Скачать презентацию BİLGİSAYAR DONANIMI Dr Tolga GÜYER Donanım Nedir Скачать презентацию BİLGİSAYAR DONANIMI Dr Tolga GÜYER Donanım Nedir

aec90eacab4fece3f1d593e1c0ea3f26.ppt

  • Количество слайдов: 74

BİLGİSAYAR DONANIMI Dr. Tolga GÜYER BİLGİSAYAR DONANIMI Dr. Tolga GÜYER

Donanım Nedir? Bir bilgisayar sisteminde bulunan fiziksel aygıtların tümüne verilen addır. Donanım Nedir? Bir bilgisayar sisteminde bulunan fiziksel aygıtların tümüne verilen addır.

Donanım Aygıtları Giriş aygıtları Merkezi işlemci (cpu) Depolama aygıtları Çıktı aygıtları Çevresel aygıtlar Donanım Aygıtları Giriş aygıtları Merkezi işlemci (cpu) Depolama aygıtları Çıktı aygıtları Çevresel aygıtlar

Giriş Aygıtları Klavye Fare Tarayıcı Modem (G/Ç) Optik Okuyucu Barkod Okuyucu Işıklı Kalem Dijital Giriş Aygıtları Klavye Fare Tarayıcı Modem (G/Ç) Optik Okuyucu Barkod Okuyucu Işıklı Kalem Dijital Fotoğraf Makinesi Video Kamera Mikrofon Dokunmatik Ekran

Klavye Bilgisayarın en önemli giriş aygıtıdır ve daktiloya benzer. Bilgisayara veri ve komut girişi Klavye Bilgisayarın en önemli giriş aygıtıdır ve daktiloya benzer. Bilgisayara veri ve komut girişi yapmak için kullanılan ana aygıttır. Geleneksel klavyeler bilgisayara kablo ile bağlanırlar. Bağlantı yakın bir geçmişe kadar PS 2 girişinden yapılıyorken, günümüzde USB girişi tercih edilmeye başlanmıştır. Ayrıca kablosuz klavyeler de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Klavye Yakın bir gelecekte ise sanal lazer klavyelerin yaygınlaşması beklenmektedir. Klavye Yakın bir gelecekte ise sanal lazer klavyelerin yaygınlaşması beklenmektedir.

Klavyede bulunan devre, basılan tuşun kodunu merkezi işlem birimine (CPU) iletir. Her tuş, bir Klavyede bulunan devre, basılan tuşun kodunu merkezi işlem birimine (CPU) iletir. Her tuş, bir ya da daha fazla sayıda harf, rakam, noktalama işareti ya da özel simge ($, # gibi) ile ilişkilendirilmiştir. Bunların her birine “karakter”, hepsinin bir arada oluşturdukları kümeye ise “karakter kümesi” adı verilir. Bilgisayarların gelişimi sürecinde bir çok karakter kümesi geliştirilmesine karşın, günümüzde en yaygın olarak ASCII (American Standart Code for Information Interchange) karakter kümesi kullanılmaktadır.

Klavye ASCII tablosu olarak adlandırılan bu tablo, her karaktere karşılık gelen ASCII kodu göstermektedir. Klavye ASCII tablosu olarak adlandırılan bu tablo, her karaktere karşılık gelen ASCII kodu göstermektedir. Hangi tablo kullanılırsa kullanılsın, karşılık gelen kodlar 0 ile 255 arasında değişecektir.

Klavye Tuşların dizilişine göre iki türü vardır: Q-Klavye F-Klavye: Klavye Tuşların dizilişine göre iki türü vardır: Q-Klavye F-Klavye:

Fare (Mouse) Farenin üç önemli bileşeni vardır: Hareket ettirildiğinde dönerek ekranda görünen fare imlecinin Fare (Mouse) Farenin üç önemli bileşeni vardır: Hareket ettirildiğinde dönerek ekranda görünen fare imlecinin yerini değiştiren içi metal dışı plastik bir top. İki veya üç adet düğme. Orta kısımda yer alan Tekerlek. Günümüzde hareketi algılayan mekanik aksamın yerini lazer sistemleri almıştır. Bağlantı şekli ise PS 2 portundan USB portuna terfi etmiştir.

TARAYICI (Scanner) Bir resim, bir fotoğraf veya kağıt üzerindeki herhangi bir dokümanı bilgisayar ortamına TARAYICI (Scanner) Bir resim, bir fotoğraf veya kağıt üzerindeki herhangi bir dokümanı bilgisayar ortamına aktarmamızı sağlayan araçtır. Eldeki resim ışığa duyarlı yarıiletken elemanlar (LDR’ler) tarafından taranır. Bu elemanlardan alınan işaretler RAM’a yazılacak byte dizileri haline getirilir. Dizi buradan ekrana aktarılır veya bir dosyaya saklanır.

