Скачать презентацию Борис Пастернак 1890 -1960 1 Народився 10 Скачать презентацию Борис Пастернак 1890 -1960 1 Народився 10

Борис Пастернак.ppt

  • Количество слайдов: 16

Борис Пастернак 1890 -1960 Борис Пастернак 1890 -1960

1. Народився 10 лютого 1890 року в Москві. Батьки Бориса Пастернака — одеські євреї[1]. 1. Народився 10 лютого 1890 року в Москві. Батьки Бориса Пастернака — одеські євреї[1]. Батько — відомий художник, академік Петербурзької академії мистецтв Леонід Йосипович Пастернак, мати — піаністка Розалія Ізидорівна Пастернак — переїхали з Одеси до Петербурга 1889 року.

 • Дитячі роки минули в атмосфері мистецтва й літератури, зустрічей з видатними творчими • Дитячі роки минули в атмосфері мистецтва й літератури, зустрічей з видатними творчими особистостями. У помешканні Пастернаків влаштовувалися домашні концерти, в яких брали участь музиканти, письменники й художники, серед яких бували Олександр Скрябін, Лев Толстой, Сергій Рахманінов, Василь Полєнов, Ісаак Левітан, Валентин Серов

Борис Пастернак з сім’єю Борис Пастернак з сім’єю

Московський університет 1909 року вступив на історико-філологічний факультет Московського університету. Марбурзький університет 1912 року Московський університет 1909 року вступив на історико-філологічний факультет Московського університету. Марбурзький університет 1912 року студіював філософію в Марбурзькому університеті (Німеччина).

 • 1913 року Пастернак залишив заняття філософією і зосередився на літературній праці. Приєднався • 1913 року Пастернак залишив заняття філософією і зосередився на літературній праці. Приєднався до футуристичного угрупування «Центрифуга» . В цей час вийшли друком перші його поетичні збірки: «Близнюк у хмарах» (1914), «Поверх бар'єрів» (1917).

 • Протягом десяти років (з 1946 до 1955 року) Борис Пастернак працював над • Протягом десяти років (з 1946 до 1955 року) Борис Пастернак працював над романом «Доктор Живаго» . За оцінкою самого автора роман є вершиною його творчості як прозаїка. У ньому відображено широке полотно життя російської інтелігенції на фоні драматичного періоду від початку ХХ-го сторіччя до громадянської війни. Роман дуже поетичний, сюжет супроводжується віршами головного героя — Юрія Андрійовича Живаго. У ньому висвітлюються найсуттєвіші питання людського існування — життя і смерть, погляд на історію, християнство, єврейство. Неоднозначним було ставлення автора (в особі головного героя) до жовтневого перевороту і наступних змін у житті країни. Публікація роману відбулася на Заході — спочатку в Італії (1957), у прокомуністично налаштованому видавництві Фільтринеллі, потім у Великобританії. Це призвело до справжнього цькування Пастернака у радянських виданнях, його виключили з лав Спілки письменників СРСР, на шпальтах радянських газет друкували відверті образи.

1958 року торішній нобелівський лауреат Альбер Камю висунув кандидатуру Пастернака для нагородження літературною Нобелівською 1958 року торішній нобелівський лауреат Альбер Камю висунув кандидатуру Пастернака для нагородження літературною Нобелівською премією, і Пастернак став другим російським письменником (після Буніна), якому була присуджена ця почесна нагорода.

 • 1924 р. Борис із дружиною та донькою • 1924 р. Борис із дружиною та донькою

1957 р. Борис із Ольгою Івінською та її дочкою в санаторій в Узькому 1957 р. Борис із Ольгою Івінською та її дочкою в санаторій в Узькому

 • Борис Пастернак помер 30 травня 1960 у Передєлкіно під Москвою від раку • Борис Пастернак помер 30 травня 1960 у Передєлкіно під Москвою від раку легенів у віці 70 років. Сотні людей (серед яких були Наум Коржавін, Булат Окуджава, Андрій Вознесенський) прийшли на його похорони 2 червня не зважаючи на опалу. Олександр Галич присвятив його смерті одну з пісень

