О.О.Блок (Грушецький Павло).pptx
- Количество слайдов: 18
Блок Олександрович (1880 -1921)
Перший літературний досвід Олександра Блока Олександрович Блок народився в 28 листопада (за новим стилем) 1880 р. у Петербурзі. Його батьком був відомий юрист, але батьки розійшлися ще до народження сина. Блок рано почав писати вірші. Його поетичне змужніння припало на 1900 -1901 рр. . , Коли голосно заявила про себе школа символістів. У 1903 р. в їхньому журналі «Новий шлях» був опублікований перший цикл блоковскіх віршів «З присвят» . У тому ж році в альманасі символістів «Північні квіти» з'явився ще один його цикл - «Вірші про Прекрасну Даму» . Вони були досить байдуже прийняті публікою, але у вузькому колі, групувалися навколо Мережковського, Гіппіус, Брюсова і Білого, дарування Блоку відразу оцінили по достоїнству, і він був прийнятий в поетичних салонах як рівний. Втім, близькість Блоку з символістами виявилася нетривалою. Талант його був занадто значним, щоб довго залишатися у вузьких рамках їхньої школи. Духовно відокремилися від гуртка Гіппіус і Мережковського, Блок в січні 1906 р. написав п'єсу «Балаганчик» , в якій досить зло висміяв розхожі образи поетів їх кола.
Мати О. Блока Олександра Андріївна Блок (1860 -1923). Батьки: Андрій Миколайович Бекетов (8 грудня 1825 - 14 липня 1902)та Єлизавета Григорівна Бекетова, в дівоцтві Кареліна (18341902). Олександра Андріївна - дитяча письменниця, перекладач. У січні 1879 вийшла заміж за юриста Олександра Львовича Блоку і на восьмому місяці вагітності пішла від нього через постійні побоїв і деспотизму. Народила Поета Олександра Блока. У 1889 році вийшла заміж вдруге за поручика лейб-гвардії Гренадерського полку Франца Феліксовича Кублицького. Піоттух. Зважаючи трагічності сімейного життя, взаємна душевна близькість матері і сина була сильна до останніх днів його життя.
Батько О. Блока Олександр Львович Блок (20 жовтня 1852, Псков - 18 листопада 1909) - юрист, батько російського поета Олександровича Блока. Закінчив юридичний факультет Санкт-Петербурзького університету. Незабаром отримав кафедру державного права у Варшавському університеті. У 1880 році захистив магістерську дисертацію: «Державна влада в європейському суспільстві. Погляд на політичну теорію Лоренца Штейна і на французькі політичні порядки » . У своїй праці автор вказує на помилковість вчення Лоренца Штейна про державну владу як про абстрактній силі, яка стоїть вище і поза окремих суспільних класів. Виклавши докладно хід конституційного розвитку в Західній Європі і особливо у Франції, Блок доводить залежність державної влади від пануючого в даний період класу. Друга дружина А. Л. Блоку Марія - рідна сестра генерала Івана Тимофійовича Бєляєва
Перше кохання В 1897 році, у віці 17 років, Олександр Блок на німець кому курорті в Бад-Наухайнм пережив перше своє захоплення це був роман з К. М. Садо вської, який носив піднесений характ ер, властивий Блоку. У цей час Блоком було ст ворено багато ліричних віршів про коха ння, пізніше вони будуть об'єд нані в цикл "підліткових вірші" (за ж иття Блоку не були видані).
О. Блок і театр Олександр Блок у ролі Гамлета, 18 років. До 1900 року Олександр Блок був упевнений, що стане актором, він відвідував курси драмтургіі М. Чітау-Кадміна, з великим успіхом брав участь у багатьох виставах. Думаю, родися він в наш час крім заняття Поезією, став би актором кіно. При його пристрасті, чарівною зовнішності і творчої геніальності успіх був би приголомшливим.
фотографії
4 роки (1884) 5 років (1885)
У віці семи років Олександр Блок створив вже багато віршів, деякі були присвячені матері та друзям. Олександр Блок (14 років)- гімназист, з двоюрідними братами Андрієм і Фероль Кублицький-Піоттух і родичами вітчима А. і М. Лозинського.
Шахматово, 1894
14 років (крайній зліва) з родичами
Сімейне життя Олександра Блока У 1903 році Блок одружився з Любов'ю Менделеевой, дочкою Д. І. Менделєєва, героїнею його першої книги віршів «Вірші про Прекрасну Даму» . Вони були як принц і принцеса, але, на жаль, Олександр Блок не був постійний в своїх амурних справах і періодично закохувався у «світських левиць» : один час це була актриса Наталя Миколаївна Волохова, потім — оперна співачка Андрєєва-Дельмас. Любов Дмитрівна теж дозволяла собі захоплення. На цьому грунті у Блока виник конфлікт з Андрієм Білим, описаний в п'єсі «Балаганчик» . Білий, який вважав Менделєєву втіленням Прекрасної Дами, був палко закоханий в неї, але вона не відповіла йому взаємністю. Втім, після першої світової війни відносини в сім'ї Блоків налагодилися, і останні роки поет був вірним чоловіком Любові Дмитрівни.
