Бринить кришталь.ppt
- Количество слайдов: 14
Бринить кришталь…
Урок узагальнення й систематизації вивченого з теми «Дієприслівник» М е т а: узагальнити й систематизувати знання учнів про дієприслівник як особливу форму дієслова, удосконалити навички визначення граматичних ознак дієприслівників, уміння виконувати морфологічний розбір дієприслівника; розвивати творчі вміння вживати дієприслівники у власному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати естетичні смаки, почуття прекрасного.
Експрес-опитування Надія Болгова. Натюрморт з кришталевою кулею • Що називається дієприслівником і як він впливає на зміст речення? • Які ознаки дієслова і прислівника має дієприслівник? • Що таке дієприслівниковий зворот? • Як виділяється дієприслівниковий зворот на письмі? в усному мовленні? • Як виділяється одиничний дієприслівник? • Коли не з дієприслівниками пишемо разом, а коли окремо? • Як утворюються дієприслівники доконаного і недоконаного видів? • Чим відрізняється дієприслівник від дієприкметника? • Яку синтаксичну функцію виконує дієприслівник?
Аналіз мовних явищ на основі тексту. Прочитайте текст. Визначте стиль і тип мовлення. Доберіть заголовок, який відображав би тему тексту. Знайдіть речення з дієприслівниковими зворотами, поясніть розділові знаки. Уже в III ст. до нашої ери гірський кришталь уважали каменем досконалості. З великих кристалів виготовляли вази, кубки, посуд, інкрустуючи золотом і сріблом. Гірський кришталь не тільки чистий і прозорий, як джерельна вода, але й холодний. У Древньому Римі багаті жінки кульками з гірського кришталю охолоджували руки в спекотні дні. Кулі з кришталю народи Тибету використовували для лікування ран, тому що ультрафіолетові сонячні промені, проходячи через мінерал, убивали бактерії. ♦ Виконайте синтаксичний розбір другого речення. ♦ Випишіть у стовпчик усі дієслова, утворіть від них дієприслівники, вкажіть вид, позначте суфікси.
Перепишіть речення. Поясніть розділові знаки. Дієприслівникові звороти підкресліть. Поясніть орфограми у виділених словах. Поклавши кришталь під подушку, можна позбутися безсоння, безпричинного страху. Володіючи особливою силою скріплювати клятвені договори, священні узи, обіцянки, камінь приносить власникові чистоту помислів, уміння спілкуватися з людьми, бачити приховане, розуміти недоговорене. ♦ Зробіть морфемний розбір слова володіючи. ♦ Запишіть слово безсоння фонетичною транскрипцією.
Дослідження-трансформація. Виділену частину кожного з поданих речень замініть дієприслівниковим зворотом. Перебудовані речення запишіть. Гірський кришталь чудово очищує енергетику квартири або офісу від шкідливих впливів навколишнього середовища і негативних емоцій, створює гармонію і заспокоює нервову систему. Якщо носите срібний перстень з кришталем, під час спеки уникнете теплового удару, а в сильний мороз – небезпеки замерзнути. Кришталь добре впливає на розумові процеси, допомагає концентруватися при вирішенні важливих завдань.
*** Немов задимлений кришталь, Зими дзвінкий холодний подих. . . І тягнеться шовкова шаль По всіяних серпанком сходах. . . І нагинає вітер сни Скляними гронами до стелі, Під білизною пелени Застигли літні аквареліАж до наступного тепла, Терпкого подиху відлиги. Вже річка коси заплела Під люстром кованої криги. І, мов венеціанське скло, Хрумтять потріскані крижини. . . Сріблясте плетиво лягло На кущик сонної ожини. Якась незвідана печаль Скувала тихий сон природи. . . І, мов задимлений кришталь, Клубиться мій шовковий подих. . . Наталія Данилюк
Лірична студія Природа, кришталь, музика, сонце. . . по-своєму впливають на наші відчуття, а разом – то й поготів! Використавши художні засоби (епітети, порівняння, метафори), складіть зі словом кришталь образні словосполучення.