Çıkış Aygıtları Monitör Yazıcı (Printer) Modem (G/Ç) Çizici (Plotter) Hoparlör Projeksiyon Cihazı Çıkış Aygıtları Monitör Yazıcı (Printer) Modem (G/Ç) Çizici (Plotter) Hoparlör Projeksiyon Cihazı

MONİTÖRLER Bilgisayarın, kullanıcının yaptığı işlemleri görebilmesini sağlayan görsel parçasıdır. Monitörde hareketli ya da sabit MONİTÖRLER Bilgisayarın, kullanıcının yaptığı işlemleri görebilmesini sağlayan görsel parçasıdır. Monitörde hareketli ya da sabit resim olarak algılananlar aslında tek karelik resimlerden oluşurlar. Bu tek karelik resimler satır oluşturulur ve saniyede bir çok kere yenilenirler.

MONİTÖRLER Bu yenileme hızı frekans olarak nitelendirilir ve Hertz birimi ile ölçülür. Kısacası Ekranın MONİTÖRLER Bu yenileme hızı frekans olarak nitelendirilir ve Hertz birimi ile ölçülür. Kısacası Ekranın tazelenmesi ekranın saniyede kaç kez yenilendiğini gösterir. Bu durum ekran ve ekran kartını çözünürlüğü ile değişir. Örneğin 800*600 ve 1024*768 çözünürlükte bu tazeleme oranları 60 Hertz ile 70 Hertz arasında değişir.

MONİTÖRLER Donanım yapısı olarak günümüzde kullanılan iki farklı monitör türü bulunmaktadır: CRT Monitör LCD MONİTÖRLER Donanım yapısı olarak günümüzde kullanılan iki farklı monitör türü bulunmaktadır: CRT Monitör LCD Monitör

MONİTÖRLER CRT Monitör Renkli CRT monitörlerde 3 adet katot (elektron tabancası) bulunur: Kırmızı, Yeşil MONİTÖRLER CRT Monitör Renkli CRT monitörlerde 3 adet katot (elektron tabancası) bulunur: Kırmızı, Yeşil ve Mavi (Red. Green-Blue – RGB). Bu renklerle bütün renkler elde edilebildiğinden, renkli monitördeki her bir elektron tabancası, ekranın berisindeki tabakada bulunan bir fosfor noktacığına ateş eder. Elektron fosfora çarptığında onu parlatır, ama bu parlaklık çok uzun sürmez.

MONİTÖRLER CRT Monitör Onun içindir ki, görüntü değişmese bile aynı işlemin tekrar yapılması gerekir. MONİTÖRLER CRT Monitör Onun içindir ki, görüntü değişmese bile aynı işlemin tekrar yapılması gerekir. Yani katotlar ekranı sürekli olarak tazeler. Tarama ve tazeleme işlemi, ekranda satır yapılır.

MONİTÖRLER LCD Monitör Tüplü ekranlara göre ince ve hafif olan LCD'lerin yapısı CRT'ye göre MONİTÖRLER LCD Monitör Tüplü ekranlara göre ince ve hafif olan LCD'lerin yapısı CRT'ye göre çok faklıdır. LCD, yani likit kristal monitörler aslında bilinenin tersine sıvı değil katı-sıvı arası özel bir materyal kullanılırlar. Bu sıvı-katı karışımı özel materyal ekran içerisinde normal halde düzensiz şeklinde bulunan ve elektrik verildiği zaman düzenli bir şekil alan özel bir sıvı kristaldir.

MONİTÖRLER LCD Monitör Bu yapıyı oluşturabilmek çok zordur. Bu yüzden tüplü ekranlara göre fiyatları MONİTÖRLER LCD Monitör Bu yapıyı oluşturabilmek çok zordur. Bu yüzden tüplü ekranlara göre fiyatları çok daha yüksektir. yalnız bu özel madde sayesinde LCD ekran; elastikiyet, düşük yansıtma oranı gibi özelliklere sahip olur.

MONİTÖRLER LCD Monitör LCD monitörler her şeyden önce CRT monitörlere göre çok az yer MONİTÖRLER LCD Monitör LCD monitörler her şeyden önce CRT monitörlere göre çok az yer kaplarlar. Kapladıkları alan sadece ekran içindir. Tüp kullanmadıkları için hafiftirler ve ısınma sorunları da yoktur. Çok az güç tüketirler ve radyasyon yaymazlar. Ayrıca CRT monitörlerin aksine manyetik alanlardan etkilenmezler.

