астрономия.pptx
- Количество слайдов: 13
БУДОВА І ЕВОЛЮЦІЯ ВСЕСВІТУ Підготувала Солончак Аліна
Чи є життя на інших планетах у величезному просторі Всесвіту, науці не відомо. Але на Землі життя існує, і ми це точно знаємо. З плином часу картина світу змінювалась, тому що з'являлися нові факти і нові думки про сутність небесних явищ, а головне - з'являлася можливість перевірити правильність тих чи інших ідей через спостереження і вимірювання, використовуючи досягнення суміжних з астрономією наук.
Першим взаємодією, яка проявилося у Всесвіті, було гравітаційне, саме в цей момент з'явилися перші, за нинішніми мірками грандіозні "хмари" обертається матерії, які надалі еволюціонували в сучасні галактики. У ці часи життя Всесвіту загорілися перші зірки, але вони були схожі на нинішні зірки тільки тим, що випромінювали багато світла, саме це світло, що дійшов до нас з глибин тисячоліть, нині називають реліктовим.
Всесвіт - найбільший об'єкт, який можуть спостерігати і вивчати люди. Потужні астрофізичні прилади дозволяють переглядати космос в радіусі близько 10 22 кілометри. Радіус Всесвіту за припущеннями вчених в 10 разів більше. Найдрібніші об'єкти в природі - геометричні кванти простору, розміром 10 -33 сантиметрів. .
Давнім людям важко було уявити собі, що Земля - це куля. Сьогодні, коли літаки без посадки пролітають багато тисяч кілометрів, в століття космічних польотів, радіо і телебачення (і в століття міжконтинентальних ракет з ядерним зарядом, на жаль) Земля представляється маленьким тендітним кулькою. Не дивує нас і відстань до Сонця - 150 млн. км, так звана астрономічна одиниця.
Освіта Всесвіту Гіпотезу про високій температурі космічного речовини в ту віддалену епоху висунув Георгій Антонович Гамов (1904 -1968) , який починав свої заняття космологією в ленінградському університеті під керівництвом професора А. А. Фрідмана. Гамов стверджував , що розширення Всесвіту почалося з Великого вибуху , проізшедшіх одночасно і всюди в світі. Великий вибух заповнив простір гарячим речовиною і випромінюванням. Первісною метою досліджень Гамова було з'ясування походження хімічних елементів , з яких складаються всі тіла у Всесвіті - галактики , зірки , планети і ми самі.
Всесвіт складається в основному з водню (3/4 за масою) і гелію (1/4), інші елементи складають домішка порядку одного відсотка Що ж до фізичних умов , то в ранньому Всесвіті речовина безсумнівно було дуже щільним , у всякому разі , багато щільніше , ніж у надрах зірок. Висока щільність , що гарантується космологією Фрідмана - неодмінна умова перебігу ядерних реакцій синтезу елементів. Для цих реакцій необхідна також і висока температура речовини. Рання Всесвіт був , по ідеї Гамова , тим " котлом " , в якому стався синтез всіх хімічних елементів. У підсумку великої багаторічної колективної діяльності вчених різних країн , ініційованої Гамовим , в 40 - 60 -і рр. . стало очевидним , що космічна поширеність двох головних елементів водню і гелію , - дійсно може бути объяснена ядерными реакциями в горячем веществе ранней Вселенной. Более тяжелые элементы должны, по-видимому, синтезироваться иным путем (при вспышках сверхновых звезд).
Найбільшою подією у всій науці про природу, справжнім тріумфом космології Фрідмана. Гамова стало відкриття в 1965 р. передвіщеного цією теорією космічного радіовипромінювання. Це було найважливіше наглядове відкриття в космології з часу виявлення загального розбігання галактик.
структура Всесвіту Астрономічні тіла володіють. тенденцією групуватися в системи. Зірки можуть утворювати пари , входити до складу зоряних скупчень або асоціацій. Найбільшими об'єднаннями зірок є галактики. Але і вони рідко спостерігаються одиночними. Більше 90% яскравих галактик входять або в невеликі групи , містять лише кілька великих членів (така, наприклад , Місцева група галактик ), або в скупчення , в яких їх налічуються багато тисяч. В околицях нашої Галактики , в межах півтора мегапарсек від неї , розташовані ще близько 40 галактик , які утворюють Місцеву групу. Лише деякі з них можна вважати нормальними галактиками. Це наша Галактика , туманність Андромеди , туманність Трикутника (всі вони спіральні ) , а також кілька неправильних галактик. Світність і розміри більшості інших зоряних систем значно менше.
Проблема еволюції Всесвіту є центральною в природознавстві. Вона привертає до себе дослідників різних спеціальностей і біологів особливо. Це природно , оскільки найголовніше ланку в еволюції Всесвіту - життя , розум. Яка їх доля надалі , в ході еволюції Всесвіту - або повне зникнення , коли вся субстанція Всесвіту через 1032 років розпадеться до фотонів і нейтрино , або цикли розвитку Всесвіту будуть періодично повторюватися. Осмислення процесів , що відбуваються у Всесвіті має проводитися з різних позицій. При цьому не повинно бути стереотипів , тиску авторитетів , традицій. Загальновизнаним є той факт , що Всесвіт близько 13 млрд. років тому знаходилася в стані сингулярності , стані нескінченно великої щільності - 1093 г/см 3. Потім в результаті Великого Вибуху вона почала розширюватися , і це розширення триває і в даний час.
Всесвіт зазнає певні етапи у своєму розвитку, і нинішнє її стан не нескінченно. З моменту Великого Вибуху пройшло 13 млрд. років. Сонце, Земля та ін планети Сонячної системи утворилися приблизно 5 млрд. років тому. Перші ознаки життя на Землі датуються віком 4 млрд. років, а виникнення людини п'ятьмастами тисячоліть. Історія Земної цивілізації налічує 5 -10 тисячоліть. Таким чином, з моменту Великого Вибуху у Всесвіті до виникнення розуму на Землі минуло приблизно 12, 5 млрд. років.
Є ряд питань , на які теорія Великого Вибуху відповісти поки не може , однак основні її положення обгрунтовані надійними експериментальними даними , а сучасний рівень теоретичної фізики дозволяє цілком достовірно описати еволюцію такої системи в часі , за винятком самого початкового етапу - близько сотої частки секунди від " початку світу ". Для теорії важливо , що ця невизначеність на початковому етапі фактично виявляється несуттєвою , оскільки утворюється після проходження даного етапу стан Всесвіту і його подальшу еволюцію можна описати цілком вірогідно.
Дяк ую за ува гу
астрономия.pptx