• Ходи лиш до мене до замку, з кришталю мій замок ясний (Леся Українка). • Ця натура нічого не може затаїти від мене, це кришталь – дзвінкий і прозорий (Михайло Коцюбинський). • Кришталем заіскрилася роса по зеленій траві. . . (Панас Мирний) • Мов тихий дзвін гірського кришталю, несказане лишилось несказанним (Ліна Костенко). • Є душі прозорі, як кришталь (Леонід Первомайський). • Голос гарний, дзвінкий, мов кришталь (З французької народної казки «Просинка» ). • Чисте повітря – як чистий кришталь (Олександр Олесь). • Той, в кого совість, як чистий кришталь. . . (Григорій Сковорода) • Стиль – як кришталь: від чистоти його залежить його блиск (Віктор Гюго). Кришталю – народно-поетичне, пестливе звертання до коханої, дорогої людини. • Ой, вийди, серденько Галю, серденько, рибонько, дорогий кришталю! (Павло Чубинський). • Моя матінко, мій дорогий кришталю! (Ганна Барвінок). • Василечку, дорогий кришталю! (Марко Кропивницький).
«Ти – редактор» . Зредагуйте речення і запишіть. Носіння каменя на зап’ясті (у браслеті) регулює потік крові в організмі, не дозволивши утворюватися тромбам. Провівши мокрим пальцем по краю кришталевого келиха, він наповнюється наростаючим гулом. Приділявши особливу увагу виробництву абсолютно прозорого скла, наприкінці XVII – початку XVIII століття чеські склодуви були поза конкуренцією на ринках Європи.
Дослідження-характеристика. Запишіть речення, розставляючи розділові знаки та розкриваючи дужки. Поясніть, як виділяються на письмі одиничні дієприслівники. Позолочені кришталеві вироби миють без мила в теплій воді обполіскуючи в розчині синьки або оцту і натираючи до блиску лляною тканиною. Удосконалюючись технологія виробництва кришталю з кремнієвого піску стала включати в себе додавання борної кислоти, сполук миш’яку і сурми. Додаючи у скло кадмій отримують червоний кришталь. (Не) оволодівши здатністю відчувати кришталь не можна стати хорошим майстром. Декорують кришталь золоченням уставляючи тонку золоту фольгу між шарами скла. (Не) хтуючи правилами грамотного догляду за кришталевими виробами ви втратите можливість насолоджуватися його ніжним дзвоном та грою світла на тонких гранях.
Пісні Наталії Май пронизані любов'ю до рідної землі, вони світлі, прості і по-дитячому добрі. А ще ці пісні піднімають настрій, лікують душу і дарують надію на краще. Пісня “Кришталеві роси” ввійшла до однойменного альбому з чудовими піснями для дітей та молоді. Кришталеві роси Загорілась зіронька ранкова, Розгубила промені свої. Cоловей веде свою розмову, Про любов співає до зорі. Приспів: І заграли кришталеві роси, Засвітились сяйвом золотим. Чисті роси, наче Божі сльози, Забриніли у траві густій. Дивним сяйвом роси кришталеві Полонили серденько моє. І на серці тиха ніжність знову До землі, що найрідніша є. Приспів: І заграли кришталеві роси, Засвітились сяйвом золотим. Чисті роси, наче Божі сльози, Забриніли у траві густій.
«Незакінчене речення» Я знаю … Я вмію … Я навчився … Я усвідомив …
Домашнє завдання. Складіть невеликий твір, використовуючи дієприслівникові звороти й одиничні дієприслівники. Будь кришталем, коли ти з каміння, будь фіалком, коли ти ростина, соловієм, коли ти пташина, а любов’ю, коли ти людина. Олександр Козловський
Бринить кришталь.ppt