MONİTÖRLER LCD Monitör LCD monitörlerin iki önemli dezavantajı vardır: - Çok pahalıdırlar. - CRT MONİTÖRLER LCD Monitör LCD monitörlerin iki önemli dezavantajı vardır: - Çok pahalıdırlar. - CRT monitörler gibi geniş bir görüş açısı sunmazlar.

MONİTÖRLER Piksel, Dot (Nokta) ve Çözünürlük (Resolution) Kavramları Ekranda görünen şekil dikey(sütun) ve yatay MONİTÖRLER Piksel, Dot (Nokta) ve Çözünürlük (Resolution) Kavramları Ekranda görünen şekil dikey(sütun) ve yatay (satır) üzerindeki noktalardan oluşur. Bunların her birine piksel denir. Bir seferde ekranda görüntülenebilen piksel sayısına çözünürlük adı verilir. Örneğin 800 x 600 çözünürlük denildiğinde, ekranda görüntü oluşturmak için 800 sütun ve 600 satırdan oluşan toplam 480. 000 pikselin kullanıldığı anlaşılır.

MONİTÖRLER Piksel, Dot (Nokta) ve Çözünürlük (Resolution) Kavramları Dolayısıyla piksel kavramı soyut bir kavramdır, MONİTÖRLER Piksel, Dot (Nokta) ve Çözünürlük (Resolution) Kavramları Dolayısıyla piksel kavramı soyut bir kavramdır, yani ekranın fiziksel bir özelliği değildir. Dot ise ekranda yer alan ve elektron tabancalarının sürekli elektron fırlatmasına maruz kalan milyonlarca fosfor noktacığına denir.

MONİTÖRLER Görüntü Alanı (İzlenebilir Alan) Bir ekranın boyutları genellikle inç olarak verilir. Günümüzde 15 MONİTÖRLER Görüntü Alanı (İzlenebilir Alan) Bir ekranın boyutları genellikle inç olarak verilir. Günümüzde 15" monitörler kullanılmaktadır. Ama 17", 19" ve 21" monitörlerde sıkça kullanılır. Buradaki değerler monitörün bir köşesinden çaprazdaki diğer köşesine olan uzaklığı belirtir.

MONİTÖRLER Görüntü Alanı (İzlenebilir Alan) Fakat esasen monitörlerin çoğunluğunun görüntü boyutu bu değerlere tam MONİTÖRLER Görüntü Alanı (İzlenebilir Alan) Fakat esasen monitörlerin çoğunluğunun görüntü boyutu bu değerlere tam olarak uymaz. Hatta üç farklı modeldeki 17" monitör arasında izlenebilir alanlara çok ufak olsa da farklılıklar vardır. Dolayısıyla “izlenebilir alan” dediğimiz kavram aslında görüntünün gösterebildiği alanı ifade eder. Örneğin; 17" monitörde, izlenebilir alan olarak 15, 8" veya 16" olarak sunulur. Benzer olarak 15“ monitörlerde izlenebilir alan 13, 9" veya 14" olarak belirlenir. 14" monitörler kategorisinde ise 13, 3 civarındadır.

MONİTÖRLER Boyut ve Çözünürlük Bağlantısı Genellikle yanlış olarak belirlenen bir olay da, ekranın boyutunun MONİTÖRLER Boyut ve Çözünürlük Bağlantısı Genellikle yanlış olarak belirlenen bir olay da, ekranın boyutunun arttıkça çözünürlüğünün de yükseleceği şeklindedir. Oysa çözünürlük monitörün özelliklerine, kalitesine ve kullanım süresine bağlı olarak değişebilir. Diğer yandan, geniş bir alan daha çok piksel anlamına geldiği için, küçük bir monitör ekranı üzerine yüksek çözünürlüğe ulaşmaya çalışmak hem ekranı hem de kullanıcının gözünü yoracaktır. Çünkü tazeleme hızı düşecek ve ekranda titremeler oluşacaktır.

MONİTÖRLER Boyut ve Çözünürlük Bağlantısı Ayrıca, 21 MONİTÖRLER Boyut ve Çözünürlük Bağlantısı Ayrıca, 21" monitörde 800*600 çözünürlüğü kullanmak gibi, küçük bir ekranı düşük çözünürlülükte kullanmaya çalışmakta iyi sonuç vermeyecektir. Bu durumda piksellerin büyüyecek, dolayısıyla şekillerin kırılan noktalarında görünen tırtıllar belirginleşecek ve görüntü kötüleşecektir.

