Скачать презентацию Центральна нервова система складається з головного мозку з Скачать презентацию Центральна нервова система складається з головного мозку з

Центр. нервова сис-ма.ppt

  • Количество слайдов: 11

Центральна нервова система складається з головного мозку з великими півкулями кори головного мозку, підкорковими Центральна нервова система складається з головного мозку з великими півкулями кори головного мозку, підкорковими вузлами, мозочком і стовбуром мозку, а також спинного мозку, мозкових оболонок і спинномозкової рідини, що омиває мозкову речовину.

Центральна нервова система відіграє найважливішу роль у регуляції функцій організму. Вона узгоджує функціонування клітин, Центральна нервова система відіграє найважливішу роль у регуляції функцій організму. Вона узгоджує функціонування клітин, тканин, органів та систем, що дозволяє організму діяти як єдине ціле, забезпечує взаємозв’язок організму з навколишнім середовищем. У цілому функції нервової системи полягають в інтеграції цілісного організму (включаючи координацію та регуляцію функцій усіх його органів) та доцільній реакції на зовнішні впливи.

Розміщується в хребтовому каналі, за формою нагадує циліндричне тіло, дещо сплющене у передньозадньому напрямі, Розміщується в хребтовому каналі, за формою нагадує циліндричне тіло, дещо сплющене у передньозадньому напрямі, у чоловіків 44 -45 см, а у жінок 41 -42 см завдовжки (що залежить від різної довжини тіла). Діаметр спинного мозку в середньому дорівнює 8 -10 мм, за винятком двох відділів, а саме: шийного та поперековокрижового потовщень, що знаходяться відповідно на рівні нижніх чотирьох шийних та І грудного сегментів і середніх поперекових сегментів. Ці потовщення утворилися внаслідок того, що від цих ділянок відходять нерви верхніх та нижніх кінцівок. Маса спинного мозку дорослої людини дорівнює приблизно 35 - 40 г. Верхня частина спинного мозку продовжується у стовбурову частину головного мозку, а межею між ними є площина, проведена по верхньому краю тіла І хребця. Нижня частина спинного мозку не доходить до кінця хребтового каналу і у дорослої людини закінчується на рівні І або II поперекового хребця мозковим конусом, від якого вниз тягнеться тонка кінцева нитка. Вздовж передньої та задньої поверхонь мозку тягнуться передня серединна щілина та задня серединна борозна, які поділяють його на дві симетричні половини.

Найвищі відділи центральної нервової системи представлені великими півкулями головного мозку. До складу великих півкуль Найвищі відділи центральної нервової системи представлені великими півкулями головного мозку. До складу великих півкуль входять скупчення нервових клітин, які лежать у глибині, - так звані підкіркові вузли. На самій поверхні півкуль розташований шар нервових клітин - кора головного мозку. Вона являє собою ніби плащ або мантію, що покриває великі півкулі. Її поверхня (близько 2000 см 2), як відомо, зібрана в низці складок або борозен і звивин. Підкіркові вузли разом з розташованими поблизу від них зоровими горбами називають підкіркою. Кора разом з підкіркою здійснює найскладніші форми рефлекторної діяльності.

Стовбурна частина головного мозку є центральним апаратом, який здійснює низку складних і життєво важливих Стовбурна частина головного мозку є центральним апаратом, який здійснює низку складних і життєво важливих безумовно -рефлекторних актів, зокрема смоктальний рефлекс, жування і ковтання (під час подразнення ротової порожнини харчовими речовинами). Рефлекторні центри, що регулюють усі ці рефлекси, розміщені в довгастому мозку. Там само розташовані й нервові центри, які регулюють деякі захисні рефлекси: чхання, кашель, сльозовиділення.

Дуже складні функції виконує мозочок: організм тільки тоді може зберігати стійку рівновагу під час Дуже складні функції виконує мозочок: організм тільки тоді може зберігати стійку рівновагу під час ходьби, бігу, стрибків тощо, коли здійснюється надзвичайно тонке регулювання стану всіх м´язів тіла. Настроювання діяльності всієї скелетно-м´язової системи залежить від мозочка. Рефлекторна діяльність спинного мозку і стовбурної частини головного мозку охоплює відносно вузьке коло відповідних реакцій організму. Форми рефлекторної діяльності високоорганізованих тварин значно різноманітніші, для них характерні складніші рефлекторні процеси.

Підкірка (зорові горби і підкіркові вузли великих півкуль) забезпечує найскладнішу безумовнорефлекторну діяльність. Назва “зорові Підкірка (зорові горби і підкіркові вузли великих півкуль) забезпечує найскладнішу безумовнорефлекторну діяльність. Назва “зорові горби” не відповідає їхній справжній функції: насправді зорові горби є підкірковим чуттєвим центром. А підкіркові вузли є руховим апаратом підкірки і регулюють, зокрема, ходьбу.

До позитивних чинників, що формують нормальний розвиток центральної нервової системи відносять: – здорове раціональне До позитивних чинників, що формують нормальний розвиток центральної нервової системи відносять: – здорове раціональне харчування з урахуванням вікових потреб організму у вітамінах та мікроелементах; – правильний здоровий режим роботи та відпочинку дитини з урахуванням вікових фізіологічних особливостей, – спокійна обстановка, – тверда програма занять, – фізична культура та спорт, – доброзичливість та розуміння з боку дорослих.

До негативних факторів, які спричиняють відхилення розвитку центральної нервової системи у дітей відносять: – До негативних факторів, які спричиняють відхилення розвитку центральної нервової системи у дітей відносять: – різні хімічні речовини, що змінюють функціональний стан коркових клітин; – нікотин, наркотичні речовини, алкоголь; – різноманітні травматичні пошкодження, – негативне соціальне оточення дитини.