БЮДЖЕТ І БЮДЖЕТНА СИСТЕМА Tема 3
План 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Зміст та функції бюджету держави Бюджетна політика: зміст і завдання. Зміст і принципи побудови бюджетної системи. Бюджетний процес: зміст, стадії та особливості на загальнодержавному і місцевому рівні. Програмно-цільовий метод складання бюджету Економічна суть, методи формування і класифікація доходів бюджету. Динаміка і структура доходів державного і місцевих бюджетів України Видатки бюджетів, їх суть, класифікація та принципи розмежування між бюджетами. Динаміка і структура видатків державного і місцевих бюджетів України.
1. Як економічна категорія Бюджет - це сукупність грошових відносин пов’язаних з розподілом та перерозподілом ВВП і національного багатства з метою формування і використання основного централізованого фонду грошових коштів для забезпечення виконання державою її функцій.
Бюджет держави виконує 2 функції: 1. Розподільчу 2. Контрольну
З допомогою розподільчої функції відбувається процес концентрації грошових коштів в руках держави. Через розподільчу функцію здійснюється перерозподіл коштів.
2. Контрольна функція дозволяє зрозуміти: – як своєчасно і повно фінансові ресурси потрапляють у розпорядження держави; – чи відповідають розміри державних централізованих ресурсів її потребам; – як фактично складаються пропорції у розподілі бюджетних коштів; – чи ефективно використовуються бюджетні кошти.
Бюджет розглядають: l l за змістом; за формою; за організаційною будовою; за правовим характером.
За змістом бюджет є основним фондом грошових коштів держави, який має характерні риси: l l l є виключним правом держави на розпорядження фонду; характеризується одностороннім рухом грошей у процесі їх формування і використання; строго цільове призначення фонду; динамічність; масштабність.
За формою бюджет є основним фінансовим планом держави. l У цьому плані відображаються джерела походження і напрямки використання коштів фонду. Показники бюджету тісно пов’язані з планом бюджету. Складовими фінансового плану бюджету є поточний бюджет і бюджет розвитку. Є загальний фонд бюджету і спеціальний фонд бюджету.
l За організаційною будовою бюджет є центральною ланкою фінансової системи суспільства та основною ланкою державних фінансів
l За правовим характером бюджет є юридичним актом. Закон України про Державний бюджет на поточний рік є одним з основних законів економічного спрямування, який визначає напрямки фінансової політики держави.
2. Зміст бюджетної політики полягає у визначенні курсу, завдань і напрямів діяльності держави щодо формування і використання бюджетних коштів.
Основні завдання бюджетної політики: l l розробка науковообгрунтованої концепції розвитку бюджету, яка має формуватися на основі визначення потреб суспільства, всебічного аналізу стану економіки і соціальної сфери. визначення основних напрямів стабілізації і використання бюджетних ресурсів на перспективу і поточний період.
Заходи бюджетної політики відображаються в проекті Основних напрямків бюджетної політики при розробці бюджету на наступний бюджетний період. Він містить пропозиції щодо: l l l l граничного розміру дефіциту державного бюджету у % до ВВП; частка прогнозного річного обсягу ВВП, що перерозподіляється через зведений бюджет України; частки обсягу міжбюджетних трансфертів у видатках державного бюджету; граничного обсягу державного боргу та його структури; частка капітальних вкладень у видатках державного бюджету та пріоритетних напрямків їх використання; взаємовідносини державного бюджету з місцевими бюджетами тощо.
3. Бюджетні системи бувають дворівневі і трирівневі. Дворівневі характерні для унітарних країн (центральний і місцевий бюджет). У країнах з федеральним устроєм діє трирівнева бюджетна система.
Згідно з Бюджетним кодексом України Бюджетна система - це сукупність державного і місцевого бюджету побудована з урахуванням економічних відносин, державного і адміністративного територіального устрою і врегульована нормами права.