MONİTÖRLER Nokta Aralığı (Dot Pitch) Ekranlarla ilgili önemli bir ölçüt de dot pitch, yani MONİTÖRLER Nokta Aralığı (Dot Pitch) Ekranlarla ilgili önemli bir ölçüt de dot pitch, yani nokta aralığıdır. Burada nokta aralığını, pikselleri oluşturan kırmızı, yeşil ve mavi noktaların (dot) birbirine olan mesafesi olarak tanımlayabiliriz. Bu mesafenin azalması, noktaların arasının daralıp, elde edilecek resmin kalitesinin daha keskin ve detaylı olması anlamına gelecektir.

MONİTÖRLER Nokta Aralığı (Dot Pitch) Günümüz monitörlerinde bu mesafeler 0. 27, 0. 26 ve MONİTÖRLER Nokta Aralığı (Dot Pitch) Günümüz monitörlerinde bu mesafeler 0. 27, 0. 26 ve 0. 24 aralığında değişir. Doğal olarak bu değer düştükçe, yani aralık azaldıkça monitörün fiyatı da artacaktır.

YAZICILAR (PRINTER) Ekrandan sonra en yaygın kullanılan çıkış birimidir. Bilgisayar da oluşturduğumuz yazıları, çizelgeleri, YAZICILAR (PRINTER) Ekrandan sonra en yaygın kullanılan çıkış birimidir. Bilgisayar da oluşturduğumuz yazıları, çizelgeleri, resimleri, fotoğrafları, kısaca ekranda durağan olan her şeyi yazıcı aracılığıyla kağıda bastırabiliriz.

YAZICILAR (PRINTER) Nokta Vuruşlu Yazıcılar “Dot Matrix” olarak da bilinen bu yazıcı türleri, daktilo YAZICILAR (PRINTER) Nokta Vuruşlu Yazıcılar “Dot Matrix” olarak da bilinen bu yazıcı türleri, daktilo ile benzer bir mantıkta çalışır. Kağıt üzerine baskı yaparken mürekkep yedirilmiş bir şerit üzerine yapılan iğne darbelerini kullanırlar. İğne sayısı ve kolon genişliği olmak üzere 2 temel kriteri vardır: 9 pin 80 kolon, ya da 24 pin 136 kolon gibi.

YAZICILAR (PRINTER) Nokta Vuruşlu Yazıcılar Avantajları; • Sarfiyatı çok azdır (Kağıt ve Şerit masrafları YAZICILAR (PRINTER) Nokta Vuruşlu Yazıcılar Avantajları; • Sarfiyatı çok azdır (Kağıt ve Şerit masrafları düşük). • Karbon kağıdı ile baskı çoğaltmaya olanak verirler. Dezavantajları; • Gürültülü çalışırlar. • Pahalıdırlar. • Çıktı kaliteleri zayıftır.

YAZICILAR (PRINTER) Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar. “Inkjet” olarak da bilinirler. Bir mürekkep kartuşu kullanarak yazıları YAZICILAR (PRINTER) Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar. “Inkjet” olarak da bilinirler. Bir mürekkep kartuşu kullanarak yazıları karakter basarlar. Üç temel rengi kullanarak renkli baskı yapmaya olanak veren renkli kartuş takılabilen modelleri de vardır. Çıktı kaliteleri dip (dot per inch) birim ile belirlenir. Bu özellikleri genel olarak 75 dpi ile 300 dpi arasında değişir.

YAZICILAR (PRINTER) Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar. Avantajları; • Sessiz çalışırlar. • Fiyatları ucuzdur. Dezavantajları; • YAZICILAR (PRINTER) Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar. Avantajları; • Sessiz çalışırlar. • Fiyatları ucuzdur. Dezavantajları; • Sarfiyatları pahalıdır (Mürekkep kartuşlu sistem). • Dayanıklılıkları düşüktür. • Çıktı kaliteleri orta düzeydedir.

YAZICILAR (PRINTER) Lazer Yazıcılar Fotokopi makineleri ile aynı prensipte çalışırlar. Baskı kalitesi açısından en YAZICILAR (PRINTER) Lazer Yazıcılar Fotokopi makineleri ile aynı prensipte çalışırlar. Baskı kalitesi açısından en üst düzeydeki yazıcı sınıfını oluştururlar. Toner tanecikleri, bilgisayardan gelen veriler yardımı ile kağıt üzerine basılır. Her bir toner taneciğinin bir noktadaki yoğunluğu çözünürlüğü ifade etmektedir. Çözünürlük, mürekkep püskürtmeli modellerde olduğu gibi dpi ile ölçülür. Bugün yaygın olarak 600 dpi’lık lazer yazıcılar kullanılmaktadır

YAZICILAR (PRINTER) Lazer Yazıcılar Avantajları; • Sessiz çalışırlar. • Çıktı kaliteleri yüksek düzeydedir. • YAZICILAR (PRINTER) Lazer Yazıcılar Avantajları; • Sessiz çalışırlar. • Çıktı kaliteleri yüksek düzeydedir. • Çıktı hızları yüksektir. Dezavantajları; • Fiyatları pahalıdır. • Sarfiyatları pahalıdır (Toner kartuşlu sistem).