Важкі часи У 1909 році відбувається дві важкі події в сім'ї Блока: помирає дитина Любові Дмитрівни і помирає батько Блока. Щоб прийти в себе Блок зі своєю дружиною їдуть відпочити в Італію. За італійські вірші Блоку обрали в суспільство, яка називалася «Академією» . У ній, крім нього складалися Валерій Брюсов, Михайло Кузмін, В'ячеслав Іванов, Інокентій Анненський. Влітку 1911 року Блок знову їде за кордон. На цей раз він їде до Франції. Олександрович дає погану оцінку французьких моралі.
Військова служба 7 липня 1916 Блока взяли на військову службу. Поет служив у Білорусі. Лютневу і Жовтневу революції Блок зустрів зі змішаними почуттями. Він відмовився від еміграції, вважаючи, що повинен бути з Росією у важкий час. На початку травня 1917 року був прийнятий на роботу в «Надзвичайну слідчу комісію для розслідування протизаконних за посадою дій колишніх міністрів, главноуправляющих та інших вищих посадових осіб як цивільних, так і військових та морських відомств» на посаді редактора. У серпні Блок почав трудитися над рукописом, яку він розглядав, як частину майбутнього звіту Надзвичайної слідчої комісії і яка була опублікована в журналі «Минуле» , і у вигляді книжки під назвою «Останні дні Імператорської влади» (Петроград, 1921). Олександр Блок (сидить, ліворуч) на військовій службі
Смерть Опинившись у важкому матеріальному становищі, він серйозно хворів і 7 серпня 1921 помер у своїй останній петроградської квартирі від запалення серцевих клапанів. За кілька днів до смерті по Петербургу пройшов слух (про це згадує Георгій Іванов у «Петербурзьких зимах» ), ніби поет зійшов з розуму. Дійсно, напередодні смерті Блок довго марив, одержимий єдиною думкою: чи все примірники «Дванадцяти» знищено. Однак, за свідченнями Владислава Феліціановіча Ходасевича, поет помер у повній свідомості. Поет був похований на Смоленському кладовищі. Відспівування було скоєно в церкві Воскресіння Христового. Прах Блока був перепохований на кладовищі Волковському.
Творчість Починав у дусі символізму ( «Вірші про Прекрасну Даму» , 1905), відчуття кризи якого проголосив у драмі «Балаганчик» (1906). Лірика Блоку, за своєю «стихійності» близька музиці, формувалася під впливом романсу. Через поглиблення соціальних тенденцій (цикл «Місто» , 1904 -1908), релігійного інтересу (цикл «Снігова маска» , Вид. «Ори» , Санкт-Петербург 1907), осмислення «страшного світу» (однойменний цикл 1908 -1916), усвідомлення трагедії сучасної людини (п'єса «Роза і хрест» , 1912 -1913) прийшов до ідеї неминучості «відплати» (однойменний цикл 19071913; цикл «Ямби» , 1907 -1914; поема «Відплата» , 19101921). Головні теми поезії знайшли дозвіл в циклі «Батьківщина» (1907 -1916). У лютому 1919 року Блок був заарештований петроградської Надзвичайної Комісією. Його підозрювали в участі в антирадянському змові. Через день, після двох довгих допитів Блоку все ж звільнили, тому що за нього заступився Луначарський. Однак навіть ці півтора дні в'язниці надломили його. Один з останніх віршів Блока. Березень 1921
Пам'ять про Блока Його вірш «Ніч, вулиця, ліхтар, аптека» перетворено в пам'ятник на одній з вулиць Лейдена. Блок став третім поетом після Марини Цвєтаєвої та Вільяма Шекспіра, чиї вірші були нанесені на стіни будинків цього міста в рамках культурного проекту «Wall poems» Державний історико-літературний і природний музей-заповідник О. О. Блока в Шахматово Музей-квартира О. О. Блока в Санкт. Петербурзі розташовується на вулиці Декабристів, 57.
…покой и волю тоже отнимают. Не внешний покой, а творческий. Не ребяческую волю, не свободу либеральничать, а творческую волю — тайную свободу. И поэт умирает, потому что дышать ему уже нечем: жизнь для него потеряла смысл. О. Блок
О.О.Блок (Грушецький Павло).pptx