Бюджетна система України Державний бюджет України Обласні бюджети (24) Місцеві бюджети України Бюджет Автономної Республіки Крим Районні бюджети (484) Бюджети органів місцевого самоврядування (12000) Бюджети міст Бюджети сіл Бюджети районів у містах Бюджети селищ
Принципи побудови бюджетної системи: Єдності – єдина правова база, єдина бюджетна класифікація, порядок виконання бюджетів та ведення бухгалтерського обліку і звітності. Збалансованості – витрати повинні відповідати обсягу надходжень. Самостійності – закріплення за бюджетом відповідних джерел доходів та права відповідних органів державної і місцевої влади на визначення напрямів використання коштів відповідно до закону України.
Повноти – до складу бюджетів включаються всі надходження та здійснюються всі заплановані витрати відповідно до нормативно-правових актів. Обґрунтованості – бюджет має формуватися на реальних макроекономічних показниках держави, а розрахунки доходів і витрат бюджету мають здійснювати відповідно до затверджених методів та прав. Ефективності – при складанні і виконанні бюджетів всі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів.
Субсидіарності – розподіл видатків між бюджетом має групуватися на максимально можливому наближенні надання суспільних послуг до їх безпосереднього споживача. Цільового використання бюджетних коштів. Справедливості і неупередженості – справедливий і неупереджений розподіл суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Публічності і прозорості.
4. Бюджетний процес це регламентована нормами права діяльність, пов’язана зі складанням, розглядом, затвердженням і виконанням бюджетів. Тривалість бюджетного процесу в середньому 2 роки.
Бюджетний процес на загальнодержавному рівні має 4 стадії: 1. Складання проекту державного бюджету. 2. Розгляд і затвердження державного бюджету. 3. Виконання державного бюджету. 4. Складання і затвердження звітності.
Стадія 1. Складання проекту бюджету l l Не пізніше 1 червня у Верховній Раді України відбуваються слухання з питань бюджетної політики на наступний бюджетний період. З доповіддю про Основні напрямки бюджетної політики на наступний бюджетний період виступає Прем’єр-міністр або міністр фінансів України. Процес складання проекту бюджету триває біля 7 місяців (з березня по вересень).
Стадія 2. Розгляд і затвердження бюджету. l Кабінет Міністрів України надає проект Закону про Державний бюджет України до Верховної Ради України не пізніше 15 вересня року що передує плановому. Разом з проектом закону подаються: пояснювальна записка, прогнозні показники зведеного бюджету, перелік пільг по податках, зборах із розрахунком втрат доходів бюджету та ін.
l До 1 жовтня поданий проект закону розглядають комітети Верховної Ради. Після цього проект розглядається у трьох читаннях на пленарних засіданнях Верховної Ради і має бути прийнятий нею до 1 грудня року що передує плановому. Якщо до початку нового бюджетного періоду закон про держбюджет не набрав чинності то Кабінет Міністрів має право здійснювати витрати відповідно до бюджету за попередній бюджетний період.
3 стадія. Виконання бюджетів l Виконання держбюджету забезпечує Кабінет Міністрів України. Міністерство фінансів України здійснює загальну організацію та управління процесом виконання бюджету, координує діяльність учасників бюджетного процесу.
Стадія 4. Складання і затвердження звітності. l Після закінчення бюджетного року Міністерство фінансів складає Звіт про виконання Державного бюджету України, який подається Кабінету Міністрів не пізніше 1 травня року наступного за звітним. Верховна Рада приймає рішення щодо виконання держбюджету.