Veri Depolama Aygıtları Sabit Disk (Hard Disk) Disket CD-ROM DVD USB Flash Bellek Veri Depolama Aygıtları Sabit Disk (Hard Disk) Disket CD-ROM DVD USB Flash Bellek

Sabit Disk (Hard Disk) Bilgisayarın en önemli işlevlerinden birisi de, verileri saklayabilmesidir. Bilgisayarda veri Sabit Disk (Hard Disk) Bilgisayarın en önemli işlevlerinden birisi de, verileri saklayabilmesidir. Bilgisayarda veri saklanabilmesini sağlayan birim, sabit disktir.

Sabit Disk (Hard Disk) Sabit disklerin hızları, RPM (Roll Per Minute. Saniyedeki Dönüş Hızı) Sabit Disk (Hard Disk) Sabit disklerin hızları, RPM (Roll Per Minute. Saniyedeki Dönüş Hızı) ile ölçülür. Örnek: 5200 Rpm, 7200 Rpm gibi.

Disket (Floopy Disk) Disketler, bilgilerin kalıcı olarak saklanabildiği birimlerdir ve yazılabilir/okunabilir ortamlardır. Sabit diskler Disket (Floopy Disk) Disketler, bilgilerin kalıcı olarak saklanabildiği birimlerdir ve yazılabilir/okunabilir ortamlardır. Sabit diskler gibi, manyetizma prensibine göre çalışırlar. 5. 25 Floppy Disket

CD ROM Lazer teknolojisi kullanılarak bir-defa yazılabilme / okunabilme ortamı sunarlar. CD-ROM sürücüsü adı CD ROM Lazer teknolojisi kullanılarak bir-defa yazılabilme / okunabilme ortamı sunarlar. CD-ROM sürücüsü adı verilen cihazlar tarafından okunabilirler.

CD yazıcılar (CD-Writer) Her ne kadar görünümleri aynı da olsa, CD yazıcılar, standart CD-ROM CD yazıcılar (CD-Writer) Her ne kadar görünümleri aynı da olsa, CD yazıcılar, standart CD-ROM okuyuculardan farklıdır, çünkü özel bir lazer ışını ile çalışırlar. Bu lazer, CD-R (CD-Recordable/Kaydedilebilir CD) adı verilen boş CD’ler üzerindeki kimyasal madde tabakasına verileri yakarak kaydeder.

CD-RW (Re. Writable) Tekrar-yazılabilir CD Kaplandıkları özel bir kimyasal yüzey sayesinde, üzerlerine bir çok CD-RW (Re. Writable) Tekrar-yazılabilir CD Kaplandıkları özel bir kimyasal yüzey sayesinde, üzerlerine bir çok defa (yaklaşık 1000 defa) yazma işlemi yapılabilen özel CD teknolojileridir. Yazma işlemini standart CD-yazıcılar yapabilirler.

DVD ilk önceleri DVD ilk önceleri "Digital Video Disk" anlamına geliyordu. Bunun temel nedeni, ilk uygulamaların video alanında ortaya çıkmış olmasıdır. Fakat bir süre sonra, veri saklama uygulamalarının da önemli olduğu anlaşılmış ve DVD "Digital Versatile Disk (Çok-yönlü Sayısal Disk)" anlamında kullanılmaya başlanmıştır.

CD ve DVD’nin Çukur Büyüklükleri. CD DVD CD ve DVD’nin Çukur Büyüklükleri. CD DVD

DVD Boş DVD’ler, DVD-R ya da DVD+R şeklinde iki gruba ayrılırlar. Bu DVD’lere kayıt DVD Boş DVD’ler, DVD-R ya da DVD+R şeklinde iki gruba ayrılırlar. Bu DVD’lere kayıt yapan aygıtlara DVD-Yazıcı adı verilir. Günümüzde, DVD okuma/kaydetme, CD okuma/kaydetme işlevlerinin hepsi, tek bir aygıtta toplanmıştır.

Merkezi İşlemci (C. P. U. - M. İ. B. ) Çeşitli donanım aygıtlarından gelen Merkezi İşlemci (C. P. U. - M. İ. B. ) Çeşitli donanım aygıtlarından gelen verileri işleyerek , aritmetiksel ve mantıksal işlemleri yaparak diğer aygıtların anlayabileceği dile çevirir, ve bu verileri ilgili donanıma gönderir. Bilgisayarın beyni de diyebiliriz.

