газ.ppt
- Количество слайдов: 25
Безпечне користування газом у побуті.
Для газопостачання промислових підприємств, міст, селищ та сільських населених пунктів широко застосовуються два основних види горючих газів: природні та зріджені. Природні гази видобувають з газових та нафтогазових родовищ, а зріджені гази отримують шляхом спеціальної теплової обробки різних видів палива.
При згорянні газу утворюється вуглекислий газ. Він також, як і природні, і зріджені гази, не має кольору і запаху. Вуглекислий газ має кислуватий смак. Він приблизно в 1, 5 разу важчий за повітря і тому скупчується у нижній зоні приміщення. Велика кількість вуглекислого газу в приміщенні зменшує кількість кисню, це викликає ядуху.
Сильну токсичну дію на організм людини має чадний газ. Він утворюється при неповному згорянні як природних, так і зріджених газів внаслідок недостатнього надходження кисню для горіння в результаті неправильно відрегульованого пальника газового приладу або інших дефектів. Чадний газ отруйний і тому являє дуже велику небезпеку для оточуючих.
Помітити його у повітрі приміщення простими засобами неможливо тому, що він не має ні кольору, ні запаху, ні смаку. За вагою він дещо легший за повітря і тому скупчується у верхній частині приміщення. Наявність його у повітрі більше 0, 15% може призвести до тяжкого отруєння, 0, 4% — до смерті.
Не можна перевіряти витік газу за допомогою відкритого вогню сірника або запальнички!
Перша ознака витоку газу — специфічний запах у приміщенні. Для цього в газ, призначений для побутового використання, включають спеціальні добавки з різким запахом. Друга ознака — свист газу, який витікає з труби, шлангів, редуктора балону. Дрібний витік газу можна помітити, обмазавши шланг або трубу мильною водою. У місці пошкодження з'являться бульбашки.
В усіх випадках, коли ви помітили витікання газу, треба, захистивши ніс і рот мокрою ганчіркою, пройти у загазоване приміщення, щоб перекрити кран газової труби або закрутити вентиль газового балону і провітрити приміщення.
Категорично забороняється, працюючи у загазованому приміщенні, користуватись відкритим вогнем і вмикати світло. Не можна користуватись і телефоном, тому що, точно так же, як вимикач або лампочка, електричні проводи телефону можуть давати іскру під час вашого дзвінка.
Необхідно запам'ятати: в загазованих кімнатах не можна користуватись жодним електроприладом, а сірники, запальнички, свічки тощо краще відкласти далі при вході до приміщення.
Електрику треба вимикати на щитку, який розташований на сходовій клітці, або знеструмити весь під'їзд, коли запах газу відчувається на сходах.
При витоку газу також необхідно повідомити про це аварійну газову службу за телефоном « 104» .
користуватися несправними газовими приладами при наявності витоку газу; залишати без нагляду працюючі газові прилади; застосовувати вогонь для виявлення витоку газу. В приміщенні, де відчувається запах газу, не запалювати сірників, не вмикати/вимикати електричні прилади до ліквідації витоку газу;
прив'язувати до газопроводу мотузок і навантажувати його; сушити білизну над газовою плитою; закривати вентиляційні канали або захаращувати їх; експлуатувати газові прилади при закритій квартирці та відсутності тяги у димовому і вентиляційному каналах;
використовувати для сну приміщення, де встановлені газові прилади; проводити самостійний ремонт, перенесення або установку газових приладів; самостійно проводити ремонт по реконструкції димових та вентиляційних каналів. Дані роботи виконуються тільки спеціалізованими підприємствами.
1. Уникати всіляких дій, які можуть викликати пожежу. 2. Закрутити крани перед газовими приладами та на приладах, при газобалонному устаткуванні - вентиль на балоні та крани на плиті.
3. Відчинити вікно і двері, створивши протяг для провітрювання приміщення. 4. Не допускати в приміщенні відкритого вогню, не вмикати і не вимикати електроприлади та освітлення, щоб запобігти утворенню іскор, що можуть призвести до загорання газу та вибуху.
Повідомити про витікання газу в аварійно-диспетчерську службу газового господарства по телефону 104 і залишити приміщення.
- негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними; - терміново повідомте аварійну службу газу за телефоном "104"; - негайно повідомте пожежну охорону за телефоном "101"; по можливості організуйте гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння;
- надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності, викличте швидку медичну допомогу за телефоном "103"; - не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух; - до приїзду фахівців аварійнорятувальних служб залишіть все на своїх місцях, зберігайте обстановку на місці вибуху (пожежі).
Потерпілого вивести із загазованого приміщення (в теплий період року - на вулицю, а взимку - в добре провітрюване приміщення). Ознаками задухи є посиніння обличчя, з’явлення червоних плям, втрата свідомості.
При відсутності дихання у потерпілого йому необхідно проводити штучне дихання до тих пір, поки він не почне дихати самостійно. Викликати швидку допомогу.
Пам’ятайте, що дотримання елементарних правил безпечного використання газу, а також уважне ставлення до експлуатації газових приладів – гарантія попередження нещасних випадків, аварій, значних матеріальних збитків, а насамперед – запорука Вашого безпечного життя.
газ.ppt