Бюджетний процес на місцевому рівні також має 4 стадії: l l 1) складання проекту місцевого бюджету; 2) розгляд та прийняття рішення про місцевий бюджет; 3) виконання місцевого бюджету, в тому числі у разі необхідності внесення змін до рішення про місцевий бюджет; 4) підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.
l l Складання проектів відповідних місцевих бюджетів забезпечують Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та виконавчі органи місцевих рад. Безпосередня організація бюджетного планування, координація діяльності головних розпорядників коштів та виконання методичноконсультаційних функцій з питань складання місцевого бюджету належить до компетенції місцевого фінансового органу
l У тижневий термін після ухвалення Закону України про Державний бюджет України в другому читанні, тобто не пізніше 3 листопада, Кабінет Міністрів України забезпечує доведення до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій і виконавчих органів місцевих рад показників обсягів міжбюджетних трансфертів і текстових статей закону, які визначають особливості міжбюджетних відносин на наступний бюджетний період
l Володіючи необхідною для закінчення формування проекту бюджету інформацією, місцеві фінансові органи уточнюють розрахунки його показників. Після складання остаточного варіанту бюджету Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та виконавчі органи місцевих рад забезпечують підготовку та схвалюють проекти рішень про відповідні місцеві бюджети
5. В Україні програмно-цільовий метод складання бюджету застосовується на загальнодержавному і місцевому рівнях l Зміст програмно-цільового методу (ПЦМ) полягає в тому, що розпорядники бюджетних коштів отримують кошти не просто для фінансування своєї діяльності, а на досягнення конкретних результатів, які зафіксовані у відповідній програмі, на реалізацію якої вони отримали кошти.
Програмно-цільовий метод у бюджетному процесі - це метод управління бюджетними коштами для досягнення конкретних результатів за рахунок коштів бюджету із застосуванням оцінки ефективності використання бюджетних коштів на всіх стадіях бюджетного процесу
Складовими програмно-цільового методу у бюджетному процесі є: 1. Бюджетні програми, які визначаються головними розпорядниками бюджетних коштів l 2. Відповідальні виконавці бюджетних програм l 3. Паспорти бюджетних програм. l 4. Результативні показники бюджетних програм l
6. Держава може використовувати, як загальні так і специфічні методи мобілізації доходів. l - - - Загальними методами є мобілізація доходів: від продуктивної діяльності держави, а саме: частка прибутку державних та комунальних підприємств, державне мито; від майна та майнових прав, а саме: доходи від оренди, від реалізації майна, від корпоративних прав держави та органів місцевого самоврядування; від державних угідь (платежі за лісові, водні, земельні ресурси, за використання надр). Позичковий метод формування доходів - це залучення зовнішніх і внутрішніх позик.
l Спеціальними методами є податковий метод і емісійний.
Згідно з Бюджетним кодексом України, доходи класифікують на: 1. l 2. l 3. l 4. l Податкові надходження Неподаткові надходження. Доходи від операцій з капіталом Трансферти
l Податкові надходження – це всі податкові платежі, які передбачені податковим законодавством, тобто загальнодержавні та місцеві податки та інші обов’язкові платежі. .
Згідно з бюджетною класифікацією до податкових надходжень належать: l l 1. Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості – це податки, що справляються з доходів фізичних осіб, з прибутку підприємств, податки на приріст ринкової вартості капіталу, отриманого за рахунок продажу рухомого чи нерухомого майна або його оренди чи суборенди, внаслідок прийняття у спадщину майна, коштів, майнових чи немайнових прав тощо. 2. Податки на власність – збір за першу реєстрацію транспортного засобу
l 3. Збори та плата за спеціальне використання природних ресурсів - збір за використання лісових ресурсів; збір за спеціальне використання води; плата за користування надрами; плата за землю. l 4. Внутрішні податки на товари і послуги - всі податки та збори, якими обкладається виробництво, видобуток, продаж товарів, а також податки за користування товарами або на право займатися певними видами діяльності (ПДВ; акцизний податок). l 5. Податки на міжнародну торгівлю та зовнішні операції – це ввізне і вивізне мито; консульські збори та інші надходження від зовнішньоекономічної діяльності.
l l l 6. Рентна плата, збори на паливноенергетичні ресурси: рентна плата, рентна плата за нафту, що видобувається в Україні, рентна плата за природний газ, що видобувається в Україні, рентна плата за газовий конденсат, що видобувається в Україні, та ін. 7. Місцеві податки і збори – податки, які надходять до місцевих бюджетів (2 податки і 3 збори) 8. Інші податки: екологічний податок, фіксований сільськогосподарський податок; збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.
