основний файл.pptx
- Количество слайдов: 78
Блез Паскаль «Фізика наскільки серйозна наука, що гріх не скористатися нагодою зробити її трішечки цікавішою»
Тема: «Шкала електромагнітних хвиль. Їх властивості та застосування»
Тема: «Шкала електромагнітних хвиль. Їх властивості та застосування» Мета заняття: навчальна : - формувати наукове пізнання світу, навколишнього середовища, узагальнення результатів самостійної пізнавальної діяльності студентів розвивальна : - вміння працювати в парах, планувати свою роботу, слухати одногрупників. - вміння стисло викладати свої думки, виділяти головне. - розвивати логічне, абстрактне мислення. виховна: - виховувати прагнення до пізнання природи, бажання вивчити навколишній світ. - виховувати самостійність, наполегливість у роботі, впевненість у своїх здібностях та знаннях. - виховувати відповідальне ставлення до навчання, колективізм, самостійність.
План заняття: 1. Низькочастотні хвилі 2. Радіохвилі 3. Інфрачервоні хвилі 4. Видимі хвилі 5. Ультрафіолетові хвилі 6. Рентгенівські хвилі 7. Гама випромінювання
В 1895 99 Попов вперше використав радіохвилі для бездротового зв'язку. У Харкові в 1939 році створено перший в світі радіолокатор. Олександр Попо в — електротехнік, один з винахідників радіо
Радіохвилі – це електромагнітні коливання, що розповсюджуються в просторі із швидкістю світла (300 000 км/с). Радіохвилі переносять через простір енергію, що випромінюється. А утворюються вони при зміні електричного поля, наприклад, коли через провідник проходить змінний електричний струм або коли через простір проскакують іскри.
ДОВГІ та СЕРЕДНІ Здатні огинати поверхню земної кулі. (радіопередавачі мають дуже велику потужність, антени – величезні розміри) КОРОТКІ Здійснюють радіозв'язок на далекі відстані, відбиваються від іонізованого шару атмосфери (залежить від пори року та часу доби) УЛЬТРАКОРОТКІ Поширюються в земних умовах в межах “прямої видимості” практично не заломлюючись, вільно проходять через іоносферу – космічний зв’язок.
Мережеві бездротові пристрої Сканери тіла
У медицині радіохвилі використовуються як частина фізіотерапевтичних процедур. За безпосередньої і постійної близькості до джерела випромінювання, що може статися, коли людина працює з такими пристроями або живе близько, розвиваються патологічні зміни в органах і системах організму. Астенічний синдром — головний біль, зниження працездатності, підвищення пітливості, порушення сну. Нейроциркулярна дистонія — хворобливі відчуття в серцевій області, задишка, зниження або збільшення частоти серцевих скорочень, зниження артеріального тиску.
Патологія очей — сльозотеча, відчуття різі та піску в очах, при тривалому впливі можливий розвиток катаракти. Місце роботи повинне бути екрановане радіопоглинаючими матеріалами. Робота в таких умовах передбачає дотримання певних норм праці. Під час прийому на роботу, а так само не менш як раз на рік співробітники повинні проходити медичні огляди. У випадку, коли у людини є хронічне захворювання, яке загострюється від впливу радіохвиль, а також якщо співробітник — вагітна жінка, її переводять на інше місце роботи.