İşlemci (C. P. U. - M. İ. B. ) İşlemcide gerçekleştirilen tüm işlemlerin zamanında İşlemci (C. P. U. - M. İ. B. ) İşlemcide gerçekleştirilen tüm işlemlerin zamanında yapılıp yapılmadığını belirlemek için bir “işlem saati” bulunmaktadır. Bu saatin salınımları, saniyede bir milyon döngü birimi (Megahertz) ile ölçülür. 1000 MHz=1 GHz dir ve salınım sayısı arttıkça işlemcinin hızı da artar.

ANAKART Anakart tüm sistemin temel kartıdır. Diğer kartlar (grafik kartı, modem, vb. ) anakart ANAKART Anakart tüm sistemin temel kartıdır. Diğer kartlar (grafik kartı, modem, vb. ) anakart üzerindeki genişleme yuvalarına (slot) takılır. Günümüzde anakartlar, ses kartı, grafik kartı gibi pek çok kartı tümleşik olarak üzerlerinde bulundurmaktadırlar.

AGP CPU Socket PCI RAM IDE (Harddisk , CD-ROM) Floppy Disk AGP CPU Socket PCI RAM IDE (Harddisk , CD-ROM) Floppy Disk

Genişleme Yuvaları Ses, ekran, ethernet vb. Kartların takıldığı yuvalardır. ISA – Siyah renkte (genel Genişleme Yuvaları Ses, ekran, ethernet vb. Kartların takıldığı yuvalardır. ISA – Siyah renkte (genel amaçlı) PCI – Beyaz renkte (genel amaçlı) AGP – Kahverengi, sadece ekran kartı için

Bellek, bilgisayarda bir programla ilgili bütün komut ve verilerin işlem görmek üzere depo edildiği, Bellek, bilgisayarda bir programla ilgili bütün komut ve verilerin işlem görmek üzere depo edildiği, değişik işlemler sırasında oluşan ara ve sonuç bilgilerinin saklandığı kayıt ortamdır.

Bellek İki tip bellek vardır: RAM (Random Access Memory) ROM (Read Only Memory) RAM Bellek İki tip bellek vardır: RAM (Random Access Memory) ROM (Read Only Memory) RAM bellekler, içerdikleri bilgileri, bilgisayar açık kaldığı sürece saklayabilirler. ROM bellekler ise, bilgisayar kapalı iken de bilgileri saklı tutabilirler. Örneğin BIOS gibi.

SES KARTI Bilgisayarın ürettiği sayısal ses verilerini kullanarak ses üretilmesini sağlayan ve bu seslerin SES KARTI Bilgisayarın ürettiği sayısal ses verilerini kullanarak ses üretilmesini sağlayan ve bu seslerin hoparlör gibi dış ortamlara aktarılmasını sağlayan karttır.

EKRAN KARTI Bilgisayarın ürettiği sayısal görüntü verilerini kullanarak görüntü üretilmesini sağlayan ve bu görüntülerin EKRAN KARTI Bilgisayarın ürettiği sayısal görüntü verilerini kullanarak görüntü üretilmesini sağlayan ve bu görüntülerin monitör gibi dış ortamlara aktarılmasını sağlayan karttır.

FAKS-MODEM İnternete telefon şebekesi aracılığıyla bağlanmak için kullanılan aygıttır. İki türü vardır: Dahili Modem FAKS-MODEM İnternete telefon şebekesi aracılığıyla bağlanmak için kullanılan aygıttır. İki türü vardır: Dahili Modem Harici Modem

ADSL Nedir? ADSL Asymmetric Digital Subscriber Line ( Asimetrik Sayısal Abone Hattı ) sözcüklerinin ADSL Nedir? ADSL Asymmetric Digital Subscriber Line ( Asimetrik Sayısal Abone Hattı ) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

ADSL Nedir? Normal telefon görüşmelerinizi yaparken yada faks çekerken kullanılan frekans aralığı 0 k. ADSL Nedir? Normal telefon görüşmelerinizi yaparken yada faks çekerken kullanılan frekans aralığı 0 k. HZ ile 4 k. Hz arasında değişir. ADSL data iletimi için 4 k. Hz ile 1100 k. Hz aralığını kullanır. Farklı frekans aralıkları kullanıldığı için internete bağlıyken aynı anda telefon görüşmelerinizi de yapabilirsiniz.

ADSL-Avantajları • Meşgul sesine son veriyor, telefon ve veri haberleşmesi aynı anda sağlanıyor. Dolayısıyla ADSL-Avantajları • Meşgul sesine son veriyor, telefon ve veri haberleşmesi aynı anda sağlanıyor. Dolayısıyla internet için ayrı bir telefon hattı almanıza gerek kalmıyor. • Bağlantı kurmak için telefon numarası çevirmeye, işiniz bitince bağlantıyı bitirmeye gerek kalmıyor. • Bağlantı isteğiniz dışında kopmuyor. • Servis sağlayıcı üzerinde boş hat aramıyorsunuz.

