou ČSR a jej zodpovednosťou za možný konflikt, vláda požadavku 21. 9. 1938 prijala…
Rozhodnutie vlády vyvolalo odpor československej verejnosti, ktorý sa prejevil mohutnými demonštráciami a generálným štrajkom. Hodžova vláda rezignovala a na jej miesto nastúpila úradnícká vláda na čele s generálem Janom Syrovým. generál Jan Syrový Milan Hodža
demonštrácia na obranu republiky 22. 9. 1938 pred budovou parlamentu
Pokus o sudetonemecký puč v pohraničí § SFK začal svoju diverznú a provokačnú činnosť v noci z 19. na 20. 9. 1938 prepady československých colníc a policajných staníc § v noci z 21. na 22. 9. 1938 dokonca vstúpili na československé územie ríšskonemecké oddiely SA a SS s cieľom obsadiť niektoré prihraničné oblasti…
Padlí príslušníci čs. bezpečnostných zložiek v roke 1938 september Čechy 69 26 - - 95 Slovensko - 4 7 1 12 Podkarpatská Rus - 7 6 1 14 Celkom 69 37 13 2 121 október november december spolu
Všeobecná mobilizácia 23. 9. 1938 § o vyhlásení mobilizácie sa čs. vláda uzniesla na svojom zasadaní 23. 9. 1938 – počty armády po ukončení mobilizácie dosiahli 1 128 000 osôb, z toho 48 000 dôstojníkov a 9 000 rotmajstrov, § armáda se následne skladala z 12 hraničných oblastí, 21 divízií, 1 okrsku, 4 rýchlych divízií, 2 skupín v sile divízie a jednej skupiny v sile brigády, tvoriacich 4 armády a zálohu hlavného veliteľstva, § k vedeniu boja mohla využiť takmer 350 tankov, 5 000 delostreleckých hlavní a 950 bojových lietadiel, okrem toho k 23. 9. bolo stavebne dokončených a z veľkej časti vyzbrojených 263 ťažkých objektov, 9632 objektov ľahkých, § pre riadenie vojenských operácií na strategickej úrovni bolo určené Hlavné veliteľstvo, ktoré vzniklo súčasne s vyhlásením mobilizácie v noci 23. 9. , jeho predsunutý sled se okamžite premiestnil do Klánovic pri Prahe, 26. 9. večer sa presunul do Vyškova a jeho jednotlivé zložky se rozptýlili v meste a v okolitých obciach. Hlavný velitel armády generál Ludvík Krejčí (1890 - 1972) sídlil spoločne s operačným oddelením štábu na zámku v Račicích pri Vyškove.
hlavný veliteľ armádný generál Ludvík Krejčí
Mobilizačná vyhláška z rána 24. 9. 1938
Nové pokyny k útoku na Československo vydal Hitler 27. 9. 1938 sedem divízií malo podľa plánu zaútočiť o tri dni neskôr. . .
§ štát s nevýhodnou polohou, obklopený po celej hranici (okrem krátkeho úseku s Rumunskem) nepriatelskými štátmi § nedokončená obranná línia, slabé letectvo. . . § niekoľko milionov obyvateľov štátu tvorilo potenciálnu piatu kolónu § nereálnosť pomoci od iných mocností