ІНФРАЧЕРВОНІ ХВИЛІ
Тит Лукрецій Кар у І столітті нашої ери висловлював припущення, що у Сонця “є багато жарких, сильних та невидимих променів. ” 1780 рік. Англійський астроном Вільям Гершель розмістив поза червоною частиною спектра чутливий термометр і виявив, що термометр нагрівається. (20 років зберігав мовчання)
• Інфрачервоне випромінювання часто називають тепловим • Штучним джерелом інфрачервоного випромінювання є будь-яке тіло, температура якого вища за температуру навколишнього середовища. А саме: нагрівалыні, плавальтні печі і інші термоприлади, лазери. • Природними джерелами інфрачервоного випромінювання є Сонце, зірки, планети. 50% енергії Сонця, що доходить до нас – інфрачервоне випромінювання • Властивості інфрачервоного випромінювання: проходить крізь картон, чорний папір, тонкий шар ебоніту, асфальт, атмосферу Землі, сильно поглинається водяною парою. Вуглекислий газ не пропускає інфрачервоні хвилі, що спричиняє парниковий ефект. Шкіра пропускає інфрачервоні хвилі на 5 – 6 мм • Очі людини не чутливі до ІЧ випромінювання
ДЖЕРЕЛА ІНФРАЧЕРВОНИХ ХВИЛЬ ПОЖЕЖА СОНЦЕ Тепловий двигун ОБІГРІВАЧІ
Одним із застосувань інфрачервоного випромінювання є прилад нічного бачення, що реєструють теплове випромінювання предметів оточення і перетворюють його у видиме зображення. У військовій техніці інфрачервоні промені використовуються також для наведення ракет на теплове випромінювання літаків і гелікоптерів. У ракетах, що самі наводяться на ціль, реєструються ІЧ – промені, які виходять від працюючих двигунів танків, літаків. Радіус дії таких літаків до 200 км.
Інфрачервоне випромінювання називають променями життя. Інфрачервоні хвилі, при глибокому проникненні в тіло, зігрівають суглоби, тканини, м'язи, органи і кістки. Воно активує обмін речовин в організмі, допомагають вилікувати такі хвороби, як: екзема, ревматизм, невралгія. Інфрачервоне випромінювання допомагає розсмоктуватися швах і зрощуватися переломів. Інфрачервоне випромінювання допомагає загоювати рани, позбутися від болю голови, спини, суглобів. Сприятливо вони впливають і на шкіру, відновлюють її, роблять еластичною і гладкою. Інфрачервоне випромінювання використовують при лікуванні целюліту, для зниження ваги. Тому його так активно використовують у медицині і косметології. Все це свідчить про те, що інфрачервоне випромінювання корисне для здоров'я, а розмови про його шкоду всього лише бездоказові вигадки.
Природа світла пояснюється корпускулярно хвильовим дуалізмом(подвійністю). Воно має хвильові та квантові властивості. При взаємодії з тілами світло виявляє властивості частинок, але поширюється за законами хвиль.
Біле світло складне. Воно складається із семи кольорів, які можна спостерігати при дисперсії.
Лазер
Ла зер створення вузького пучка світла, здатного поширюватися на великі відстані без розсіювання. Лазери використовуються для зв'язку (лазерний промінь може переносити набагато більше інформації, ніж радіохвилі), різання, пропалювання отворів, спостереження за супутниками.
• Це дає можливість застосовувати лазерний промінь в хірургії у вигляді "світловий скальпель", в офтальмології для "приварювання" сітківки ока при її відшаруванні.
УЛЬТРАФІОЛЕТОВІ ХВИЛІ В 1801 році німецький вчений Ріттер та англійський Волластон незалежно один від одного виявили поруч із фіолетовою смугою спектра невидимі промені, що заломлювались сильніше за фіолетові. Карл Ріттер Вільям Волластон
Природні джерела ультрафіолетового випромінювання — Сонце, зірки, туманності й ін. космічні об'єкти. Штучні джерела: лампи, електричні дуги, лазери. Ультрафіолетове випромінювання невидиме неозброєним оком. Крім того, воно володіє високою хімічною активністю. В невеликих дозах він позитивно впливає на людський організм. 10% енергії світла припадає на ультрафіолет. Не проникає через звичайне скло
Ультрафіолетове випромінювання застосовується в криміналістиці для встановлення ідентичності барвників, справжності документів тощо
УФ – промені, що проникають через кварцове скло, застосовують в медицині. Вбивають мікроорганізми: використовують для стерилізації операційних та “кварцування” лікарняних палат
При дії на живі організми УФ випромінювання поглинається вже верхніми шарами тканин рослин або шкіри людини і тварин. На людину і тварин малі дози УФ випромінювання впливають благотворно — сприяють утворенню вітамінів групи D, покращують імунобіологічні властивості організму.