ADSL-Avantajları • Standart Modemle en fazla 56 K olan hız probleminiz ortadan kalkıyor, 128 ADSL-Avantajları • Standart Modemle en fazla 56 K olan hız probleminiz ortadan kalkıyor, 128 Kbps’den başlayan hızlarla Türkiye şartlarında 4 Mbps’e kadar ulaşabiliyorsunuz. • Video ve ses çok hızlı iletiliyor. Dolaysıyla görüntülü görüşmeye daha uygun bir internet ortamına kavuşuyorsunuz. • Internet erişimi için kontür ya da saat hesabı yapmıyorsunuz. Çoğunlukla sınırsız ya da indirilen bayt olarak hesaplama yapılıyor.

ADSL MODEM İki türü kullanılmaktadır: Kablolu ADSL MODEM Kablosuz ADSL MODEM ADSL MODEM İki türü kullanılmaktadır: Kablolu ADSL MODEM Kablosuz ADSL MODEM

ETHERNET KARTI İki bilgisayar arasında veri alışverişi yapmak ya da bir ağa (network) bağlanmak ETHERNET KARTI İki bilgisayar arasında veri alışverişi yapmak ya da bir ağa (network) bağlanmak için kullanılır.

Klavye Fare Havalandırma USB Seri Port Paralel Port Hoparlör Line-In Mikrofon Joy. Stick S-Video Klavye Fare Havalandırma USB Seri Port Paralel Port Hoparlör Line-In Mikrofon Joy. Stick S-Video Monitör

Portlar (Girişler) Seri port (Modem, Fare, . . . ) – COM 1, COM Portlar (Girişler) Seri port (Modem, Fare, . . . ) – COM 1, COM 2 en yavaş Paralel port (Yazıcı) – LPT 1, LPT 2 daha hızlı USB (digital kameralar, taşınabilir bellekler) en hızlı

Veri Saklama Birimleri 1 Bit 0 ya da 1'den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur. Veri Saklama Birimleri 1 Bit 0 ya da 1'den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur. Bir Byte = 8 Bit tir. 1024 Byte = 1 Kilo. Byte [KB] 1024 KB = 1 Mega. Byte [MB] 1024 MB = 1 Giga. Byte [GB] 1024 GB = 1 Tera. Byte [TB] 1024 TB = 1 Peta. Byte [PB] 1024 PB = 1 Exa. Byte [EB]

Veri Saklama Birimleri-Örnekler Bir 3. 5 Disketin kapasitesi 1. 44 Mb’dır. Günümüzde standart bir Veri Saklama Birimleri-Örnekler Bir 3. 5 Disketin kapasitesi 1. 44 Mb’dır. Günümüzde standart bir sabit diskin kapasitesi 2 Tb’a kadar çıkabilmektedir. Bir USB Bellek ise 32 Gb’a kadar bilgi depolayabilmektedir.

Veri Aktarım Birimleri 1 Kbps (Kilobit per second) : 1 saniyede aktarılan veri kapasitesidir Veri Aktarım Birimleri 1 Kbps (Kilobit per second) : 1 saniyede aktarılan veri kapasitesidir ve 1000 bps’ye, yani saniyede 1000 bit’e eşittir. 1 KBps (Kilobyte per second) = 1000 Kbps dir ve kısaca 1 K olarak gösterilir. Örneğin hızı 56 K olan bir modemin veri aktarım kapasitesi saniyede 56. 000 Kilobit=56. 000 bit olur.

Özellik Okuma İşlemci: AMD Sempron 3200+ (1. 8 GHz), 256 K Cache 64 bit, Özellik Okuma İşlemci: AMD Sempron 3200+ (1. 8 GHz), 256 K Cache 64 bit, Socket 939 Anakart: Sapphire A 9 RS 482 M, PCI-E Slot Desteği Bellek: 512 MB DDR 400 Ekran Kartı: 128 MB ATI Radeon X 300 Onboard Sabit Disk: 80 GB 5400 rpm Seri-ATA 2 Optik Sürücü: 18 X Samsung DVD+-RW Dual Layer Klavye ve Mouse: A 4 Tech Optik Klavye-Mouse Set Speaker: Minton 1+1 Kasa: Codegen 350 Watt ATX