Близькі люди після смерті Бориса Пастернака Зінаїда Миколаївна Пастернак померла в 1966 році від Близькі люди після смерті Бориса Пастернака Зінаїда Миколаївна Пастернак померла в 1966 році від тієї ж хвороби, що й чоловік. Радянська влада відмовилася надати їй пенсію, незважаючи на клопотання багатьох відомих письменників. Син Леонід Борисович помер в 1976 році у 38 років (приблизно в тому ж віці, що й Юрій Живаго). Старший син, літературознавець і біограф батька, Євгеній Борисович помер 31 липня 2012 року в Москві у віці 88 років. Всі вони поховані поруч з могилою Б. Л. Пастернака на Переделкінському кладовищі. Перша дружина письменника, Євгенія Володимирівна Пастернак, померла в 1965 році. Остання любов Пастернака Ольга Івінська після смерті поета за надуманим звинуваченням провела в ув'язненні ще 4 роки аж до 1964, потім на отримані за заповітом гонорари придбала квартиру в будинку біля Савеловського вокзалу, де жила до своєї кончини 8 вересня 1995. Похована на Переделкінскькому кладовищі. У Бориса Пастернака 4 онука і 10 правнуків.

Реабілітація Негативне ставлення радянського офіціозу до Пастернаку поступово спадала після його смерті. У статті Реабілітація Негативне ставлення радянського офіціозу до Пастернаку поступово спадала після його смерті. У статті про Пастернака з Великої Радянської енциклопедії докладно описується його творчість і йдеться про його життєвих труднощах в 50 -і роки. Але про публікацію роману мови не йшло. У 1987 році рішення про виключення Пастернака зі Спілки письменників було скасоване. У 1988 році «Доктор Живаго» вперше був надрукований в СРСР ( «Новий Світ» ). 9 грудня 1989 диплом і медаль Нобелівського лауреата були вручені в Стокгольмі синові поета - Євгену Пастернаку. Під його ж редакцією вийшло декілька зібрань творів поета, в останні роки в Росії видаються численні збірки, спогади і матеріали до біографії письменника.

Музеї. Увічнення пам’яті Перші державні музеї, експозиції яких присвячені Пастернаку, з'явилися в Росії в Музеї. Увічнення пам’яті Перші державні музеї, експозиції яких присвячені Пастернаку, з'явилися в Росії в рік 100 -річчя з дня його народження. Тоді музей Пастернака відкрив свої двері в Чистополі, в будинку, де поет жив у евакуації в роки Великої Вітчизняної війни (1941 -1943), і в Пєрєдєлкіно, де він жив довгі роки аж до своєї смерті. (Офіційно будинок-музей в Пєрєдєлкіно був заснований ще в 1986). Директор будинку-музею поета - Наталя Пастернак, яка припадає йому невісткою (вдова молодшого сина Леоніда). У 2008 році під Всеволодо-Вильві (Пермський край) було відкрито музей «Будинок Пастернака» , в якому початкуючий поет жив з січня по червень 1916 року. У 2009 році, в день міста, в Пермі був відкритий перший в Росії пам'ятник Пастернаку. Він розташовується в сквері біля Оперного театру. Планується також установка пам'ятника поетові в Москві. Меморіальна дошка є на будинку, де народився Пастернак (Збройовий провулок, д. 3).

Цікаві факти • • • В СРСР до 1989 в шкільній програмі з літератури Цікаві факти • • • В СРСР до 1989 в шкільній програмі з літератури про творчість Пастернака і взагалі про його існування не було ніяких згадок. Масовий радянський телеглядач вперше познайомився з віршами Пастернака в 1976 у фільмі Ельдара Рязанова «Іронія долі, або З легкою парою!» Вірш «Нікого не буде в домі» (1931), перетворяться в міський романс, за кадром проникливо виконано під гітару Сергієм Нікітіним і відразу стало широко відомим. Пізніше Ельдар Рязанов включив уривок з іншого вірша Пастернака у фільм «Службовий роман» , правда в фарсовому епізоді - «Любити інших - важкий хрест. . . » (1931). У 1970 -х, 1980 -х для цитування Пастернака в популярному кіно від режисера була потрібна відома сміливість. У жовтні 1984 за рішенням суду дача Пастернака в Пєрєдєлкіно була відібрана у родичів письменника і передана в державну власність. Пастернак написав дві прелюдії (мі-бемоль мінор і соль-дієз мінор) і сонату (сі мінор) для фортепіано. У 1903 році при падінні з коня зламав ногу, і через неправильне зрощення (легка кульгавість, яку Пастернак приховував, залишилася на все життя) був звільнений від військової повинності.

Дякую за увагу • Підготувала • Студентка 1 курсу 1. 2 групи • Левицька Дякую за увагу • Підготувала • Студентка 1 курсу 1. 2 групи • Левицька Тетяна