Неподаткові надходження l l доходи від власності та підприємницької діяльності, які формуються за рахунок: частини чистого прибутку державних чи комунальних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, та дивідендів, нарахованих на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність; плати за розміщення тимчасово вільних коштів державного бюджет; тощо. адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності, які містять: плату за ліцензії; судовий збір; державне мито; митні збори та ін.
l l інші неподаткові надходження: кошти від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду; плата за адміністративні послуги та ін; власні надходження бюджетних установ: надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством; інші джерела власних надходжень бюджетних установ.
l Доходи від операцій з капіталом - це надходження від продажу основного капіталу, від реалізації державних запасів та від продажу землі та матеріальних активів.
l 1) надходження від продажу основного капіталу: l - кошти від реалізації скарбів, майна, одержаного державою або територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування, безхазяйного майна, знахідок, а також валютних цінностей і грошових коштів, власники яких невідомі; кошти від реалізації скарбів, які є пам'ятками історії та культури, майна, одержаного державою в порядку спадкування чи дарування; надходження коштів від Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння; l l
2) надходження від реалізації державних запасів товарів: надходження від реалізації матеріальних цінностей державного резерву; надходження від реалізації розброньованих матеріальних цінностей мобілізаційного резерву; 3) надходження від продажу землі і нематеріальних активів: надходження від продажу землі; надходження від продажу нематеріальних активів.
l Трансферти (офіційні, міжбюджетні) - це кошти, які безоплатно та безповоротно перераховані з одного бюджету в інший.
Основними міжбюджетними трансфертами є: l l Дотації вирівнювання, що надаються з державного бюджету місцевим бюджетам з метою їх фінансового вирівнювання. Субвенції можуть надаватися як з державного, так і місцевих бюджетів. Характерною ознакою субвенцій є їх цільове використання. Наприклад, на соціально-економічний розвиток регіонів; на виконання інвестиційних проектів; на виконання різноманітних соціальних програм.
У 2011 р. Доходи зведеного бюджету України становили близько 30, 3% ВВП. З них: майже 24% - доходи державного бюджету і 6, 3 % - доходи місцевих бюджетів.
7. Структура доходів Державного бюджету України (2011 р. )
Структура податкових надходжень Державного бюджету України (2011)
Структура доходів місцевих бюджетів України (2011 р. )
Структура податкових надходжень місцевих бюджетів (2011 р. ):
Видатки бюджету класифікують : l 1. За роллю у виробництві ВВП; l 2. За рівнями бюджетної системи; l 3. За функціональним призначенням; l 4. За цільовим призначенням (економічна класифікація видатків); l 5. За програмним призначенням.
1. За роллю у виробництві ВВП: а) видатки пов’язані з розвитком виробництва; б) видатки на розвиток сфери послуг;
2. За рівнями бюджетної системи: а) видатки державного бюджету; б) видатки місцевих бюджетів.
За функціональним призначенням, а саме згідно з Бюджетним кодексом видатки бюджетів поділяють на 10 груп: ¢ ¢ ¢ ¢ ¢ загальнодержавні функції; - оборону; - громадський порядок, безпека та судова влада; - економічна діяльність; - охорона навколишнього природного середовища; - житлово-комунальне господарство; - охорона здоров'я; - духовний та фізичний розвиток; - освіта; - соціальний захист та соціальне забезпечення.
За цільовим призначенням (економічна класифікація видатків): - поточні видатки: оплата праці; нарахування на заробітну плату; придбання предметів постачання і матеріалів; оплата комунальних послуг і енергоносіїв; на відрядження та інші; - капітальні видатки: придбання обладнання і предметів довгострокового користування; капітальне будівництво, капітальний ремонт та інші.
¢ За програмним призначенням, тобто фінансуються певні програми, перелік яких визначається законом про Державний бюджет, рішеннями про місцеві бюджети.