Özellik Okuma İşlemci AMD Athlon 64 3500+ (2000 MHz), 640 Kb Cache 64 Bit, Özellik Okuma İşlemci AMD Athlon 64 3500+ (2000 MHz), 640 Kb Cache 64 Bit, 2000 MHz FSB, Socket 939 Anakart: ASUS A 8 V Deluxe K 8 T 800 PRO Socket 939 Yapı, 2000 MHz FSB, Seri ATA ve USB 2. 0 Desteği, Entegre Ses, 10/1000 Mbps Ethernet Bellek: 1 GB Twinmos 400 MHz DDR Ekran Kartı: 256 MB ATI Radeon 9550 Monitör: 17" Neovo F-417 F LCD Siyah Hard Disk Sürücü: 160 GB Seri-ATA 2 8 MB Cache, 7200 rpm Optik Sürücü: 18 X Samsung DVD+-RW Dual Layer Siyah

Özellik Okuma İşlemci: Intel Pentium. D 805 Çift Çekirdekli 2. 66 GHz, 533 MHz Özellik Okuma İşlemci: Intel Pentium. D 805 Çift Çekirdekli 2. 66 GHz, 533 MHz FSB, 2 MB cache Bellek: 512 MB DDR 400 Hard Disk Sürücü: 160 GB 7200 Seri-ATA II Optik Sürücü: DVD+-RW Dual Layer Ekran Kartı: 256 MB ATI Radeon X 550 PCI-E Ses: 5. 1 Kanal AC 97 Onboard Ses Kartı 2. 0 2 W Speaker İletişim: 56 K Fax Modem 10/100 Mbps Onboard Bellek Kartı Okuyucu: SD/MS/MMC/CF Kart Okuyucu Kasa, Klavye ve Mouse: Özel Dizayn Pearl Kasa, 300 W Kablosuz Klavye Mouse

Özellik Okuma Lenovo (IBM) G 550 Chip Seti Intel İşlemci T 6600 İşlemci Cache Özellik Okuma Lenovo (IBM) G 550 Chip Seti Intel İşlemci T 6600 İşlemci Cache 2 MB L 2 cache İşlemci FSB 800 Mhz İşlemci Hızı 2. 2 Ghz İşlemci Platformu Intel Core 2 Duo Ekran Özelliği 15. 6 " / 1366 x 768 WXGA Ekran Kartı Paylaşımlı Ekran Tipi WXGA Parlak Ekran Kartı Hafızası Paylaşımlı Max Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768 Ram Tipi DDR 3 Sistem Belleği 2 GB 1066 MHz Sabit Disk Kapasitesi 250 GB 5400 RPM 8 MB Optik Sürücü DVD Dual Yazıcı Klavye TR/Q

Özellik Okuma Lenovo (IBM) G 550 Kablosuz İletişim Wireless 802. 11 b/g Bluetooth Özelliği Özellik Okuma Lenovo (IBM) G 550 Kablosuz İletişim Wireless 802. 11 b/g Bluetooth Özelliği Var USB (Adet) ? 3 Fire. Wire Yok 10/100 Ethernet Var Paket İçeriği Notebook İşletim Sistemi MS Windows 7 Home Basic HDMI Var E-Sata Yok Webcam Var Parmak İzi Okuyucu Yok Yüz Tanıma Yok 5 -in-1 (SD , MMC , MS , XD , MS Kart Okuyucu PRO) Ağırlık 2. 7 Pil 6 Hücreli

Özellik Okuma Dell Studio 1557 Chip Seti ATI İşlemci 720 QM İşlemci Cache 6 Özellik Okuma Dell Studio 1557 Chip Seti ATI İşlemci 720 QM İşlemci Cache 6 MB L 2 cache İşlemci FSB 1066 Mhz İşlemci Hızı 1. 6 Ghz İşlemci Platformu Intel Core i 7 Ekran Özelliği 15. 6 " / 1366 x 768 WXGA Ekran Kartı ATI Mobility Radeon HD 4570 Ekran Tipi WXGA Parlak Ekran Kartı Hafızası 512 MB Max Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768 Ram Tipi DDR 3 Sistem Belleği 4 GB 1333 MHz Sabit Disk Kapasitesi 500 GB 7200 RPM 16 MB Optik Sürücü DVD Dual Yazıcı Klavye TR/Q Kablosuz İletişim Wireless 802. 11 b/g Bluetooth Özelliği Var

Özellik Okuma Dell Studio 1557 USB (Adet) Fire. Wire 10/100 Ethernet Paket İçeriği İşletim Özellik Okuma Dell Studio 1557 USB (Adet) Fire. Wire 10/100 Ethernet Paket İçeriği İşletim Sistemi HDMI E-Sata Webcam Parmak İzi Okuyucu Yüz Tanıma Kart Okuyucu Ağırlık Pil 3 Var Notebook MS Windows 7 Home Premium Var Yok 8 in 1 Kart Okuyucu 2. 59 6 Hücreli