Характерною реакцією шкіри на ультрафіолетове випромінювання є специфічне почервоніння — еритема, яка звичайно переходить в захисну пігментацію — «засмагу» . ДІЯ НА СІТКІВКУ ОКА Ультрафіолетове випромінювання невідчутно для очей людини, але при інтенсивному опроміненні викликає ураження (опік сітківки). Все ж, ультрафіолет надзвичайно потрібен для очей людини, про що свідчать більшість офтальмологів.
РЕНТГЕНІВСЬКІ ХВИЛІ
Медична рентгенодіагностика • Флюорографія. Цей метод діагностики полягає у фотографуванні тіньового зображення з просвічуваного екрану. • Рентгенографія. Запис рентгенівського зображення безпосередньо на фотоплівці називається рентгенографією.
Комп’ютерна томографія (КТ) томографічний метод дослідження внутрішніх органів людини із використанням ренгенівського випромінювання. КТ також здатна дати більш правдиву картинку при дослідженні порожнистих органів, наприклад, шлунка, кишечника, а також легких. КТ краще проводити для обстеження: Органів дихальної системи нирок органів черевної порожнини кісткової системи при діагностуванні точного місцезнаходження травм
Французький учений, 1900 року відкрив гамма промені. Поль Віллар
Незважаючи на небезпеку гамма-променів для живих організмів, вони застосовуються в медицині (стерилізація медичних інструментів, для знищення ракових клітин). Для діагностики використовуються мічені атоми, які теж при розпаді випромінюють гамма-промені.
Гамма дефектоскопія – це сукупність методів виявлення дефектів матеріалів і виробів за допомогою гамма променів. Вона полягає в просвічуванні деталей гамма променями з подальшим аналізом фотоплівки. Місця дефектів мають велику ступінь засвічення.
Шкала електромагнітних хвиль – неперервна послідовність частот і довжин хвиль електромагнітних випромінювань, які являють собою змінне електромагнітне поле, яке збуджується зарядженими частинками і поширюються в просторі з швидкістю 3 · 108 м/с. Принципової різниці між всіма видами випромінювання не має.
1. Ультрафіолетове Сушіння 2. Інфрачервоне Томографія 3. Рентгенівське Дефектоскопія 4. γ випромінювання Дезінфекція
1. Ультрафіолетове Сушіння 2. Інфрачервоне Томографія 3. Рентгенівське Дефектоскопія 4. γ випромінювання Дезінфекція
1. Ультрафіолетове Сигналізація 2. Інфрачервоне Захист інформації 3. Видиме світло Руйнування ракових клітин 4. γ випромінювання Фотографування
1. Ультрафіолетове Сигналізація 2. Інфрачервоне Захист інформації 3. Видиме світло Руйнування ракових клітин 4. γ випромінювання Фотографування
Які електромагнітні хвилі впливають на людський організм найсильнішне? 1. Ультрафіолетові 2 Інфрачервоні 3. Видимі 4. Рентгенівські 5. γ Випромінювання
Які електромагнітні хвилі впливають на людський організм найсильнішне? 5. γ випромінювання
Які електромагнітні хвилі називають тепловими? 1. Ультрафіолетові 2 Інфрачервоні 3. Видимі 4. Рентгенівські 5. γ Випромінювання
• Інфрачервоні
Які електромагнітні хвилі створюють загар? 1. Ультрафіолетові 2 Інфрачервоні 3. Видимі 4. Рентгенівські 5. γ Випромінювання
• Ультрафіолетові
• Радіохвилі, світлові хвилі (лазери) необхідні для розробки та експлуатації геодезичних приладів, що вико ристовуються при топографічних зніманнях.
Тахеометр Теодоліт Нівелір
№ п/п Вид випро мінювання Джерело хвиль Застосування в техніці Застосування в медицині 1 Низькочастотні хвилі 2 Радіохвилі 3 Інфрачервоні хвилі 4 Видимі хвилі 5 Ультрафіолетові хвилі 6 Рентгенівські хвилі 7 Гама випромінювання
основний файл.pptx